ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

lynx

Редовен Потребител
На всеки както му е удобно.
Едни на х20, други на х30, аз предпочитам на максимума.
А тези с фиксирания зум нямат избор :yes:
Е, мишена на 12-15 метра няма смисъл да я мъчиш на зум х50.
 

DANNY

Редовен Потребител
didarai написа:
Имам въпрос към колегите стрелящи ФТ.Ако не е определящо важна тайна,бихте ли споделили след замерването на дистанцията , кой на какво увеличение стреля(връща зуума)?


lynx написа:
На всеки както му е удобно.
Едни на х20, други на х30..................
............................
Е, мишена на 12-15 метра няма смисъл да я мъчиш на зум х50.

И аз така но аз стрелям на х25 или х30.
По големия ЗУМ води до по-голяма вероятност от паралаксна грешка.
 

TeXHo

Потребител
didarai написа:
Имам въпрос към колегите стрелящи ФТ.Ако не е определящо важна тайна,бихте ли споделили след замерването на дистанцията , кой на какво увеличение стреля(връща зуума)?
Аз стрелям на максимално увеличение. Ако много трепери кръста, може да се намали увеличението - помага.

DANNY написа:
...
По големия ЗУМ води до по-голяма вероятност от паралаксна грешка.
Това е интересно твърдение. Има ли някакво обяснение или е от "общоизвестните факти"?
 

DANNY

Редовен Потребител
TeXHo написа:
.......................

DANNY написа:
...
По големия ЗУМ води до по-голяма вероятност от паралаксна грешка.
Това е интересно твърдение. Има ли някакво обяснение или е от "общоизвестните факти"?

Кое е последното звено в оптичната система -цел, оптика (съставена от много оптични лещи) и око (възприемащо образа)!?
Доста хора пропускат това, че окото е най-несъвършената част от тази обвързана с-ма!
Съответно при определени условия е възможно нещата да се възприемат (виждат) по различен начин! Затова съм написал израза:
по-голяма вероятност от паралаксна грешка.
По навик ние приемаме, че паралакс е равно на фокусиране!
А дали е така!?


-----EDIT--------------

В продължение на темата давам линк към БенчРест страница:
http://www.6mmbr.com/parallax.html

Whenever rifle scopes are discussed, a topic that frequently arises is parallax. There seems to be a great amount of misunderstanding and confusion concerning this subject. Parallax can be defined appropriately to rifle scopes as the apparent movement of objects within the field of view in relation to the reticle.

High magnification scopes, or scopes for long-range shooting, where even slight sighting errors would be serious, should be equipped with a parallax adjustment.

и

Scopes of lower magnification are not usually supplied with parallax adjustment either, because at lower powers the amount of parallax is so small as to have no importance for practical, fast target acquisition.

От където следва, че при по-големия ЗУМ е възможна по-голямо изместване!
 

hyankov

Потребител
Тези които си избират приближение, според разстоянието до мишената, как знаете колко MIL-а да коригирате (ако кръста ви не се увеличава и намалява със zoom-а)? Или за някои нива на приближение предварително сте си направили таблици с корекциите?
 

lynx

Редовен Потребител
Според мен, за ловна пушка няма смисъл от оптика с по-голямо увеличение от х16.
Оптиките с по-голям зум са по-тежки, а тези които са с по-голямо увеличение и по-ниско тегло са скъпи и надскачат обявения бюджет.
Ако обаче ще се стреля и по мишени за точност, по-големия зум е явно предимство.
 

DANNY

Редовен Потребител
За лов 6х32
http://sotisbg.com/shop/optika-leapers- ... p-355.html
или 4х40
http://sotisbg.com/shop/optika-leapers- ... p-353.html
По широката предна леща ти дава повече светлина и по-голям обхват/ъгъл на виждане.
Движеща цел с оптика трудно се следи. Колкото е по-голям ЗУМа толкова по-трудно се следи.
Най-добрия вариант за теб е да идеш в магазина и да ги видиш на живо! Да погледнеш през тях и сам да прецениш дали ще ти свършат работа. Защото това, което на нас ни харесва на теб може да не ти хареса и обратното! Или не задаваш своите въпроси в правилния форум. Търси консултация с ловци! :)
Оптиките като качество определено ще издържат в/у флоберка. :yes: Аз съм имал такава в/у пружинка. Преди нея имах ТАСКО но от Липърса бях по-доволен. :yes:
Не е за подценяване това че въпросните Липърси са много по-леки като маса!

