Haenel 312 , 311

cilindura

Редовен Потребител
Здравейте колеги!
На Вашето внимание искам да представя една моя реставрация и силов тунинг на тренировъчна въздушна пушка Haenel 311.
Същата е собственост на Бай Митко. Тук ще Ви представя някои от етапите по реставрация на железарията, които може би, биха били полезни за колегите, които се занимават със реставрация.
Пушката пристигна при мен в окаяно състояние. Имаше деруги и язви със дълбочина над милиметър. Идеята на реновирането на пушката бе следната:
-връщане към фабричният й вид и постигане на нещо повече (лукс)
В процеса на работа:
- при обработката на язвите съм се стремил да запазя абсолютно всички маркировки в автентичният им вид. Налагало ми се е много внимателно да работя около буквите, така, че да не ги изтрия.
Тук прилагам снимки на първоначалният вид на пушката преди нейната реставрация:
 

Attachments

  • IMG_5117.JPG
    IMG_5117.JPG
    268.7 KB · Прегледи: 171
  • IMG_5118.JPG
    IMG_5118.JPG
    257.6 KB · Прегледи: 165
  • IMG_5124.JPG
    IMG_5124.JPG
    262.1 KB · Прегледи: 166
  • IMG_5125.JPG
    IMG_5125.JPG
    144.2 KB · Прегледи: 172
  • IMG_5126.JPG
    IMG_5126.JPG
    214.1 KB · Прегледи: 166
  • IMG_5177.JPG
    IMG_5177.JPG
    273.1 KB · Прегледи: 164
  • IMG_5178.JPG
    IMG_5178.JPG
    242 KB · Прегледи: 164
  • IMG_5179.JPG
    IMG_5179.JPG
    272 KB · Прегледи: 164
  • IMG_5182.JPG
    IMG_5182.JPG
    239.9 KB · Прегледи: 161
  • IMG_5186.JPG
    IMG_5186.JPG
    207.6 KB · Прегледи: 160
  • IMG_5188.JPG
    IMG_5188.JPG
    245.4 KB · Прегледи: 161
  • IMG_5191.JPG
    IMG_5191.JPG
    144 KB · Прегледи: 165

cilindura

Редовен Потребител
На следващите снимки представям вече изчистените от деруги и побитости детайли преди оксидацията:
IMG_5130.JPG IMG_5131.JPG IMG_5132.JPG IMG_5133.JPG
Смятам, че тези четири снимки са напълно достатъчни.

Оригиналният груб и недодялан приклад беше заменен със нов - орехов.
Тук ви представям пушката след оксидацията с новия орехов приклад:
IMG_5156.JPG IMG_5158.JPG IMG_5159.JPG IMG_5160.JPG IMG_5161.JPG View attachment 72961 IMG_5163.JPG IMG_5165.JPG IMG_5166.JPG IMG_5167.JPG IMG_5169.JPG IMG_5171.JPG

Приклад и цялостен завършен вид:
IMG_5152.JPG IMG_5153.JPG IMG_5172.JPG IMG_5173.JPG IMG_5168.JPG

Смачканите гумени дистанционни шайби (буфери) на приклада, бяха заменени с нови изработени от полиуретан с висока твърдост.
Същите тези буфери елиминират част от вибрациите, причинени при изстрела.
Прилагам снимки за онагледяване, преди и след:
IMG_5196.JPG
IMG_5155.JPG
IMG_5154.JPG

Евтината пластмасова спускова скоба замених с нова, която изработих от AL 7075 T651. Това е изключително твърд алуминий, който се използва за изработката на авиационна техника и оръжия. Държа да уточня, че спусковата скоба все още не е монтирана на пушката.
IMG_5218.JPG IMG_5220.JPG IMG_5221.JPG IMG_5222.JPG IMG_5223.JPG IMG_5224.JPG

Със следващите снимки представям окончателният вид на спусковата скоба, която ще бъде оставена бяла, без анодация.
За да кореспондира с общия вид на оръжеието, между затилъка и приклада ще бъде поставена тънка алуминиева ламарина от същия материал.
IMG_5231.JPG IMG_5233.JPG IMG_5227.JPG IMG_5229.JPG

При обработката на германски пушки, без значение дали са източно или западно производство, впечатление прави изключително високото качество на материалите и перфектната обработка на повърхностите. Тези пушки са направени, за да бъдат вечни, но уви днешното производство няма нищо общо.

Тунингът включваше още:
- шлайфане на работният участък на цилиндъра;
- отежняване на буталото;
- подмяна на бойната пружина с нова;
- изработка на нов капронов маншет.

След всички тези манипулации, началната скорост от 87 м/с (при напълно размазан маншет), скочи на 185 м/с. Това допринесе за изправяне на траекторията на проектила и подобряване на точността и комфорта при стрелбата. :rambo:
Поздрави :cheers:
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Нямам думи!Браво Янко!!!
Това не е тунинг.Това е тежък ремонт който не знам кой щеше да се хване да го извърши! Майстор си!!!:cheers:
 
Последна промяна:

pchelarq

Потребител
Щеше, колега njatanasow,щеше. Миро от Варна сигурно щеше да го извърши. Този елемент, както го нарече един колега в темата за измамените (не правел тунинг, а произвеждал въздухарки), си позволява да нарича майстор като cilindura - майсторче и цървул.

Бактън. Аман от дебилотъпанари. Аман от келеши, които ги подкокоросват да пишат глупости. Аман от селяндури на 22-ра степен. Ма нека да не мърсим темата. Възхитен съм от постигнатото от колегата cilindura. Завиждам на бай Митко за хубавата пушка. Нека е жив и здрав и със здраве да я ползва и да й се радва. Блазе му, че познава човек като Янко. От него ще научи и ще получи много хубави неща. А до колкото разбирам на всичкото отгоре са и приятели. Още веднъж, браво! :bravo:
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Бактън. Аман от дебилотъпанари. Аман от келеши, които ги подкокоросват да пишат глупости. Аман от селяндури на 22-ра степен.
Добре е човек да има някаква граница (и възпитание). По-внимателно с епитетите колега ;)
Това тук е форум, тоест, място което е достъпно за всички които се интересуват от дадената материя.
Ако искаш да заръфаш някого, не е нужно да използуваш обидни думи(противоречи на правилата).;)
Размърдай си малко пчеларският мозък...
 

pchelarq

Потребител
Lynx, като говориш за възпитание, къде беше, когато cilindura го наричаха селски тарикат и цървул? Ти присъстваше в темата и се подхилкваше! Можеше да дадеш акъл на твоя "подопечен" - anibis да не използва грозни епитети и определения, които са подходящи само за него. Можеш да влезеш в темата за Sumatra и да му набиеш в малката главица да не пише глупости и да не използва отвратителни и гадни епитети, нищо, че е минало време. По-добре късно отколкото никога. Да не би да си се превърнал в антрополог, че успя да определиш вида на моя мозък? Влязъл съм в темата, за да си изкажа мнението относно майсторлъка на колегата. Ти също имаш това право, но не виждам да вземаш отношение по въпроса. Аз съм влязъл, писал съм по темата и толкова. Така че след като нямаш мнение, те съветвам да не се занимаваш с мен и моята особа. Тук обсъждаме направеното от Янко.
 
