Самоделни муниции .177 .22 .25 9 мм .45 .50

cdman

Администратор
ivodoc написа:
.... натан пусна този линк относно правенето на боеприпаси.
http://www.realguns.com/archives/055.htm
Е...вярно те са за огнестрелно, но по принцип, това е . Четири страници са. Аз ги изчетох целите вчера. На пръв поглед изглежда сложно, но всъщност не е чак толкова.Те ония там много се втеляват.Един газов котлон и една задънена тръба с подходящо кранче ти трябва, по-сложното е формата, ама и тя може да се направи. И после през една ръчна пресичка ги прекарвт през калибър. Пресата и тя не е проблем да се изработи. Едно време имаше затварачки за буркани , много подходящи са за целта. Естествино с доработка. Още само два пуансона трябват през които да се прекарва проектила и това е. Дори може да се направи втория проход да бъде парче от собствената ти цев.
С това не искам да кажа, че е проста работа. Естествено не е за всеки. Необходим е и Антимон, пчелен восък парафин , добавя се калай, за да се получи оловна сплав с определена твърдост. Лее се при точно определена температура за да се получи гладка и с еднородна структура отливка. Но при положение,че някой се заеме с това, най-малкото трябва да е наясно с технологичния процес. Не е като леемето на тежести за риболов. На ентусиастите ...успех.
 
A

Anonymous

Гост
Като гледам теглото на тези проектили и съотношението дължина/калибър си мисля, че са правени за огнестрелно, повечето и за високи скорости. На същото ме навеждат и многото пръстени.
 
A

Anonymous

Гост
Бая са дългички и с много пръстени - проектилите са за огнестрелно оръжие Но колегата ако ги пробва с някоя по-мощна пушка, да видим как се държат :bomb: :yes:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Леярната.

1.jpg


Клещите калъп.

Samodelnimunicii.jpg


Резултата на везната.

Samodelnimuniciiteglo.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Съставките които се разтапят са: антимон, калай и олово
До колкото последно разбрах, ако ще се стряле с не повече от 300м/с няма нужда да се слага антимон и калай. Също така трябва да се изготвят на силно преветливо място.

Въпроси:
Какви трябва да са пропорциите на съставките за нашите скоростти ( до 300м/с )?
Какви маски използвате за предпазване от изпаренията?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Предполагам , ако се работи на открито, момента с маската може и да се прескочи.
Ние тук сме свикнали да си носим пломбите с амалгама и да пием вода от етернитови тръби.
В почти всички тръбни изолации се ползваше азбест, а чуждоземците като чуят тия думички и си плюят в пазвата.
Като гледам и що народ лапа чашките по време на стрелби, до сега половината да сме измрели.
До колкото знам от прочетеното за материала е добре да се ползват тежестите за баланс на автомобилните гуми .
Състава на сплавта бил подходящ.
Разбира се без претенции за достоверност.
Може би Качика ще даде повече инфо по въпроса, понеже зная, че работи по него.
 

Termina4

Потребител
аз се занимавам с худойестено леене и мога да кажа че ако е на открито няма проблем с испаренията оловото се топи както се вика и на котлон и няма какво да изгори за да се испари отрова(както се получава при месинга когато се дигне по висока температура и започне да изгаря цинк)
С две думи всеки желаещ може да си го прави на котлона вкъщи стига да има клещи и подходящи съдове
аз съм топил олово и в чушкопек с подходящата пота*

*(съд в който се топят метали изработен предимно от графит)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Клещите, както и всичко необходимо се продава и не е чак толкова скъпо, но сега не мога да намеря линка.
Качиков си купи и той вероятно може да каже най-добре , ама изглежда още не е прочел.
Ако намеря линка ще го пусна.
 
A

Anonymous

Гост
леенето не е лесна работа.. това с тежестите не е вярно.. за въздушни пушки само чисто олово и нищо друго. най-добри резултати има при претопяването на чашки които са 99% чисто олово.
акумулаторно, скрапно не става добре антимона е най-големия враг на сместта. На Lee стопилките капят жестоко само клещите са им добри, не че е проблем но е много неприятно.
Не забравяйте че оловните изпарения са невидими !!!
Леене си заслужава за бигбор пушки от 9 нагоре заради цената и то само ако стреляте много.. :rambo:
иначе ръчната изработка винаги е по добра. :write:
дилемата е качество или количество - преценете си.
поздрави
 

Kachika

Потребител
Хайде и аз да се включа в темата
Едни казват че леенето на муниции е сложно и опасно от здравна гледна точка и са прави !
Ако има възмойност не го правете !!! НО ЗА СЪЖАЛЕНИЕ НИ СЕ НАЛАГА ДА ГО ПРАВИМ
Прочеох до сега много неща за леенето но почити нищо вярно нямаше с практиката .
Половината от реалните опасности никой не ги е посочил никаде в инструкциите за леене.
1.ПАзете се се да не разлеете стопената смес отгоре си (много болезнено е)
2.Когато смета в стопилката намалее и се наложи да зареждате наново с олово ,оставете го да изтине и тогава го заредете
,след което наново започнете разтапянето (оловото много кипи особедно намокреното олово хвърчи във всички посоки от дрехите след това нестава нищо недай се боже да попадне в очите)
За качествената страна на оловната сплав пак пише много но това което разпрах от опити е :
Биг борето хареса акумулаторно олово с добавяне на около 20% калаена композиция 60/40 калай олово.
В другите комбинации леко ги вееше а с чисто олово неможеше да ги завърта и прескачаха в нарезите.
Затова че колкото по твърди толкова по добре.
А за идеята от каде да се снабдим и представа си нямам единственият вариянт който не е сигурен е ако имате приятели в САЩ
http://www.midwayusa.com
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
sniper
.....за въздушни пушки само чисто олово и нищо друго. най-добри резултати има при претопяването на чашки които са 99% чисто олово.
акумулаторно, скрапно не става добре антимона е най-големия враг на сместта
По-горе цитираното не е вярно.
неможеше да ги завърта и прескачаха в нарезите - много странно
Не е странно.
Не може да ги завърти, понеже чистото олово е меко и вместо да се завърти се замазва.
Иска антимон, който в случая не е враг и е необходимо да се добавя.
А това , че най-добри резултати има при претопяването на чашки е вярно.
Не се практикува обаче.
В крайна сметка хората си леят, за да свалят себестойноста на проектила, а не защото да си го направят сами.
До скоро в профила ми на Скайп стоеше една мисъл:
" Защо да купя нещо за 1$, след като мога да си го направя за 5$ ?"
 

