ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - начини за нейното овладяване

Bobkata3302

Новодошъл
Пушката е Gamo Shadow DX 5.5 мм. Има оптика на Gamo 3-9X40 с корекция на паралакс. Не съм много сигурен дали на този модел може да се олекотява спусъка, иначе да, малко е тежък (на усет, не съм го мерил).
 
Последна промяна:

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Най важното е да се стремиш винаги да хващаш пушката по един и същи начин, независимо дали е от упора или прав.. Стреляш за група от 5 изстрела. Всичките 5 трябва да са максимално идентични като захват, прикладване, позиция на окото спрямо оптиката, СПУСКАНЕ /много важно/, дишане, наблюдаване на вятъра .... Всичките тия неща трябва да се правят с внимание и възможно най-контролирано, за да може всеки един от тези изстрели да е като останалите. Винаги прицелната точка трябва да е една и съща. Между самите изстрели, зареждането и паузата гледай да са горе долу с едно и също времетраене... Може би изпускам нещо но общо взето трябва доста старание и търпение. Ако пушката е настроена и от нея нямаш проблем, нещата след малко тренировки ще се получат.. Успех !
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Спусъкът наистина е гаден. Може да се полира - ще помогне но малко.
 

petkof

Редовен Потребител
Спусъкът е най-важната част на пушката или оръжието.До този извод стигнах след повече от пет години интензивни стрелби и събиране на опит в тази сфера.Съответно си избирам пушките главно по този показател.
 

Bobkata3302

Новодошъл
Пробвах какви ли не захвати, по-слаб, по-здрав...е не става. Докато не сгънах просто една кърпа на няколко ката и я сложих над чувалчето с пясък (да омекоти основата). Е от тога забивам десетки с всеки изстрел :) Явно както съм си мислил ако основата е много твърда и не може да абсорбира отката по вертикала, пушката отскача и изстрела отива по-високо.
 
Последна промяна:

angelmr

Редовен Потребител
Пробвах какви ли не захвати, по-слаб, по-здрав...е не става. Докато не сгънах просто една кърпа на няколко ката и я сложих над чувалчето с пясък (да омекоти основата). Е от тога забивам десетки с всеки изстрел :) Явно както съм си мислил ако основата е много твърда и не може да абсорбира отката по вертикала, пушката отскача и изстрела отива по-високо.

Да ти призная голям зор е да стреляш бенчрест със силна пружинна пушка. Всеки може да ти дава много ценни съвети, но докато не натрупаш мускулна памет и не започнеш да схващаш сам къде грешиш, ефекта ще е малък. За начало мога да ти дам няколко основни съвета. Първо предната опора трябва да ти е приблизително там където хващаш пушката. Не се поддавай на инстинкта да опитваш да притиснеш пушкат надолу към опората. Остави я максимално свободна. Второ ръката с която натискаш спусъка трябва да е отпусната (е не напълно, сам трябва да хванеш правилния баланс), с изключение на китката и по-специално пръстите с които обгръщаш ръкохватката. Трето, изключително важен момент който много се бърка е прикладването. При опита ми да натискам пушка за да контролирам отката и при бенчрест си докарах такова натъртване, че два месеца не можех да легна на дясната си страна. Но пък мощна пружинна пушка не можеш да я оставиш съвсем свободна, както се прави с ПЦП-тата. Аз вече съм забравил какво правих, продадох моя хънтър още преди 7 години. Така че просто стреляй докато хванеш как става.
 

methaa

Редовен Потребител
Лентичката върши работа ако вятъра духа в гръб. Ама тогава и без нея може.
Ако вятъра духа перперпендукулярно на изтрела тогава показалците са незаменими!
 
Последна промяна от модератор:

ininia

Потребител
ФТКС
Ако вятърът духа в гръб,индикатор изобщо не е нужен.А лентичка е нужна найвече ако е перпендикулярен на изстрела.
Митко,съвсем си прав!:):cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Винаги е нужен индикатор. Целта му е да знаеш КОГА вятъра е сменил посоката или силата си, а не само от къде духа.
 

Dominus

Редовен Потребител
За пореден път наблюдавам един феномен, конкретно при стрелба прав. Нещо като узряване на тренировката. Та значи, ако съм тренирал два-три дни прав и спра за около две седмици, то следващата стрелба е много добра. Тази сутрин излязох да пусна няколко чашки прав. Мишената беше с бленда 15мм. и ме домързя да я сменя. Подкарах я от 23-4 м. и се изненадах, че на моменти държах пушката в УЗ за по 2-3сек. което е предостатъчно време за спускане. Еми направих около 50% от 25-30 изстрела.
Та не бива да се прекалява със стрелбата. Трябва си и време да поотлъгне.[emoji1]
 

Б.Богданов

Потребител
За пореден път наблюдавам един феномен, конкретно при стрелба прав. Нещо като узряване на тренировката. Та значи, ако съм тренирал два-три дни прав и спра за около две седмици, то следващата стрелба е много добра. Тази сутрин излязох да пусна няколко чашки прав. Мишената беше с бленда 15мм. и ме домързя да я сменя. Подкарах я от 23-4 м. и се изненадах, че на моменти държах пушката в УЗ за по 2-3сек. което е предостатъчно време за спускане. Еми направих около 50% от 25-30 изстрела.
Та не бива да се прекалява със стрелбата. Трябва си и време да поотлъгне.[emoji1]
В общи линии това е валидно за много спортове. Тренираш усилено един месец, почивка седмица и след това резултатите са по-добри.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Павка, това е заради спорадичните тренировки и стрелби. Няколко дена тренировка по-скоро уморяват определеми мускули в носещата ръка, затова след почивка се справят по-добре. Вече ако тренировките са ежедневни и без големи прекъсвания, след време ще настъпят биометрични и биофизични промени в тези мускули, ще се натрупа и мускулна памет и тогава ще е друго.
Ама пък тази ръка може да почне да се справя по-зле с други задължения...;)
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Общо взето нема таквоз нещо като прецизна стрелба,камо ли нейното ожладяване кат му пиймен 3-4 големи ракии...
Ожадняване, овладяване.. все тая след 3-4 ракии. Кой какво говори все около пиячката се завърта стрелбата..... което е странна тенденция.
Алкохол и стрелба за мен е неразбираема комбинация. А една тема безинтересна за болшинството стрелци става съвсем излишна след няколко ракии. Явно не само стрелбата е на такова дередже, ами всичките ни спортове - от футбола до стрелбата все са на няколко ракии.
А на здраве!
 

lynx

Редовен Потребител
Днес се поизмъчихме с едно добро пистолетче, но със супер дървен спусък.
За пореден път се убеждавам, че при пистолетите твърдостта на спусъка влияе пряко на посоката на попаденията.
При много лек спусък неволно натискаме с върха на пръста и попадението заминава в ляво.
Съответно при твърд спусък, отново неволно, напъваме със сгъвката на пръста за по-голяма сила и попаденията заминават в дясно.
И като обобщение: Пистолет с твърд спусък, не става за пистолет! :lol:
1056.jpg
 
Нагоре