Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Дискусия в 'Закони и Стандарти' започната от cdman, 14 Декември 2008.

  1. Stefan.hs

    Stefan.hs Потребител

    Публикации:
    103
    Четох горе долу .. но не видях да пише някаде .. мога ли да стрелям на двора си ?
     
  2. 7842

    7842 Редовен Потребител

    Публикации:
    383
    от:
    Русе-0876302261-Георги
    200 метра от края на населеното място.
     
  3. Stefan.hs

    Stefan.hs Потребител

    Публикации:
    103
    Без значение дали е под или над 24 дж. ?
     
  4. Gadnqra

    Gadnqra Редовен Потребител

    Публикации:
    1,120
    от:
    Русе 0897860296
    Без значение. Едното няма общо с другото. Ако е над 24 джаула искат да знаят, че я имаш.
     
  5. peko

    peko Редовен Потребител

    Дъвче се едно и също от различни "медии" - това са предложения в Проект за изменение на Закона. Какво ще се приеме, ще видим.
    Тогава и можем да го обсъждаме......
     
    SvilenP харесва това.
  6. ivodoc

    ivodoc Модератор Модераторски Екип

    Публикации:
    4,527
    от:
    Русе
    Писано е и е дъвкано, ама пак да го напиша за хранещите някакви "надежди".
    Сериозно ли мислите, че някой, ей така, ще ви разреши да стреляте по всичко що мърда?!
    Ловджиите си "отглеждат" животните. Хранят ги, грижат се за тях, правят им заслони, пазят ги в размножителния период и хоп, идва 'Пешо" въоръжен с лък и въздушна пушка и започва да си "бере" добитък.
    И вие четете, ама или само заглавията или много избирателно, защото там (на вестника) е написано, че това предвижда ПРОЕКТ на закона за лова и опазване на дивеча... О-П-А-З-В-А-Н-Е!
    "Създава се възможност, лицата стопанисващи дивеча, които имат издадено разрешение за съхранение на ловно оръжие и боеприпаси, да могат да го предоставят ( пневматичното оръжие и лъковете ) на физически лица, ловуващи по линията на организирания ловен туризъм..."
    И хайде стига вече.
    Ловджийските мераци - в ловния форум.
    Тук стреляме състезателно, за забавление и горното не е предмет на този форум.
     
    cilindura, Propar, barbaron and 10 others like this.
  7. shstanchev

    shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

    Публикации:
    2,213
    от:
    Ловеч
    Да се изкажа и аз като ловец и като колега от форума...
    Това с пневматичното и лъковете действително е записано в проекта за изменение и допълнение на ЗЛОД.
    Ако се приеме че ВО над 24 джаула вече е в графата ловно, това не ви прави автоматично ловци.
    Ловец се става по следният начин:
    Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., бр. 91 от 2008 г.)[​IMG] (1) Пълнолетни граждани, завършили специализиран курс, включващ теоретична и практическа подготовка по темите: дивечознание, законодателство в областта на лова и дивеча, дивечоразвъждане, стопанисване, ползване и опазване на дивеча, защитени видове бозайници и птици от приложение № 3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие, популационна биология, начини, методи и средства за ловуване, оръжезнание и ловна стрелба, ловна кинология, болести по дивеча, оказване на първа медицинска помощ, и положили успешно теоретичен и практически изпит, придобиват право на лов. Специализираният курс се провежда за срок от три до 6 месеца.

    Кофтито от цялата работа е че ако имате такова ВО и не сте ловец вече законово почти няма къде да стреляте. Единствено и само на стрелбище според мен. Защото:
    Чл. 43.
    (3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.)[​IMG] Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:
    1. извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не;

    С думи прости - който от вас:
    1-во има такова ВО което (ако се приеме изменението) е над 24 дж.
    2-ро не е ловец и
    3-то няма бележка за лов
    само си извади плякалката на поляната/сметището/гората.... вече попада в графата БРАКОНИЕР


    Този ми пост е единствено и с цел да ви предпазя от неудобни ситуаци - конфискации глоби и т.н.
     
    cilindura, nikolela, astra and 2 others like this.
  8. lynx

    lynx Редовен Потребител

    Публикации:
    6,884
    от:
    Старата София
    Всичките тези разсъждения си ги правим като гадаене по свободна тема.
    Нека да гласуват закона и ако въобще нещо ни касае/засяга, чак тогава ще може да се оплакваме и да умуваме по темата.
    И преди време имаше истерии на същата тематика, но нямаше преки последствия за нас.
    Нека не избързваме, даже бих предложил да се заключи темата докато има някаква яснота...
     