.
 

Attachments

  • 3 (53).JPG
    3 (53).JPG
    1.2 MB · Прегледи: 110
  • 3 (54).JPG
    3 (54).JPG
    1 MB · Прегледи: 106
A

Anonymous

Гост
В крайна сметка си поръчах това: http://www.telescopite.com/%D0%BF%D1%80 ... PRO%206x40
Konus pro 6x40.
Oт тук ми дават 2 години гаранция. Съвпада с размера на сегашната ми оптика, и ще използвам монтажа.
Това е приемлив ватиянт за мен защото: не е варио с което е малко по лека и по надеждна, а 6х40 е добре както за лов така и за стрелба по мишени, и свети само малкото кръстче по средата, а не целия кръст...
Като я получа и монтирам ще кажа за впечатления... Мерси за съветите на колегите! ;)
 

andi

Редовен Потребител
6х40 е подходящ за варда , а и за стрелба по харт. мишени на 50 м . Пилад 4х32 ми идва малко слаб за стрелба и разглеждане над 100м , а с Пилад 8х56 съм имал няколко случая цел на близо не мога да я вкарам в оптиката(или губя обстановката около целта) . Големия Пилад е с милдот, и смятам, че той е задължителен за въздушна и 22лр при нехартиена стрелба .
Настрой я център на 70-75м , за да можеш с малко корекция да се пресягаш до 100тина метра .
 

fishermaniac

Потребител
Навсякъде пише,че 22lr се настройва на 50 метра,а карабините-30-06 и т.н. на 100 метра.Не вярвам просто ей така да се е налижило като стандарт.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Колеги има една много изгодна оферта в Лидъл за радиостанции!
Само за 22лв е с батерии и слушалки...
Обхвата не е впечатляващ, но за тези пари си е подарък.
В София са изчерпани количествата, и в доста от градовете в провинцията и то замо за един ден.
Това не ви пречи да си проверите...
Ще са много удобни за комуникация помежду ни по гори и трасета и др. ситуации.
Тези които не успеята да си купят - Април се очаква ново зареждане. Да се надяваме на същите цени.

http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg ... _22266.htm
BG_69462_01_b.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Цената е плашещо ниска, само батериите струват толкова.
Не искам да съм лош пророк, но най-вероятно качеството ще е ужасно /дано не съм прав/.
В детските магазини 1 комплект радиостанции Уоки-Токи е на по-висока цена.
 

barbaron

Редовен Потребител
lynx написа:
Цената е плашещо ниска, само батериите струват толкова.
Не искам да съм лош пророк, но най-вероятно качеството ще е ужасно /дано не съм прав/.
В детските магазини 1 комплект радиостанции Уоки-Токи е на по-висока цена.
Абе аз бая се позагледах преди седмица... но нещо ме спря да не давам тая пара на вятъра... ама сега като се замисля - може да мина и ако има да си взема един комплект ричарджъбъл...
 

FreeMan

Редовен Потребител
Как си го гледал като ми казаха че е нова оферта - от вчера (четв.) ???

Колеги ако ги видите някъде моля да вземете един комплект и за мен.
Идват ми от САЩ едни с 32 мили обхват, та да видим тези дали ще могат да им влезат в честотите.
Ако стане ще имам 4 станции за възможност с 3ма колеги да се вживяваме ;) ;) ;)
 

barbaron

Редовен Потребител
FreeMan написа:
Как си го гледал като ми казаха че е нова оферта - от вчера (четв.) ???
със сигурност ги гледах в Лидъл (Русе - Дружба1) и не е било преди седмица, ами началото на тази... загледах се, защото цената ми направи впечатлени, че е крайно ниска... (не мога да се сетя точно за цифрата ако трябва да сме честни)... Имам смътни спомени, че въпросния артикул съм го срещал и в Пени - маркет
 

andi

Редовен Потребител
Цената е смешна , утре ще проверя в нашия Лидл .
Иначе много полезна благинка , имам много добри впечатления само от кобра 925 - около 90лв .
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
andi написа:
Цената е смешна , утре ще проверя в нашия Лидл .
Иначе много полезна благинка , имам много добри впечатления само от кобра 925 - около 90лв .
Анди не се разкарвай няма налични в Пловдив изкупени са още вчера.
 
Нагоре