10 метра пневматична пушка

bgbul

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
Точката, с размер 0,5 мм не е с козметична цел, макар че от разстояние 10 метра стрелеца не я вижда. 10 точки се отчитат когато дупката в мишената напълно покрива точката на десятката. Ако само я закача странично - се отчита 9 точки.
Не вярвам да има изменения, но по мое време резултата се отчиташе така:
АКО закача десятката - казва се "накърнена десятка" и се зачита 10, а не 9 точки.
Единствено на финала имаме серия от 10 изстрела и там зависи колко от десятката си "закачил" и затова имаме резултат 10.2 или 10.8 , но само на финалната серия от първите 10 класирали се до финала.
Ако има съмнения или спор - отчитането става с уред, който представлява една ос с диаметър 4.5 мм и тази ос е прекарана през "лупа", така, че като вкараш оста в попадението виждаш увеличено самото попадение през лупата.
Така се вижда ясно дали си закачил десятката или не.
Това е.
Дано не ви дразня с това, че отговарям ......но друг принос за сега не мога да ви дам, освен да споделя спортната стрелба от "кухнята".
 

lynx

Редовен Потребител
valens1968 написа:
Рачо, основното в тази дисциплина (10м. прав в зала) е заемането на правилното положение за стрелба. Става с местене на задния крак наляво или надясно и затилъка нагоре или надолу в зависимост на къде ти бяга мерната линия. Това отнема време и е неприложимо при ФТ.

Вальо, май всичко се крие в огромната практика.
Аз пострелях добре на закрито, даже си повярвах че имам подобрение, поне това се видя в мишената.
И на първото Софийско състезание, като стъпих на неравната поляна какво се получи? ;)
Не успях да бутна нито една мишена от положение прав! Жив ужас и абсолютен провал! ;)

А на bgbul ще кажа, че повечето хора от форума са на сходна с неговата възраст и да не се възприема за остарял.
Да не казвам, че имаме и ветерани за които bgbul ще е юноша бледен ;)
:cheers:
 

jet

Новодошъл
Здравейте колеги,
Аз съм новобранец във форума регистрирал се наскоро, но получил полезна информация от този форум. Настоящата тема за спортната стрелба, ме заинтригува и май не само мен и затова искам, като бивш състезател и настоящ треньор в тази дисциплина да напиша някои неща. За пневматичното и стрелбата на 10м. нали форума е за въздушно оръжие.
1. Хората в спортната стрелба:
Добрият състезател по спортна стрелба е човек с железни нерви.
2. Оръжието:
Пневматични пистолети- стандартно тегло до 1,5 кг. усилие на спусъка не по-малко от 0,5 кг. мерни прибори- стандартни механични открит тип. Скорост на проектила 120-140 м/с.
Пневматични пушки - стандартно тегло до 5 кг. усилие на спусъка не по-малко от 1,0 кг. мерни приори- диоптричен мерник със сменяема бленда, мушки стандартни прави, кръгли с долен крепеж, кръгли със страничен крепеж, плаващи. За всички мушки и диоптри настройка спрямо зрението на конкретния стрелец. Скорост на проектил 150-180м/с
Калибъра и в двата случая е 4,5 мм.
3. Проектили:
С плоско чело за правене на ясна дупка в мишената. Гладки без оребряване, понякога с водещ заден пояс по мантията. Тегло около 0,45 гр.
4. Мишени: Стандартни по изискванията на международната федерация по стрелба изработени от картон не оставящ размъквания по периферията на пробойната.
Извинете ще продължа поста по-късно, че трябва да отида да огледам един бягащ глиган.

