ИЖ 53М - пружинен пистолет - тунинг

A

Anonymous

Гост
Ето какво направих с моя пистолет
Купих пистолета преди 2 месеца от НВС комерс. Същият е произведен 2011 год., което е видно от номера 1153….. След като го разглобих останах приятно изненадан-добре полиран цилиндър отвътре, няма луфтове, няма чеплъци(осенъци), дулна фаска отлична и т.н. Обем на компресора 19.6 см3. Ход на буталото 40 мм. Скорост с 0.5 г чашки NORICA-apache около 95 м/сек. Реших да го тунинговам така, че да мога да запазя заводската му цялост и винаги да мога да го върна към заводския му вид.

Първа стъпка-УВЕЛИЧАВАНЕ НА МОЩНОСТТА
Взаимствах всичко от руски сайтове.
- Изработих месингова втулка за въздушния отвор с Ф2.8 мм
(1 снимка)
- Залях маншета със силикон „Дирко“
(снимка 2)
- Направих утяжител и направляваща
(снимка 3)
- Използвах уморена пружина от МР512М обрязана с дължина 160 мм
Резултата-145-150 м/сек. Точност-НИКАКВА.

Втора стъпка-УВЕЛИЧАВАНЕ НА ТОЧНОСТТА
При пружинките мощността може да се увеличи, но това изисква повишаване на общото тегло на оръжието. В противен случай не може да се говори за точност. В дадения случай теглото трябва да се увеличи така, че да се концентрират масите на затежняването по определени места на оръжито за да се добие общ баланс удовлетворяваш стрелеца. В руските сайтове предлагат красив надулник с обща маса 320 г
(снимка 4).
http://pixs.ru/showimage/nadulnikiz_8611859_3034494.gif
Изработих този надулник, но това налагаше унищожаване на заводската мушка. Отказах се и потърсих друго решение.
(снимка 5).
Изработих шпилка с резба 10х1.25 и три гайки, които да се преместват по оста на шпилката за достигане на баланс, отговарящ на моя захват и сила при удържане на оръжието при прицелване и изстрел.
(снимка 6 и 7).
В крайна сметка установих едно положение при, което трайно закрепих само една тежест(гайка)
(снимка :cool:.
Закрепващите плочки направих от месинг за да не се повреди оксидацията на цевта, а закотвящята планка на дулото от дурал. Преимуществата на тази конструкция пред надулника (руския) е, че е с по-малко тегло (в случая 216 г) постигнах резултат, който ме удовлетворява. Може да се експериментира още с намаляване на общото тегло на утежнителя, като се увеличи разстоянието между осите на цевта и шпилката, но това го оставям на други ентусиасти. Не е лошо тази идея да се доразработи от колеги и за пружинни пушки. Аз се въздържам за сега, защото имам идеи и олово, но нямам злато.

КРАЙНИ РЕЗУЛТАТИ
Общо тегло на оръжието- 1400 г
Скорост -145-150 м/сек с чашки NORICA-apache
Точност- от около 15 м уцелване на кутийка от чашки е без проблем.
Изстрел от 5-6 метра с чашки GAMO promagnum пробива кутийка от чашки от двете страни. За бирени и други стъклени бутилки трябва метла.

Коментари за пистолета
Много добро, бих казал отлично оръжие за тази цена (98 лв.), здраво, точно, отличен регулируем спусък, пригодено за всякакъв тунинг (компресор, мерни прибори, ръкохватка, която може да се превърне и в приклад и др.) и нещо много важно-няма нищо лошо във факта, че цевната му кутия е от полимерни материали. Ако ми изпадне изгодно такъв втора употреба ще продължа с опитите. Един отлично тунингован екземпляр по нищо няма да отстъпи на Диана LP8М.
За сведение същият струва около 500 лв.
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    205.3 KB · Прегледи: 430
  • snimka3.JPG
    snimka3.JPG
    177.6 KB · Прегледи: 537
  • snimka4.JPG
    snimka4.JPG
    181.6 KB · Прегледи: 520
  • 5.JPG
    5.JPG
    1.4 MB · Прегледи: 480
  • 6.jpg
    6.jpg
    53 KB · Прегледи: 448
  • 7.JPG
    7.JPG
    937.7 KB · Прегледи: 518
  • 8.JPG
    8.JPG
    1.4 MB · Прегледи: 513
  • 1.JPG
    1.JPG
    599.6 KB · Прегледи: 495

гена67

Новодошъл
Колеги ето и моето ИЖе закупено от колегата Щангата преди време .Добавих згъваем приклад ,полирах цилиндъра и направих фаска на дюзата .Колегата беше сменил маншета и пружината с по яка вероятно китайска .Той не беше доволен от началната скорост но аз не намирам причина за недоволство .Не мога да измеря скорост защото си застрелях хроното при опити с Хатсана .
 

