Оптики ползвани за Фийлд таргет FT (Модели, цени, характеристики и др.)

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Позволявам си да пусна отделна тема за специализираните оптики за ФТ. Целта е да се посочат всички възможни вариянти и да не се лута човек. Ще откриете таблица с данни за масово ползвани оптики във ФТ взета от английския форум
Източник: https://shooting-the-breeze.com/threads/ok-what-scopes-do-people-use-for-ft.3915/

Може да се убедите , че не всички оптики са безумно скъпи. Посочени са налични вариянти, цени като нови, произвеждат ли се още, колко долу горе може да се намярят втора ръка. Има и бележки с особенности на оптиките.
Разбира се при излизане на нов модел може да се ъпгрейдват данните. Ако видите или откриете нов модел или работеща подходяща оптика може да споделяте в темата. Може да пишете и впечатления за вашия опит с подобни оптики и т.н.т. Много от изброените оптики се ползват и за Бенч рест. Ако искате може да посочим и кои оптики може да се ползват и за двете дисциплини. Но общо взето повечето оптики за ФТ могат успешно да се ползват за БР заради голямото увеличение. С течение на времето ще доразвия темата с допълнително инфо.
Инфото в таблицата включва:
Оптика, Фиксирано или променливо увеличение, Метод на паралаксиране, Ретикъл (Скала) ,Фокус от 8 метра, Продава ли се нова, Цена нова в дилър, Цена на която може да се намери Цена втора ръка (Виж и бележките)
Разгледайте прикачения файл.
 

Attachments

  • Оптики.xlsx
    12.7 KB · Прегледи: 92
Последна промяна:

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Последна промяна:

SvilenP

Редовен Потребител
Може би не е по темата за което се извинявам, но защо битува мнението, че Никко оптиките (вече) не струват, а ги виждам често? Дали става въпрос за точно определен модел, за стар такъв или друго?
ПП. Макар, че това важи и за Хоук...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Може би не е по темата за което се извинявам, но защо битува мнението, че Никко оптиките (вече) не струват, а ги виждам често? Дали става въпрос за точно определен модел, за стар такъв или друго?
ПП. Макар, че това важи и за Хоук...

Кажи по какво съдиш за това заключение?
Вероятно си останал с такова противоречиво мнение поради една специфика на тази марка и това е поради това, че с добро качество са им само оптиките от серия Diamond.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Питал съм хора в AGN и затова основно - Питах докато си търсих оптика и всички бяха против Никко, но въпреки това често ги виждам по клиповете. Това може да се каже и за Хоук в голяма степен. Затова питам.
 

lynx

Редовен Потребител
Навремето Diamond серията се правеха само в Япония, сега по-малките модели се правят в Китай(по-долу на снимката се вижда).
Това, че са китайски не означава автоматично че са лоши. Хоука също там го правят.
s-l1600.jpg
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Сподели все пак за какъв модел и каква насоченост търсиш или се интересуваш! При много марки си има и талаш в номенклатурата им. Генерализирането не е много точно и правилно заключение.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Лично аз съм се спрял на Athlon Argos BTR 6-24x50 FFP MIL и определено съм далеч от ФТ и прочие, но за информация ми е интересно и затова питах. Но не искам да разводнявам темата на колегата. Извинявам се.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Ниските серии на Нико като Таргетмастър и др. Не са със същоот качество като Диамонд. Ако забележиш само този модел се използва от фт стрелците от цялата гама на Нико. Не казвам че деугите серии са лоши но просто не вършат работа за фт :cheers:
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Питал съм хора в AGN и затова основно - Питах докато си търсих оптика и всички бяха против Никко, но въпреки това често ги виждам по клиповете. Това може да се каже и за Хоук в голяма степен. Затова питам.

Най вероятно не си питал конкретно за модела Нико Даймънд 10-50х60. Това е модела който се прави в Япония и се ползва масово за ФТ.
Тук не говорим за марки, а за качество на конкретни модели. (качество за ползване за ФТ)
Например ако питаш за Шмит Бендер, като марка, всички ще кажат, че е супер...но за ФТ става само един модел Schmidt and Bender 12.5-50x56 и въпреки че цената му е над 7 хил лева и е много бистър има недостатъци свързани с различното мерене при различни температури. Сега търдят , че на последната версия този проблем бил решен.
За HFT например където изискванията са различни добър вариянт на Нико е Nikko Stirling Gold Crown 4-12x40 Мил Дот (но бройките от преди 5 год мисля)

Просто трябва за конкретни модели да се говори, че дори и за конкретни модификации, партиди и години на производство.
Не може да се генерализира по марки.
 
Последна промяна:

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Този проблем при Шмит и Бендер е решен васе. Тази година на световното стрелях заедно с Карл Егер. Той стреляше С новия Шмид и каза че няам никакви проблеми със шфтинга при него. Това се чув аи от други стрелци, коитоимат щастието да го притежават. за съжаление обаче за масовия Българин гроздето е много кисело(цената имам впредвид) ;)
 

SvilenP

Редовен Потребител
Проучил съм я, сравнил съм я за съжаление само по данни и мнения с други брандове, които ми преставляваха интерес също и също съм я обсъдил достатъчно с много хора в AGN и GTA за да реша да е тази. Не мисля да влизам в подробности и без това темата не е за това.

Принципно Athlon Helos BTR 6-24×50 MIL по ми харесва, но тя е още по - скъпа. Въпреки, че и Аргос не е евтина за мен.

Знам, че оптиката е важна, колкото и пушката, но финансите ми са много ограничени. Да кажем, че поне до среден клас оптика поне ще успея да вляза. Проблем ще е от къде ще я намеря, защото за момента стигам само до ebay...Все пак се надявам да намеря и друг по - добър вариант.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Какво значи по-добър вариянт. По добър за какво и в какво -повече увеличение, по-лека...по добър ретикъл? То важното е за какво ще я ползваш оптиката и на каква пушка.
 

Dominus

Редовен Потребител
Най-важно е една оптика освен всички сухи цифри предложени от производителя, като параметри е да ти хареса. Аз не съм чувал, предполагам и доста други и не вярвам ти пък да си я виждал, камо ли да я отсяваш, но..... интересен ще е финала, защото както се казва, нека всеки си напари кашлицата.
Избор на оптика пред компа е най-безмисленото губене на време.
Макса продаваше дискавъри дето съм сигурен щеше да ти хареса и щеше да я видиш на живо и дори да поработиш с нея.
 

SvilenP

Редовен Потребител
По - добър вариант от къде да купя Аргос. Иначе за известно време изборът ми беше: VT-T 6-24x50 SF FFT MIL на Discovery, но предпочетох Атлонът.
 

dberov

Редовен Потребител
Много четеш колега и скачаш от една оптика на друга според изводите които си направил от написаното.
Гледай през оптики на колегите и като ти хареса някоя, купувай или чети тук кой каква има и от коя е доволен след което си купи от БГ с доставка по Еконт и ако не ти хареса, ще прежалиш 10 левчета и ще я върнеш.
 
Нагоре