Неизбежна самоотбрана

didarai

Редовен Потребител
Мисля , че приеха горното . И да не са , неизбежната отбрана си я има в закона отдавна . Просто трябва да "се ползва по предназначение " . Достатъчно застреляни с ОО пред маса свидетели има и са оправдани . Ако нападението е прекратено (дори крачка назад може да се тълкува така ) , няма неизбежна отбрана . Та ... просто внимавайте какво приказвате , а най-добре нищо , преди с адвокат.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Закона си е :
Влиза престъпник с нож да те кол...
Нямаш право да го стреляш че бил с нож, трябва да званиш на полицията, само не знам как ще звънеш, направи му направо чай, кафе... След като те обработи.
Таа влиза престъпник с пистолет, нямаш право ти пръв да стреляш, чакаш да те гръмне, след това можеш, но дано да можеш след това .
Това е избираш си или си мърт.. Или си виновен че си се защитил.
Питай твоя приятел адвокат ;)

Колега, цитирам ти наказателния кодекс!

"Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.

(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм., бр. 120 от 1997 г., бр. 75 от 2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище."

Ловният ми автомат е на удобно място, законен е и имам достатъчно патронки!!!
Закона не ме спира да се защитавам !!!!!!!!!!!

Не давай на колегите неграмотни съвети!

Имаш право да противодействаш на нападател с всякакви средства, стига да не ги притежаваш незаконно.
Т.е. нападат те с вилица или нож или т.н. в дома ти. Всеки един предмет (нож, бухалка, брадва, сатър...) или законно притежавано оръжие (като в моя случай) можеш да ползуваш без притеснение.
 

mario321

Редовен Потребител
Тези закони съм ги чел отдавна, още преди да съм с чз-то, от моите колеги в работата никой не би гръмнал нападател ако той не е въоръжен с огнестрелно и не стреля пръв, няма да обеснявам и да споря защо , но нека влезне нападател примерно с нож и ти го гръмни. После ще е интересно и много грамотно.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
но нека влезне нападател примерно с нож и ти го гръмни. После ще е интересно и много грамотно.
Не искам никой да ми влиза в дома ми и да ме напада, но направи ли го, ще направя всичко възможно да му е за последно!
После... неизбежно ще има, и ще приключи в моя полза.
Пък ти и колеги те ти се обаждайте на когото си искате че ви нападат с ГОЛ нож в дома ви, пък после за вас дали ще има!?
Аз през това време ще си ползвам правата по закон!
 

mario321

Редовен Потребител
Е и в моя дом ако влезе нападател нямо му чета вестник.
Голия му нож ще види как се прави студено огъване на винкела на точното място !!!
 

st_beer

Редовен Потребител
Ловният ми автомат е на удобно място, законен е и имам достатъчно патронки!!!
На удобно място казваш? Колко да е удобно като трябва да ти е в касата заключен ;). Ако не е там не говори добре ако ти врътнат една проверка изненадваща.
В нашата къща са идвали вече няколко пъти и то по никое време без предупреждение.
Пази боже да няма такива ситуации с нападатели и дано не ни се случват. Иначе ако се случи нещо такова няма лабаво ще се браним кой с каквото има под ръка законно или пък не.
:cheers::cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
Нашите закони са така написани че могат да се тълкуват според човека, сиреч за едно и също деяние могат да те оправдаят или осъдят.
!!!! Сегашната конституция на САЩ !!!.....е приета през 1787 г. Първите десет поправки, наречени Закон за правата, са ратифицирани през 1791 г. а втората поправка е приета през 1789г. и гласи: "Правото на хората да съхраняват и носят оръжие не трябва да бъдат нарушавани!" а точка 2 и 3 от Декларация за правата гласят:
2. Разрешава на гражданите да притежават оръжия, с които да се отбраняват.
3. Гарантира неприкосновеността на домовете на хората.

Написано просто и ясно, тези закони не са променяни и се спазват до ден днешен и това в една млада държава с 230 годишна история. Спрямо техните закони, ние сме точно с 230 години назад от тях.
 
Последна промяна:

ilian

Потребител
На удобно място казваш? Колко да е удобно като трябва да ти е в касата заключен ;). Ако не е там не говори добре ако ти врътнат една проверка изненадваща.
В нашата къща са идвали вече няколко пъти и то по никое време без предупреждение.
Пази боже да няма такива ситуации с нападатели и дано не ни се случват. Иначе ако се случи нещо такова няма лабаво ще се браним кой с каквото има под ръка законно или пък не.
:cheers::cheers:
По закон оръжието се съхранява в касата,но имам право да си го вадя когато си поискам,например за почистване;).
Пък и ходя на лов постоянно и рядко се задържа в касата:rambo:
 

staif

Редовен Потребител
оръжие в каса не държа па било то и прашка,на нива без оръжие не ходя и на мангал-крадец не прощавам-и те така вече 25 години професионално "изкривяване".. ;):cheers:прости ли се-разчува се ;)
 

astra

Редовен Потребител
Чехия позволи използването на оръжие при самозащита

От днес Чехия вписва в конституцията си ''правото човек да защити живота си или живота на друго лице с оръжие, гарантирано при условията, определени от закона'', предаде lidovky.cz. Очаква се президентът Милош Земан да подпише закона.

''Предложението има не само символичен характер, но може да служи и като застраховка за бъдещето'', каза Мартин Червичек от Гражданската демократическа партия, предложила законопроекта. Той посочи тенденцията на някои страни от ЕС да забраняват носенето на всякакви предмети, които биха могли да се използват като оръжие. Според Червичек това няма да донесе по-голяма сигурност, тъй като престъпниците така или иначе се сдобиват с оръжия незаконно.

Изменението в закона бе одобрено в отговор на ревизираната директива на ЕС за огнестрелните оръжия от 2018 г., която въведе по-строги правила за притежанието и придобиването на огнестрелно оръжие и забрани някои видове полуавтоматични оръжия. Според авторите на законопроекта тази конституционна промяна ще засили позицията на Чешката република в дебатите относно по-нататъшни регулации на ЕС.

Законопроектът е резултат от петиция, започната от притежатели на оръжие, спортни стрелци и ловци, подписана от 102 хил. души, включително редица депутати.

https://www.segabg.com/node/187847
 

Коцкар

Редовен Потребител
Понеже ходим по полянки и горички да си стреляме с пушки за по няколко хиляди. Ако те срещнат с каруцата апаши и искат да ти отнемат имането, неизбежна самоотбрана ли е или неизбежно трябва да се предадеш да те оберат? Хупотетично питам не ми се е случвало но съм засичал странни хора из запустелите ниви я частна мургава охрана да пази нивите или от онези дето събират метал от незаконни сметища а в такива обезлюдени раьони съм чувал и виждал(в чужбина) че се случват такива неща. Един колега от форума беше писал че именно поради тази причина си е закупил от онези револверчета със гумените топчета които на мен ми се виждат слабички но все пак това им е идеята. Предполагам е подобно като ако ти крадат колата.
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Ако става дума за газов пистолет с гумени топчета изстреляни от муфата за сигнални ракети, то силата им е сериозна, гледах клип как гуменото топче от 5 метра чупи ПДЧ дъска дебела 2см без проблем.
 

emci74

Редовен Потребител
Май е по- добре да ги оставиш да те черпят една болница с надеждата да оцелееш...

 

Коцкар

Редовен Потребител
Май е по- добре да ги оставиш да те черпят една болница с надеждата да оцелееш...

Странна работа не стига че е бил най известния им униформен ми и 40 хиляди лева има да им дава.Смятай ако беше някой обикновен човек как пък за толкова години не се яви една партия с промени в закона.
 

Amfo

Редовен Потребител
Силно се съмнявам , да те нападнат цигани. Още повече ако видят ,че стреляш с пушка . Виж на мен ми се случи , докато стрелях на една нива в съседство с друга засадена с царевица да дойде джип . От него слезе един човек , приближи се и видя какво правя и каза : - Аа ти се занимаваш с други неща , че моите ми се обадиха за кола до царевицата. Даже се разприказвахме и сподели , че има голям проблем с циганите от съседното село . По отношение на въпроса , дали би било самоотбрана и то неизбежна зависи от съда и как адвоката ще представи ситуацията , показанията на свидетели ако има и много други неща . И да споделя , аз лично никога не съм се замислял ,че докато стрелям някой би дошъл да ме нападне .
 

Коцкар

Редовен Потребител
Силно се съмнявам , да те нападнат цигани. Още повече ако видят ,че стреляш с пушка . Виж на мен ми се случи , докато стрелях на една нива в съседство с друга засадена с царевица да дойде джип . От него слезе един човек , приближи се и видя какво правя и каза : - Аа ти се занимаваш с други неща , че моите ми се обадиха за кола до царевицата. Даже се разприказвахме и сподели , че има голям проблем с циганите от съседното село . По отношение на въпроса , дали би било самоотбрана и то неизбежна зависи от съда и как адвоката ще представи ситуацията , показанията на свидетели ако има и много други неща . И да споделя , аз лично никога не съм се замислял ,че докато стрелям някой би дошъл да ме нападне .
Ами явно не си се сблъсквал да не живееш зад някой мол в софия. Иначе в чужбина където има затегнат конрол това са най провокираните нападения (Бразилия,Англия,Африка) понеже трудно се намира на охранителите и полицаите се гледа като на апетитна плячка. Иначе един FX без оптиката е едни 4-5 хил едно кралче със тунинг е едни 1700 без оптиката ако се две 4ка easy cash a може и да се използва за други престъпления някой изпаднал не би дал 3 хил за една pcp пушка но би я откраднал. Особено ако ти изкочи с джип в полето като охрана а най вероятно няма много свястни кандидати за тая работа. Какви свидетели ще търсиш.
 

emci74

Редовен Потребител
Не е бързоликвидна стока пушката, по принцип не представлява интерес за криминогените, а и се проследява лесно.
Не виждам човек не отдаден на хобито ни, да брои 5к за пушка или да знае колко струва.
Като цяло,подготви се за най-лошото, надявай се на най- доброто!
 

Amfo

Редовен Потребител
Не мога да разбера , някакъв филм ли си гледал или сценарий за такъв мислиш в момента. На мен ,когато ми се случи ,жена ми беше с мен , ето ти свидетел . Ситуацията, която описваш не е леко престъпление. Така ,че имат основания да използват СРС . Тоест ако решат най-малкото могат да видят ,кои телефони са били в тази клетка . Недей подценява ресурса на МВР , въпроса е дали ще го задействат. Не живея зад МОЛ . И съм бил в посочените от тебе страни и в много други по-опасни. Ти да не правиш тука сондаж как бихме реагирали ? Кое колко струва едва ли кокошкар би бил наясно . На FX сигурно би погледнал ,като на едни 200-300 лв бързи . Тъй ,след като ти споделих предната случка , сега ще ти кажа . Стана ясно ,че едно от местата ,където стрелям е гъсто населено с цигани . Много пъти съм стрелял и те си минават с каруците, не един а по няколко са в каруца. Един път не ми се е случило да спрат и да ме заговорят. И пак към въпроса , неизбежна самоотбрана без да съм юрист ми се струва доста разтегливо. Нещо от сорта неспазване на дистанция. Тъй като в закона няма посочена дистанция. Във форума има юристи . Не веднъж са давали безценни съвети . Надявам се да изкажат мнение и тука . Реално аз съм некомпетентен. Просто споделям опит и лично мнение.
 
Нагоре