    Gadnqra and SvilenP like this.
  9. didarai

    didarai Редовен Потребител

    Публикации:
    2,402
    Ай спете спокойно . Сега и ловците нямат право да ловуват с ВО . Най-вероятно просто ще им разрешат , в което има логика . Те си знаят кое с колко джаула .
    И тва , ако не става въпрос само за ловните туристи , както пише горе .
    От там нататък , думата лов се отнася само към законен ловец с кетап , а нас ловът не ни интересува .
    Стотиците хиляди накупували въздушни пушки , никой няма да ги кара да станат ловци.
     
    m42_orion and bibiko like this.
  10. ivodoc

    ivodoc Модератор Модераторски Екип

    Публикации:
    4,527
    от:
    Русе
    Темата много тръгна в посока дъра-бъра и май за да се спрете, наистина трябва да се заключи. Не разбирате ли, че ние нямаме интерес да дърпаме дявола за опашката.
    Някой да пречи с нещо? Щом приемат закона, който има мерак, става ловец при общите условия за това и си ловува.
    Останалите членове на форума, които нямат подобни мераци, това изобщо не ги касае.
    Какво толкова има да обсъждаме!
     
    cilindura, anibis, Propar and 4 others like this.
  11. shstanchev

    shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

    Публикации:
    2,213
    от:
    Ловеч
    Относно ловните туристи, законодателя предвижда възможността "ловеца турист" да ползва ловно оръжие под наем...
    Не става въпрос дали е огнестрелно или ВО или лък.

    п.п. Промените в ЗЛОД, харесва ли ни или не, трябва да ги следим! Стойката тип Щраус (главата в пясъка и дупето нагоре) не е решение!
     
    Последна промяна: 21 Юни 2018
    bibiko, Sen and astra like this.
  12. m42_orion

    m42_orion Потребител

    Публикации:
    36
    Здравейте, бих искал да попитам някои неща, които не намерих никъде, а ме интересуват.

    Доколкото разбирам, закона за притежание на въздушно оръжие над 24J ме задължава да подам уведомление в КОС, ако съм закупил такова. Длъжен съм също да закупя каса за съхранение на оръжието и да я монтирам.

    Това, което ме интересува е, как биха стояли нещата, ако си отида на село за два-три дни и взема с мен пушката, за да пострелям по мишени извън селото? Нарушавам ли с нещо закона ако съм далеч от местожителството ми за няколко дни с пушката (респективно не е прибрана в касата, а е в калъф)?

    Съжалявам, ако въпросите ми изглеждат тъпи, но предпочитам да знам отговорите, за да избегна евентуални главоболия.
     
  13. shstanchev

    shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

    Публикации:
    2,213
    от:
    Ловеч
    НЕ СИ ДЛЪЖЕН
    Чл. 98. (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2016 г.) Огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях се съхраняват в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства - за физическите лица на постоянния им адрес.
    (2) Когато огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях не могат да се поберат в металните каси, те се съхраняват в отделно помещение с врата със секретно заключващо се устройство и входна метална врата.


    Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

    Пренасяш с калъф и си носиш в теб уведомлението. И много внимаваш по какво стреляш!
     
    bgbul, SvilenP, Gadnqra and 3 others like this.
  14. m42_orion

    m42_orion Потребител

    Публикации:
    36
    Значи касата се отнася само за огнестрелни оръжия? Слава богу, един дерт по-малко...

    Тъй като обичам животните, а жена ми е част от дружеството на орнитолозите в България, не мога да си представя как стрелям по живо същество. Обичам оръжията, това си е вкоренено в природата на мъжа, но животните ги обичам повече.

    Благодаря за отговора!
     
    bgbul, SGS, SvilenP and 4 others like this.
  15. m42_orion

    m42_orion Потребител

    Публикации:
    36
    Някой може ли да ми каже, при положение, че съм закупил пушката си (над 24J) от Крале и нямам никаква издадена фактура за онлайн покупка, ще имам ли проблеми в КОС? Мисля сега в понеделник да отида да подам заявление, а доколкото четох, трябва да нося със себе си документ за придобиване. Ако някой има опит с това, моля да сподели.
     
  16. lynx

    lynx Редовен Потребител

    Публикации:
    6,884
    от:
    Старата София
    Обикновено с пушката идва и "някакъв" документ.
    Дали ще е фактура или някаква квитанция, би трябвало да ти дадат нещо.
    Ако нямаш нищо, разпечатай си документа с който си платил пушката, извлечение от Пейпал или друго подобно + скрийншот от сайта на Крале.
     
  17. Bay Mitko

    Bay Mitko Потребител

    Публикации:
    74
    от:
    Варна
    Сигурно имаш някаква кореспонденция с магазина, поръчка, потвърждение, известие за изпретена стока, все ще свърши някаква работа, надявам се!
     
  18. m42_orion

    m42_orion Потребител

    Публикации:
    36
    От Крале ми изпратиха само на един бял лист какво съм си поръчал - пушката + аксесоари и крайна цена на пратката, но на този лист няма нито печат, нито нищо, просто опис и се чудя дали ще мине в КОС.
     
  19. Ivory

    Ivory Потребител

    Публикации:
    159
    от:
    Трявна
    Ако нещо те съмнява първо отиди и питай без пушката.
     
  20. fatalen

    fatalen Редовен Потребител ФТКС

    Публикации:
    3,214
    от:
    София
    Колега, абсолютно нищо не ти трябва за регистрацията освен модел и сериен номер! Попълваш заявлението с личните ти данни, модел и производител на пушката, сериен номер и калибър. Подаваш го в КОС или го изпращаш по пощата с обратна разписка до Началника на КОС и описание на съдържанието в плика. След един месец отиваш и си взимаш бележката за уведомление.
    Фактури, обяснения и носене на пушка на никой не дължиш по Закон! Ако ти създадат проблем, че не си казал кога си я закупил, то тогава можеш да предоставиш документ за плащането.
     
    barbaron and gary m like this.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена