Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

llcoolj

Редовен Потребител
Колеги , да ви разкажа една случка с поредния косаджия, помислил си, че служба КОС му е наследство от баща му. Продавам чисто нова пушка, която не е уведомена с оригиналната фактура и договор за покупко продажда между мен и клиента (в законовият 2 седмичен срок). Човека отива да си я уведомява в КОС Сандански и там косаджията му сервира, че тази пушка е незаконна и не може да се уведоми, защото фактурата не е от магазин в България! Клиента взел да му обяснява, че няма как да е незаконна , защото си има оригинална фактура. Какъв е проблема, че въздшната пушка е закупена от магазин в чужбина? И тоя образ му викал, вземай си пушка с документите и изчезвай от тука, докато не съм ти конфискувал въздушната пушка :D
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
тази пушка е незаконна и не може да се уведоми, защото фактурата не е от магазин в България!
:) :) :)
Какво да правим тогава "ние с гайдите" - с Щаери, Аншутцове, АА, FWB и т.н. все марки, които "странно" защо не ги продават магазините в България? ;)
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги,тука проблема е по-сериозен,въпроса не е дали подлежи на уведомление и колко джаула е пушлето а не се признава редовен документ за собственост (ако е така) за валиден.Тия с "гайдите" свирите на инструменти произведени и/или закупени в ЕС:),но тази вероятно е от държава извън ЕС!Колега това не е добре ,с "дръвчене" всеки знае,че нещата не се получават ако някой сериозно се запъне...легализация на фактурата и по пощата може би!!?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги,тука проблема е по-сериозен,въпроса не е дали подлежи на уведомление и колко джаула е пушлето а не се признава редовен документ за собственост (ако е така) за валиден.Тия с "гайдите" свирите на инструменти произведени и/или закупени в ЕС:),но тази вероятно е от държава извън ЕС!Колега това не е добре ,с "дръвчене" всеки знае,че нещата не се получават ако някой сериозно се запъне...легализация на фактурата и по пощата може би!!?

Петьо, в Закона никъде не пише, че трябва да носиш или предоставяш каквото и да било свързано с придобиването на пушката! Единственото задължение е да уведомиш надлежно за притежанието на такова над 24 Дж. Можеш да уведомиш на място с предоставен формуляр или с такъв изпратен по пощата в законовия срок и насочен до Началника на служба КОС, указвайки съдържанието на писмото в обратната разписка! Толкоз!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Не е точно така Божо,поне при Уведомяването:

ИЗИСКВАНИЯ ЗА УВЕДОМЛЕНИЕ ПРИ ПРИДОБИВАНЕ НА НЕОГНЕСТРЕЛНО ОРЪЖИЕ – ГАЗОВО, ПНЕВМАТИЧНО И СИГНАЛНО

Във връзка с изискванията на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, всеки гражданин закупил неогнестрелно оръжие е длъжен в 14-дневен срок след придобиването на газово и сигнално и/или пневматично оръжие да уведоми писмено началника на РУ „Полиция” по постоянен адрес. За целта се попълва ЗАЯВЛЕНИЕ по образец приложение № 11 по чл. 54, ал. 1 и ал. 2 от ЗОБВВПИ (Образец Приложение № 11, към чл.54, ал.1 и 2), към което се прилага ксерокопие на фактура и лична карта. Неогнестрелното оръжие предоставя на Мл. ПИ КОС за сверка на данните. След подаване на заявлението се издава удостоверение за уведомление от РУ „Полиция”. Такса за подаване на заявление и издаване на удостоверението не се дължи!

Който продаде или дари на друго лице притежаваното от него неогнестрелно оръжие или го замени е длъжен в 7-дневен срок от прехвърлянето да уведоми писмено Началника на РУ „Полиция” по постоянен адрес като подаде УВЕДОМЛЕНИЕ по образец приложение № 11 по чл. 55 от ЗОБВВПИ (Образец Приложение № 11, към чл.55).

Лица ненавършили 18 години не могат да придобиват и носят неогнестрелно оръжие.

Който не спази срока за уведомление се наказва с глоба в размер на 500 лв.




ЗАБРАНЯВА СЕ:



 Открито носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност;
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
https://www.mvr.bg/gdnp/начало/преглед/кос/уведомление-за-продажба-дарение-или-замяна-на-огнестрелно-или-неогнестрелно-оръжие
Това е ,че може по оторизирани куриери
Имаше нещо за придобиване от държави членки...мисля срока беше 4 месеца,не ми се рови...Всеки закон си има и правилници за прилагане...и на мен ми е тъмна Индия...
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
https://www.mvr.bg/gdnp/начало/преглед/кос/уведомление-за-продажба-дарение-или-замяна-на-огнестрелно-или-неогнестрелно-оръжие
Това е ,че може по оторизирани куриери
Имаше нещо за придобиване от държави членки...мисля срока беше 4 месеца,не ми се рови...Всеки закон си има и правилници за прилагане...и на мен ми е тъмна Индия...

Петьо, това е добавено само в сайта на МВР, но не е изискване на Закона!

