Стрелба на далечни дистанции - 100+ метра.

A

Anonymous

Гост
Аз знам за стрелба на 100 метра в Софийската група от колегата циклопус с хатсан 125, 5.5, на механични мерни прибори, по кутийка от бира 0.5 л. с прилична успеваемост (той може да каже по-точно), например половината изстрели, или повече. Не съм го видял, нo нямам основание да се съмнявам в колегите, които са присъствали. Чашките мисля че са били гамо TS-18.
 
A

Anonymous

Гост
Как най лесно да измерим точно 100 метра…?

Купих от магазин за домашни потреби тънко бяло полимерно въже за простиране на дрехи, струваше 2 – 3 лева.
Същите въжета ги видях по късно и в БИЛА за 3 лева. На етикета пише, че въжето е 20 метра, но моето излезе 23 метра.
Как измерих въжето:
Вързах два клина в двата края на въжето(може да се използват и парчета арматурно желязо или дървени колчета). Забих единия клин в земята и опънах въжето умерено силно, след това забих и другия клин. После внимателно - 2 пъти за по-сигурно измерих 20 метра с рулетка, като с черен химикал белязах въжето на 20-тия метър.
После отвързах единия клин и го вързах на 20-тия метър, където бях маркирал въжето.
Меренето е лесно – забива се единия клин опъва се въжето и се забива и втория клин- вече сме измерили 20 метра. Малка разходка, вади се първия клин, оставя се другия, пак се опъва и забива – вече сме измерили 40 метра… и така до 100 метра.

Измерете 100 метра и ще видите, че това е много сериозна дистанция за точна стрелба.
 
A

Anonymous

Гост
С въженце и рулетка става точно ,обаче когато нямаме подобна възможност преценката на око е един от начините .Постигането на добър резултат става с тренировки и доста стрелба.В стария форум имше интересно писане за факторите които влияят върху преценката ,температура ,осветеност и т. на т.Точното попадение когато знаем предварително разстоянието носи удоволетворение ,което става двойно когато импровизираме ,а и резултата от стрелбата е вкусен :quiet: :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
zerforie написа:
от каде я взе тая 50м рулетка?да замеря и аз да видя колко е точен гпс-а че със тея въженца нещо ... :wall:
Американската система за глобално позициониране GPS нарочно дава грешка от порядъка на 15-25 метра, когато се ползва безплатно от цивилни. Когато се ползва по предназначение - от оторизирани военни приемници, няма грешка в метри. Това което ние ползваме като вграден чип и софтуер на джиесемите си става за път/магистрала и навигация, но за точно премерване не разчитайте, грешките са сигурни.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Глобална_система_за_позициониране
 

st_beer

Редовен Потребител
Аз лично за измерване на разстоянието ползвам въженцето от мишените (това с което ги вдигам).Въженцето е около 150 м и струва 0.80 лв. Направил съм му белязани с маркер чертички на всеки 10 м . Винаги е с мен като стрелям и не е обемисто удобно е и най важно не струва почти нищо ;) ;).
 
A

Anonymous

Гост
С въжетата има само един проблем - голяма част от тях се разпъват поне малко при такива дължини. На st_beer ми се стори, че не се разпъват, но той ще каже.
 

st_beer

Редовен Потребител
Dejmos написа:
С въжетата има само един проблем - голяма част от тях се разпъват поне малко при такива дължини. На st_beer ми се стори, че не се разпъват, но той ще каже.
Тези въженца които ползвам са нещо от типа на сезал не се разпъват или ако се разпъват то не е фрапиращо много че да подаде с цял метър. Продават се по железариите. Водят се някакъв зидарски канап или поне в този магазин така му казаха.
 
A

Anonymous

Гост
milen.m написа:
Аз знам за стрелба на 100 метра в Софийската група от колегата циклопус с хатсан 125, 5.5, на механични мерни прибори, по кутийка от бира 0.5 л. с прилична успеваемост (той може да каже по-точно), например половината изстрели, или повече. Не съм го видял, нo нямам основание да се съмнявам в колегите, които са присъствали. Чашките мисля че са били гамо TS-18.
Вярно е само дето успеваемостта беше по-малка ( примерно 3 от 10 ) и наисина имаше свидетели ( Пурко, Данчо и други ), а и не е било един-два пъти и не само аз ( и ти си уцелвал и други ). Но тя и пушката с която правих тези точни изстели, беше изключително добра за марката си, по нея беше пипнат само мерника. Тогава мерех с крачки 120 големи 80-85см крачки, приблизително 100 м. се получаваше. Муницийте бяха ТС-18 или баракуди. От тогва не съм постигал такъв резултат с никаква пружинна пушка ( аз вече и намам такава ), а и по-малко стрелям.
Замисил съм се за някоя пружинка, с която да се стреля по подобен начин на механичните мерни прибори! Въпрос на време е, но ще я бъде :)!
 
A

Anonymous

Гост
Пружинките върху които аз съм се спрял пък въобще нямат механични (Air Arms TX200 или Вайраух 97 К), но това ще е много по-нататък. Според мен всеки запален по пневматиката трябва да има в арсенала си една качествена пружинна пушка, за да не се разглезва прекалено много с ПЦП-тата :).
Аз не съм стрелял с хатсана на далечни дистанции. Единствената ми стрелба на далечна дистанция беше лятото с ЦФХ-са на 120 крачки (около 80 метра), като целта беше от тези картонените мишени, които ги продават (14Х14 см), и от четири изстрела всичките бяха в мишената. Корекцията, която направих по милдота беше чудовищна - при увеличение 6 на предпоследния мил отдолу (колкото по-малко е увеличението, толкова корецията по скалата е реално по-голяма). Чувствах се като артилерист направо.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
За да имаш успех някакъв на такава дистанция , според мен е необходима минимум поне 50-55 джаулова пушка.
АТ 44 не е такава.
Не че с близо 40Дж каквато е при 280м/сек с еднограмова чашка няма да я хвърли на 100м.
В ръцете на много добър стрелец и при правилна прострелка, вероятно би могло да се получи прилична точност.
 
