КОЛЕЛА, ТУМБЛЕРИ производство и маркиране.

EMOFLY

Новодошъл
Значи са пак се обадих човека каза че под 20мм не режат, машините им не могат? Тоя ли е някакъв нещастник и не иска да се занимава с рязането на 1 парче или аз нещо не обяснявам правилно? Давайте други предложения от къде мога да намеря заготовка?

Ако ти го режат от ф130-150мм може би не режат по-малко от 20мм. Ако го режат от плосък материал, пък ще ти дойде много. Там има парчета с различна дебелина 8,10,12 мм и др. просто трябва да се отиде на място и да си избереш подходящото за теб, но плоски т.е. ламарина.:winner:
 

vencibull

Потребител
Ами ... споделих го с колегата , но не знам какъв е този 1 см . на който държи ,особено за заготовка .
Толкова е само колелото на Жоро , но то е съставно/разглобяемо. Като минимум 2 см трябва да му е заготовката , та даже и повече . Според ..зависи . ;)
ю
034356542-big.jpg


034356543.jpg


034095325-big.jpg

index.php
index.php

Аз не знам колко трябва да е заготовката, не знам и че има фира при струговане, ако ги знаех тия работи нямаше да ви питам нищо. Виждам снимки на колела с широчина 1см за това мислех че и заготовката трябва да е толкова или близо до това.
 

didarai

Редовен Потребител
1 см. е съставното (или ако ти си измислиш друга констукция) и големият диаметър за отметките , на останалите конструкци .
2 см. (габарит) е , ако е от всеки друг тип с фланец . Жоро (go-punch) , ми прати готова на размер плоча (1 см прокат) . Ако режат от диаметър желатено е да е меджу 2,5 и 3 см заготовката (не се знае колко криво ще е отрязана ) за да не ти излезе някъде следа от рязането .
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте,имам следните въпроси:
1.Когато маркирам паралаксното колело трябва да съм на най-голямото увеличение?А когато стрелям пак ли трябва да си меря дистанциите на него или на по-малко?Имаше противоречия.
2.Когато маркирам тумблера за корекции го маркирам на увеличението на,което ще стрелям?Не би трябвало да има разлика,но колеги казаха,че при тях дава отклонение при някой модели оптики.
Моята да я наречем среден клас,но не съм пробвал дали ще ми даде отклонение.
 

sts1969

Редовен Потребител
Мериш и маркираш на най-голямо увеличение, там е най-прецизно измерването. След това стреляш на увеличение което ти е удобно, аз например стрелям на около х20. :cheers:
 

DANNY

Редовен Потребител
Маркираш на най-голямото увеличение. Когато стреляш мериш пак на най-голямото увеличение. Правиш корекциите според разстоянието и самата стрелба правиш на най-удобното за теб увеличение. Затова трябва да имаш и врътка за зума.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Благодаря.
Някой може ли да ми каже колко мм е вътрешния диаметър на ЗОС колело и на Лиипърс?
Моята е Barska и е 29.5-30мм високата част или ще трябва нещо хоуммейд.
:cheers:
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Малко тъп въпрос от мен ама да си питам, как маркирате тумблера?
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Четох ги ама не мога да се оправя с тоя Chairgun :(( намерих го къде е само остана да замеря точно и принтирам )
 
Последна промяна:

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Дидо аз си го напраих с хартиено тиксо и на ръка
 

dberov

Редовен Потребител
.....въпрос от мен ама да си питам, как маркирате тумблера?

Дидо аз си го напраих с хартиено тиксо и на ръка

И аз си го направих на ръка с хартиено тиксо, уж времянка и така си остана. Важното е да върши работа а не да краси оптиката.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Вторият начин:
Нулирането на оптикта е изцяло идентичен с първият с тази разлика, че чрез програмата „Чеаргън” се намира тази дистанция за нулиране на оптикта в диапазона 8-50 метра при която корекциите на тумблера са само в една посока на въртене на самия тумблер. Тоест при корекции на различните метри на стрелба тумблера го въртим само в една посока. При мен това е разстояние е 25 метра и съм си нулирал оптикта на 25 метра. Това е още една крачка към това да избегнем вероятността да превъртим тумблера. Опасност винаги има и при този вариант, но смятам, че е сведен до минимум.
И две думи за дистанциите 8-15 метра които са критични при определяне на корекциите за вертикално изместване на оптикта. Да не забравяме, че УЗ на мишените на тези дистанции са 15 мм.
При тях се прилига следния начин: правим възможната корекция с тумблера до вариант без той да прави повече от един оборот и ако пушката не бие на център се използват дотовете на отиката.
Идеята е всички корекции на тумблера в диапазона 8-50 метра да са в едни оборот и да се върти в една посока.

