Технически обсъждания за принципа на действие на ПЦП

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
hlapeto написа:
MAD MAX написа:
hlapeto написа:
Пък и да стане грешка ще е само веднъж! :bomb:
;)
Ей туй най-много ме притеснява! ;)

Е ти пък , ако кажеш , че ще си правиш резервоар за накоя от пушките си , ще ти се смея , ама много ще ти се смея!
:lol:

Лично - не, но си купувам това 350 куб. резервоар за Раух

601593.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Добра идея.
Ама тежичка да не стане?
Че аз само цевите като смених и се усеща разликата.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
hlapeto написа:
Добра идея.
Ама тежичка да не стане?
Че аз само цевите като смених и се усеща разликата.
Няма да я мъкна на гръб, а руснаците твърдят че дори при ФАК-а увеличава два пъти и половина броя на изстрелите с едно зареждане.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
hlapeto написа:
Добра идея.
Ама тежичка да не стане?
Че аз само цевите като смених и се усеща разликата.
не виждам кое и доброто на идеята,освен,че за едни стрелби макса ще ходи 10пъти до багажника вместо 20.дори и с 175сс резервоар пушката си има отлично кпд,измерено в пресно месце.ако ще е само бенч-рест пушка-ок,но и мен ме притеснява хоум-мейд резервоара.да не дава господ...
 
A

Anonymous

Гост
Баланса на пушката с 42см цев и с 60см е съвсем различен.
Казвам го от личен опит. В момента съм "на кантар" дали да не си сложа малката цев и да си я направя пак 16 Дж.
Там поне изстрелите и са скучно , да не кавам отвратително еднакви и предвидими!
А и някак си ти се "лепва" за ръцете.

А ако е само бенч-рест пушка , да единственото притеснение е здравината на въпросния резервоар.
 
A

Anonymous

Гост
От много време ме човърка въпроса за ПКД то на компресионните пушки. Ясно е че капацитета на полезно действие при пружинните пушки е 20-30 %. А колко ли е той при ПЦП с разход например 7 куб.см/джаул?
 
A

Anonymous

Гост
имам въпрос ;)
теоритично ще се увеличи ли мощността на на ПЦП,
ако дотиквача набутва проектила по-навътре в цевта да кажем с 1.5см или повече при пушки без редуктор, или въобще как ще се отрази една по-дълга игла на дотиквача??!?
Набутайте 1 чашка по-навътре и измерете скоростта, аз нямам хроно. Любопитно ми е!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
По-дългата цев дава прираст в скоростта, съответно в енергията при РСР пневматиката.
Натиквайки чашката нвътре в цевта, в същностнамалява дължината на цевта.
Изводът направи сам.
Другия проблем в този случай е дългия дотиквач, който дроселира отвора на цевта в случая, понеже преходния отвор остава зад него.
 
A

Anonymous

Гост
Значи разбрах че "мъртвия обем" между клапана и проектила влияе отрицателно на енергията. Аз мислех че може да изиграе положителна роля ако затваря клапана по-късно явно е обратното. Защо тогава увеличават диаметъра на тръбичката между клапана и цевта с цел тунинг? Въобще има ли съществено значение мъртвия обем след клапана??
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ами под тунинг могат да се разбират различни неща.
Целта на тунинга не винаги е в една насока.
Някой иска да увеличи, а някой да свали скоростта.
Някой иска да намали разхода на въздух, друг да направи по-равно и по-дълго плато, трети да слезе или да се качи в налягането в което желае да му е платото.
Всичко това е тунинг, но не може да се направи с абра кадабра.
Когато променяш нещо за да постигнеш целта си, разваляш друго. Целта е да се намери златната среда, ама това е свързано с много работа, много разглобяване и сглобяване, много тестове, много загубено време, средства и чашки хвърлени на вятъра.
Всичко е комплекс от действия, които имат връзка едно с друго.
С разширяване на проходните отвори се постига по-висока скорост в по-ниско налягане, ама и по-голям разход на въздух.
А мъртвия обем винаги има значение.
Така, че няма пълно щастие.
 

andro

Потребител
Те затова са измислили и различни по мощност оръжия .Който може си купува,никой не ходи за слонове с флоберка. :)
 

s73r01d

Потребител
sniper написа:
Значи разбрах че "мъртвия обем" между клапана и проектила влияе отрицателно на енергията. Аз мислех че може да изиграе положителна роля ако затваря клапана по-късно явно е обратното. Защо тогава увеличават диаметъра на тръбичката между клапана и цевта с цел тунинг? Въобще има ли съществено значение мъртвия обем след клапана??

На практика получаваш по-високо КПД с по-голям проходен отвор защото трябва да държиш клапана по-кратко време отворен за същата мощност.

Мъртвия обем не е негатив на 100%, има някакъв оптимум. За съжаление единствения начин да се нацели е с тестове, на мен не ми е известно да има някакви изчисления за това.
 
A

Anonymous

Гост
Имам теоритично запитване. Ако едно ПЦП се напълни с CO2 газ на 200 атм. каква ще е мощността спрямо атмосферния въздух на 200 атмосфери?
 
A

Anonymous

Гост
А как ще напълниш с СО2 на 200 бара?
Carbon_dioxide_pressure-temperature_phase_diagram.jpg

При 200 бара СО2 е течност.
 

andro

Потребител
И понеже докарах работите до 4.5 мм цев ,какъв е размера на преходния отвор при този калибър?Защо цевите и на марковите пцп та са тънки?Икономия или нещо друго?Как ще се отрази на точноста използването на бавна цев -170 м.сек.при 240 м.сек да речем?Ивъобще ще има ли влияние?
 

rivan

Редовен Потребител
Същите терзания имах и аз,като сменях цевта(оказаха се безпочвени)

http://forum.airguns.bg/index.php?topic=112.15

В отговор 21 на 2-ра стр. питах същото,коментарите са до около средата на 4-та стр.,оттам дискусията се измести към огнестрелното.Обърни внимание на отговор 39 на братушка.
 

DANNY

Редовен Потребител
didarai написа:
Какво е предимството на въздуха пред СО2 при ПЦП-тата?

Не съм сигурен че PCP като термин се отнася и към пушките с CO2!
И в това се крие част от отговора.
PCP- презареждаща пневматика. CO2 не е презареждаща се пневматика.
 
Нагоре