ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

Dominus

Редовен Потребител
Колеги, има ли отговор следния въпрос и какъв е той?
Защо за FT стрелба @50м е нужно цевта да е напълно освободена от докосване до шаси, 8-ца и т.н., за да вибрира свободно и хармонично, а за 10 метра в зала се стяга (леко) с болтче в края на щасито (8-цата), че даже и лежи върху шасито на няколко места при някои модели?
Каква е разликата при стрелба на 50-м и 10м, че се налагат различни условия за работа на цевта?
Разликата е 5 пъти :D
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Отделно в залата слънце не я пече и почти винаги стрелят на една и съща температура, и това е само началото....;)
 

astra

Редовен Потребител
Разликата е 5 пъти :D
Вярно бе! :D
Отделно в залата слънце не я пече и почти винаги стрелят на една и съща температура, и това е само началото....;)
Любак, до толкова и аз се досетих, но на това място спрях, че повече не знам. Ако знаеш повече - давай нататък, че много ми е любопитно! ;)
 

astra

Редовен Потребител
Отделно в залата слънце не я пече и почти винаги стрелят на една и съща температура, и това е само началото....;)
Разбирам, че при постоянната температура в залата допирът до шасито и стягането на цевта с винтче не пречи, но всъщност, за какво помага изобщо това (в залата)?
 

Dominus

Редовен Потребител
Не откриваш отговор на въпросите си?
Всъщност защо производителите спрягат цевите към разни барелбандове (осмици), рами и т.н. не мога да ти дам отговор.
Като цяло съм разбрал, че масово са закоравели в мисленето и са като секта.
Дейноста им е тръгнала покрай стрелбата на 10м в зала и както сам се сещаш на тази мижава дистанция няма кой знае какво критично да се случи или забележи. Нещо мръднало, нещо се разбутало, малките промени остават незабележими за този тип стрелба, още повече, като сложиш и фактора човек, щото там едва ли някой стреля или прострелва пушка от маса, менгеме и т.н. Ако и да го направи пак няма да открие истината.
Ако обаче вземем и умножим дистанцията 5 пъти нещата се променят и то не пропорционално. Тези упражнения могат да им покажат, че нещо не е наред, но те очевидно не се интересуват и продължават да спрягат цевите.
Та отговора е прост - разликата е 5 пъти. Това е разликата между заблудата, че вършиш нещо невероятно и истината.

За мен има една правилна стъпка: освобождаване на цевта.
Защо, мисля няма нужда да го обсъждаме, така, както няма нужда да разсъждаваме, защо водата е мокра?
Туй с вибрациите при тази енергия ми идва малко в повече и признавам, нямам компетенции да разсъждавам над такива сложни казуси.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Павката е прав. Оасвен това при стрелбата в зала пушките престоявр няколко часа за да се темперират и да стрелят на температура на която са простреляни, така че не им дреме. Ама ние като излезем от сянка на слънце и материала се нагрее или обратното и започнат линейните промени на материала, нещата стават коренно различни. като си взех щаера, първата работа беше да освободя цевта.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Разбирам, че при постоянната температура в залата допирът до шасито и стягането на цевта с винтче не пречи, но всъщност, за какво помага изобщо това (в залата)?
Не помага за абсолютно нищо, може само да пречи и създава проблеми според мен! Dominus и Ицо са ти е отговорили добре!
 

astra

Редовен Потребител
Dominus и Ицо са ти е отговорили добре!
Благодаря и на трима ви!
Отворих подобна тема в английския форум и там един съфорумец цитира какво са му казали по телефона от Щаер за освобождаването на цевта.
The last time I talked to them on the phone, the guys from Steyr Austria disadvise from free floating the barrel. They say, the plastic tipped screw is enough to avoid temperature shift.
Да се смееш ли, да плачеш ли...
Явно бизнесът се върти около стрелбата на 10м в зала и всяка лека доработка за ФТ струва охерация-машина-персонал-пари...
Струва ми се, че затова не правят нещата както трябва, но ни оставят сами да доработваме. По-евтино им излиза...
 

