ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

lynx

Редовен Потребител
Не съм убеден, че ще се справиш.
Под вътрешната тръбичка има V-образна пружина, която най-вероятно е излезнала от канала.
Отварянето на този тип оптики не е лесна задача.
Имаше един колега от форума, който ги връщаше обратно към живота, но за съжаление се изнесе в чужбина завинаги.
Също така, дори и да успееш да я отвориш и оправиш без да я нараниш, накрая трябва да се напълни през дюзата отдолу с азот.
В противен случай при студено време на окуляра ще се получава конденз и оптиката ще става само за лятото.
Много е неприятно, когато една свястна оптика става вече само за далекоглед, но се случват такива неща.
Съветвам те да я прежалиш и да си купиш друга.
Успех! :cheers:
 

ilian

Потребител
Това с напълнената с азот оптика ми е доста интересна опция,моята има маркер че е напълнена.Наложи ми се да развия окуляра,че не беше затегната лещата му а гайката е отвътре ;).Най-вероятно ако е имало някакъв газ си е отишъл,но ползвам оптиката при доста ниски температури,вкарвам я от студено на топло и обратното и освен външния конденз(който няма как да се избегне)нямам никакви грижи от сорта на изпотяване на лещите от вътре,не че се оплаквам де ;) ;)
 

lynx

Редовен Потребител
Илиане, ако оптиката ти е Липърс, затворената камера е от кръста навътре тоест при окуляра не е херметично затворено и там въобще няма о-пръстени.
Не знам защо така са го направили на Липърса, но съм го виждал на живо и е така.
Може и на други оптики да е по същия начин направено, нямам представа.
 

hyankov

Потребител
Момчета, имам въпрос относно прострелване на оптика. Чакам една 24x, която ще изглежда така:
QY5Hz1B.png


Ще я слагам на CFX, който би трябвало да има следния range card:
R9wxrcM.png


Така, или аз не схващам нещо, или 50м ми идват на 11 мил-дота при увеличение 24. Какви са ми опциите? При 16х увеличение, нещата изглеждат малко по-приемливо:
hkayJZ2.png


Колеги със CFX и други low powered пушки с малко по-мощни оптики, как правите holdover-а? Не вярвам да цъкате по 50-100 клика ако сте занулили на 30м и искате да пуснете съчма на 50.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
hyankov написа:
...fatalen беше взел една-две ПорХънтър съчми от мен, щеше да им мери полата спрямо JSB-то. Какви са резултатите не знам :)


Извини ме, но съм ги метнал до мен.
Сега ги премерих. Емиии..... главите са им еднакви, полите имат разлика от порядъка на 3-4 стотни, което едва ли е основната причина за разликата в скоростта. Опитай с един жак за стерео слушалки да разпънеш леко полата на JSB и да видим дали ще има ефект от това. Преди съм чувал за подобно начинание и доколкото си спомням по този начин се разбира и дали маншета ти е заминал. Поне не ти пречи да пробваш.

ПП Можеш и с главата на една чашка да "влезнеш под полата" на другата чашка ;)
 

hyankov

Потребител
Колеги дайте акъл. Дойде ми оптиката. Мъча се да я слагам на Gamo CFX. Идва малко дълга и съответно имам 3 варианта:

1) Да взема супер висок монтаж за да мога да зареждам чашките, въпреки че оптиката застава над отвора (rotary breech) - този вариант не ми харесва, да не говорим че трудно ще намеря такъв монтаж.

2) Моноблок без стопер. Без стопер, защото иначе стопера влиза в дупката и моноблока остава 'много' напред на релсата, съответно лещата застава над отвора на чашките. Ако разкарам стопера, мога да бутна моноблока назад към приклада и лещата да не застава над отвора.

3) Рингове, със стопер, но стопера влиза в предната дупка ( ;)) на релсата, вместо в задната ( ;), извинете ме)

Та, кое е по-добре според вас, 4-точков моноблок без стопер, или рингове с 'преден' стопер? хелп, :noob:

ПП
Пушката е с ГП. Има си откат, но със сигурност е по-малък от стандартния за CFX.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Просто махни сегашния стопер. Пробиваш моноблока по-напред и му навиваш съответната резба. Преместваш стопорния болт на новото му място и си готов.
 

hyankov

Потребител
@Архитекта & @lynx: "I want to believe", както е казал агент Мълдър. Т.е. надявам се да сте прави, защото честно казано вече ми се стреля, вместо да човъркам (нещо което така или иначе не ми се отдава).

