Разглобяване на пружинни пушки. Стендове, приспособления, инструкции, схеми.

buff

Потребител
Абе и аз така си мисля, но гледах няколко клипчета на братушките, много лесно и без стенд разглобяват и тапата със зор излиза даже, все едно разглобяваш БАМ40 (той имам многоооо малък натяг на пружината). Благодаря за инфото.
 

sts1969

Редовен Потребител
Под напрежение е, но не е много силно натегната, аз имах 125 и я разглобявах с голяма лекота без стенд... за разлика от китайките за по 40лв.
 

ssn

Потребител
Зависи колко дълга пружина има вътре. На Хатсан 125 ако е 44 см си е зор да се вкара - ако шпилките са по-тънки (8мм) стават опънати като струна. На моя Хатсан 80 съм слагал 27 см и даже и подлагах за да има лек натяг, но сега е с метеорска и е по спомен 32 см. Не си спомням дали ползвах за нея стенд, но май я натиках без такъв. Все пак съм 135 кг обаче.
 

buff

Потребител
Аз си правих стенд точно заради китайките от 40 лева и сега се зачудих как за Хатсаните няма да трабва такъв. Като пристигнат резервните части ще я отворя да видя какво е положението. То отварянето лесно, после ако видя зор със затварянето ще го мисля. Благодаря на всички за информацията. :cheers:
 

sts1969

Редовен Потребител
ако видя зор със затварянето ще го мисля
Ако пружината е оригинална, би трябвало да я затвориш много по-лесно от евтините китайки. При хатсан пружината е по-къса, но е от по-дебела тел, за това хода за свиване на пружината при сглобяване на задната тапа е много малък, и става доста по-лесно. При моят бивш хатсан 125 беше така, и останах приятно изненадан (по изключение). :D
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Не ви знам на какви Хатсани какви пружини сте слагали, ама ми се струва, че доста лесно го правите ... да изглежда.
Отворете един нов Хатсан с оригиналната пружина или пък се опитайте да му сложите нова ... пак оригинална
и искам да го видя това, как сам човек без стенд ще го направи, пък макар и деведесятка да е.
Не, че нещо, ама просто искам да видя.
Съвсем по друг начин изглежда ситуацията, ако пружината отдавна вече е минала края на живота си,
или някой друг по необясними причини преди вас е рязал от някаква пружина, която по друг начин не е успял да напъха в пушката,
само за да се каже че в нея има пружина.
Оригиналната нова пружина, стърчи около 15 - 20 см извън цилиндъра.
 

buff

Потребител
Работата е ясна. То стана като в оня виц.... "И аз мога и Тате може, ама козата си иска пръч." ;) Ще си преправя стенда и ще я отварям така. Благодаря още веднъж. :cheers:
 

sts1969

Редовен Потребител
Моят Хатсан 125 си беше на 200-300 изстрела, купувал съм го нов от магазин. Отворих го неочаквано лесно, в сравнение с трите китайки който съм имал и отварял преди това. Пружината му си беше ОК, маншета си беше заминал заради празната ми глава. :wall::cheers:
 

ssn

Потребител
Мисля, че Хатсан 125 сега ги продават със по-слаба пружина и дават в комплекта силната. За Хатсан 90 не знам. По-лесно се сменя без стенд ако сте двама - единия натиска, а другия слага дебелия щифт, не знам дали на Х125 ще стане обаче.
 

didarai

Редовен Потребител
Сам съм сменял(многократно) само на Комета 400 и на В3-ката . Всичко друго със помощник или стенд. На 125 се налага да се отпусна целият (98 кг ) за да се сгъне със зор . Ако пружината е на "слоу" варианта , вече е съвсем друга работа .
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Редовно подменям слоу пружина със силната.
Имам отношения с оръжеен магазин, който ми изпраща желаещите.
Става дума за нови пушки, предимно 125тици.
Сгъвам ги с помощта на задното седло на струга.
Новата яка пружина излиза 20тина сантиметра навън и се налага да ползвам дорник с водач,
че иначе се гъне и има много мамата ако отиде по пръстите, че много боли и хвърчи кожа с месо по нея.
Затова писах, че искам да видя, как някой сам ще извърши интервенцията на такава пушка ... без стенд.
 

оги-пз

Редовен Потребител
На моята 125-ца сам си сменях 1 път маншет и 1 път пружина с голи ръце само отверки и шестограми. Трудно но успях.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
На моята 125-ца сам си сменях 1 път маншет и 1 път пружина с голи ръце само отверки и шестограми. Трудно но успях.
И аз също сам съм сменял, зор е, ама в повечето случай гледам да има втори до мен поне да натика щифта, а аз натискам ;)
Но си е опасно сам да се мъчи човек !
 

buff

Потребител
Понеже повдигнах въпроса с разглобяването на Хатсан 90, искам да споделя, че може и без стенд. Разглобяването става много лесно - опрях тапата в земята и извадих щифта, като го избих с кръстата отверка. Събирането по обратен ред - натиснах с тяло и първо вкарах отверката, за да напасна и след това щифта влезе много лесно.
 

andrei_84

Новодошъл
Не ви знам на какви Хатсани какви пружини сте слагали, ама ми се струва, че доста лесно го правите ... да изглежда.
Отворете един нов Хатсан с оригиналната пружина или пък се опитайте да му сложите нова ... пак оригинална
и искам да го видя това, как сам човек без стенд ще го направи, пък макар и деведесятка да е.
Не, че нещо, ама просто искам да видя.
Съвсем по друг начин изглежда ситуацията, ако пружината отдавна вече е минала края на живота си,
или някой друг по необясними причини преди вас е рязал от някаква пружина, която по друг начин не е успял да напъха в пушката,
само за да се каже че в нея има пружина.
Оригиналната нова пружина, стърчи около 15 - 20 см извън цилиндъра.




