Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

xpresident

Редовен Потребител
Не мога да разбера какво значение има. Можеш да си стреляш с пушката още като я купиш, нищо не нарушаваш. А кога ще си земеш лисчето от КОС няма значение, дори никога да не го вземеш.
Или бъркам нещо?
 

barbaron

Редовен Потребител
Не бъркаш! това не е като с колата - като я купиш - да трябва да минеш като през КАТ.
 

Serey

Новодошъл
Здравейте
Да споделя малко опит
Преди известно време си купих от Гърция въздушна пушка.
За съжаление без фактура (тогава не се сетих да поискам) единствения документ който имам е договор за покупко-продажба между мен и гърка който ми продаде пушката
Известно време се чудех дали да уведомявам КОС понеже ми казаха че без фактура могат да възникнат проблеми но все пак реших да пробвам.
В КОС предоставих копие от договора и лична карта На място попълних данните на пушката и ми казаха след седмица да отида да си взема уведомлението
Но на третия ден ми се обадиха и ме извикаха в КОС имали били въпроси по придобиването. Разпитаха ме подробно как и кога и от кой съм купил пушката и защо нямам фактура.
Намекнаха че без фактура не можело да ми дадат уведомление, на което аз (много внимателно) се поинтересувах а каква е разликата между уведомителния и разрешителния режим.
Бях отпратен и след още четири дена бях извикан да ми връчат уведомлението.
Сега съм и с пушка и с уведомление )))
Действието се развива в София
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Няма логика да ти откажат,имаш договор за покупка-продажба от гражданин на ЕС,но все пак ако аз бях КОС-аджия щях да те разкарам да направиш легализиран превод на документа:lol:...каква е пушката?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Няма логика да ти откажат,имаш договор за покупка-продажба от гражданин на ЕС,но все пак ако аз бях КОС-аджия щях да те разкарам да направиш легализиран превод на документа:lol:...каква е пушката?
При мен стана точно така - превод на фактурата от Крале.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Здравейте, накой наясно с реда за издаване на сертификат за кинетична енергия във Вип София?
 

staz

Редовен Потребител
По спомени, но най-добре да провериш лично:
Струваше 10-20 лева, правеха замерване с хронограф скорост към тегло проектил и издаваха документ с получената енергия...
 

svremeto

Потребител
Здравейте, имам въпрос, който ми изникна в главата наскоро. Примерно: Излизам си да си стрелям извън населено място и идват полицаи. Или пък карам си колата спират ме за проверка и виждат пушката. Какво става? Да кажем, че е над 24 джаула - евентуално им показвам листа от КОС, обаче ако е под 24 джаула тогава нямам такъв лист. Какво става тогава? Те откъде да знаят, че е под 24. Може да си помислят, че е над, а да не съм я уведомил примерно.
Споделете вашите преживявания и опит.
 

svremeto

Потребител
Абе, прочетох между 5 и 10 страници, но явно там не е имало нещо точно за това. Имаше един случай, но не беше точно това, за което питам. Нищо. Ще се върна в началото пак.
 

astra

Редовен Потребител
Като е под 24Дж, носиш във ВИП-а да ти съставят протокол за измерена дулна енергия, със заключение "Не подлежи на уведомяване"! Плащаш 10лв. и го носиш заедно с пушката и ЛК.
 

kosmev

Редовен Потребител
обаче ако е под 24 джаула тогава нямам такъв лист. Какво става тогава? Те откъде да знаят, че е под 24.
Всичко е описано в детайли, по-назад в темата. Около 40-50 пъти.
... и има изразени поне 5 различни мнения:
1. По-добре я регистрирай като над 24 джаула, за да имаш официален документ.:confused:
2. Нямат право нищо да ти направят, трябва да си носят хронограф (сертифициран от метрологията), за да ти я проверят.
3. Изкарай си документ (от някаква си частна фирма), че е под 24 джаула.
4. Носи си ръководството и фактурата, бъди любезен и се надявай полицаите да разбират английски и да има мобилен интернет в гората :)
5. ...
Разбирам, че всеки приема неговото мнение за правилно, но един новодошъл няма как да познава "авторитета" на пишещите във форума, за да прецени на кого да вярва.
И е напълно логично да очаква да намери резюмирано, дори на първа страница в темата, отговор на точно този масов въпрос.
 

svremeto

Потребител
Разбирам, че всеки приема неговото мнение за правилно, но един новодошъл няма как да познава "авторитета" на пишещите във форума, за да прецени на кого да вярва.
И е напълно логично да очаква да намери резюмирано, дори на първа страница в темата, отговор на точно този масов въпрос.
Не, че е важна думата на някой, който е във форума от 1 седмица, но съм съгласен.
В темите

>>> ЗА НОВОДОШЛИТЕ ВЪВ ФОРУМА !!!<<<
и


Правила и мерки за безопасност при боравене с въздушно оръжие.

Очаквах да намеря отговори на тези въпроси, но там няма такива неща. Форумът е малко по-различен от другите. Членувам също в офроуд форума и там всичко е подредено по марки и т.н. и в началото на всяка категория има закачени теми, в които са поместени много основни документации и други неща свързани със съответната марката, даже и модел и година.
Като каза kosmev и се сетих за тези неща.
 

astra

Редовен Потребител
Форумът е … форум, а не справочник.
Можеш да намериш каквото ти трябва, можеш и да не го намериш... или поне не там където очакваш.

Пари няма, действай! ;)
 

svremeto

Потребител
Форумът е … форум, а не справочник.
Можеш да намериш каквото ти трябва, можеш и да не го намериш... или поне не там където очакваш.

Съгласен съм. Чувствам се неудобно да давам идеи, тъй като въобще не съм допринесъл за развитието на форума. Просто като каза kosmev и се сетих за тези неща и реших, че е по-добре да ги кажа отколкото не. Може пък да излезе нещо хубаво. :) Големи хора сме.
 
Последна промяна:

pakfa

Редовен Потребител
Моите хайнел 312 ги нося с удостоверение за техническа годност в което е описана дулната енергия. Друг документ за пушка под 24 джаула не ти е необходим. Досега са ме проверявали два пъти горските и не съм имал проблем.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре