Самоделни PCP-та

anibis

Редовен Потребител
Под "сачма в калибър .32 или .45."
Първо, в нашата мила родина такива цеви под калибър .32 или .45 трудно се намират,да не кажа мисията не възможна.
Там зад океана е съвсем друго, но тука на балканите тия калибри ги има но отделно цев да си купиш и да си направиш самоделка е трудна работата.
И има и още нещо ако си намериш от някоя пушка такава цев,или си е закупиш,тя ще е за въздушно оръжие с такава стъпка,а за сферичен проектил стъпката трябва да е съвсем различна. Не се знае точността как ще е със сферичен проектил,предно пълнещ се.
Има доста не известни,тъй де подводни камъни,да не стане аз имам пушка в такъв калибър, ама точност никаква.
 

Hidden

Редовен Потребител
Идеята за пцп-"мускет" е доста интерсна - напомня ми за едно от първите пцп-та, а именно пушката на Жирандони, която много ме впечатли едно време. Но тя е била с "пълнител". Така и не можах да нямеря нейни планове. Нямам спомен дали нейната цев е била с нарези или без. Ето клип с нея:
Ето една самоделка, която се зарежда "отпред":

...И има и още нещо ако си намериш от някоя пушка такава цев,или си е закупиш,тя ще е за въздушно оръжие с такава стъпка,а за сферичен проектил стъпката трябва да е съвсем различна...

Каква е ролята на нарезите при сферичен проектил? Преди време се изненадах като разбрах, пневматичните пушки, предназначени за стрелба с топчета са с нарези.
 

bleu81

Редовен Потребител
Най-добрите снайперови пушки в света я постигат тази група .... с проблем.

За огнестрелни ли говорим, понеже ако е така горното е леко пресилено.

Не знам как стоят нещата при биг-бор пцп-тата, но понеже се интересувам от "black powder muzzleloader"-и от години и съм говорил с американци които ловуват с такива пушки. По техни твърдения 1моа/90 ярда не е невъзможно с кръгъл куршум.

Признавам, че "няма да е проблем" беше малко пресилено в горното изречение.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
В интерес на истината съм виждал няколко цеви, които стрелят много добре със сферични проектили. И моят Драгън и на Оги-Самурая и на други колеги, на които съм пращал такива проектили постигаха много добри групи. НО.... Ако бутам проектила отпред, по цялата дължина на нарезите ще се прецака и не мисля, че ще има тази точност.
 

bleu81

Редовен Потребител
Идеята ми е следната:
-купува се модерна реплика на капсулна пушка - примерно в .45 калибър или само цев от такава. Цевите са нарезни и хората ги ползват, както за кръгъл, така и за коничен куршум. Отвора за капсул-възпламенителя се ползва за трансфер-порт. Добавя се цилиндър, редуктор, електрически клапан(има клапани на 300 бара), спусък, команден модул и батерия. Евентуално на цевта може да се направи отвор за газо-отвод при който да се мери налягането за въвеждане на обратна връзка за контрол по налягане. Ако имате газоотводен порт можете да определите и кога куршума напуска цевта по спада на налягане и така да се оптимизира работата на клапана при стрелба с проектили с различна маса.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Повечето стари "мазъли" мисля че са по-скоро полигонални и усукани, а по-съвременните имат и с нарези, но наистина други на брой и с друга стъпка. Така че, ако искаш да правиш ПЦП "мазъл лоадър" първо трябва да си набавиш подобаваща цев.
Ако те сърбят ръцете, и имаш време за заигравки, ОК. Ама много хора предпочитат малкото свободно време да го прекарат в пуцане, а не в пилене и ровичкане.
А конструктивно трансфера си е сериозен и решаващ възел от ПЦП-то. Капсул възпламенителя няма "месо" да се ползва.
Пак ще трябва нещо като цевна кутия.
Иначе накрая "творението" ще заприлича на пушка за лов на духове, накичена от всякъде с тръби, маркучи, бутилки, клапани, батерии......
 

bleu81

Редовен Потребител
В интерес на истината съм виждал няколко цеви, които стрелят много добре със сферични проектили. И моят Драгън и на Оги-Самурая и на други колеги, на които съм пращал такива проектили постигаха много добри групи. НО.... Ако бутам проектила отпред, по цялата дължина на нарезите ще се прецака и не мисля, че ще има тази точност.

Не е задължително да се прецака, Обикновено куршума е леко подкалибрен и се слага в кръгло парцалче "patch". Че даже се и смазват.

Повечето стари "мазъли" мисля че са по-скоро полигонални и усукани, а по-съвременните имат и с нарези, но наистинадруги наброй и с друга стъпка. Така че, ако искаш да правиш ПЦП "мазъл лоадър" първо трябва да си набавиш подобаваща цев.
Ако те сърбят ръцете, и имаш време за заигравки, ОК. Ама много хора предпочитат малкото свободно време да го прекарат в пуцане, а не в пилене и ровичкане.