Termina4

Потребител
значи днес се поинтересувах малко повече за оловото топи се на около 327 градуса и отдела много утрова (по горе бях писал че е почти безвредно за което съжалявам)
аз съм навит да произвеждам проективи защото разполагам с подходяща апаратура но първо трябва да говоря с фрезист за изработка на кукила и да направя проби защото всеки метал след леене има свиваемост и ще се търси идеалния вариант  ако ще се лее според мен ще е най добре да е от калай и той се топи на около 232 градуса и е така нареченото благородно олово струва около 22 лева за килограм обаче :)
Значи ще направя опити и ще пиша 
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Четири кутии чашки Гамо тежат един килограм.
При цена от около 4лв за кутийка , килограма излиза 16лв.
Никой не лее калай.
Kachika
За качествената страна на оловната сплав пак пише много но това което разпрах от опити е :
Биг борето хареса акумулаторно олово с добавяне на около 20% калаена композиция 60/40 калай олово.
Защо не чуете човека?
Той вече лее и е опитвал.
Нищо , че рядко пише тук.
 

Termina4

Потребител
Според мен леенето си е част от хобито в смисъл ако тръгнеш да смяташ излиза по скъпи да си лееш отколкото да си купиш готови Аз си го представям една полянка ядене пиене отстрани екипировка и материали за леене от време навреме сипваш 20 топчета стреляш после пак пиене и ядене с приятели :) :cheers:
 

Kachika

Потребител
Един килограм сплав неотлята на мен ми излизаше около 20 лв .Като в това включвам и окискението на повърхносният ской .който при бързо леене е не повече от 10 % от общата маса
 

Kachika

Потребител
Termina4 написа:
Според мен леенето си е част от хобито в смисъл ако тръгнеш да смяташ излиза по скъпи да си лееш отколкото да си купиш готови Аз си го представям една полянка ядене пиене отстрани екипировка и материали за леене от време навреме сипваш 20 топчета стреляш после пак пиене и ядене с приятели :) :cheers:

да но не е така както си представяш
Отлятите куршуми е необгодимо да ги темериреш което незнам как става ,а другия вариян е да ги оставиш да отлежат поне месец .
А най качесатвените муниции са ако отлежат една зима и едно лято на пряк контакт с атмосверни те влияния от -20 до +45 градуса
 

Kachika

Потребител
От доста време бях загърбил леенето но пак ми се налага да го подновя.
Така и неуспях да намеря клещи .25 калибар
Обръщам се към притежателите на мощните .25 кал пушки с въпроса :
Какво е оптималното тегло на проектила 2.6~3.6 гама
 

praetorian

Редовен Потребител
Аз не притежавам мощно ПСП, но ми се струва, че няма еднозначен отговор на въпроса ти, за съжаление.И има и нещо друго - не само теглото е решаващо за точността, особено на големи дистанции.Формата на проектила също е от огромно значение, дадената скорост, с която го изстрелваш, броя нарези в цевта и т.н.Има нещо, което действа като "спирачка" при проектилите с чашковидна форма - турбуленцията, която се създава непосредствено зад полата на чашката.Там се създава област с доста по - ниско налягане и завихряне.Руснаците избягват именно това, залепяйки съчма отзад в полата.Аз лично съм го пробвал и ефекта е повече от добър.Но да се върнем на теглото.Мисля, че за по - големи дистанции, примерно около 100+метра ти трябва максимално тежкия проектил, който пушката ти може да засили с минимум 290м/с.Това е най - общо казано.Трябва да е със заоблен връх(не коничен), но не и плосък, издължена форма и запазващ максимално въртеливите движения около оста си в крайната точка на полета(зависи от нарезите).Това е.Но нека и другите колеги се изкажат по въпроса, може да съм сбъркал в разсъжденията си. :)
 
A

Anonymous

Гост
и на мен вчера ми се въртеше някакав подобен въпрос даже се чудех как да го напиша че да бъда разбран :) незнам дали колегата пита същото но все пак ....Какво е теглото на мунициите или реално колко тежки можем да ги направим за да може изтрела да има максимална поразяваща сила (поне мен това ме интересува,други може точност да тарсят) според мен при по лека чашка скороста е по голяма но енергията която носи чашката е по малка тоест при попадение и пораженията ще са по малки,при повишаване на теглото на чашката пада скороста и въпроса е колко е мин на тази скорост?неможем да направим супер тежка чашка дето да лети с 80м/с примерно и да очакваме големи поражения,ясно че за всяка пушка ще е различно но като цяло за мощните пцп-та говорим,също и че ще зависи и от формата но все пак надявам се че все някой ме е разбрал за какво питам ако някаде бъркам в разсъжденията си да ме поправите дано.сигорен съм че има някаде формула за цялото това нещо ама кой да я каже :)
 
Нагоре