РИБОЛОВ - МОЯТА Е ПО-ГОЛЯМА...

staif

Редовен Потребител
чета,чета па ми се прииска да попитам дали е вярно това че по Ебро сомовете в реката са пълни с тежки метали-накратко казано отровни..така показаха по нешенал географик наскоро..между другото от мои познати съм чувал че там(в Испания) сладководна риба не се консумира поради тази причина..
другото-за 1000-2000 лв колко рибки ще пуснеш като зарибителен материал..чувал сум че хората ръсят по 20 бона..
третото-взимат язовири на концесия за по две три години изтърмъкват всички и после само жаби и каракуда остава..що не ги дават за по 20-30 години така биха се стопанисвали а не да ги взимат за тамръчане и после баламите дето плащат такса да се надяват да хванат нещо..прясна информация от вчера-400 кила бяла риба на мрежите на яз Одринци + още незнам колко толостолоп и амур..тока също играе здраво..едро дребно всичко наред гине..така ли трябва да е.. ама такси събират нали..е мога ли да им еба майката и на яри и на природозащитници и на мними тармък- арендатори..
едни други пък земеделски арендатори взеха от първи март язовирченцето до града щели да слагат такса 5о лв и щяло да се разрешава само на отбрани люде демек с мангизи-сиреч бащиния..лайняна държава..простия -обикновен човек няма каде да иде една риба за трапезата да си хване -ебаха майката на всичкоооо
 

MTR-77

Потребител
чета,чета па ми се прииска да попитам дали е вярно това че по Ебро сомовете в реката са пълни с тежки метали-накратко казано отровни..така показаха по нешенал географик наскоро..между другото от мои познати съм чувал че там(в Испания) сладководна риба не се консумира поради тази причина..
другото-за 1000-2000 лв колко рибки ще пуснеш като зарибителен материал..чувал сум че хората ръсят по 20 бона..
третото-взимат язовири на концесия за по две три години изтърмъкват всички и после само жаби и каракуда остава..що не ги дават за по 20-30 години така биха се стопанисвали а не да ги взимат за тамръчане и после баламите дето плащат такса да се надяват да хванат нещо..прясна информация от вчера-400 кила бяла риба на мрежите на яз Одринци + още незнам колко толостолоп и амур..тока също играе здраво..едро дребно всичко наред гине..така ли трябва да е.. ама такси събират нали..е мога ли да им еба майката и на яри и на природозащитници и на мними тармък- арендатори..
едни други пък земеделски арендатори взеха от първи март язовирченцето до града щели да слагат такса 5о лв и щяло да се разрешава само на отбрани люде демек с мангизи-сиреч бащиния..лайняна държава..простия -обикновен човек няма каде да иде една риба за трапезата да си хване -ебаха майката на всичкоооо
Хората в Западна Европа по принцип не консумират сладководна риба.В Испания риболовците взимат единствено по някоя друга бяла риба заради високите вкусови качества на тази риба.И още нещо-по бреговете на р.Ебро има специални контейнери в които след като хванеш сом го слагаш в тези контейнери.Забранено е пускането на сомове обратно.Тази риба е изкуствено разселена в Испания и Италия преди 30-40 години от немците.Ареалът на разпространение на европейският сом едно време е бил само в Северна Европа.Но там той наддава по-бавно,и е бил заселен в Испания и Италия за пръв път от немци.Те са големи почитатели на този вид риболов.Днес монопола на риболовният туризъм на реките По и Ебро се държи от немци.Те са купили или наели цели имения по бреговете на реките с цел да правят риболовен туризъм.И това от 20-25 години поне.Може да идеш там дето се вика с ръцете в джобовете само,и всичко ти се усигорява-риболовен гид,нощувки,храна,въдици,лодка.Това разбира се си има и цена.Но....има и минуси в цялата тази работа.Тези стари и огромни сомове са много и са унищожили почти видове като щуката и каракудата например.Белите риби са бол,и също са внос от Германия.За Испания специално ако инспектор те види да пускаш обратно във водата сом,а не го пускаш в контейнерите най-вероятно ще има глоба.Не знам дали месото на сома там е лошо,но и да не е те никога не ядат сом.Единствено бяла риба.
 

barbaron

Редовен Потребител
:eek:ftopic


Винаги съм се чудил тия тесните дънкови панталонки, как аджеба успяват да се напъхат в тях и ако тръгна да боря едни такива дънкови измишльотини, дали няма да ми секне мерака. Иначе визуално изглежда примамливо да гледаш как преливат от плътност точно в конкретната зона...
:cheers:
 

boceto84

Потребител
Реших и аз да кача нещо в темата.
Направих едно много добро откриване на сезона преди няколко дни.Мястото е р.Тунджа.2бр. расперчета като най-млакия е 4,3кг.С 87гр. лайт пръчица кефа беше на макс.
 