Attachments

  • 100_2065_800x600.JPG
    100_2065_800x600.JPG
    175.7 KB · Прегледи: 383
  • 100_2064_800x600.JPG
    100_2064_800x600.JPG
    86.5 KB · Прегледи: 364

savagebs

Новодошъл
само не ми е ясно като направиш от удобния пистолет "нещо като пушка" какво печелиш вече не е пистолет ?
 

6tangata

Редовен Потребител
Днес разглобих ИЖ -53 М. Имал съм няколко бройки включително нови и стари, но никога с кожен маншет. Оказа се, че тази бройка е с кожен маншет. Странно дали някой е имал с кожен маншет? Маншета си изглеждаше отлично само малко поседя в смазка и отново монтаж. Пружината въпреки, че е оригиналната не се бе изкривила ни най-малко от годините стоене.
 

Kisimoff

Новодошъл
От скоро притежавам ИЖ-53М. Какви по-прости и лесни подобрения мога да направя по пистолета? Имате ли наблюдения с какви съчми най-добре работи въпросния пистолет? http://www.pushka.eu/product_info.htm?idarticles=1077
Този бързомерец по-добър ли е от стоковия мерник?
 

mitaka101

Потребител
Днес разглобих ИЖ -53 М. Имал съм няколко бройки включително нови и стари, но никога с кожен маншет. Оказа се, че тази бройка е с кожен маншет. Странно дали някой е имал с кожен маншет? Маншета си изглеждаше отлично само малко поседя в смазка и отново монтаж. Пружината въпреки, че е оригиналната не се бе изкривила ни най-малко от годините стоене.
На скоро слагах ГП на един такъв. Смених му кожения маншет с такъв на Гамо. Пасна идеално, използвах оригиналната шайба за кожения маншет да притиска и центрира новия.
 

Demi

Потребител
Аз си имам иж 40
беше с кожен маншет но той не ставаше за нищо и го
смених.Май е с оригиналната прожина.Серийния номер е 8931739.Вижда ми се много слаб .Не троши. шишета от бира дори на два метра!!!!!!Какви промени
трябва да направя
за да го усиля
 

Licho

Редовен Потребител
Имам ИЖ 53 М Байкал от старите модели,с доста по различна форма от сегашните.Произведен е през 1995г.Точен и приятен за стрелба,но не достатъчно силен.Възможно ли е на този модел пищови да се постави ГП и да се увеличи скоростта?
 

lynx

Редовен Потребител
Трудно ще намериш човек у нас, който да ти направи ГП.
Най-лесния начин да го усилиш, е да му присадиш дълга цев.
 

6tangata

Редовен Потребител
На тия пищаци оригиналната пружината е като от химикалка, на кутията пишеше 80 м/с и напълно вярвам, че е толкова. Новите модели са със същата пружина, но цевта е някакси хексагонална, полигонална или кой както иска и скоростта е 20-30 м/с по висока. С по дълга цев на стария модел не вярвам да се вдигне повече от 5-10 м/с...Ако сложиш по тежка или по широка чашка и става фъссссс изобщо не излита от цевта....ма си е готин пищак...
P.S
Ако ще е без доработки с две ръце гласувам за новия модел само заради цевта.
 
Последна промяна:

Licho

Редовен Потребител
Според братушките, именно цевите са едно от достойнствата на тези пистолети.Качествената стомана,каналите...(говоря за тези,произведени в края на 80- 90 год)После,след подмяната на някой метални части. с пластмасови(!?),качеството им рязко се влошило.Гледам,че въпреки това,ругаейки родното производство,им слагат ГП и постигат 140-150мс.
 

lynx

Редовен Потребител
ГП не се слага за вдигане на скорост, предимствата и са основно други.
Ако руснаците го постигат с ГП, би трябвало с поставяне на по-твърда телена, да се достигне исканата скорост.
 

cilindura

Редовен Потребител
Колега, Lynx, ти като човек, който се рови във всички теми във форума би трябвало да си наясно, че този пистолет с нищожно малкия си цилиндър, в комбинация с дълга цев, ще даде ниска начална скорост. Така че не подвеждай човека, че дългата цев ще се отрази положително на скоростта. Правил съм много експерименти, които показват тъкмо обратното, че при пружинните пушки от значение е обемът (работният ход на буталото), съпоставен с дължината на цевта. Дългата цев води до продължително триене на проектила, което от своя страна сваля началната скорост.
Но виж телената пружина е друга бира. С мощна телена пружина могат да се постигнат скорости, които не са по силите на газовата пружина. със силна газова пружина "нещото", което ще се постигне е силен откат в съчетание дори с падане на скоростта. Много висока скорост и отсечен откат може да се постигне с две пружини една в друга.
 

lynx

Редовен Потребител
Виждал съм само по-новия модел, не знаех че би трябвало да стреля с 80 м/сек. :)
Този който аз съм виждал стреля със скъсена пружина пружина от Байкал-512 със 110м/сек с 0.5 чашка
Предполагам, че няма да е проблем да му се докарат исканите 140-150 м/сек. с оригиналната къса цев и по-подходяща пружина.
Разни СО2 пистолетчета-играчки стрелят със 120 м/сек. с леки чашки.
 
