ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

xpresident

Редовен Потребител
4. Девалт - сравнително нова марка,
DeWalt (trademarked as DᴇWALT) is an American worldwide brand of power tools and hand tools for the construction, manufacturingand woodworking industries. DeWalt is a trade name of Black & Decker (U.S.) Inc., a subsidiary of Stanley Black & Decker.
Не са нова. На мен ми бяха любима, но се оказа че производството им за Щатите и за Еврора е с различно качество.
 

didarai

Редовен Потребител
..Отдавна марките залагат надживяване на продукта + 1,2 години.
Да, ама аджамиите и те се изучиха. Газ до дупка в границията и после ново. :)
Ако пък изкара гаранцията , е яко и живее дълго.:crazy: (В повечето случаи ).
 

Dominus

Редовен Потребител
Една доста непозната марка по нашите географски ширини е МИЛУОКИ ТУЛС. Един приятел се прибра от щатите и си донесе всички машини. Поиграх си с един винтоверт на тази марка. Невероятна машина. Батерията беше изтощена а това животно къса винтове все едно е с нова батерия. Като го барнеш се усеща друго качество от познатото.
 

staz

Редовен Потребител
DeWalt (trademarked as DᴇWALT) is an American worldwide brand of power tools and hand tools for the construction, manufacturingand woodworking industries. DeWalt is a trade name of Black & Decker (U.S.) Inc., a subsidiary of Stanley Black & Decker.
Не са нова. На мен ми бяха любима, но се оказа че производството им за Щатите и за Еврора е с различно качество.
Пак не се доизказах - извинете! Говорех предимно за ситуацията на Българския пазар. Не знам дали помниш още времето, когато в МЕТРО продаваха блекенддекер!? За да не ставам досаден ще завърша със следното:
Повечето “hobby” и DIY брандове са играчи на световните пазари. Когато не можеш да придобиеш някой значим патент, то просто купуваш цялата марка ако си достатъчно богат. Станли, девалт, блекендекер, бош, цедима, нортон, макита и др., които не се сещам в момента - мислиш ли, че не са в големия цирк?
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Момчета предстои ми смяна на дограмата,спрял съм се на PVC KBE прпофили троен стъкло пакет.Цвят златен дъб,две бели стъкла и едно четири сезонно.Дистанционери също икам да са пвц,стъклопакета е по 32мм.Ако някоѝ се занимава с подобна деѝност,може да даде съвет.
 

Lukavia

Новодошъл
Колеги,
можете ли да ме насочите към конкретен модел на Липърс, който да отговаря на следните критерии:
- тубос на оптиката 30мм
- увеличение от 3-4х до поне 15х
- изходна леща мин. 42мм
- цена до около 400-450 лв.
- максимално качество за предвидения бюджет

Ще бъде монтирана на Комета Орион булпап с монтаж за wever база Reknagel (имам един излишен, останал покрай смяна на оптика за огнестрелно оръжие).

Нямам никакъв опит с оптиките за ВО и затова се обръщам към форума, като искам да си спестя излишния разход на нерви, време и средства, ако тръгна на принципа проба-грешка.

Поздрави.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Защо точно Липърс,има други оптики за горе доле същите пари и гледат по-добре.
Хоук
МТС
Дискавари
Вектор,това са по-добрите оптики в средния клас така да го кажа
 

Lukavia

Новодошъл
Разсъжденията ми за Липърс са на база предстоящата покупка на пушката в края на седмицата от Sotis и предвид, че не съм от София и няма да имам време да обикалям по други магазини, мислех за тази марка, която се предлага от същия магазин, т.е. от едно място да комплектовам всичко ...
 

anibis

Редовен Потребител
Разсъжденията ми за Липърс са на база предстоящата покупка на пушката в края на седмицата от Sotis и предвид, че не съм от София и няма да имам време да обикалям по други магазини, мислех за тази марка, която се предлага от същия магазин, т.е. от едно място да комплектовам всичко ...
Ето един Липърс,струва си парите,говорим цена качество.

https://www.opticsplanet.com/leapers-utg-4-16x44-30mm-compact-scope-ao-36-color-mil-dot-rings.html
Показвам ти е като модел,дано да е имат в магазина.
 

Sen

Редовен Потребител
Имах такава оптика и съм доволен от нея. Продадох я на колега от форума и той също е доволен. За пушката, която вземаш и парите, които си заделил, това е добро решение, при положение, че не искаш да чакаш, а веднага да я вземеш от Сотис. Иначе Анибис вярно ти каза, че Дискавъри и Вектор могат да ти предложат много повече като функционалност, със същото качество, та и по-добро - можеш и първа фокална да си вземеш за тези пари.
 

