ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Бих добавил, не експертно мнение ,че 98% от топ стрелците(експертите) стрелят по кликове, не по дотове. Целият в центъра и правят страничните корекции (заради вятъра) по усет.
 

ivofox

Редовен Потребител
Под ЕКСПЕРТИ имах в предвид тези които знаят :sorry:„написъл съм по горе, че се отнася само за хоризонтала(сиреч стреля се на кликове и корекция се прави само по хоризонтала) :cheers:
Така е прават се корекции по усет,но нали трябва да се усъвършенстваме и да знаем при еди къква си сила на вятъра се прави еди къква си корекция,иначе другото си е чист късмет?
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
p_515718.jpg


Ванка, взимаш едно такова и почваш тестове... Никъде не съм чувал да са забранени....
Има ги тук:

http://www.topobiavi.com/%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BB-adno299932.html
 

andro

Потребител
Има и джобни метео станции ,вятър, налягане ,температура плюс балистичен изчислител -няма пропуск. :)А как се практикува ,ако вятъра е на пориви?
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
А той почти винаги е на пориви ;) Корекциите при вятър винаги са по усет. Ако имаш време изчакваш затишие или по-слаб порив. Ако беше точна наука по световните пъвенства щеше да е от 50 мишени - 50 долу ;). Пъвото място щеше да се определя с няколкодневно надстрелване до припадък.
 

DANNY

Редовен Потребител
Ако се разтърсите из Дийл Екстрийм ще намерите поне няколко вида подобни уреди за измерване скороста на вятъра при това не на цена от 200лв а в рамките на $50 -60.
Не си спомням точно къде но бях пускал линкове към стоките.
Ползвайте търсачката и ще ги намерите.
 

big_dragon

Редовен Потребител
Днес попаднах на статия в която смятам точно са описани голяма част от факторите влияещи върху точноста при стрелбата.
Статията е с ловна насоченост, но колегата на определени места споменава и нашите видове стрелба, което на човек,четящ между редовете маже да даде много информациа.

Приятно четене:http://www.bglovec.com/news/read/145
 
A

Anonymous

Гост
ivodoc написа:
Отриви при стрелба с пневматични оръжия.

[EDIT от CDman - Ето малко интересна информация смелена и извадена наготово :)

airgun_wind_1.jpg



]


Привет , хубава тема.
Горната снимка , прикачена в първият пост , е леко сгрешена ми се струва . Ако цевта е с дясна стъпка(по часовника) и ако вятъра духа от ляво , ще измести попадението в дясно и нагоре , не надолу както е показано . Ако духа от дясно ще измести попадението в ляво и надолу . Това е ефектът на Магнус и в конкретния случей , когато вятърът духа от ляво и куршумът се върти по часовника(дясна стъпка) се получава така че в горния край на куршума има по бързо обтичане на въздуха тъй като посоката на вятърът съвпада с посоката на въртене на куршума , така в горния край на куршумът се образува зона с по-ниско налягане. В същото време понеже в долния край на куршумът посоката на въртене не съвпада с посоката на вятъра има по затруднено обтичане на въздуха около куршумът , там възниква зона с по-високо налягане , което създава подемна сила и така измества куршумът нагоре.
 

братушка

Редовен Потребител
Картинката е вярна.
Колкото е по-висока скоростта на газа спрямо твърдото тяло - толкова по-низко е налягането на неговата повърхност.
Пример - крилото на самолета.
В твоя пример: горе посоки на вдижение съвпадат - скоростта на газа спрямо твърдата повърхност по-малка - налягането по-голямо. Отдолу - посоките насрещни - скоростта по-голяма - налягането по-малко. Отгоре налягането повече - мести надолу.
 
A

Anonymous

Гост
Няма как да е вярна , но пък вятърът е добре нарисуван. :)
По бързо движещите се флуиди са свързани с по-ниско налягане и обратно, а те се движат по бързо в горната част на куршума.В еър-софт репликите същият ефект се използва да се увеличи далекобойноста , топчетата се развъртат по посока обратна на полета и така пропадат по бавно , даже за определен период се издигат много често.Същото става и ако ритнем топка и я фалцираме тъй че да се върти назад , тогава тя пропада по бавно.

 

братушка

Редовен Потребител
Faster wind speed - lower pressure.
Туй е вярно.
Но дали е вярно, че именно там "вятъра" е по-бърз?

Налягането не е просто абстракто някакво, а действащо на конкретна повърхност. Съответно скоростта на "вятъра" трябва да се взима спрямо тази конкретна повърхност.