A

Anonymous

Гост
milen.m написа:
Корекцията, която направих по милдота беше чудовищна - при увеличение 6 на предпоследния мил отдолу (колкото по-малко е увеличението, толкова корецията по скалата е реално по-голяма).

Колкото по-малко е увеличението, толкова корецията по скалата е реално по-МАЛКА
Ако на малкото увеличение стреляш на най-ниския дот, при по-голямо увеличение изобщо няма да си виждаш попаденията. Зрителното поле става по-малко при по-голямо увеличение.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
rank10 написа:
milen.m написа:
Корекцията, която направих по милдота беше чудовищна - при увеличение 6 на предпоследния мил отдолу (колкото по-малко е увеличението, толкова корецията по скалата е реално по-голяма).

Колкото по-малко е увеличението, толкова корецията по скалата е реално по-МАЛКА
Ако на малкото увеличение стреляш на най-ниския дот, при по-голямо увеличение изобщо няма да си виждаш попаденията. Зрителното поле става по-малко при по-голямо увеличение.
милен м е прав.отсечката между два дота при увеличение 6 ще покрива реално разстояние ,което ще бъде много по-голямо от разстоянието,което ще покрива същата отсечка при увеличение 10 примерно.говорим за едно и също разстояние до целта.по-нататък разсъжденията на ранк10 са верни.
 
A

Anonymous

Гост
Ммм имало един рибар, е всиакакви изказвания прочетох относно меренето на дистанцията на която се стреля с нам какви си сезали и важета и колчета и механични рулетки...В почти всеки рибарски магазин има корда ролки на по- 25,50,100,200 м. ако е за тези метри за какво да се мери развиваш и това е,готово.А иначе на BOSCH лазерните рулетки не помня моделите,има ги в практикер единиа мери до 70м др. до 170 или 150, цени не знам на анхел наи евтината е около 100лв мислия.Другото което се замислям защо да няма една по- голяма дистанциа на бенчрест състезание, за мен поне там ще се покаже мн от вазможностите на топ пушките.Така мисля аз не знам предполагам че ще е интересно подобно състезание...Да кажат снайперистите :)
 
A

Anonymous

Гост
ssivo написа:
Ммм имало един рибар, е всиакакви изказвания прочетох относно меренето на дистанцията на която се стреля с нам какви си сезали и важета и колчета и механични рулетки...В почти всеки рибарски магазин има корда ролки на по- 25,50,100,200 м. ако е за тези метри за какво да се мери развиваш и това е,готово.А иначе на BOSCH лазерните рулетки не помня моделите,има ги в практикер единиа мери до 70м др. до 170 или 150, цени не знам на анхел наи евтината е около 100лв мислия.Другото което се замислям защо да няма една по- голяма дистанциа на бенчрест състезание, за мен поне там ще се покаже мн от вазможностите на топ пушките.Така мисля аз не знам предполагам че ще е интересно подобно състезание...Да кажат снайперистите :)

Аз те подкрепям за идеята "Бенчрест 100+м." и при следващата среща дано някой го организира,ще е доста атрактивно.
 

boceto84

Потребител
Специално ще отговоря за лазерните рулетки на БОШ,че тези който мерят на макс.50м са на цена 380лв/говорим за професионалната серия,а не за хоби машините/При тях има недостатък само че наклона на лъча оказва голямо влияние на измерването

Ето едно клипче на хубава дистанция :eek: :eek: :eek:
http://www.youtube.com/watch?v=vWLSrsKG ... re=related
 

andro

Потребител
Макс оцели пластмасова бутилка на почти същото разтояние с ер армса.Това поне го видях с очите си. :)
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
andro написа:
Макс оцели пластмасова бутилка на почти същото разтояние с ер армса.Това поне го видях с очите си. :)

Тоя си рекорд още не съм го подобрил! ;)
 

st_beer

Редовен Потребител
Аз също съм виждал подобни изстрели и то не само от един човек. На срещата в Русе имаше едно дърво на доста солидна дистанция какво точно е русенци могат да кажат най добре.
Това е въпросното дърво с голямо приближение:
P1100872.jpg

Това е реалната снимка на дървото на върха. Стрелеца на масата е колегата HOBOS който многократно го порази. Имаше и други колеги които го обстрелваха и улучваха.
P1100873.jpg


Всъщност на масата съм аз не е колегата HOBOS не стрелям по въпросното дърво и бутилка обаче. Колегата HOBOS също беше с такава червена тениска ризка или каквото е там затова го помислих че той на тази снимка.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Точно за него става дума. Мерено с мил-дота излизаше над 180м. но не съм сигурен.
 

Propar

Потребител
MAD MAX написа:
Точно за него става дума. Мерено с мил-дота излизаше над 180м. но не съм сигурен.


Макси как го помниш , като първата любов а.. ;)
Тая година и аз се изкефих на тая мишена :crazy: :crazy: :crazy:
 
Нагоре