Lukavia

Новодошъл
Благодаря за коментарите. Оптиката я има на сайта на Сотис и бе една от тези, които заглеждах ...
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Момчета предстои ми смяна на дограмата,спрял съм се на PVC KBE прпофили троен стъкло пакет.Цвят златен дъб,две бели стъкла и едно четири сезонно.Дистанционери също икам да са пвц,стъклопакета е по 32мм.Ако някоѝ се занимава с подобна деѝност,може да даде съвет.
Аз работя в такава фирма и ходя по ремонти,точно с такъв профил нямам опит или да са ми минавали отделни бройки.За мен бялата дограма е по-безпроблемна от точка на това,че с времето при температурните разширения на профила се получават изкривявания на крилата в повечето случай от към пантите и започват да духат.Когато се фолирва профила с даден цвят има реакция м/у фолиото да речем и заздравителя на самия профил при което цветната става по-неустойчива във времето,а и тя е подложена на повече температурни разширения от слънцето.Другото е обкова,ако ти предлагат избор виж някой по-хубав сега не знам те с какви работят.Мако,Сигения,Шуко,Рото не са лоши и с времето,ако ти се наложи да смениш нещо по механизма мисля,че ще е по-лесно откриваемо.Защото като отида на ремонт и е някакъв измислен обков после не мога да намеря дадена част и се налага подмяна на целия обков и да кажем от 30лв ремонт отива на 160.Искай механизмите да са двуосови(двуплощни) не само,че може да си отвориш леко за проветрение,но и затварят към пантите и предотвратяват това с изкривяването което съм споменал по-горе.Ако имат и микровентилация още по-добре.
За стъклопакетите не знам,понякога не си заслужава да са тройни,но това вече зависи от много фактори.Да кажем ако двойния пакет върши 2пъти по-добре работа от единично стъкло,то тройния не е 2пъти по-добър от двойния това за температурната изолация.Шумоизолацията е доста по-добра.
Дано съм помогнал с нещо.
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Ремонта в какво се състои,на обкова ли или по профилите,Тея на Варна работят с Мако обков.
 

Hidden

Редовен Потребител
А преди 2 години си сложих точно КBЕ с обков Мако и съм доволен. Дограмата е бяла - така ме посъветваха. Мако-то го хвалеха по форумите. Една особеност, която не бях забелязал при избора - сърцевината на профила е от рециклирано ПВЦ, но не мисля, че е от значение. Металната пластинка, която е в профила е по-стабилна от тази на други марки профили. Ако си на нисък етаж задължително си сложи секюрити обков, а може и ключалки или поне райбери. Друг съвет, който мога да дам - фирмата да дойде да свали стара дограма, за да измаже отвора и тогава да вземат размерите. По-добре и по-точно е, но някакво време стоиш без прозорци. В работата ми новата ПВЦ-дограма я монтораха върху старото дървено черчеве - така се избягва къртене, но може да се направи само ако си сигурен в дървенията.
 

dberov

Редовен Потребител
На сайта може да я има но да не е налична, също важи и за пушката
Така че преди да отидеш в магазина, направи една питанка по телефона и ако са налични си направи уговорка да ти ги запазят.
 

barbaron

Редовен Потребител
На сайта може да я има но да не е налична, също важи и за пушката
Така че преди да отидеш в магазина, направи една питанка по телефона и ако са налични си направи уговорка да ти ги запазят.
...или заръчат...
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Говоря за ремонт на обкова,изкривяването и то може да се коригира,но резултата не винаги е толкова добър и е по-добре да не ти се налага.Реално този профил металния който е вътре държи профила изпънат.
Виждал съм и крила без метал вътре и са като кашкавалени.При нас има и модели на дограма, който върви с допълнителни шини и отвори за по-добра вентилация на профила(никога не е 100% затворен).
Да както е казал,колегата секюритито е по-добре (мако имат),но не си мисли че пак не може да се отвори.Виждал съм няколко разбити.Райбери и допълнителни заключвания бих казал само,ако имаш малки деца да не могат да отварят има модели който позволяват отваряне само на горната част за проветрение иначе не мисля,че стават за антивзлом.
Не знам,колега,ама ако те оставя 2 седмици без прозорци в жилището където живеш да ти стане дограмата не мисля,че ще е яко.Колегите където мерят знаят къде и колко да си отпуснат или прибавят.
Макар,че по селата ми се е случвало като махна старата каса и да има по 30см от 2те страни пълнено с вестници и там каквото са имали едно време :)
 

Hidden

Редовен Потребител
Не знам,колега,ама ако те оставя 2 седмици без прозорци в жилището където живеш да ти стане дограмата не мисля,че ще е яко.Колегите където мерят знаят къде и колко да си отпуснат или прибавят.
Няма да е яко, да, а и не винаги е възможно. Но понякога хората, които мерят не са наясно с вида на строителството, прозорците, стената и т.н. Една от причината си я написал. Заради особености в строителството а имах по около 10 см пяна около новата дограма. Хората свалиха старата и хоп - изненади. Даже над един от прозорците ми имаше тръба с кабели.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Колеги, пиша тук защото не знам къде другаде. Ако някой от вас е електротехник или електро инженер и се занимава с електро инсталации в строителството, или ги проектира,има няколко неща,които искам да подаря, иначе много скоро ще бъдат загубени. Това са;
1. Уред-мост за измервани на преходното съпротивление на заземители, например гръмоотводни инсталации и др.
2. Уред за измервани на осветеността на помещения или повърхности. Това са картини галерии, ресторанти, нощни заведения и др.
3. Портативен осцилоскоп, носи се в чанта, много е малък.
4. Едно кашонче с най-различни измервателни уреди за вграждане
5. Руски стрелкови мултицет с възможност за измерване на транзистори
6. Мутицет Гьорц-Унигор2. Това е единственото нещо за което бих искал да получа някой лев,защото го бях купил доста скъпо.
Предполагам и известно, че без протоколи за първите две измервания е невъзможно да се узакони сграда.
За съжаление моите наследници са само жени и много далеч от тези работи. Жалко че всичко нова ще се изгуби.
Дано се намери някой на когото това е нужно.
Поздрави на всички.
 

Dominus

Редовен Потребител
Имам проблем с лазерна мишка GIGABYTE ECO600. Мишката е лазерна и до скоро работеше безупречно. Работеше върху всякакви повърхности, но изведнъж се скапа. Сега върху доста добър пад на HAMA е трагедия. Не се движи. Върху бял лист хартия я няма никаква, а съм сигурен, че преди не й беше проблем. Има ли някой идея какво може да я тормози?
 
Нагоре