топчетата се развъртат по посока обратна на полета
Това не го разбрах. Как се определя посока на въртене спрямо линейна посока?
 

Attachments

  • magnuseffect.png
    magnuseffect.png
    16.5 KB · Прегледи: 113

братушка

Редовен Потребител
топчетата се развъртат по посока обратна на полета
О, загрях.
На картинката нарисувано точно страйкболно топче как лети :)
Но авторът на катринката не е прав. Той забрави, че на топчето могат да действат и други сили.
Такова топче на всеки изминат линеен метър прави десетки пъти повече завъртания спрямо куршума. И представлява един вид летящ пумпал с ярко изразени центробежни сили. Жироскоп в полет :)
 

big_dragon

Редовен Потребител
SSG написа:
Няма как да е вярна , но пък вятърът е добре нарисуван. :)
По бързо движещите се флуиди са свързани с по-ниско налягане и обратно, а те се движат по бързо в горната част на куршума.В еър-софт репликите същият ефект се използва да се увеличи далекобойноста , топчетата се развъртат по посока обратна на полета и така пропадат по бавно , даже за определен период се издигат много често.Същото става и ако ритнем топка и я фалцираме тъй че да се върти назад , тогава тя пропада по бавно.


Този колега е добре запознат с динамиката на флуидите :bravo: :bravo: :bravo:

Започна се....
Сега е ред на корифеите да се изходят по въпроса....

Съвет към SSG: Не влизай веднага в спор. Изчакай да видиш за какви неща ще стане на въпрос и тогава реши дали да спориш.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Май ще е по-полезно, ако хората споделят лични впечатления от стрелбата си при вятър.
Балистиката си е балистика, ама ние стреляме по мишени на полето.
 

ilian

Потребител
fatalen написа:
Май ще е по-полезно, ако хората споделят лични впечатления от стрелбата си при вятър.
Балистиката си е балистика, ама ние стреляме по мишени на полето.
Абсолютно съм съгласен :yes:,кому е нужно такова задълбаване в теорията ???
 

братушка

Редовен Потребител
Личното ми впечатление: няма нито теоретичен, нито практически начин да се оцени реално вятъра по цялото трасе на куршума. Лентичката на пушката може да показва едно, а след 10м положението да е съвсем друго. Оцеляваш на пръв поглед тоз вятър и доде натиснеш спусъка той взе, че се промени :)
Цялата оценка на вятъра накрая става на усет и на късмет :)

Едно знам със сигурност: описания на картинка ефект на вертикалното изместване заедно със страничното при пневматичните чашки е много по-малък, отколкото при малокалиберния куршум (картинката всъщност е за флоберката). И за това си има научно обяснение :) . Но пък при чашките е много по-силно вдигане/сваляне на попаденията в зависимост дали вятърът е в лице или в гръб.
 
A

Anonymous

Гост

big_dragon

Редовен Потребител
братушка написа:
Личното ми впечатление: няма нито теоретичен, нито практически начин да се оцени реално вятъра по цялото трасе на куршума. Лентичката на пушката може да показва едно, а след 10м положението да е съвсем друго. Оцеляваш на пръв поглед тоз вятър и доде натиснеш спусъка той взе, че се промени :)
Цялата оценка на вятъра накрая става на усет и на късмет :)

Едно знам със сигурност: описания на картинка ефект на вертикалното изместване заедно със страничното при пневматичните чашки е много по-малък, отколкото при малокалиберния куршум (картинката всъщност е за флоберката). И за това си има научно обяснение :) . Но пък при чашките е много по-силно вдигане/сваляне на попаденията в зависимост дали вятърът е в лице или в гръб.
Тук съм съгласен с братушка и въпреки добрите ми познания по динамика на флуидите аз при вятър правя корекциите по усет, за което и наблягам на тренировки при вятър на различни терени (терена също има значение).
С теорията може само да си обясняваме някои на пръв поглед нелогични явления, като например при насрещен вятър защо прокeтила се вдига нагоре, а колко се вдига е въпрос на усет и опит....
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Мисля, че сравнението със самолетното крило е неправилно, защото подемната сила, която издига крилото се дължи изцяло на специалната форма на крилото. Тази форма позволява при обтичане на крилото от въздуха да се получат различни налягания отгоре и отдолу от тази разлика се формира подемната сила. Докато в нашия случай е съвсем различно. Интересно ми е накъде би се отклонила чашката при еднакви условия на страничен вятър ако се върти обратно на часовниковата стрелка (цев с леви нарези) и накъде при цев с десни.
 
Нагоре