HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Тук, всичко и само за Хатсан.
Независимо как се зарежда.
Дали е с чупеща или фиксирана цев.
То с фиксирани, май сред нас не се намират.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Кои са моделите и какво им е различното?
Хода и диаметъра на буталото.
Друго?
 
A

Anonymous

Гост
ivodoc написа:
Кои са моделите и какво им е различното?
Хода и диаметъра на буталото.
Друго?
Всяка тяхна новопроизведена пушка, всеки техен по-нов модел, лично мое мнение е, че е все по-добре изработен и конструктивно прекопиран ;). Има обаче още какво да се желае, особено закрепващите болтове. Аз ги смених със закалени оксидирани с вътрешен шестограм 4мм /и с дясна резба М6*1/ и стават ОК. Пушките, особено серията 135, като съотношение цена/качество обаче са без анагог :)
135-цата в калибър 6,35 мм е най-мощната пружинна въздушна пушка :cool:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
За парите , които струват тия пушки, дори човек получава повече отколкото е платил.
Това обаче не е пушка за човек, който иска от кутията да вземе и стреля.
Все трябва нещо да се доработи.
Това е цената , която се плаща при закупуването на заготовка.
Има обаче и едно друго явлвние.
Скъпи пушки, които също имат нужда от доработка.
Няма идеална пушка.
Между другото погледни класацията от Узана.

Филд Таргет ППП:

1. luft9waffe - 22т. - Вайраух 90 - FTT
2. HOBOS - 19т. - Хатсан125 - баракуда ГП напълно тунингован ivodoc
3. братушка - 17т. - CFX - ProHunter
4. milen.m - 17т. - CFX Royal - FTT
5. Shooter - 17т. - CFX - ProMagnum
6. Petkof - 16т. - Gamo Hunter 1250 - баракуда
7. Bor1968 - 14т. - Bам40 - ProHunter
8. Ero - 11т. - Хатсан 80 - баракуда ГП напълно тунингован ivodoc
9. Petrakito - 9т. - Norica MG - FTT
10. CDMAN - 7т. - Slavia 630 - FTT
11. Wilhelm Tel - 3т. - B19 - ProHunter

Бенчрест РСР:

1. HOBOS - 1,784 МОА - BAM-50 пълен тунинг ivodoc
2. Братушка - 2,288 МОА - BAM-50 тунинг братушка
3. DGEK - 2,326 МОА Evanics - standart
4. KAKA - 2,611 МОА - TALON SS ivodoc
5. Poacher - 2,648 МОА - BAM-50 тунинг
6. Fatalen - 2,699 МОА
7. Ivodoc - 3,073 МОА -TALON SS ivodoc
8. MsPropar - 3,082 МОА -BAM-50 тунинг

Бенчрест ППП:

1. Luft9waffe - 3,072 МОА -Weihrauch
2. HOBOS - 4,304 МОА - пушка Hatsan 125, с ГП напълно тунингована ivodoc
3. Ero - 7,334 МОА - пушка Hatsan 80, с ГП напълно тунингована ivodoc
4. Petrakito - 8,887 МОА


Почти всички пушки са пипани.
Прави ли ти впечатление , че Хатсан и Бам, пушките в най-ниския ценови клас в ППП и ПЦП,
като се пипнат кадърно, се представят на ниво с класните пушки, дето майка си и баща си струват.
Хвани в ръце новото ПЦП на Хатсан АТ-44.
Има го вече и с дървен приклад за да видиш дали не е добра пушка.
Днес се борих с една такава. Не с дървен приклад.
Всичко хубаво.
Важните детайли изпипани, ама да не ти говоря за болтовете.
Както винаги са ползвали метал от най-ниско качество.
Не могат да се развият.
Не се срещат отвори.
Ама оправя се.
И като се отстранят всичките тези неща , пушката става топ отвсякъде.
Въпроса с възможностите на различните индивиди обаче за отстраняване на болежките, за съжаление са различни.
Така , че който иска да стреля от кутията , ще се наложи да се бръкне по-дълбоко.
 

bor1968

Потребител
Иване не съм напълно съгласен с Теб. От ППП имам три Бам-а и един Хатсан. Хатсана в момента е много добра пушка, но след доста интервенции от моя страна. По бамовете Б-21 и Б-40 не съм пипал нищо и са си добри. Особено за Б-40 мога да кажа, че е една перфектна ППП, с която е удоволствие да се стреля още след закупуването. Единствено съм я разконсервирал преди това, което според мен е задължително за всяка една пушка.
 