Току що питах за цев и се оказа че има налична .45 калибър.

peko, пиша в тема Самоделни PCP-та. Ако бях единственият, който обича да пили и ровичка тая тема нямаше да е 82 страници.

Не знам защо в тоя форум всеки път, като загатна, че искам да правя нещо стил "направи си сам" ми "дърпат ушите" ...
 
Последна промяна от модератор:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Под "сачма в калибър .32 или .45." имах предвид точно сферичен проектил. Колкото до точността в сащ и сега ловуват някой с черен барут и преднопълнещи пушки.
Мисля че група под инч на 100м няма да е проблем с кръгла сачма при подходяща цев и точно дозиране на въздуха.
Проблем ще и то голям. Как я мислиш тая точност със съчма не знам. ;)
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Не знам защо в тоя форум всеки път, като загатна, че искам да правя нещо стил "направи си сам" ми "дърпат ушите" ...
Защото само питаш а после се сърдиш :),по традиция у нас на въпроса "може ли ?" инстинктивно се отговаря "не,неможе" (обеден съм,че като българин и ти си така)Действай и ще увлечеш и други,няма не възможни неща :)!!!Макар ,че не разбирам какво точно искаш да постигнеш има Дракони,Рексове и какви ли не още Борета,може би заради визията...!!!
 

didarai

Редовен Потребител
Не е пресилено никак даже . За снайперовият вариант на мосинката по книга и дават ....7 см. група на 100 метра.
За Драгунов беше май 4-5 см. Още една камара други специално конструирани снайпери едвам се доближават до 1 моа.
Мазъллоад наистина могат да са доста точни , но със сигурност не е норматив.
.....
Относно тръбичките ...външен вид тип "Стиймпънк" мен лично би ме изкефи максимално . :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Никой не те разубеждаеа, само ти посочвам слабите места в идеята ти. Дори не само заради евентуалната визия, а от гледна точка на безопасноста. Налягането не е шега работа.
Ако се занимаваш с мазъл лоадъри, знаеш че те също не са безопасни в задната си част.
А вкарвайки в играта външни възли работещи с високо налягане, безопасността трябва да е на първо място при конструирането на всяко изделие и неговите части.
 

Dominus

Редовен Потребител
Не знам защо в тоя форум всеки път, като загатна, че искам да правя нещо стил "направи си сам" ми "дърпат ушите" ...
Не е само в тоз, а във всеки български форум.
Когато се появи някой нов, "живущите" във форума наскачат като алфа мъжкари, бранещи територия за да покажат че новият не знае нищо. Българска действителност. Просто си действай по идеята и не обръщай голямо внимание. Много е вероятно да се понабуташ със средства, но няма как да разбереш дали ще се получи.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
И в пневматиката има такива прости разработки, освободени от цевна кутия. Можеш да взаимстваш от тях, тъй като те се доближават най-много до тази концепция, която те интересува. Резервоар-клапан-цев. Няма цевни кутии, няма трансферпорт, няма излишни завои и мъртъв обем, въздушният тракт върви в права линия. Такива са Еър Форс Кондор, Тексан, Еваникс Рекс ФА и др. Все пак не са с предно пълнене за да са по-функционални. Иначе трябва да ходиш с шомпола. Зареждането ще е и по-бавно, ако ще е отпред. При предното пълнене и цевта трябва да е с твърдостта на огнестрелните цеви за да не се поврежда от шомпола. Мисля, че старите усукани цеви са подходящи за предно пълнене ако държиш много на него. Не е проблем изработването на патронник пред клапана, където да се поставя проектилът. Когато се използват сферични проектили при огнестрелни цеви с предно пълнене, е задължително да са малко подкалибрени за да не се пръсне цевта - при изстрел, налягането е огромно и раздува проектила, избутвайки го през цевта напред със сили, няколко пъти по-големи от силите, действащи във въздушните оръжия и така го уплътнява. При въздушните оръжия не можеш да използваш подкалибрени проектили, защото въздушната порция ще заобикаля проектила и ще се губи много енергия. Освен това сферичният проектил контактува с каналите в цевта само в 1 най-широка част от диаметъра си, за разлика от чашките и пълнотелите проектили и понеже е и кръгъл, въздухът не го бута в задната част, а се опитва да го заобиколи.
 
Последна промяна:

nikolai89

Редовен Потребител
air.jpg

Това нещо дали може да се използва за направата на въздушен цилиндър за пцп ?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Има ли някакви маркировки ? Ако пише някъде, че поддържа работно налягане 300 бара и 450 тестово сигурно ще стане.
 
Нагоре