WEIHRAUCH

cilindura

Редовен Потребител
Здравейте, колеги! Вероятно една част от нас, притежателите на Вайраух 90, изпитват неудобство при корекцията на налягането в газовата пружина. Тук ще ви представя едно малко приспособление (щуцер) за зареждането на тази уникална по рода си пушка. Аз лично разполагам с оригинална помпа и манометър, но проблемът е там, че манометърът не е неразделна част от помпата. Той е отделен и служи за ревизиране на налягането в ГП-то.
Предимството на щуцера, който съм направил е, че пружината може да бъде помпена с обикновена ПЦП помпа, тоест помпенето и следенето на налягането вече е комфортно. За замерване на налягането в газовата пружина на HW 90 се използва манометър по подобие на тези при автомобилните гуми. При това замерване се губят около 2-3 бара въздух, тъй като се оказва натиск върху иглата на клапана. При моя щуцер загуба на въздух няма. Най-малкият проходен отвор в щуцера е 0,5 мм. Тук пускам снимки, които биха били полезни за тези, които искат да си улеснят помпенето на пушката, с особено висока прецизност в налягането.
Трудното при направата на този щуцер е особената английска резба, но... няма нищо невъзможно.
 

Attachments

  • IMG_5309.JPG
    IMG_5309.JPG
    214.7 KB · Прегледи: 121
  • IMG_5310.JPG
    IMG_5310.JPG
    182 KB · Прегледи: 117
  • IMG_5311.JPG
    IMG_5311.JPG
    159.9 KB · Прегледи: 113
  • IMG_5311.JPG
    IMG_5311.JPG
    159.9 KB · Прегледи: 111
  • IMG_5313.JPG
    IMG_5313.JPG
    172.4 KB · Прегледи: 112
  • IMG_5314.JPG
    IMG_5314.JPG
    179.2 KB · Прегледи: 111
  • IMG_5315.JPG
    IMG_5315.JPG
    189.2 KB · Прегледи: 112
  • IMG_5316.JPG
    IMG_5316.JPG
    241.7 KB · Прегледи: 115
  • IMG_5316.JPG
    IMG_5316.JPG
    241.7 KB · Прегледи: 112
  • IMG_5317.JPG
    IMG_5317.JPG
    177.3 KB · Прегледи: 114
  • IMG_5318.JPG
    IMG_5318.JPG
    243.9 KB · Прегледи: 113
  • IMG_5319.JPG
    IMG_5319.JPG
    209 KB · Прегледи: 112
  • IMG_5321.JPG
    IMG_5321.JPG
    146.9 KB · Прегледи: 112
  • IMG_5322.JPG
    IMG_5322.JPG
    157.1 KB · Прегледи: 112

Bay Mitko

Редовен Потребител
111.jpg 112.jpg 113.jpg 114.jpg 115.jpg 111.jpg 112.jpg 113.jpg 114.jpg 115.jpg 111.jpg 112.jpg 113.jpg 114.jpg 115.jpg 111.jpg 112.jpg 113.jpg 114.jpg 115.jpg 111.jpg 111.jpg 112.jpg Здравейте колеги!
Днес реших да поразтоваря Вайха и свалих налягането в газовата пружина до към 15 ДЖ! Бях много приятно впечатлен от резултата, който не беше неочакван, но дълго време отлагах процедурата. На 33 м постигнах доста добра за моите изисквания група, от импровизирана упора на капака на Субаруто. Сега си чакам новата помпа и спокойно мога да си коригирам налягането в пружината, но очаквам на 12-13 ДЖ да е ощ111.jpg 112.jpg 113.jpg 114.jpg 115.jpg е по добре! Да благодаря на Пеко за новата си придобивка Аир Хрони -безотказна джаджа!!

А, да на мишените са по 5 изстрела в групата!
 
Последна промяна от модератор:

xpresident

Редовен Потребител
Сега си чакам новата помпа и спокойно мога да си коригирам налягането в пружината, но очаквам на 12-13 ДЖ да е още по добре!
Така е. При 12 джаула Вайрауха на 25-30м е дупка-в-дупка, но не е лесно за стрелеца да го постигне.
 

astra

Редовен Потребител
Здравейте колеги. ПОнеже се интересувам от кал. 4,5 в 16дж и искам да пробвам най-доброто в ПП, естествено ме засърбя да пипна и пробвам с няколко чашки HW97. След като изчетох темата отначало, разбирам, че този модел пушка я има във Варна, което е за мен сериозна пречка...
Моят въпрос е къде другаде из Българско има HW97, която да видя и пипна, за да преценя дали е моята пушка или не е?
Благодаря!
 

xpresident

Редовен Потребител
Има я HW97 в Пловдив, но колегата рядко ходи на стрелби. Най-добре ела на Асеновград, както ти каза soundmax. Ако не ти се идва до там, може да се разберем след състезанието в събота да се видим за малко в Плодвив, на халето.
 

astra

Редовен Потребител
Работя на дежурства по график и затова често пропускам мероприятия, за съжаление. Кога е в Асеновград?
Ооопс-видях кога. За съжаление на 25ти летя за Люксембург. На 24ти мога, ако е възможно и за вас да ми обърнете малко внимание по въпроса.
 