A

Anonymous

Гост
ivodoc това си е една голяма истина - НЯМА ИДЕАЛНА ПУШКА, така мисля и аз :) Дори и за най-скъпите модели ПСП и ППП, да ме прощават техните горди собственици ;) има какво да се доизпипва/добавя/подменя и т.н. Форума го доказва.
Хатсаните, специално моделите 125 и 135 след "пипване и ъпдейт" стават ок, точноста също е супер, както казва един наш колега - "важно е задприкладното устройство" ;)
 

bor1968

Потребител
Наистина този модел Хатсан145 и за мен е нов:
http://www.hilalav.com.tr/default.asp?g ... tegori1=39
Но колкото и да се опитвам да открия разлики с Х155 в картинката, не успях. Единственото при четенето на параметрите се вижда, че Х145 е с 4см по-къс и с 400гр. по-лек от Х155.
Другата прилика и разлика е че и на двете им дават 1250fps , а като м/с се различават :eek:.
 
A

Anonymous

Гост
155-цата е с фиксирана цев а 145 не маи само това е разликата
:) чакам тея дни хроното да постна някакви реални скорости за 155 пък ако някои има 145 може да сравним
 
A

Anonymous

Гост
milen.m написа:
И аз имах 125 Метеор с 19 мм пружина, но даваше с еднограмова чашка 250 м/с, при това пружината беше доста омекнала. Така че 235 ми се вижда малко.
На мен О-пръстена е заминал и е за смяна, а аз все отлагам :)
 

luft9waffe

Редовен Потребител
трябва да стане-заключването на хасаните е здраво и точно.на пушки със сачмено заключване,обаче това не е подходящо-при всяко зареждане цевта застава в разл положение - заря по вертикала
 
A

Anonymous

Гост
Това с подлагането на една хартиена /от твърд картон/ шайба ~ 0,5 мм - веднага даде резултат, сега скороста на 125-цата с 1 грам чашка е средно 245 м/с с "лабава" пружина ;)

Сетих се, че преди време бях си записал размерите на някой части на моите пушки:

Пружини за Хатсан Гризли 135 - 5,5 и 6,35 мм :
дължина - 420 мм.
външен д-р - 21 мм.
вътрешен д-р - 13.8 мм.
дебелина на тела - 3.6 мм.
брой на витките - 44 броя
МАНШЕТ - ф 30.2 мм.
---
Метеор/Хатсан 125 - 5,5 мм
ПРУЖИНА
външен диаметър-19,2 мм.
дължина - 345 мм.
дебелина на телта - 3.3 мм.
брой витки - 45 броя
МАНШЕТ - ф 29.2 мм.

:)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
mitaka101

Пускам и в този форум систематизирана информация за няколко годишното ми забавление с тези пушкала. Повечето неща са валидни и за другите Хацани, с малки промени.
1. Работа по спусъка.
Най-напред показвам устройството на спусъка. Снимано е от различни ракурси.
000578241.jpg

000578242.jpg

000578243.jpg


Замених пружината, която връща спусъка (голямата) с по-мека.
Полирах някои части:
000578240.jpg

000578239.jpg


За полирането използвах МНОГО финна шкурка. Не знам кой номер е - останала е от преди доста години, но при всички положения е над 2 000.


2. Работа по пружината.
Пружината е зверски отрязана (прекършена) и се разчита на подложна шайба и на утежелителя на буталото да обират УСУКВАНЕТО получено при натиск. Да, ама не. Решението не е удачно.
Усуквашия момент се усеща в отката, а острите краища на пружината "нагризват" повърхността на шайбата. Предполагам и на утежелителя, но не и на моя - аз си изработих нов, от по-добра стомана и по-тежък.
Показвам пружината в оригиналния и вид и шайбата след около 1000 сачми:
000578238.jpg

000578245.jpg

Заглаждането на краищата на пружината може да се направи на шмиргел. Аз предпочетох да използвам домашната си бормашина с гумен диск с шкурка за него. Регулирах оборотите на най-ниските и със шкурка номер 180 за 1 минута изшлайфах единия край. Стана толкова бавно защото внимавах да не прегрея пружината за да не се разкали.
Ето и резултата:
000578244.jpg



3. Напълних приклада със силикон (универсален от железария). Един флакон стига. Даже сипах една шепа гайки в силикона за допълнителна тежест.


4. Направих си дулен компенсатор (утежелител). Теоретичното му тегло е 247 гр. (не съм го мерил). Ефекта върху отката е осезаем.