В За Коня пише:

Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице. (2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Когато лицата по ал. 1 са придобили оръжие по ал. 1 в друга държава членка, те са длъжни в 4-месечен срок след придобиването да уведомят началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Колеги,тука проблема е по-сериозен,въпроса не е дали подлежи на уведомление и колко джаула е пушлето а не се признава редовен документ за собственост (ако е така) за валиден.Тия с "гайдите" свирите на инструменти произведени и/или закупени в ЕС:),но тази вероятно е от държава извън ЕС!Колега това не е добре ,с "дръвчене" всеки знае,че нещата не се получават ако някой сериозно се запъне...легализация на фактурата и по пощата може би!!?

То е ясно, че няма смисъл от "дръвчене". Такива косаджии, където сами си измислят неписаните закони, са направо за нещо друго! Да, пушката не е от страна члена на ЕС, а от Турция, но това няма никакво значение! Проблема е решен по следния начин: въздухарката е обратно в мен и аз я уведомих в нашия КОС , след това обратно ще си я вземе човека, и той ще си я уведоми на негово име при тоя идиот в Сандаснки с договор за покупко-продажба.
 
7

7842

Гост
То е ясно, че няма смисъл от "дръвчене". Такива косаджии, където сами си измислят неписаните закони, са направо за нещо друго! Да, пушката не е от страна члена на ЕС, а от Турция, но това няма никакво значение! Проблема е решен по следния начин: въздухарката е обратно в мен и аз я уведомих в нашия КОС , след това обратно ще си я вземе човека, и той ще си я уведоми на негово име при тоя идиот в Сандаснки с договор за покупко-продажба.
Аз приложих същата схема с Дидо(propar)понеже в 1-во РПУ може да регистрира,а аз в 2-РПУ не мога.Този педал на КОС в 2-РПУ какво да го правиш?Толкова е тъп.....в ловната дружинка на Червена вода не искат да го гледат защото е много прост.Не случайно най много вицове има за полицаи.
 

astra

Редовен Потребител
...в Закона никъде не пише, че трябва да...
Имаше една любима песничка на ротния фатмак: "Уставът е мое хоби, службата - това съм аз!"
Извинете ме за разводняването, но това ми беше на езика още като прочетох за "изискванията" на санданския КОС! Както и за много други знайни и незнайни изисквания на съответните герои, които съм чел в тази тема ;)
 

Dominus

Редовен Потребител
Случайна среща посред нощ, с чорап на главата и го лекуваш !
Губиш връзка с реалноста ми се струва, а тя е, че срещата ти може да е съвсем неслучайна и то посред бял ден.
Нали не си мислиш, че си някакъв много анонимен и труден за откриване?
 
7

7842

Гост
Губиш връзка с реалноста ми се струва, а тя е, че срещата ти може да е съвсем неслучайна и то посред бял ден.
Нали не си мислиш, че си някакъв много анонимен и труден за откриване?
Павка,едно време баба ми казваше че точилката има два края.И почнахме вече да се сплашваме със неслучайни срещи.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Губиш връзка с реалноста ми се струва, а тя е, че срещата ти може да е съвсем неслучайна и то посред бял ден.
Нали не си мислиш, че си някакъв много анонимен и труден за откриване?

Лошо няма! Предполагам, че си прочел от какво се възмущават повечето колеги, които са имали среща с такива индивиди в КОС. Всеки с подобен случай е написал по какъв начин е преодолял своеволията на такива косаджиите. Коментара ми, може да е леко рязък (админите ако преценят да го изтрият). Ти в случая какво би ни посъветвал ?
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Независимо от всичко, не трябва да се минава една определена граница. Тогава всички препятствия са преодолими и в рамките на нормалното. Винаги има и друга страна - трябва да се поставяме и от нея. И аз имах подобен проблем с Тексана - същият КОС-аджия се запъна и каза: "Как да я уведомя с холандския документ, като не знам холандски и не разбирам какво пише." И си беше прав, колкото и да ми беше неприятно. В края на краищата не е длъжен да разбира холандски, но е длъжен да си свърши работата. Разбрахме се да преведа документа на български и да го приложи в уведомлението. И това беше - нямаше никакви излишни драми. Колко от вас биха подписали или приели документ на чужд език, който не разбират? Отделно, че излишните приказки, конфронтацията и фантасмагориите не водят до нищо добро и могат само да навредят на форума и хобито ни.
 

astra

Редовен Потребител
Независимо от всичко, не трябва да се минава една определена граница. ......
Отделно, че излишните приказки, конфронтацията и фантасмагориите не водят до нищо добро и могат само да навредят на форума и хобито ни.
Добре казано и нямам какво повече да добавя към горното!
Дощя ми се колегата llcoolj да си изтрие непремерените думи от по-горе, но ... той си знае най-добре.
 

m42_orion

Потребител
При мен беше същата работа - отначало косаджията беше само един и беше учтив, но после довтаса още един и взе да вдига парата, понеже фактурата от Крале беше на холандски. Не запалих и аз да се разправяме, а отидох в съседната сграда и пуснах документа за превод. Накрая го ударихме на лаф, порадваха се на пушката и по живо по здраво.
 

barbaron

Редовен Потребител
България сме все още и е редно всеки документ да бъде преведен на български! Не виждам голяма драма. Аз всекидневно се боря със същият проблем, защото събирам всякакъв вид документи, които след това трябва да предоставя в български институции. На мен ми е изкл. гадно да се разправям, но нямам избор, защото иначе трябва аз да го превеждам. Не се сърдете на буквоядите като мен!!! Това ни е работата... Дори и да сме на различни позиции в дадени моменти...
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре