Barrel tuner

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Прегледах доста основно форума, но не открих някъде да се коментира приложението и ползите от тези регулиращи честотата на вибриране на цевта елементи. Ако има такава тема, нека това се премести там.
С две думи:
Направих си една тежест (около 30гр.) така, че да мога да я местя по цевта и да тествам ефекта от това върху стрелбата. Първия тест го направих на закрито на дистанция 18м. (понеже с толкова разполагам) и го пускам тук за информация и разисквания. На мишените, които публикувам съм тествал 2 вида чашки - JSB 0.547 и 0.51.
Самия тест е проведен така: Монтиране на тунера върху цевта (първоначално непосредствено след СМ), 5 изстрела в мишена, след това преместване на тунера назад по посока цевната кутия (местих на произволни разстояния) и пак 5 изстрела в мишена.
На горната мишена ясно се вижда, че най добра групираност при 0.547 имам при монтаж на 0мм и на -46.7мм.
На долната мишена за 0.51 най- добре е при -8.7мм и -16.9мм.
Макар че тестовете са предварителни и на много къса дистанция се вижда, че движението на тежестта по дължина на цевта има влияние върху групираността на попаденията.
По интересни ще бъдат тестовете на дистанция 40 и 50м, а защо не и на повече. Ако някой друг е правил подобни експерименти нека сподели.
 

Attachments

  • tuner.jpg
    tuner.jpg
    425.8 KB · Прегледи: 495
  • 21122011184.jpg
    21122011184.jpg
    1.2 MB · Прегледи: 666

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Дидо, понеже диаметъра на цевите ни съвпада, мога да тествам някой път с твоята тежест ако дадеш :) . Понеже на Валтера цевта е 60 см. още от преди съм мислил че има някакви вибрации, но все не ми остава пусто време да направя тежести.. Някой път като се видим ще те сетя да вземеш и да тестваме. А ако питаш мен,направи още 2 тежести. Тествай на кои разстояния ти дава добра групираност с едната, и после сложи на всички добри разстояния по една тежест. Мисля че най-много 3 места ще ти излязат. Тествай така ... :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Според мен проби трябва да се правят само и единствено на големи дистанции /50 и повече метра/ и по възможност на закрито.
На 18 метра не се вижда ясно дали има ефект или дефект.
А може и стрелеца да се е издънил при по-лошата група.
Трябва повече мишени да се отстрелят и ще се види каква е работата.
Общо взето това е по-сложно за настройване и от стрипърите.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Аз лично се пулих когато в Бургас, се чудиха на оня мачовия Аншуц дето стана първи, колко оборота да му направят на резбата на предната тежест. Според мен Дидо, може и така да пробваш. За фина настройка може да е от 2 части - вътрешна застопоряваща се, и външна която е с резба към вътрешната...

Barrel%20tuner%2003.JPG

barrel_tuner_feature.jpg

http://www.loweyproducts.com/html/tuners.html
025266364.jpg


Последния е Мъде ин БГ и го видях тук:
http://buffalo.dir.bg/_wm/gallery/?df=758121
 

njatanasow

Редовен Потребител
Дидо,аз също съм си поръчал тюнер,но за Аншуца.Наистина се различава съществено от това което показваш и се нахлузва отред на цевта.Прострелването задължително се прави от менгеме с оловни челюсти на стабилен фундамент.Разбира се че е в зала и на дистанция за флоберките 50 м.Така се прострелват различните партиди на "хубавите"патрони.Обикновенно групата се събира от 1 до 3 мм.Ако ще се прави с чашки ,струва ми се,че те трябва да се теглят и калиброват за да не те излъжат.При промяна на чашките трябва да се променя и центровката на тюнера.Изобщо при въздушните пушки тюнера е трудно приложим (според мен) за разлика от флоберките където е почги 100% задължителен.

Оги за същия става дума и ги прави Георги Топалов
 

dinkata

Редовен Потребител
Мисля си да пробвам да си направя и аз една такава тежест с която да си правя експерименти.... виждам че Диан е направил 30грамова, въпроса ми е ако е маалко по - тежка (например 50 грама) дали ще има много вреден ефект ? :gunner: :gunner:
 

lynx

Редовен Потребител
Динка, обикновения модератор на Раух е 110 грама, не виждам какво те притесняват тия 50 грама?
 

dinkata

Редовен Потребител
lynx написа:
Динка, обикновения модератор на Раух е 110 грама, не виждам какво те притесняват тия 50 грама?