Така бях стинал до мишените.
най-съвременните стрелбища са оборидвани в електронни мишени, но нас в случая това едва ли ни интересува.
5. Стрелище:
Закрит тип с изкуствено осветление с изисквания за осветеноста на огневата линия и линията на мишените. При наличие на дневна осветеност тя е желателно да е зад гърбовете на стрелците. Мишените са на регламентирана височина, масата на огневата линия също, разстоянието между два съседни коридора е регламентирано.
6. Упражнения за пневматично оръжие:
Пистолет и пушка - момчета, момичета, девойки и жени 40 изстрела стоешком.
Юноши в младша и старша възраст и мъже 60 изстрела стоешком.
7. Финали:
По новите правила на международната федерация с изключение на възраст момчета и момичета, всички други стрелят дуелни финали. Първите осем от основното упражнение излизат на финал. Прави се предварителна прострелка, след което съдията размества състезателите от положение и ги представя. Стрелят се за финала 20 изтрела, три изтрела за време, втори три изстрела за време, след това се стрелят по два изстрела за време от весеки финалист точките се зачитат и състезателя с най-нисък резултат до момента отпада, така до края на 20-те изстрела.
8. Отчитане на точките:
Точките в упражнението се отчитат на по серии от 10 изстрела, като за зачетен се приема засегнатия от проектила по висок сектор. измерването става или на око или при нужда с габарит(по старата метода)или с електронен четец по новата. Точките са от 0 до 10 за всеки изстрел има и наказателни елементи разбира се.
При финалите точките вече се отчитат с десетите пак с габарит или с електронен четец. Затова и тук имаме да речем 10,8 точки.
9. Прицелване:
При пистолета със стандарните открити прицели прицелването се извършва под черния сектор на мишената с оставяне на лек бял просвет или иначе казано по средата на сектора на шестицата горе долу.
При пушката - при права мушка, както при пистолета но прицела е по средата на сектора на тройката. При кръгли мушки с концентрично разполагане на мишената в прицелите с препоръчителен просвет през средата на тройката.
Брех голямо писане изписах, дано да е полезно.
 

bgbul

Редовен Потребител
Колега, макар и аз да съм новак - добре дошъл!
Добре си описал всичко.
Вероятно на много колеги ще им е интересно, а дано и някой се запали и скочи на състезания да участва.
От къде си ?
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
jet написа:
Пневматични пистолети.....................усилие на спусъка не по-малко от 0,5 кг.
Пневматични пушки......................... усилие на спусъка не по-малко от 1,0 кг.

Да няма някаква грешка? 1 кг. спусък :eek:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
valens1968 написа:
jet написа:
Пневматични пистолети.....................усилие на спусъка не по-малко от 0,5 кг.
Пневматични пушки......................... усилие на спусъка не по-малко от 1,0 кг.

Да няма някаква грешка? 1 кг. спусък :eek:


И на мен така ми се стори ???
Говорил съм с треньорка по спортна стрелба и имам спомен, че нейната пушка беше настроена на 57 гр. ??? Просто едно кило спусък си е за ловна пушка.
Някъде имах правилника на ISSF, ама не мога да го намеря и преровя.


ПП Сега се разрових. Един килограм е спусъка на 22-ри калибър! Единствено за 10м пневматична пушка няма нищо указано за тежестта на спускане, което ще рече, че може да ти е 1 гр. и 1 кг.
 

big_dragon

Редовен Потребител
Тежкият спусък е свързван с безопасността.
Най-тежки са спусъците в дисциплините с малокалибрено оръжие в калибър .22, особено в беговите дисциплини, например биатлона, където се бяга в различни посоки и има публика навсякъде, а е възможно и падане. По спомени в биатлона е 500гр.
При пистолетите също може лесно да се завърти оръжието в неправилна посока и е необходимо да се избягнат до максимум самострелите.
 

jet

Новодошъл
Няма грешка колеги за изискванията за теглото на спусъците. Това са изискванията на международната федерация, както и на българските такива, които да са те в момента. Ако говорим обаче за една друга дисциплина в спортната стрелба, а именно произволен образец к.22 пистолети и пушки 50 м. нещата са други. Там да речем пушките са с тегло до 8кг. при тях има упорните куки на затилъците които в предни постове някой писа, че има и в к.22 стандартен образец, но няма. При произволния образец, който се стреля от мъже и жени, пушките са с шнелери, на практика спусъка е толкова лек, че не може да се стреля при насрещен вятър, защото се получава спускане от "подухването". За произволните образци пушки межди другото има и специални упори за носещата ръка. Впрочем лично за мен, най-трудната стрелкова дисциплина в спортната стрелба е 50м. .22 пистолет.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
jet написа:
Няма грешка колеги за изискванията за теглото на спусъците. Това са изискванията на международната федерация, както и на българските такива, които да са те в момента. Ако говорим обаче за една друга дисциплина в спортната стрелба, а именно произволен образец к.22 пистолети и пушки 50 м. нещата са други. Там да речем пушките са с тегло до 8кг. при тях има упорните куки на затилъците които в предни постове някой писа, че има и в к.22 стандартен образец, но няма. При произволния образец, който се стреля от мъже и жени, пушките са с шнелери, на практика спусъка е толкова лек, че не може да се стреля при насрещен вятър, защото се получава спускане от "подухването". За произволните образци пушки межди другото има и специални упори за носещата ръка. Впрочем лично за мен, най-трудната стрелкова дисциплина в спортната стрелба е 50м. .22 пистолет.