Дидо то Чеаргъна ти трябва само да намериш нулата на оптиката когато решиш да използваш посоченият начин. И след това си прострелваш всяка една дистанция от маса. Метрите на тумблера ги нанасяш на хартиено тиксо залепено на тумлбера. След като го разграфиш го разлепяш внимателно и го залепяш на лист А4 и после по по този лист с атукад правиш файл на новата лента и я разпечатваш и залепваш на тумблера. Поне аз така го направих.
Според мен за да въртиш само едни оборот на оптиката в една посока трябва да нулираш оптиката на 25 метра, но все пак си го провери през Чеаргъна.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Точно това с хартиеното тиксо се чудех как да стане , благодаря
 

xpresident

Редовен Потребител
Хванах се да си правя нова скала за метрите на паралакса, понеже старата надписана с молив взе да се отлепя.
Получи се добре и тъй като не намерих назад в темата много инфо по този въпрос, реших да споделя.
Надписите с молив бяха на бяла хартиена лентичка залепена с двойнозалепящо тиксо (не много здраво). Разграфяването го правихме на студено, преди година с sts1969, но забелязах че метрите ми ги дава повече като е на топло. Т.е. трябваше да с е коригира дължината на скалата с +3-4%. Не ми се мереша всичко на ново, за това отлепих внимателно хартията, сканирах я и си направих табличка (в excel) с положенията на всички деления.
excel.jpg 00115.jpg
Изкарах си в дясно графика на функцията (метри по X, линейно разстояние на делението по скалата по Y). Коригирах неравностите по графиката (на око), като запазих от долу оригиналната за сверка.
Използвах разстоянията от новополучената таблица за да си нарисувам (вече на компютъра) новата скала.
Отпечатах я мащабирана с +3%, залепих я и проверих метрите (с рулетка) - всичко излезе точно.
Вижда се че графиката може достатъчно точно да се начертае по 5-6 свалени точки, което спестява едно голямо мерене от 8 до 50м, а останалите да се свалят от графиката.
DSC_0001.JPG
Това се получи.
 

sts1969

Редовен Потребител
Хванах се да си правя нова скала за метрите на паралакса, понеже старата надписана с молив взе да се отлепя.
o_O Васко, ако ти се обадя в неделя за кафе, да не съм чул оплакване от рода на " Не мога, имам много работа" :no: :p:cheers:
 

pellet

Редовен Потребител
Привет на всички,
Приключих с едно проектче на паралаксно колело. Постановката беше - Hawke Sidewinder 8-32x56, оригиналното му колело е ф90мм, крайно недостатъчно за ФТ приложения и мерене на до 50 м дистанции, комбинирано и с кофти ( стръмно ) предавателното отношение на врътката на паралакса. При разграфяване на оригинала, разстоянията между 40-45 и 45-50м бяха в рамките на 3 мм :(
Та, след кратки изчисления и съсредоточено гледане в тавана :) стигнах до заключението, че диаметъра трябва да е двойно по-голям. Решението беше или паралаксно колело с размерите на малко хеликоптерно витло ( ще стрелям ли, ще излитам ли? ;) ) или............. колело с разгъваща се крива до максималния желан диаметър.
Поставените цели бяха - максимална компактност, разстояния между 40-45 и 45-50м около 10 мм, лека, но дълговечна конструкция, съобразяване с оригиналния дизайн на закрепване към врътката на оптиката ( гумено колело с шлици).
За тези цели се спрях на - профил по "спирала на Фибоначи", алуминий за материал и изработка на цифрова фреза.

Дизайна беше изцяло мой, а изработката на Дени (jethro).
Специални и най-искрени благодарности на Дени за това, че винаги ми се връзва на акъла, за майсторлъка и за това, че е мааалко по-луд от мен на тема пушки и тунинги.
Благодаря приятелю!

Ето го крайния резултат.
Най-накрая пустия Хоук мери чудесно на пределните дистанции. Метрите се "разгъват" много добре, и дори при 45-50 м, разстоянието нараства в сравнение с 40-45м. И двете разстояния са около 10 мм.

Остава само да се науча да стрелям. ;)

ПП: Извинявам се за нощните кофти снимки, но напоследък нещата ми се случват все по малките часове на денонощието.

Поздрави на всички!
 

Attachments

  • 20170727_003340.jpg
    20170727_003340.jpg
    453.1 KB · Прегледи: 136
  • 20170727_003400.jpg
    20170727_003400.jpg
    350.6 KB · Прегледи: 128
  • 20170727_003436.jpg
    20170727_003436.jpg
    364.5 KB · Прегледи: 129
  • 20170727_003512.jpg
    20170727_003512.jpg
    419.4 KB · Прегледи: 134
  • 20170727_013038.jpg
    20170727_013038.jpg
    447.1 KB · Прегледи: 139
  • 20170727_012958.jpg
    20170727_012958.jpg
    459.2 KB · Прегледи: 133
  • 20170727_013126.jpg
    20170727_013126.jpg
    386.4 KB · Прегледи: 134
Последна промяна:
Нагоре