ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Промяната на резмерите на детайлите при промяна на температурата е факт. Даже имах една таблица как и с колко се промяня размера на стоманен детайл при промяна на температурата например с 1градус по Целзий. Освен всички други фактори, промяната на геометрията на сглобената единица (пушка например) в зависимост от конструкцията може о определени случаи да надхвърли десети от милиметъра. А това неминуемо ще доведе до съвсем различни резултати при стрелбата с оръжие настроено и простреляно например при стайна температура.
Във тая връзка ми стана интерсно, дали има някаква статистика за броя на жертвите през втората световна война през зимните месеци и съответно през летните.
 

andro

Потребител
Че има значение околната температура няма съмнение .При простреляно оръжие на 50м. център през лятото ,сега трябва да вдигам един дод за да го уцеля.После и нещо броя на изстрелите намаля в студа.Проблема е как да го избегнем това ,щом като има отопление за оптиката, значи става и за цялото оръжие! ;)За статистика през зимните месеци ,вяроятно броя на умрелите от студ и болести ,ще е по голям от тоя с огнестрелни рани.
 

stelibg

Потребител

njatanasow

Редовен Потребител
Моя опит с FWB показва че студа действа повече на мен от колкото на пушката.Стрелял съм при -4 градуса и докото си чувсвам пръстите и неми трепери брадата всичко е наред(Става дума пак казвам за Фани).
С PCP то групата се мести, а за разхода да не говорим ;)
 

piperov_pipi

Потребител
За Фанито бате Ники писа, че няма проблем с минусовите температури. Днес реших да пробвам ХАСАНА при -4гр. дистанция 48м. тихо време JSB 1.17 08ч. сутринта по 10 изстрела в мишена от БР маса, която е под навес. Останах приятно изненадан от мишената, която направих. Сигурно кожуха, който има цевта ми оказва благоприятно влияние и запазва температурата постоянна /на цевта/. Цевта на Фанито също е в кожух...
МОЛЯ, ДА МЕ ИЗВИНИТЕ ИЗСТРЕЛИТЕ СА ПО 5 В МИШЕНА
 

Attachments

  • Picture 005.jpg
    Picture 005.jpg
    15.9 KB · Прегледи: 117

didarai

Редовен Потребител
Може би за да има по-осезаеми разлики в групите пушката трябва по-дълго време да е изложена на студа.Аз в студено нямам и намерение да стрелям,но в горещо(37 гр. на сянка,а ние бяхме на слънце) се пробвах.В първите 20-30 мин всичко си беше ок.И като се нагорещиха оръжието и чашките групата се отвори и измести.Стреляхме двама. С Хасан 125 и Кометата.И при двете пушки се случи едно и също и по едно и също време.
 

vanko

Редовен Потребител
didarai написа:
.Аз в студено нямам и намерение да стрелям,но в горещо(37 гр. на сянка,а ние бяхме на слънце) се пробвах.В първите 20-30 мин всичко си беше ок.И като се нагорещиха оръжието и чашките групата се отвори и измести.Стреляхме двама. С Хасан 125 и Кометата.И при двете пушки се случи едно и също и по едно и също време.

Гледа се от коя страна пушката се нагрява повече ;) В нагрятата част пушката се разширява повече и започва да стреля в посока обратна на нагрятата страна.
 

didarai

Редовен Потребител
vanko написа:
..........
Гледа се от коя страна пушката се нагрява повече ;) В нагрятата част пушката се разширява повече и започва да стреля в посока обратна на нагрятата страна.
Точно така стана и с 2-те. :yes:
 

vanko

Редовен Потребител
didarai написа:
Точно така стана и с 2-те. :yes:

Напълно обяснимо е.Със Суматрата ми се е случвало често и тези нюанси могат да бъдат игнорирани че могат да струват и победата в дадено състезание.На самоделката ми обаче,предния собственик е наредил о-пръстени на цевта и върху тях е "нахлузил" алуминиева тръба. Като дойде лятото,при силно слънце,ще видим ??? Надявам се да го няма този проблем.
 

ramiren

Потребител
Толкова се исписа за този студ че не можах да издържа ,да се пробвам.Първите 5 в 10ка и после група на 20ч 5см от 10ката.И не мърда и не ще./около 20 чашки/След това свалих мишената с 80 см.на долу и всичко се оправи. Но стана тъмно и не може да се стреля.Въпроса ми е :дали студа е фактор или оптиката ?
 

big_dragon

Редовен Потребител
ramiren написа:
Толкова се исписа за този студ че не можах да издържа ,да се пробвам.Първите 5 в 10ка и после група на 20ч 5см от 10ката.И не мърда и не ще./около 20 чашки/След това свалих мишената с 80 см.на долу и всичко се оправи. Но стана тъмно и не може да се стреля.Въпроса ми е :дали студа е фактор или оптиката ?