Тук има всичките правила по ISSF.
На страница 324, графа L е написано ясно. За въздушните пушки на 10м няма ограничение за теглото на спусъка!
 

jet

Новодошъл
Да всъщност е написано на стр. 320 графа L на таблицата, което касае въздушните пушки. Проспал съм го в новия правилник. Но така или иначе в последните наредби на БГ федерацията беше килограм, ама в момента нещо не мога да ги изровя.
 

bgbul

Редовен Потребител
jet написа:
Няма грешка колеги за изискванията за теглото на спусъците. Това са изискванията на международната федерация, както и на българските такива, които да са те в момента. Ако говорим обаче за една друга дисциплина в спортната стрелба, а именно произволен образец к.22 пистолети и пушки 50 м. нещата са други. Там да речем пушките са с тегло до 8кг. при тях има упорните куки на затилъците които в предни постове някой писа, че има и в к.22 стандартен образец, но няма. При произволния образец, който се стреля от мъже и жени, пушките са с шнелери, на практика спусъка е толкова лек, че не може да се стреля при насрещен вятър, защото се получава спускане от "подухването". За произволните образци пушки межди другото има и специални упори за носещата ръка. Впрочем лично за мен, най-трудната стрелкова дисциплина в спортната стрелба е 50м. .22 пистолет.
Казваш, че си треньор в момента (поне така разбрах).
Имаш ли ТОЗ-35 зачислен?
Стреляте ли с ТОЗ-35 ?
А въздушните пистолети какви са ви ?

Помня, че на всяко състезание предния ден преди самата стрелба има комисия (технически преглед на оръжието) и на пистолетите ни мереха спусъка. Ако беше по-лек трябваше да се коригира.
Сега как е не знам, но вероятно трябва да има някакъв стандарт (еднакъв за всички) и едва ли е без минимум , т.е да може безкрайно лек да ти е спусъка.
Скоро ще разберем от новата федерация на Мария Гроздева.
Освен това - тежестта на спусъка е важна, но не колкото самия стрелец. Свикваш с всякаква тежест.
 

lynx

Редовен Потребител
Сега изпробвах с тежест от 1кг. да си свивам пръста, за да установя какво е реалното усилие с това тегло.
Нещо не ми се връзват нещата. :crazy:
Ако това изискване е валидно и се спазва, защо тогава на спортните оръжия се правят толкова прецизни спусъците, с възможности за максимално олекотяване?
1кг. наистина не е малко.
Едната от моите пушки е пушка за зала.
Участвала е в състезания, имаше налепени стикери от разни мероприятия.
Като пристигна от Германия, спусъка беше така наточен, че като мигнеш и стреля.
 

piperov_pipi

Потребител
До към 1986г. малокалибрените пушки и пистолети на 50м. дистанция спусъците бяха в порядъка на 50/60гр. Пистолетите на дистанция 25м. Марголин от 0.500кг. и нагоре, а въздушните пушки и пистолети /тогава нямаше ПЦПта/ бяха също към 50/60гр. Не може от един Хайнел да искаш по лек спусък...
 

jet

Новодошъл
За колегата bgbul. На практика преди година и половина с две мой бивши съотборнички, се заехме да възстановим фуккциите на клуба, които реално са прекъснати някъде през 1996 г. Едната от двете между другото е Златка Христова - национален рекордьор за жени в стрелба 50м. м/к пушка, рекорда и от 1989г до сега не е подобрен. Както и да е оказа се, че напрактика цялата бивша огромна и на световно ниво база с която преди години разполагахме е съсъпана. Сега в момента в следствие на това тренираме само пневматично, дано с новата федерация нещата да живнат. Оръжието с което разполагаме е доста скромно- пистолети фаинверкбау и пушка хайнел 550 млг. Е и с това малко на републиканския турнир в Пловдив в началото на годината успяхме да представим една девойка и едно момиче на пистолет. Девойката остана седма след финал, момичето пето. Не е зле като за първо състезание. Та така, сега продължаваме с неистови усилия да се мъчим да градим наново разбитото старо.
Иначе за еднокилограмовия спусък искам да кажа, че не е толкова тежък на практика, а и усещането да спуснеш спусъка е различно от това да се опиташ да вдигнеш с пръст тежест от един килограм. На спортните оръжия спусъците са много прецизни не само в посока олекотяване. Те са много прецизни в посока "чистота" на спускането. Съвсем не е същото да спуснеш 1кг. спусък на спортна пушка и да се опиташ да кажем да натегнеш пружинен кантар до един килограм. Действително преди всяко състезание съдийската комисия тегли спусъците дали са в норма и за това е по-добре да не ти се налага да ти разбутат спусъка преди състезание.
 