Последна промяна:

jix1974

Потребител
Колега Цилиндър, със 185 м/с не стана ли прекалено тежко зареждането?
Наскоро с колегата Джетро вкарахме в моята 310-ка един тунинг кит "uber 155 m/s". Да, траекторията се изправи феноменално, но зареждането и спусъка .... Ясно, че всичко е субективно - питам т.к. обмислям да монтирам зареждащ лост от 311. Ще има ли ефект или да продължавам с фитнеса?
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    305.6 KB · Прегледи: 114
  • 2.jpg
    2.jpg
    358.1 KB · Прегледи: 111

Bay Mitko

Редовен Потребител
Здравей jix1974 , тъй като аз стрелям с Хайнела, да ти отговоря, да по-тежко е, но не прекалено! При първата стрелба, пуснах към 200 проектила и на другия ден дланта ме наболяваше, но моите ръце са си "по-така"../нямам предвид мека китка :)/. С приклада който виждате, пушката е невероятно удобна за стрелба от изправен стоеж, без опора. За това има значение и по- малкото тегло на самата пушка. Лостчето идва мааа..лко по-късо за тази пружина, но проблема е минимален! Някъде бях пускал мишени с групи от същия Хайнел, но сега не ги намирам. След довършване на детайлите по тунинга, ще пусна снимки и мишени.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравей, колега jix1974 ! Силата на пружината на "Хайнел 311" по никакъв начин не влияе на усилието на спусъка. Това е така, защото двата спускови механизма са абсолютно различни. Спусковият механизъм на "Хайнел" 310 е възможно най-примитивният спусък, създаван някога за пневматично оръжие. Докато този на "Хайнел" 311 е идентичен със спусъка на "Хайнел" 312 /заключващ механизъм/. При Хайнел 310 трудно можеш да постигнеш висока начална скорост заради прекалено дългия дотиквач и еквилибристиките, които извършва въздухът, докато премине през него и стигне до сачмата.
Живот и здраве, по-нататък ще публикувам снимки на моя "Хайнел", за който ще направя друг тип зареждащ лост, позволяващ използването на къс оптически мерник. Вместо да монтираш лост от 311, който не е кой знае колко по-различен, намери начин да удължиш този или си направи нов.
 

pakfa

Редовен Потребител
Здравейте, взех си 312-ка. След разконсервиране, почистване, смазване и освежаване на приклада, пуснах няколко чашки за проба на 10м - дупка в дупка :). До тука добре , но има нужда от смяна но О-пръстена на цевта и щифта на лоста за зареждане.
Някой знае ли размерите на О-пръстена и може ли да се намери подобен в България?
Щифта може ли да бъде заменен, например с изработен от опашка на свредло?
Препоръчайте подходяща смазка за спусковия механизъм. Тази която сложих ми се струва доста редичка.
За сега ще кара така, но ако не се намери решение , ще се наложи да поръчвам от германците.
Благодаря предварително.
 

xpresident

Редовен Потребител
Честито за пушката.
Молибденова грес за спусъка, аз взех от Микромакс. От там пробвай и О-пръстена да намериш, но на новите модели него изобщо го няма, така че предполагам и без него ще стреля.
Щифта не виждам проблем да го направиш от опашка на свредло.
 

pakfa

Редовен Потребител
Честито за пушката.
Молибденова грес за спусъка, аз взех от Микромакс. От там пробвай и О-пръстена да намериш, но на новите модели него изобщо го няма, така че предполагам и без него ще стреля.
Щифта не виждам проблем да го направиш от опашка на свредло.
Благодаря за отговора, в Шумен има представител за Loctite, ще проверя при него. Днес реших да направя снимка на "групата" , но след 3 изстрела , попаденията започнаха да се разлитат. 20 чашки по-късно, хайнела започна да подскача и отката стана осезаем... Дизел!!
Найс...
Разглобяване, забърсване на "щедро" намазаната с грес пружина, почистване на бутало и цилиндър, сглобяване...
При зареждане се усещат витките на кривата пружина, но се върна лекия откат и мекия плясък при изстрел. Кичнах оптиката с китайския моноблок (все още нямам диоптрик) и ще пробвам нова прострелка на по-голямо разстояние. Но това го оставям за утре.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Намери си молибден на прах. Това е препоръчително да се използва за обмазване на пружините.
 
Нагоре