xpresident

Редовен Потребител
Иво, ти забелязал ли си проблем с температурна нестабилност когато не е освободена цевта? При мен цевта я освободих след като уснанових че има проблем, но твоята е Щаер, там сигурно е друга работа.
 

lynx

Редовен Потребител
Не е сложно и сам да си направи експеримента.
Отива на поляната и прави набързо 2 групи по 5-10 изстрела на 50 метра.
После омотава оптиката с някоя дреха и оставя пушката за половин/един час да я напече слънцето.
Съответно с напечената пушка повтаря стрелбите на 50 метра и веднага ще разбере дали трябва да освобождава цевта или не.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тия са еби му майката o_O че за какъв хуй са им тия корекции на мерника, а ще регулират прострелката с винт, който напряга цевта :wall: да правят каквото си искат ние си знаем, какво да правим.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Нее Любо. Под винта който стяга цевта има един полиамид около 1мм, койтонспоред тях обира мърдането ама според мен не :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Нее Любо. Под винта който стяга цевта има един полиамид около 1мм, койтонспоред тях обира мърдането ама според мен не :cheers:
Не съм запознат явно грешно съм го разбрал, но пак не ме кефи. Мерси за уточнението :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Всички оптики имат някакво "местене", едни повече, други по-малко.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Моето нико прави около 1 1.5м грешка при много горещо само при големите метри
 

Dominus

Редовен Потребител
Пролетта в Русе на състезанието Валентин стреля с някакъв нов щаер, който беше с фиксирана по щаерския тертип цев. Чукна я съвсем нежно някъде и стрелбата отиде в ряката. Не можеше да уцели силуета.
Тук проблема се изразява в това, че с това болтче се внася някакво напрежение, която може да промени оста на изместване от най-слаба външна сила и точно това е проблема при подобни измислици. В случая рамата на щаер е стабилна и тя не може да внесе грешката, колкото и да си мислят някой. Ако този опит беше реализиран с един о-пръстен между рамата и цевта, проблем нямаше да има, но не и с болтче. Това е конкретно при щаер. В случаите когато тази идея е реализирана с барелбанд към резервоара, там става още по-сложно, тъй като при различно налягане в резервоара, той се разтяга различно. Един алуминиев резервоар се разтагя с 2 стотни при промяна със 100 бара. И таси промяна колкото и да е малка, ако участва едно болтче в уравнението с неговото напрежение върху цевта се получава същият мармалад. Стоманения също се разтяга, но не съм мерил такъв.
 

astra

Редовен Потребител
Иво, ти забелязал ли си проблем с температурна нестабилност когато не е освободена цевта?
Да! Започвах на поляната с няколко супер точни изстрела на 50м и след 15мин отиваха на 10часа. Мислех си, че съм аз, но... Като освободих цевта и отидоха на 4 часа т.е. алуминиевото шаси на Челинджа е натискало цевта под напрежение наляво и нагоре. При външни 36 градуса на сянка ясно се виждаше изместването на 50м.в 10ч. Чудя им се на акъла как с винтче в края на цевта стегнато отгоре ще елиминират подобна температурна деформация... смях през сълзи.
Ето го и въпросното полиамидно вълшебно хапче. Правете си сметка до къде са я докарали и какво ни продават.
20190822_211152.jpg
 

astra

Редовен Потребител
Отива на поляната и прави набързо 2 групи по 5-10 изстрела на 50 метра.
Правил съм го много пъти, но не разбирах резултата понеже не подозирах, че Щаер може да сътворят подобна...тъпня!

Погледнете шасито на Челинджа - не една, а цели три осмици! И трите опират в цевта на 4 и 8 часа и я бутат на горе в ляво.
Отне ми 4 месеца да открия този гениален .. дизайн! Почти бях тръгнал да сменям цеви...какъв филм само щях да гледам :)
 
Последна промяна:
Нагоре