bgbul

Редовен Потребител
jet написа:
За колегата bgbul. На практика преди година и половина с две мой бивши съотборнички, се заехме да възстановим функциите на клуба, които реално са прекъснати някъде през 1996 г. Едната от двете между другото е Златка Христова - национален рекордьор за жени в стрелба 50м. м/к пушка, рекорда и от 1989г до сега не е подобрен. Както и да е оказа се, че напрактика цялата бивша огромна и на световно ниво база с която преди години разполагахме е съсъпана. Сега в момента в следствие на това тренираме само пневматично, дано с новата федерация нещата да живнат. Оръжието с което разполагаме е доста скромно- пистолети фаинверкбау и пушка хайнел 550 млг. Е и с това малко на републиканския турнир в Пловдив в началото на годината успяхме да представим една девойка и едно момиче на пистолет. Девойката остана седма след финал, момичето пето. Не е зле като за първо състезание. Та така, сега продължаваме с неистови усилия да се мъчим да градим наново разбитото старо.
Чудесно представяне на състезателите. Браво!
Браво и за идеята да възродите клуба по стрелба.
Моят клуб (Смолян) беше тотално съсипан докато бях студент в София. Върнаха 2 милиона патрони (няма грешка - 2 000 000 броя чисто в нови сандъци, а колко сачми "катерички" не ми се мисли......а оръжията ......
Няма и да се възроди за жалост, въпреки чисто новото стрелбище за 50 м (сега там изкупуват желязо).
Както и да е - то кораба потъва, аз за знамето си мисля.
Радвам се, когато чуя моят спорт да се развива. Кофти ми беше да гледам какво става с федерацията.
Ето ти пример какво беше състоянието:
Влизам в стрелбище. Плащам си. Споделям кога и къде сме се състезавали с хората от това стрелбище.
И резултата (не че е важно за мен, но е показателно за младите състезтели) - ТОЗ 35 не даваме за стрелба, въздушен Файнфербау също не даваме, за Бенели, Аншуц да не говорим... направо се чудя какво дават за спортна стрелба (не ги попитах само Хемерли дали имат и дали дават)......и се радвам, че смениха "главата" на спортната стрелба. Дано нещата се променят в добрия смисъл.
Ако не знаеш как да запалиш младите стрелци за спорта - за какво ти е федерация и материална база?
Въобще тъжна тема, но да се надяваме и да вярваме в доброто.
Хората си намериха заместител на прецизната стрелба и вече такива форуми ще преобладават над спортните.
Хубавото е, когато се срещнат модерните стрелци и професионалните такива. Тогава стават хубави емоциите.

Дай малко за рекорда на Златка - колко е?
Или, ако преценят модераторите да си пуснем нова тема - за М/К спортно оръжие и стрелба.
Поздрави !
 

jet

Новодошъл
596 т. м/к 50м. лежешком. Много тъжно при вас скраб, а при нас е конюшня, кучкарник и кокошарник.
 

bgbul

Редовен Потребител
jet написа:
596 т. м/к 50м. лежешком. Много тъжно при вас скраб, а при нас е конюшня, кучкарник и кокошарник.
В превод този резултат значи - от 60 изстрела само 4 са девятки, а всички останали 56 изстрела са в група 1 см и то коригирана(вкарана ) в десятката - 56 десятки и 4 девятки.
Наистина уникално постижение.
 

piperov_pipi

Потребител
По мое време 1974г. - 1986г. норматива за майстор на спорта при мъжете от положение легнал на 50м. беше 596т. от 60 изстрела. При 11мм. десятка е достатъчна група от 20мм. и не излизаш от десятката... :bravo:
 
Нагоре