Оптики ползвани за Фийлд таргет FT (Модели, цени, характеристики и др.)

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Заповядай на някое състезание има и 3те вида ще погледнеш през тях и ще прецениш.
Тази седмица сме в Бяла Слатина другата може би ще ходя до нови Искър да пострелям ( аз съм с НАТО).
 

astra

Редовен Потребител
Здравейте колеги,
Искам да питам коя оптика на Биг Нико е по-подходяща за ФТ с Мил Дот скалата или NATO, и необходимо ли е да е с подсветка?
Аз лично, след като погледах през NATO и MilDot, последната ми даде повече ориентация за отклонения и по двете оси - хоризонтална и вертикална. Някак си, имам чувството, че с милдот съм в напълно определена координатна система и ако ще вятъра, ако ще въртенето на земята ;) да ми отклонява poi, мога по-добре да компенсирам като преброя точките. NATO е по-нежна т.е. не закрива толкова мишената, колкото милдот скалата, приятна и спокойна за гледане през нея, но ми създава чувството за неопределеност.
Колкото до подсветката... има разлика в милдот скалата със и без подстветка и тя е в централната точка при подсветката, която липсва и е само кръст без подсветка. Съжалявам, че когато купувах моя Нико, нямаше с подсветка, но и с обикновен милдот съм доволен.
Успех!
 

Toto Rino

Редовен Потребител
Аз лично, след като погледах през NATO и MilDot, последната ми даде повече ориентация за отклонения и по двете оси - хоризонтална и вертикална. Някак си, имам чувството, че с милдот съм в напълно определена координатна система и ако ще вятъра, ако ще въртенето на земята ;) да ми отклонява poi, мога по-добре да компенсирам като преброя точките. NATO е по-нежна т.е. не закрива толкова мишената, колкото милдот скалата, приятна и спокойна за гледане през нея, но ми създава чувството за неопределеност.
Колкото до подсветката... има разлика в милдот скалата със и без подстветка и тя е в централната точка при подсветката, която липсва и е само кръст без подсветка. Съжалявам, че когато купувах моя Нико, нямаше с подсветка, но и с обикновен милдот съм доволен.
Успех!
Благодаря Ви за кампететното мнение, колеги! Всичката тази информация е важна за мен за да се ориентирам какво точно ще ми върши работа. Надявам се в Б. Слатина да разбера кое Нико ще ми допадне най-добре.
 

Toto Rino

Редовен Потребител
Здравейте колеги,
Някой от Вас, който е пазарувал оптичен прицел NSD 10-50x60 MK-3, конкретно от магазина на Армада Понтика, може ли да сподели тук, освен самата оптика, друго какво присъства в комплекта като допълнителни аксесоари или няма такива?
Поздрави!
 

lynx

Редовен Потребител
Сенникът се продава отделно, като отделен аксесоар.
Става и от Цитрона(резбата е същата), зависи на каква цена ще си ги намериш...
 

Toto Rino

Редовен Потребител
Благодаря за инфото колега, а някой линк от къде може да се намери и купи такъв, можеш ли да споделиш?
 

lynx

Редовен Потребител
http://www.highlandoutdoors.co.uk/Diamond-Sportsman-10-50x60-Sunshade.html

https://www.sportsmanguncentre.co.uk/nikko-stirling-diamond-sportsman-10-50x60-sunshade

Тези ми се появиха на първо четене, потърси и други.
Най-вероятно ще намериш и по-евтини някъде из нета.
А може и да помолиш Павката от Русе, ако има време и желание да ти изработи една бройка.
 

astra

Редовен Потребител
Хм, така се казвало значи на тези капачки с ластици като за прашка... Няма толкова неудобен и неугледен аксесоар! Колкото и да не ме кефи, още не знам с какво да ги сменя тези ... бикини :D
 

xpresident

Редовен Потребител
На мен са ми удобни, но не стават с наочник. За това повдигнах въпроса за предна капачка дето се отваря, но ми препоръчаха капачка за фотоапарат.
 

astra

Редовен Потребител
Споделяне на забелязан феномен.
Чел бях, че с промяната на осветеността, се променя и настройката на паралакса. Последните дни се заиграх да стрелям малко преди и по залез слънце. Около 16ч. отчитането на дистанцията до мишената по паралакса изцяло съвпадаше с измерената с рулетката. В периода 16:30 - 17ч. обаче, паралакса фокусираше с 4 метра по-малко т.е. ако е бил на 48м, след половин час вече отчита 44м. Тази грешка при измерването се повтаряше всяка вечер по същото време т.е. не е плод на случайност.
Не очаквах, че е толкова голяма грешката заради промяната в осветеността, цели 4 метра, при това в рамките на половин-един час...
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Същото е и в тъмна гора и на поляна, въпрос на свикване и да си познаваш техниката.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Каква е оптиката?
... сега се разрових и видях каква е оптиката.

Принципно съществува такава оптична зависимост, но според моя опит той е в обратна посока. Паралакс се прави на шарена сянка или изцяло на сянка, но при много ясен и светъл ден.
Провери си диоптричната настройка, защото до сега не съм чувал за 4м шифтване при Нико при каквито и да е условия!
 
Последна промяна:

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Сайтрона моя също бърка 2..3 метра в зависимост от това къде е слънцето. Но това не е само и до оптика, а и до конктетното здраве и възможност на зрението на ползвателя да фокусира. При нормално зрение на здрав човек, правилна диоптрична настройка и птавилно разграфяване същата оптика може и да не шифтва. При мен астегматизъм. мързеливо дясно око, а напоследък при натовареане и късогледство... Шифтвснето е комбинация от моето зрение и оптика.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Моя паралакс на никото е правен на шарена сянка и досега повече от 2м разлика на големите дистанции не съм усещал, и то ако е много тъмна гора или е много студено и мрачно.
 
Нагоре