Българският Форум за Въздушно Оръжие

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Добре дошли в AIRGUNS.BG - Българският Форум за Въздушно Оръжие  ПРАВИЛА / КАЛКУЛАТОРИ / ГАЛЕРИЯ

Автор Тема: ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ - как, откъде и всичко за високо налягане.  (Прочетена 246391 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

st_beer

• Цар на пневматиката
  • Публикации: 2610
  • Ямбол

Става дума за масовата пушка хасан . Нищичко няма ама нищичко. Това ме притеснява много повече от колкото да помпя с 19 годишна бутилка заверена с водна проба до 2014г.
За едното не знам нищичко нито материал,нито година на производство,нито колко му е живота. Докато за немската антика знам че си е минала водна проба валидна за 5 г и дойде ли 2014 г трябва да я закарам пак да проверят.
Кое е по опасното в случая и от кое повече да имам притеснения? Този въпрос много повече ме измъчва и притеснява понеже за пушката няма значение с какво ще я надуя дали с помпата или с бутилката нейния цилиндър си е все така опасен и без никаква информация за него.
Ето това е оскъдната информация която има на цилиндрите на хатсаните ат 44 + всичките разнообразия .

Братушка какво мисли по въпроса за опасността която се крие зад незнайните цилиндри на хасаните като собственик на две такива пушки?

Много е лесно да се подминат неудобните въпроси просто така с мълчание.Просто ми е интересно точно какво мнение има братушка по този въпрос за сигурността и на кои точно наредби ,изисквания и закони отговаря един хасански цилиндър. Какво правим като го помпим и не нарушаваме ли някой закон по този начин както и не сме ли потенциална заплаха за колегите около нас?
Това не е нападка от моя страна спрямо братушка и притежателите на хатсан понеже аз имам същата такава пушка и тези няколко въпроса ме тормозят от доста време.
Активен
Kalibrgun Cricket PLB Standart .22 + LEAPERS SWAT UTG 3-12x44
  -            -               -               -               

malibukayaks SIERRA 10

братушка

• Баш Майстор
  • Публикации: 1902

Цитат
    Братушка какво мисли по въпроса за опасността която се крие зад незнайните цилиндри на хасаните като собственик на две такива пушки?
Той мисли, че се правиш на палячо, на който му мързи да прочете 2 странички, но няма умора в дрънкането.

Цитат
Чл. 2. Съоръжения под налягане са:
1. метални съдове за сгъстени, втечнени или разтворени под налягане газове, пари или течности, при които налягането на парите при максималната допустима температура е по-голямо от 0,05 МРа над нормалното атмосферно налягане и на които произведението от обема в литри и налягането в мегапаскали е по-голямо от числото 100, съгласно:
Хатсан: 0,18 литра * 20 МПа = 3,6

Много подобна норма действа практически в цяла Европа и не само.
Тези малки резервоарчета не подпадат под понятие "Съдове под налягане" поради малкия си обем и съответно малкия си "взривния" потенциял, не е "обществено"-опасен.
Активен
Казват, че опитен снайперист мисли с очите си, но ако човек не мисли с главата си - не става за снайперист.
"Пуля производит удивительные изменения в голове даже если попадает в жопу - хотите мы вам мировозрение одним выстрелом поменяем ?"

big_dragon

• Майстор
  • Публикации: 1269
  • VARNA

Тези малки резервоарчета не подпадат под понятие "Съдове под налягане" поради малкия си обем и съответно малкия си "взривния" потенциял, не е "обществено"-опасен.
Правилният термин е СПО, съоръжение с повишена опасност.
Активен
SAFETY FIRST!
Hatsan AT 44WX-10 .22, + reductor PERIL, + LEAPERS 6-24x50 mod.SCP-6245AOMDLTS
Hammerli AR20 FT .177 +  ZOS 10-40x60 SFE
Hatsan 25, red dot 1x40 mm
MORINI CM 162 MI .177

vanko

• Майстор
  • Публикации: 1304
  • гр Попово

Става дума за масовата пушка хасан . Нищичко няма ама нищичко. Това ме притеснява много  Този въпрос много повече ме измъчва и притеснява  нейния цилиндър си е все така опасен и без никаква информация за него.

Много е лесно да се подминат неудобните въпроси просто така с мълчание.Просто ми е интересно точно какво мнение има братушка по този въпрос за сигурността и на кои точно наредби ,изисквания и закони отговаря един хасански цилиндър. Какво правим като го помпим и не нарушаваме ли някой закон по този начин както и не сме ли потенциална заплаха за колегите около нас?
Това не е нападка от моя страна спрямо братушка и притежателите на хатсан понеже аз имам същата такава пушка и тези няколко въпроса ме тормозят от доста време.

@Станимир,

Все ми се струва че притесненията ти са неоснователни въпреки обстоятелството че на цилиндъра няма никакви обозначения.Аз не съм срещал из нета а и от други форуми за гръмнали Хатсански цилиндри,а и какво би станало ако вземат че гръмнат няколко за норматив ??? Този производител трябва да си е направил рекапитулация за себеси и за произтичащите последствия ако това вземе че стане.На Суматрата и на Еваникса (които съм имал) също няма но и не съм се и замислял.С две думи ако вземат да гърмят току тъй,какво би станало с фирмата производител,а съм сигурен че те не по малко мислят от самите нас.Ако питаш Братушката ще ти извади от 300кладеница вода и пак няма няма да ти даде компетентен отговор,защото той просто не е вътре в цилиндъра,за да знае.Стреляй си и се кефи,а ако ти е писано да се одавиш,няма да се обесиш :) Като минат 10год (сменяй го ако не е гръмнал до тогава  :D и това за мен е истината ;)
Активен
Steyr LG 110 HP  Barska 10-40x50

Zoraki HP01
Zoraki 914

Любовта на мъжът минава през стомаха,казал куршумът с изместен център на тежеста.

братушка

• Баш Майстор

Да, сгреших понятия Съдове и Съоръжения.

Сега ще потърся норма именно за Съдове. Там формулировката е подобна, цифрите са малко други.
Но по спомени резервоарчета 200-300 см3 до 200бар не подпадат под норматива.
Активен
Казват, че опитен снайперист мисли с очите си, но ако човек не мисли с главата си - не става за снайперист.
"Пуля производит удивительные изменения в голове даже если попадает в жопу - хотите мы вам мировозрение одним выстрелом поменяем ?"

lynx

• Цар на пневматиката
  • Публикации: 4648
  • Софийски Каубой http://youtu.be/a3JSbOt7CLo

....Като минат 10год (сменяй го ако не е гръмнал до тогава  :D и това за мен е истината ;)
На Суматрата само единия /долния-дураловия/ може да се сменя.
Горния няма как, освен ако не се изреже нещо и/или да се преправи....или да се изработи наново цялата тръба  ;D
След 10 години първите Суматри ще са опасни  ;D
Активен

vanko

• Майстор
  • Публикации: 1304
  • гр Попово

А защо сметна че точно Суматрите ще са най опасни,стана ми интересно не за друго.

Активен
Steyr LG 110 HP  Barska 10-40x50

Zoraki HP01
Zoraki 914

Любовта на мъжът минава през стомаха,казал куршумът с изместен център на тежеста.

st_beer

• Цар на пневматиката
  • Публикации: 2610
  • Ямбол

Спокоен съм вече. Имам вечен цилиндър  :yahoo: :yahoo: :yahoo: понеже на него няма маркировка за смяна нито дата на производство и няма опасност да гръмне ако се спазва работното налягане. Тия смотаняци от белите държави какво са си начаткали по цилиндрите на пушките разни маркировки само да притесняват хората като не попадат в никакви  нормативи.
Хубаво е човек да се самоуспокоява или да се вкарва разни филми с разни наредби и писаници.
@братушка
Погледни кой са съветвали преди време и как си разсъждавал само преди няколко години в другия форум. Иначе сега си по голям светец от папата.Ама така е човек като му напреднат годините и го подгонва параноята  ;) ;) ;)
Цитат на: братушка
Цитат на: Parabellum1914
Хубаво де , всичко ми е ясно, само едно не схващам- как така си надувате ВАМ-овете на повече от 200 бара   :shock:  :shock:  :shock:
Да не стане беля, ей!
Аз си позволявам да помпя на 220 макс. Приемам 10% отгоре за разумен риск. Макар, че точно сега имам всички основания на надувам колкото се може повече.

Аз ще се придържам към този съвет на vanko
Цитат
Стреляй си и се кефи,а ако ти е писано да се одавиш,няма да се обесиш :) Като минат 10год (сменяй го ако не е гръмнал до тогава  :D и това за мен е истината ;)
Край това беше по тая тема повече няма да пиша по тоя въпрос че стана исторически. Правя си каквото трябва пък да става каквото ще. Ако някой го е страх от моето  оборудване да стой на безопасна дистанция каквато той си прецени  :cheers: :cheers: :cheers:

А защо сметна че точно Суматрите ще са най опасни,стана ми интересно не за друго.