Гледам на Евите са три по - малки тежести, ама аз от икономия искам да направя една за проба да видя... затова попитах :cheers:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Това е моя тунер, който сътворих за Аншуца
ТТ данни:
Материал - Д16Т
Тегло - 380 гр.
Осово изместваме на Гилзата - 15мм.
Изместване за 1 оборот - 1мм
Общо за 1 оборот на гилзата - 45 клика ( 0,022мм./клик).
 

Attachments

  • IMG_7101 - Copy.JPG
    IMG_7101 - Copy.JPG
    124 KB · Прегледи: 291
  • IMG_7102 - Copy.JPG
    IMG_7102 - Copy.JPG
    110.1 KB · Прегледи: 258
  • IMG_7103 - Copy.JPG
    IMG_7103 - Copy.JPG
    122.4 KB · Прегледи: 245
  • IMG_7104 - Copy.JPG
    IMG_7104 - Copy.JPG
    107 KB · Прегледи: 297
  • IMG_7105 - Copy.JPG
    IMG_7105 - Copy.JPG
    121.5 KB · Прегледи: 306

lynx

Редовен Потребител
Браво! :bravo:
Много професионално си го барнал! :yes:
Даже си го и надписал, като заводско изпълнение се е получило ^-^
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Красота!!!
Много мисъл и умение!
Бурни адмирации!!! :bravo: :bravo: :bravo:
С нетърпение ще очаквам полевите тестове.
Темата е много интересна, а филмът "дулен тунер" си е доста драматичен ;)
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
sir John написа:
Темата е много интересна, а филмът "дулен тунер си е доста драматичен" ;)

Каза 4овека постигнал най добра група с вързан многофункционален инструмент(клещи) за тежест на цевта ;)
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Е, не можеш да се разхождаш из гората с клещи закачени на цевта.
Измерихме тежестта на клещите и направих от тръба на душ тунер с регулиращи се по хоризонтала тежести.
И тук се почна филма ;) - всяка милимунда е от значение за групираността.
В крайна сметка постигнах същата групираност като с клещите ;)
Но се промени визията и баланса на пушката (заради габаритите на тунера), което пак не ме удовлетворяваше.
Разликата в групата с и без настроен тунер е до към 5-7мм. Това би могло да бъде решаващо за бенчрест и не чак толкова за ФТ.
Но на човек винаги му се иска да има перфектния дивайс :pardon:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Днес ми остана малко време да пострелям с различни настройки на тунера. Теста не беше проведен в стерилни условия (стрелбата беше на 25м на открито с умерен вятър), но аз мисля че тунера указва влияние даже при 16J. Във всяка мишена (разбирай кръст) са стреляни по 5 изстрела при различни настройки на тунера. Отбелязъл съм 4 настройки, които ми се струват най-добри и ще бъдат тествани при по-прецизни стрелкови и метеорологични условия за потвърждаване или отхвърляне. При една от тия настройки стрелях в Стара Загора.
 

Attachments

  • 10022013080.jpg
    10022013080.jpg
    936.9 KB · Прегледи: 326
  • 10022013081.jpg
    10022013081.jpg
    920.9 KB · Прегледи: 285
  • 10022013083.jpg
    10022013083.jpg
    681 KB · Прегледи: 322

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Не, теста си беше с несортирани и неподбирани чашки, даже от мишена 10 нататък отворих нова кутия. Отдавна не се занимавам със сортиране и подбиране на чашки било по тегло, било по калибър.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
dp1962bg написа:
Днес ми остана малко време да пострелям с различни настройки на тунера. Теста не беше проведен в стерилни условия (стрелбата беше на 25м на открито с умерен вятър), но аз мисля че тунера указва влияние даже при 16J. Във всяка мишена (разбирай кръст) са стреляни по 5 изстрела при различни настройки на тунера. Отбелязъл съм 4 настройки, които ми се струват най-добри и ще бъдат тествани при по-прецизни стрелкови и метеорологични условия за потвърждаване или отхвърляне. При една от тия настройки стрелях в Стара Загора.

На 25 м. чашката все още няма критична загуба на енергия и лети сравнително стабилно.
Голямата файда от тунера за 16J би могла да се оцени на 50 м. при подходящо време и условия разбира се.
Тогава отклоненията(или липсата на такива), които се получават при различните настройки са доста по-категорични и показателни за това в каква посока трябва да се работи.
Поздрави
 

methaa

Редовен Потребител
Колеги, някой стигнал ли е до еднозначен извод дали тунера или тежестите по дължината на цевта събират групата?
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Дидо, с тоя ли тунер съдра картите в Бургас ?
 
Нагоре