Attachments

  • IMG_2687.JPG
    IMG_2687.JPG
    496.1 KB · Прегледи: 78
  • IMG_2688.JPG
    IMG_2688.JPG
    485.4 KB · Прегледи: 77
  • IMG_2689.JPG
    IMG_2689.JPG
    316.4 KB · Прегледи: 76
  • IMG_2690.JPG
    IMG_2690.JPG
    371.4 KB · Прегледи: 81
  • IMG_2693.JPG
    IMG_2693.JPG
    470.3 KB · Прегледи: 76

andi

Редовен Потребител
Нищо не разбирам от рибарски такъми , та да попитам .
Чистя цевите с рибарска корда 1,1 мм сгъната на 2 . От много години ползвам това парче . Перфектно е за калибри от 22 нагоре . Но сравнително отскоро имам и 17 кал . За там е много дебела и не остава място за парцала . + това , че нямам тази рутина която имам с по-големите калибри . Често ми клини , дори успях да я скъсам от много дърпане . А предполагам издържа много кг. Незнам дали е от старост , или съм много здрав ( мале мале ) .
Четох за някакви нови материали .
Та дайте съвет какво да взема ?
Трябва ми 1,5-1,6 м дължина , дебелина 0,6-0,7-0,8 мм . и да е твърда - за да не се гъне и да мога да я набутвам напред лесно като е сгъната на 2 ?
И да е много здрава на дърпане .
 

BornToDrink

Потребител
Казват се "плетени влакна". Скъпо е да си купуваш замо заради случая.
Ако например ще ходиш в Троян др. седмица мога да те снабдя с всякакви такива, само кажи да си взема нещата. :D
Иначе аз ползвах първа струна от китара в #11 размер :D и е добре, понеже не се гъне и минава през цевта без проблем.
Закачих парцалчето в заводското "ухо" накрая, като премахнах камъчето, което държи контра. И реално струната е в един кат, а не прегъната.

Докато с риболовните влакна (тънките) виждам зор да ги прекарам през цевта.
Особено плетените не са твърди както дебелите монофили (корда) и не знам дали реално ще ти свърши работа, но може и да стане.
Трябва да пробвам всъщност с плетеното, нали съм хем с .177 и мога да ти кажа.

Относно струната, мисля не е лош вариант за всички калибри.
Говорим за тънките струни, които нямат напречна оплетка и няма да наранят цевта.
Маха се камъчето накрая, вкарва се парцалчето и жулиш. Аз даже я дърпах с клещи и изчисти много добре.

struna.jpg
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Има и не метални струни. Посети някой магазин за муз. инструменти и си избери.
 

andi

Редовен Потребител
Толкова години се занимавам с оръжие , и никога в цев не съм вкарвал нещо от стомана .. Иначе със струната е идейно , ако има не метални . Само трябва да видя ухото да не е много малко .
17 се оказа много приятен и работлив калибър и стрелям често с нея . Ама след всяка стрелба чистене до сухо , и трябва да намеря нещо по-удобно от моята корда.
 

BornToDrink

Потребител
Не помня да съм виждал найлонови струни с ухо:

9655500-classical-guitar-bridge.jpg


Като не искаш метал, тогава плетеното влакно си остава вариант.
Просто ще го прекараш през цевта с досегашното дебело влакно, което ползваш.

Иначе стоманената струна е изключително гладка и не виждам как ще се случи нещо неприятно, но ти си знаеш.


А ако трябва да сме "сектанти" (в дорбия смисъл) имай предвид, че многонишковите плетени влакна (за които питаш), се слагат изключително само на въдици със специфични водачи (напр. керамични), иначе ги "изядат".

Ето едно що годе прилично обяснение:

Плетеният шнур, имайки пореста структура, по време на експлоатации поема в себе си вода заедно с абразивни микрочастици. Получаващата се “пила” леко изпилва нискокачествената керамика на водачите и ролката на бигела на макарата и буквално за един риболов е способна да изведе от строя вашия такъм (става дума за спининги и макари, не предназначени за риболов с плетени влакна).

Но според мен (ползвам доста плетени влакна + имам 3 китари :D ) - и двете ще ти свършат работа.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Корда (или там както се казва) от тример за косене на трева. Другия вариант (но не е твърдо) е въже от водачите на някоя щора. Много здраво и почти невъзможно за скъсване.
 

st_beer

Редовен Потребител
Вчера сефтосахме морето и направихме първия риболов на сафрид. Освен риболова си изкарахме и страхотно вечерта при нашите приятели на караваната.
 

st_beer

Редовен Потребител
Днес на мидарниците до острова Созопол му разказахме играта на грацо-сафрида . Влязохме до острова към обяда и в 18,40 си тръгнахме от там с по 10-на кила риба. Беше просто голяма сеч и имаше много риба от 5-15 метър. На моменти сонара ставаше червен от риба. Изкарахме си един страхотен ден пълен с много емоция.Желая слука на всички и пълни живарници.
 
Последна промяна:
Нагоре