Колега,
не мога да кажа нищо конкретно, освен че студа е фактор и за оптиката, особено по прецизните.
 

ramiren

Потребител
Идеята ми беше ,че като мишената е ниско долу това ще компенсира студения ,по плътен въздух.Но утре ще пробвам.
 

stelibg

Потребител
Мисля, че метеорологичните промени влияят на техниката (пушка, оптика) но и на балистиката. По-горе бях дал линк към статия, но ето акцент от нея:

"Нормальными метеоусловиями считаются: температура воздуха - плюс 15°С, влажность - 50%, давление - 750 мм ртутного столба. Превышение температуры воздуха над нормальной приводит к повышению траектории на той же дистанции, а понижение температуры - к понижению траектории. Повышенная влажность приводит к понижению траектории, а пониженная - к повышению траектории. Напомним, что атмосферное давление изменяется не только от погоды, но и от высоты над уровнем моря - чем выше давление, тем ниже траектория.

Така, че дори да сме на топло и да стреляме навън, пак ще има промени в траекторията на проектилите заради температурата, влажността и атмосферното налягане
 

ramiren

Потребител
Благодаря ти колега.Напълно съм съгласен с написаното.Просто грешката е в мен че сега прочетох първата страница от темата .
 
A

Anonymous

Гост
Ами това не са ли все характеристиките на средата в която стреляме?
Според мен в среда с по малко съпротивление резултата ще е един а в по голямо друг(ако пренебрегнем ефекта от променени сглобки и триене). Все пак повечето стреляме с доста леки муниции :)
А ето тук една драстична смяна на средата. Не е много по темета май :-[ ама който не го е гледал може да му е интересно.

http://www.youtube.com/watch?v=yvSTuLIj ... re=related
 

ivofox

Редовен Потребител
Стрелба при вятър от (5км в час и 30 градуса) искам да сподела моето виждане на нещата при стрелба в лек вятър.
Сравнявам 45 джаулова пушка с 16 джаулова пушка в еднакви условия.

Стрелба при малко увеличение:на първата снимка е 16 джаула а на втората снимка е 45 джаула-резолтатите са сходни с много малка разлика в +на45джауловата.
А на голямо увеличение на 30Х: пак при същите условия:

На снимките се вижда ясно ,че на по малко увеличение е около 1 дот корекцията при лек вятър,а на 30Х увеличение нещата са корено различни
на 45джауловата е 1 дот ,а на 16-ката е 1,8(близо 2 дота).
Не ли е по разумно с 16 джауловите пушки да се стреля с по малкото увеличение на 50м. Като кръста отиде в единия край на мишената с 40мм убойна зона (от страната на която духа вятъра) и корекцията ще е 1-дот.Следователно хем ако спре внезапно вятъра мишената ще бъде поразена,тъй като не сме излезнали ван от убойната зона и ако си подухва вятъра пак ще поразим убойната зона тъй като корекцията ни е 1-дот и пак е вътре в убойната зона.(става въпрос само за корекция по хоризонтала) ;)

Какво ще кажат експертите в форума за това мое мислене дали съм на прав път или съм в голяма заблуда :wall:
 

Attachments

  • 16дж-10 увел 5км вщтър.bmp
    263.7 KB · Прегледи: 154
  • 45джаула в вятър 5км.bmp
    263.7 KB · Прегледи: 134
  • 16 джаула-30 увел.bmp
    263.7 KB · Прегледи: 106
  • 45 джаула 5км.bmp
    263.7 KB · Прегледи: 110

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
ivofox написа:
Какво ще кажат експертите в форума за това мое мислене дали съм на прав път или съм в голяма заблуда :wall:
Като адресираш така въпроса стесняваш кръга от колеги, които биха ти отговорили. Та с уговорката, че не съм от "експертите" ти отговарям:
В заблуда си :no:. Необходимата корекция в прицела на определена дистанция и при определен вятър е една и съща. Т.е - или трябва да отместиш точката на прицел с 2см от центъра на мишената, или с 3 см, примерно. Колко дота правят тези сантиметри е без никакво значение. Това вече зависи от увеличението. И ако стреляш по дотове и прицела ти е вирнат както на картинките - трудно ще направиш корекция по хоризонтала по дотове. Скалата остава високо горе над убойната зона. Аз стрелям по дотове и корекции по хоризонтала правя само с отместване на прицела в ляво, или дясно по усет. Ползвам за мащаб единствено самата убойна зона. Хоризонталните дотове изобщо не ги гледам :).
 
Нагоре