Малко снимки на оптиката (цък, за по-голямо):








Edit:
Монтажа струва почти колкото оптиката.

Edit 2:
Пробвах да обърна моноблока. Историята става същата като от вчера - моноблока отива напред заради стопера, оптиката застава над входа за чашките. Мерих с ролетка дълбочината на 2та пръстена на моноблока - изглеждат абсолютно еднакви или разликата е под милиметър. Тъй като не ми се дупчи моноблок за 70+ лв, ще го върна както си беше - със стопера в предната дупка. Ще трябва да го побългарявам с подлагане :(

Edit 3:
Колко съм прост, пушката бие ниско, а аз подложих отпред... Айде отново...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Някой има представа какъв разтвор се ползва за ултразвукова ваничка?
Ще чистя разпръсквач на дюза.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
fatalen написа:
Някой има представа какъв разтвор се ползва за ултразвукова ваничка?
Ще чистя разпръсквач на дюза.
Ами погледни тука http://www.renault-bg.com/smf/http://fo ... ic.php?t=1
http://modelist.bg/showthread.php?t=168 ... f877a7da48
Не съм се занимавал с такива неща, но мисля че има колеги във форума, които ще са на ясно и могат да дадат също насоки :cheers:
 

barbaron

Редовен Потребител
fatalen написа:
Някой има представа какъв разтвор се ползва за ултразвукова ваничка?
Ще чистя разпръсквач на дюза.
ако е на дизелова дюза - ефекта ще е нулев. Иначе с разредител или разтворител на това което ще почистваш
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
barbaron написа:
fatalen написа:
Някой има представа какъв разтвор се ползва за ултразвукова ваничка?
Ще чистя разпръсквач на дюза.
ако е на дизелова дюза - ефекта ще е нулев. Иначе с разредител или разтворител на това което ще почистваш


Да, за дизелова дюза става въпрос.
Т.е. по-добре да се сменя направо разпръсквача?


soundmax написа:
fatalen написа:
Някой има представа какъв разтвор се ползва за ултразвукова ваничка?
Ще чистя разпръсквач на дюза.
Ами погледни тука http://www.renault-bg.com/smf/http://fo ... ic.php?t=1
http://modelist.bg/showthread.php?t=168 ... f877a7da48
Не съм се занимавал с такива неща, но мисля че има колеги във форума, които ще са на ясно и могат да дадат също насоки :cheers:

Мерси Любо. Тези ги изчетох преди да попитам.
 

barbaron

Редовен Потребител
fatalen написа:
Да, за дизелова дюза става въпрос. Т.е. по-добре да се сменя направо разпръсквача?
Мисля, че ще е най-правилното решение. Иначе процедурата е доста сложна и в повечето случаи не води до продължително успешни резултати. Не споменаваш за каква кола става дума, но мисля че се досещам - за това ти давам това предложение... Другия вариант е стенд ...

П.П.
Прочети тук за всеки случай:
http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 71eca1ef28
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Правилно си се досетил.
На INPA ми дава отклонение от нормалната работа на първа дюза. Търсих само разпръсквачи, но намерих само на едно място и ми искат почти 500лв. за четирите.
 

hyankov

Потребител
... пак съм аз. Сори за тъпия въпрос, но някой може ли да ми обясни за какво служи кръгчето дето може да се развие от предната леща?

С него (цък за по-голямо):


Без него (цък за по-голямо):


Тези 0.4см дето ми се освобождават, са от изключително значение за мен, както може би става ясно от снимките.

Мога ли да го оставя развито, каква функция има това нещо? Може би да се навива нещо на него? Самото то няма резба от вътрешната си страна. Струва ми се че единствената му цел е да изглади ръба на предната леща.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги,предстои ми покупка на лаптоп,ако може да ме посъветвате кое е най-доброто да кажем за цена до 950лв.
 

fishermaniac

Потребител
Купи си втора ръка от някъде с гаранция на половин цена или по- малко.За останалите пари нова пушка.Това сериозно,и аз преди 5 години си купих нов,но сега не бих дал толкова пари за такава техника.
 
Нагоре