5.Разпробих отвора между цилиндъра и дулото. Преди беше с диаметър 4мм., а сега е с диаметър 5мм. (калибъра на пушката ми е 5.5мм)
Резултат:
преди (4мм отвор) -ср. скорост 209м/сек с Gamo Pro Magnum (1.03гр.)
СЛЕД (5мм отвор) -ср. скорост 221м/сек с Gamo Pro Magnum (1.03гр.)
Направих си и фаска от вътрешната страна на отвора (от към цилиндъра) с високотехнологичен инструмент (молив със залепена шкурка на него).Фаската е В ЦИЛИНДЪРА. Нейното предназначение е да намали триенето във въздушния поток при преминаване то му през отвора.
000826932.jpg

Молива е захванат за дървена пръчка (дръжка от знаменце на ЕС) с цел удължаване на ръкохватката посредством хартиено тиксо.
Препоръчвам да не се прекалява с натиска при шлайфането ...

6.ШТИФТ, КОЙТО УЛЕСНЯВА ЗНАЧИТЕЛНО СГЛОБЯВАНЕТО НА СПУСЪКА
Това е по-къса от оригиналната ос. Отрязах я от пирон и направих фаски от двете страни. Позволява да сглобя спусъка самостоятелно. Като поставя спусъка на мястото му избивам тази ос С ОРИГИНАЛНАТА
000826930.jpg

000826931.jpg

000826938.jpg

000826948.jpg


7.ОМЕКОТЯВАНЕ НА СПУСЪКА – БОРБАТА ПРОДЪЛЖАВА:

000826982.jpg

000826950.jpg


Както казват руснаците трябва да се скъси разстоянието между точките А и Б.
Аз изшлайфах детайла 1, така че повърхнината между тях (погледнато като на снимката) не е права, а част от дъга и скъсих целия детайл.
000826943.jpg

000826951.jpg


Смених и пружината под детайл 1 (обозничена е с П). Оригиналната е много твърда и това се отразява на спусъка. Руснаците препоръчват да се отрежат 3-4 витки от нея, аз предпочетох да я сменя със също толкова дълга, но значително по-мека пружина.
000826936.jpg


Дясната е оригиналната (твърдата).
В резултат на горните действия се получи МНОГО ПО-МЕК СПУСЪК.
Хода му не е по-дълъг или поне аз не усещам промяна. Загуби се разликата между “мекия” спусък и спусъка при изстрел. Спусъка си е все “мек” – изстрела стана неочакван за мен – може би трябва да свикна.

8.Сложих си Газовата пружина.
Проведох редица експерименти с налягането в нея и получената като резултат скорост на изстрела срещу получения откат.
Изводите ще си ги спестя, за да не улеснявам някои "предприемачи".

9. Удължих си хода на буталото с 12мм. От 95 на 107мм.
За целта преправих буталото, петата на лоста за зареждане, ушите заварениза цилиндъра за болтовете на приклада, предпазителя и спусъка. Можех да мина и без спусъка, ама сбърках и трябваше да си поправя грешката.
Този "ъпгрейд" ми даде най-голям прираст в сила. Но доведе и до нови прблеми - поради увеличения ход ГП неставаше. Не ми се играеше да си правя нова и си поръчах телена от производител. По-точно няколко телени - с разични диаметри на телта и стъпки на навиване. Поиграх си няколко месеца с телените пружини и отново се отказах от тях - дрънчат, непостоянна скорост, ...
Направих си нови ГП.

10. Направих си нов приклад:
Това са двете дъски, от които го направих. Две са защото са недостатъчно широки и се налага снаждане:
002422157.jpg


Налагам шаблона и го очертавам върху едната дъска:
002422158.jpg


Разпробивам със свредло местата, на които зегето (ел.трион) трябва да завие:
002422159.jpg


Изрязвам по очертания контур със Зеге-то:
002422160.jpg


Ето как изглежда изрязаното парче:
002422161.jpg


Ще продължа темата малко по-късно днес, че имам работа.
 