Иводок, 2007 г. - 2008г., в разстояние на 8 месеца, закупих 4/ЧЕТИРИ / броя въздушни пушки Хатсан/метеор 125 / 2броя / и Хатсан 135 / 2 броя /....На всички тях съм свалял и вадил фабричните нови пружини, за да извадя буталото за почистване на цилиндрово-буталната група...Всичко това съм го прави с ГОЛИ РЪЦЕ, малко чукче и вместо избивка, използвах една свредло 6 мм за избиване на напречния щифт, който държи задната пластмасова тапа, която подпира водача на пружината...Правил съм го, с опиране на задния край на пушката в земата / въху дебел килим /, а отгове спълен опън и подпиране с лявото рамо притисках морнира на цета и цилиндъра...Много е тегаво, много е неприятно и се получават рани по лявата длан, но става! Всичко това с новите пружини, както пушките си дойдоха....С мощните хатсан 125/135 никога не съм произвеждал изстрели, без чистене от консервационна смазка и стружки...Във всичките 4 хатсана, които имах / в момента имам 3 броя /, съм вадил стружки...Знаеш, за какво става дума...гонворя за мощните 125-ци и 135-ци от първите години на производство....Специално моите Хатсан 135 са с номера 08302 и 08303....Товма бяха от първите партиди мощни турски пуши, които имаха детски болести...сега не знам, на по-новите и наточени версии на Хатсан 125 и Хатсан 135, дали турците се излагат да оставят цели спираливидни срушки в цилиндъра...Но през 2007г. -2008г. беше точно така...
Аз съм в София, как да ти го покажа на живо това тлродно вазене на пруижана само с подпиране в земата, освен когато идваш или имаш път някога насам да си видим....А може и аз да дойда на събиране на русанската група...
Сага за станда:
зА ПРЪВ ПЪТ ВИДЯХ 2008Г., ВЪВ ФОРУМА НА ОРЪЖИЕ .КОМ импровизиран стенд за разгобяване на магнум превматични пушки, от шпилки и дървени трупчета...така и до ден днеше не си направих...От мързел или безхабериеи или з-ащото все по-рядко отваряме касата с въздухарките...
Но въпреки това, стоя зцад думите си, че лично, сам съм си разглобявали чиситол пружинните хатсани. Кой да ми ги разглоби във време оно? Неволята учи.....Изваждането/връщането на новата пружина на Хатсан 125/135 не ми беше никакъв проблем.-..по-голям проблем ми беше докато науча, как функционират съставинет елемнит на недомисление спусков механизъм, чиято напасване и монтаж, беше много пипкаво...Сега не знам, при по-новите Хатсани как е...Тогава урците още се учеха и прохождаха в тоя знанаят..
.В момента съм с 3/ТРИ / броя една 125-ца и две 135 - ци...Като за 135-те съм много доволен, че си купих два броя от тях...Тая пушка е страхотна...
Но казвам, го, макар и трудно и болезнено / особено за лява китка, която охваща участика на шарнирното съединение на цевта с цилиндъра /, пружините на Хатсан 125/135 могат да се извадят и върнат обратно в цилиндъра и на ръка....Твърдя го най-отговорно, защото лично съм го правил....Не говоря наизуст...Както се казва: ,,Бил съмтам, правил съм го"...

Понеже повдигнах въпроса с разглобяването на Хатсан 90, искам да споделя, че може и без стенд. Разглобяването става много лесно - опрях тапата в земята и извадих щифта, като го избих с кръстата <span class="corrected">отвертка</span>. Събирането по обратен ред - натиснах с тяло и първо вкарах <span class="corrected">отвертката</span>, за да напасна и след това щифта влезе много лесно.
Точно така....Имал съм и Хатсан 8- ,,Камо", но го подарих....
По същият начин, по-ъсиата последователност става изваждането и връщането на пружините и на Хатсан 125/135 серията, само че е по-трудно, по-тегаво и по-болезнено от при ,,малките" хатсан-и, каквито са Хатсан 80 и Хатсан 90...
 
Последна промяна от модератор:
6

6.35

Гост
Здравейте,сина ми има Торун к-101 пише.Махнах щивта,развих болта зад спусъка но нищо не мърда.С моя Хатсан се справям но на това не мога да му извадя пружината.Има ли нещо специално.
 
6

6.35

Гост
Не мърда на никаде.Помъчих се като на Хатсана но не подава.Може би съм много нежен.

Просто смених инструментите с по сериозни и всичко е ок.Пружината е много мека но от Хатсан влиза на буталото.Само не знам колко да я отрежа.
 
Последна промяна от модератор:
6

6.35

Гост
Сглобих я и сега е ок.Утре ще я пробвам.Спусъка и тапата монтираш заедно иначе не може.
 

Георги1967

Новодошъл
момчета... помощ! днес разглобих асанчо да го почистя от консервационната смазка и без да искам разглобих и спусъка поради незнание ...
Уж всичко правих както го четох по форумите ама не... направих белята... сега спусъка е на части в една кутийка и немога да го събера.... става въпрос за hatsan striker edge... чисто новичък е... благодаря за съдействието предварително
 
Нагоре