Кирил_K

Новодошъл
Здравейте колеги! От 2 години имам HW 97КТ 4,5 , купих я от Германия с поръчка от SwS по интернет. До сега имам около 10 000 изстрела.
Заедно с пушката купих и допълнителна пружина за 20 J (оригиналната беше 7,5). Оказа се че с 20 J пушката e много "нервна". Не успявах да направя добра група на 25 метра, на всеки 4-5 изстрела затягах винтовете, оптиката се разхождаше навсякъде, и тук много ми помогна Васко от форума. Посъветва ме да сменя пружината. Купих от Германия пружина 16 J и нещата си дойдоха на мястото. Използвам JSB EXACT HEAVY 0,67 гр. Стрелям с оптика DIANA 4-16x42, китайска, впрочем разглобявал съм я 5-6 пъти докато я накарам да има прилично поведение. Имам и 45 годишна FWB в отлично състояние. Тренирам стрелба от 1970 год. и се радвам че има сериозни мъже които се занимават с този страхотен спорт. Ако мога да бъда полезен на някого ще го направя с удоволствие - 0888407948.
 

xpresident

Редовен Потребител
Използвам JSB EXACT HEAVY 0,67 гр.
Учудвам се че стреляш с тях. В 20J e все тая, но в 16 има сериозна разлика в отката, с леките пушката е много по-кротка. Моите впечатления са че най-добре се държи с 0.510, дори на вятър.
 

Кирил_K

Новодошъл
Опитах и с JSB MONSTER 0.87 гр. но нямаше много разлика от HEAVY и заради цената останах на по-леките.
Впрочем на нова пружина 16 J ми показа начална скорост от 4 изстрела 219 м/с и 1 изстрел 220 м/с. с HEAVY
Интересно ми е с колко е намаляла началната скорост след 10 000 изстрела , скоро ще отида да я измерят.

Също много добри резултати ми дава и с 0,547
 
Последна промяна от модератор:

Dominus

Редовен Потребител
Моя съвет е да си вземеш 20J пружина и да я свиеш (заредиш) и така да я оставиш поне няколко дни. След това я замери с колко стреля. Вярвам че и корекции може да се правят след това.
 

xpresident

Редовен Потребител
Постепенно си отслабват, но не виждам какво те притеснява за точността. Освен ако не смяташ да прострелваш пушката чак при следващата смяна на пружина?
Освен това в 11 джаула стреля уникално точно, заради малкия откат.
 

astra

Редовен Потребител
Постепенно си отслабват, но не виждам какво те притеснява за точността.
Не е ли очевидно? Намаляването на мощността респ. дулната скорост пряко влияе на СЦП и не само. Или не? И ако мине се не мине трябва да въртя корекциите на оптиката, защото от 16 джаулите станали 15-14-13 и т.н. ами никак няма да съм HAPPY. :(

Иначе, някога отдавна, виден пловдивски оръжейник, ми обясняваше разликата между китайската и оригиналната пружина на Диана. Китайската кара 6000 изстрела с плавна промяна на скоростта, а Диана-та около 3500 с постоянна скорост и се чупи от ряз.
Аз лично предпочитам 2-рия вариант заради постоянството на ... всичко.
 

xpresident

Редовен Потребител
И ако мине се не мине трябва да въртя корекциите на оптиката, защото от 16 джаулите станали 15-14-13 и т.н. ами никак няма да съм HAPPY. :(
Така е. Но 1-во не казвам че плавното отслабване на пружината е линейна функция, вероятно наистина в началото отслабва по-бавно, не съм правил измервания често.
2-ро, дори да приемем че е линейна функция, което е по-лошия вариант, се получава следното:
16 до 11 джаула, за 12 кутии чашки по 500 (приемаме че това е ресурса на пружината). Леко съм завишил данните, защото в началото беше 15 и нещо, а след 6000 изстрела 11 и нещо, но грубо 0.4 джаула намаля силата след всяка кутия чашки. това при JSB 0.547 е около 3м/с, което води до промяна на POI на 50м с 3мм или ЕДИН клик на тумблера при 1/4 инча на 100м корекция.
Сега не знам ти какво очакваш от пружинка, но това си е. Все пак пушка за 800лв, не за 8000.
Иначе аз стрелям с v-mach пружина, която изкарва повече, но не смятам че си заслужава цената.
 

andi

Редовен Потребител
....обясняваше разликата между китайската и оригиналната пружина на Диана. Китайската кара 6000 изстрела с плавна промяна на скоростта, а Диана-та около 3500 с постоянна скорост и се чупи от ряз.
.......


Имам Б21 (пълно китайско копие на Диана 48 ) . При нея беше точно обратното - оригиналната китайска се счупи на около 8500 , от раз, без почти никакво намаляне през годините . По-малко от седмица преди да се счупи я мерих и показа 234 мс с 1 гр . Взех Дианска от Дайкан и с нея примерно за 1500 намаля с 30 мс и се закрепи без да пада повече . То не съм и стрелял много повече тогава , защото си купих ПЦП .
 

astra

Редовен Потребител
Среден Център на Попаденията - по памет...
Сега не знам ти какво очакваш от пружинка, но това си е. Все пак пушка за 800лв, не за 8000.
Изглежда си прав - проблемът е в очакванията.
Когато нямаш никакви очаквания, никой и нищо не могат да те разочароват - основен философски постулат :)
Не знам как е с останалите колеги-любители на точната стрелба с ВО, но аз лично страдам от перфекционизъм и да - страдание си е. Предполагам, че това хоби/спорт е особено подходящо за болни от същата болест ;)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Прието е да се казва СТП - средна точка на попадение, но реално и твоето означава същото и си рекох, че друго имаш предвид.
 
Нагоре