A

Anonymous

Гост
През почивните дни ми се наложи да погледна отвътре ;) два чисто нови Хатсана 135 .22 партида 2008 год., месец 8-ми на двама мой съседи /които аз запалих по въздушните пушки ^-^ /. Разглобих ги и не можах да повярвам на очите си. Всички проблеми описани преди и с които и аз съм се сблъсквал с мойте ги НЯМАШЕ! Първо цевта - и на двете са ок, отлично качество. Моите съм ги избирал доста за да са ок цев. Открих няколко ъпдейтвани :yes: детайли - водача на пружината е друг, по-добър, спусъковият механизъм е малко по-различен и е идеално регулиран, приклада, ех приклада.... красота :bravo: Пружината също е различна - витките са по нагъсто, по къса е, 44 броя са пак, но се зарежда по-леко пушката, скороста /5,5мм/ с много лек дизел след сглобяването с 1 гр. чашки е 290 м/с. В цилиндъра все пак имаше 2-3 малки стружки :-[ но е полиран и свети като огледало. Буталото също е леко изменено във форма и по-добре е обработено на струга. Маншета също е друг, по-мек е и от някъкъв бледо розов материал - идеално уплътнява. Мерника също е чисто нов - няма нищо общо със стария, без грешка е. Не се наложи нищо да им се дооправя и тунингова :yes: Купени са от магазин Сафари в София за по 270 лв. м. Септември :) Щях да им препоръчам Заримекс, но те оттам са ги харесали, макар и по-скъпи. Но си заслужават всяка стотинка. :cheers:
 

Иван Димов

Потребител
Нека във връзка с казаното по-горе да изкажа и моето задоволство от Хатсана който имам.Нека не звучи пресилено,но с всеки изминал ден, все повече я харесвам тази пушка.И ако се случи някой ден да стрелям с друга марка,след това ми става още по-скъпа.Супер точна ,супер мощна ,супер унущожителна.За пружинна пушка е каймака.Спусъка перфектно мек и мазен.Днес пак и се накефих.Невероятна е.Който има малко технически позннания и с малко съвети от колегите,за малко пари може да си спретне страхотна пушка. :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
да попитам може ли на 155-ца да се сложи гп и кои би могъл да ми я направи ?
 
A

Anonymous

Гост
Това ми се случи.
Забравянето, не цъфването.
Като стана, направо изстинах, като си помислих какво можеше да се случи. За мой късмет ГП оцеля.
За сметка на това издухах нанякъде уплътнението на цевта. Някой да е виждал вече такива по магазините?
 
A

Anonymous

Гост
Иван Димов написа:
Нека във връзка с казаното по-горе да изкажа и моето задоволство от Хатсана който имам.Нека не звучи пресилено,но с всеки изминал ден, все повече я харесвам тази пушка.И ако се случи някой ден да стрелям с друга марка,след това ми става още по-скъпа.Супер точна ,супер мощна ,супер унущожителна.За пружинна пушка е каймака.Спусъка перфектно мек и мазен.Днес пак и се накефих.Невероятна е.Който има малко технически позннания и с малко съвети от колегите,за малко пари може да си спретне страхотна пушка. :cheers:
Това все едно аз съм го писал 1:1 :cheers: :cheers: :cheers:
Ако някай си търси качествен нов маншет за 135-ца /оригиналните са с бледорозов цвят, но не съм виждал по магазините/ за наша радост в Микромакс вече правят маншети 30мм за 135, 150 и 155-ца номера е:
R14MMP4-1311 - червени са на цвят и уплътняват добре. Много често обаче проблемите не идват от маншета, а от О пръстена на цевта, както спомена Dejmos. Аз също си търся оригинални O-пръстенчета за резерв :)
 
A

Anonymous

Гост
Ще се наложи да те поправя:

R14MMP4-1311 не е правен по оригиналния маншет на 150. Този модел беше поръчан от мен и има модификация спрямо оригиналния - централната част на маншета е удебелена с 2 мм за да се пази работния ръб от повреждане при удара в дъното на цилиндъра. В резултат самият маншет създава в цилиндъра мъртъв обем, който е около 0,8 куб.см., без да се смята, че тази удебелена част намалява с още около 0,2 куб.см. работния обем на цилиндъра в заредено състояние.

Маншетът за Х150/155 се различава от този за Х135. Външният диаметър е един и същ, но отвора за закрепване към буталото е различен. За Х135 е с конично сечение, а за Х150/155 е с Т-образно (един цилиндър, до него още един с малко по-голям диаметър, по-големия цилиндър е към работната част на маншета). Разликата е минимална. С малко повече зор навряхме маншет за Х135 на моята Х150. Не съм сигурен в обратна посока как ще е (маншет от Х150 да се сложи на Х135).

На цевта няма О-пръстен. Има една глупава гумена шайба с централен отвор. Нещо като уплътнението на челото на водопроводен кран. И с леко пипване такова може да се сложи. Но резултатът при мен беше загуба на скорост. Уж уплътняваше добре, но явно еластичността на водопроводното е по-малка и изпуска при изстрел.

Успял ли си да изпробваш вече R14MMP4-1311 ?
Какви са ти отзивите? Сравнително от скоро са направени, моя беше първия, нямам повече от 200-300 изстрела.
 
Нагоре