Последна промяна:

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Здравейте! Имам ИЖ 40 и искам да му вдъхна малко живец.Сложил съм маншет от Б40 с Ф 25 като махнах кожения. Днес извадих и втулката на въздушния отвор и я замерих ; 8мм. дължина,външен диаметър ф8 и с отвор на въздуха ф4.Понеже искам да му вдигна скоростта какво и от къде да взема ? Имам си пружина и ми трябва нов маншет и такава втулка с по - малък вътрешен отвор на въздуха.
Ето и малко снимки:
 

Attachments

  • IMG_20180104_122434.jpg
    IMG_20180104_122434.jpg
    255.7 KB · Прегледи: 113
  • IMG_20180104_122451.jpg
    IMG_20180104_122451.jpg
    407.2 KB · Прегледи: 104
  • IMG_20180104_122531.jpg
    IMG_20180104_122531.jpg
    341.5 KB · Прегледи: 102
  • IMG_20180104_122546.jpg
    IMG_20180104_122546.jpg
    268.7 KB · Прегледи: 99
  • IMG_20180104_122613.jpg
    IMG_20180104_122613.jpg
    284.8 KB · Прегледи: 98
  • IMG_20180104_123013.jpg
    IMG_20180104_123013.jpg
    302.3 KB · Прегледи: 105
  • IMG_20180104_123042.jpg
    IMG_20180104_123042.jpg
    250.8 KB · Прегледи: 102
  • IMG_20180104_123048.jpg
    IMG_20180104_123048.jpg
    413.5 KB · Прегледи: 99
  • IMG_20180104_123240.jpg
    IMG_20180104_123240.jpg
    287.2 KB · Прегледи: 99
  • IMG_20180104_123312.jpg
    IMG_20180104_123312.jpg
    204.1 KB · Прегледи: 97
Последна промяна:

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Някой да ми каже какво да направя за да вдигна скоростта на пистолета си ИЖ 40?
 

6tangata

Редовен Потребител
Вот так:
http://6tangata.snimka.bg/tuning/makarov.394783.38740441
Отново притежавам ИЖ 53 М, макар и 3-та генерация ОТК 2017 г.. Това беше първият модел въздушно оръжие, което съм си купил преди 22 години от един оръжеен магазин на 5-етте кюшета :)
Минуси в сравнение с генерация едно да кажем:
1. Не метални цевна кутия, мушка и мерник.
2. Липсва винта за регулиране на усилието на спусъка.
3. Дръжката е някак странна, куха, но е някакси удобна (не знам дали това е точно минус).
4. Няма релси за оптика.
Плюсове:
1. Цевта е по-добра за мен от старата.
2. Начална скорост на сачма 0,56 грама около 102 м/с.
3. Пак се върнах назад във времето и да отвориш кутията с мазния, кафяв вестник е някак добро чувство :)
СТРЕЛБА: Зарежда се с един пръст, супер лесно като стария. При изстрел има як откат и си мислиш, че си пропуснал, но уцелва. На снимката са двете първи групи от ръка на дистанция 8-10 метра.
ИЗВОД: Яко кефещо оръжие за ФЪН стрелба :)
 

potrebitel 13

Потребител
Почвам да съжалявам че пуснах моя в продажба. Имал съм много писиолети и съм стрелял с на Нико пистолетите, и съм разбрал че високата цена и разни "екстри" не винаги гарантират удоволстрие от стрелбата.

П.П. Дръжката на твоя мисля че си е много добре.
 
Последна промяна:

Venco

Редовен Потребител
Добро утро, колеги. Може ли някой да даде размерите на втулката която слагате на проходния отвор ? Благодаря.:)

П.П. Ако някой има такава готова и не му трябва, може да ми пише на ЛС.;)
 

добри

Редовен Потребител
За последен път писах в този раздел преди 6 години. Така се случи, че не посещавах сайта. Този пост с автор „Anonymous” (тунинг на ИЖ 53 М) е мой. Имах друг ник. Сега вече съм по-свободен и се надявам да съм по-редовен. Поздрави и бъдете здрави!
 
Нагоре