Щом нямат маркировки значи са вечни. Ако имаха срок на годност щяха да са натракани щампи като на другите цилиндри де се изхвърлят на 10 г.
Който си е купил купил боклукчива пушка да си хвърля цилиндрите на 10 г. Който си е взел пушка без маркировки е вечна като  Дънкан Маклауд и умира единствено като се отстрани главата на собственика  ;D ;D ;D ;D
« Последна редакция: ноември 18, 2011, 14:46:52 pm от st_beer »
Активен
Kalibrgun Cricket PLB Standart .22 + LEAPERS SWAT UTG 3-12x44
  -            -               -               -               

malibukayaks SIERRA 10

братушка

• Баш Майстор

@st_beer
Мислиш, че като извадиш отделна фраза от контекста на разговора ще ми натриеш носа?

Аз все още си позволявам чат-пат да си помпам БАМа до 210-215бар, когато ми трябва да оценя горната част на платото. Но това са единични случаи и на повече от 220 не е била помпана никога.

Освен това БАМа на няма и 5 години възраст. Кто стане на 15, ще помисля. Но като стане на 20 - отсега знам, че със сигурност ще получи няколко дупчици в тръбата и ще увисне на стената като сувенир.
Активен

TeXHo

• Фийлд Таргет Клуб София
  • Майстор
  • Публикации: 1301
  • Панайот Наков

:yahoo:
Активен
One day I will become very rich, when I invent a device that lets you punch people in the face over the internet.

Steyr LG110 FT 2014 Custom Black + NSD 10-50x60
FX Royale 400 5.5 + Simmons ProHunter 6-18x40
Hämmerli AR20FT Black + MTC Viper 8-32x60
Hatsan Striker 1000S 4.5 + ГП mitaka101 + Center Point 4-16x40
ASG CZ 75 P-07 DUTY

andro

• Майстор
  • Публикации: 1424

Някой да подарява 11 годишен Дейстет? :-[Поне при мен да се спука....Ако продължавате в същия дух ,доста мераклии за пцп -та може да откажете.
« Последна редакция: ноември 18, 2011, 21:18:55 pm от andro »
Активен
BAM 50 5.5 Leupold 3.5-10 х40 MARK4LR/TM3    BAM 21  5.5    LEAPERS394AOMDLTS

lynx

• Цар на пневматиката
  • Публикации: 4648
  • Софийски Каубой http://youtu.be/a3JSbOt7CLo

Към момента Свирепия и Гоу-пънч си ги подаряват, но са малко по-млади и ще има леко доплащане от твоя страна  ;D
Активен

FreeMan

• Майстор
  • Публикации: 1162
  • The Truth shall make you free!

Без да имам за цел да възраждам вражди и спорове...  ;)

Активен
Kalibrgun Cricket PLB Standart .22 + Falcon 5.5-25X56FFP
Air Arms S510 Xtra FAC .22 + Simmons 6-24x44 Mil-Dot
Air Arms S200 Mk3 .177 + Leapers 8-32x56AO SWAT
Cruce, dum spiro, fido, Deo duce, ferro comitante.

FreeMan

• Майстор
  • Публикации: 1162
  • The Truth shall make you free!

Това е отрочето им  ;D но е въздух под налягане... даже и това не е - може да е още по-голям въздух под налягане.
Активен
Kalibrgun Cricket PLB Standart .22 + Falcon 5.5-25X56FFP
Air Arms S510 Xtra FAC .22 + Simmons 6-24x44 Mil-Dot
Air Arms S200 Mk3 .177 + Leapers 8-32x56AO SWAT
Cruce, dum spiro, fido, Deo duce, ferro comitante.

fatalen

• стрелям, но не разбирам
  • Фийлд Таргет Клуб София
  • Пневматичен гуру
  • Публикации: 2484

Не ми се искаше да го пускам, но се вижда, че няма богопомазани пред високото налягане.

Собственикът на известната фирма за изработка на приклади Gin6 е пострадал сериозно. Дано всичко мине добре и да няма сериозни последствия.

http://www.shooting-the-breeze.com/forums/showthread.php?t=10248
Активен