БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОННИ ВЪПРОСИ

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Не е лошо да се публикува списък с членовете на БАФТ. Две имена и никнейм.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Днес като обикалях по различните теми във форума,обърнах внимание на нещо,което много ме зарадва.
Не знам колко са записаните членове на Асоциацията,но факта е,че вече има 16 регионални групи,които развиват доста активен живот. :)
Преди три години май бяха само три и то не особено организирани.Разликата със сега е доста чувствителна.
Дай Боже,така да продължаваме!Така се създава истинското гражданско общество!
Убеден съм,че полека лека по-голямата част от пишещите във форума ще се убедят,че това е пътя. :yes:
 

братушка

Редовен Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

В светлината на последните караници във форума и непрестанните претенции към БАФТ (че "БАФТ" само със свои сили и средства без чуждо участие е "длъжен" да организира и Национални Срещи и още цял куп състезания за годишен Календар за ВСИЧКИ) ми се роди една идея.

Осъзнавам, че идеята е шашева, възможно не съвсем уместна... но все пак.

Та идеята е следната.
Само Председателя да се избира за по-голям срок. Той да "държи печата" и да отговаря за финанси, списъка с членовете и други подобни представителни функции.
Другите 4 члена на УС да се избират за по 1 година със съвсем конретна задача: да организират 2 Национални Срещи през мандата си и по възможност да агитират другите за организация на регионални събития.
Без право да се повтарят 2 поредни мандата.

Ще изглежда примерно така: есента на НС провеждаме ОС и избираме 4 човека, които през следващата година организрат 2 по-големи състезания (НС) и на следващата есенна НС избираме нови "Управители-Организатори" за по-следваща година.
Всички останали им помагаме, разбира се, но отговорността е тяхна, персонална.

Не е работа един и същи екип да отнася негативите на маси недоволни недоброжелатели с претенции години наред.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Това е вариант,който подлежи на обсъждане,но едва ли ще промени статуквото.
Аз предлагам "фиксиран" за няколко години напред календар с дати за:
-Пролетна НС-Русе или Варна(ХФТ или ФТ)
-Ботево-БР
-Монтана-ХФТ
-Есенна НС-Варна или Русе (ХФТ или ФТ)
Уточнявам,че предложението ми за ежегодна среща във Варна не е съгласувана с колегите варналии.
Всичките 4 състезания са в Сев.България.
Русе и Варна не са геоподходящи за НС,но логиката е локалните срещи да се превръщат в национални,
а не зорлем да тътрим инвентар до географския център на страната.
Колкото до други инициативи за мероприятия на БАФТ не бих разсъждавал така:
Що да членувам,ако ще ме карат да организирам?
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Аз мисля че организацията на мероприятия по места трябва да си остане там - по места. БАФТ само да координира и/или да участва със помощ /купи, медали, грамоти, мишени../ Няма нищо това да става така, и това няма да е както някой казват подигравка или използване.

п.п. Пропуснах да напиша че всички членове, колкото по-често обсъждаме наболелите теми тук, толкова по-добре за самата организация. :cheers:
 

shooter

Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Понеже Х-та Национална среща
нещо зацикли като дата и организатор
и имайки предвид желанието на
БАФТ да е съорганизатор
бих искал да обърна внимание, че има предварителна подготовка
по отношение на организацията на такава среща.
По точно става дума за разрешение от Община Габрово
или от Национален парк Българка
защото на Узана териториално са представени и двете структури.
Предните години Община Габрово поиска
наем за ползване на площ територия
около 7 лв на кв. метър.
Това наложи да се обърнем към управата на парка
която разреши безплатно да проведем
мероприятия на Националната среща - състезание по "ФТ", бенчрест и пн. пистолет
на територията на местността Узана, принадлежаща към парка.
Т.е. става дума да се напише едно такова писмо до управата на парка
от името на БАФТ
и да се получи писмен отговор от тях - черно на бяло
или поне по телефона да се провери
получили ли са писмото и какво е мнението им по въпроса
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Ехооо.... Има ли някоооййй ?? Ще се случва ли нещо тук ? Да споменете нещо за срещата в Русе ? Национална ли ще е? Ще има ли събрание на БАФТ ? Някакви въпроси за обсъждане ще има ли ? Промени ?

luft9waffe написа:
Това е вариант,който подлежи на обсъждане,но едва ли ще промени статуквото.
Аз предлагам "фиксиран" за няколко години напред календар с дати за:
-Пролетна НС-Русе или Варна(ХФТ или ФТ)
-Ботево-БР
-Монтана-ХФТ
-Есенна НС-Варна или Русе (ХФТ или ФТ)
Уточнявам,че предложението ми за ежегодна среща във Варна не е съгласувана с колегите варналии.
Всичките 4 състезания са в Сев.България.
Русе и Варна не са геоподходящи за НС,но логиката е локалните срещи да се превръщат в национални,
а не зорлем да тътрим инвентар до географския център на страната.
Колкото до други инициативи за мероприятия на БАФТ не бих разсъждавал така:
Що да членувам,ако ще ме карат да организирам?

Ще се състоят ли горните мероприятия, за да си планувам отпуската или ще бъдат в последния момент, като в Русе. Там заради късното обявяване, няма ка мога да присъствам, а ми се иска да не пропускам мероприятия... Ще бъда много благодарен ако има някакво предполагаемо уточняване за дати, за да си пусна отпуск... Надявам се да не се разбира желанието ми като каприз, просто мисля че има и други като мен :pardon:
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

valens1968 написа:
Въпрос към УС на БАФТ. Ще променяме ли сегашния регламент за провеждане на състезания по ФТ, изготвен и публикуван на 2[sup]-ра[/sup] старница от настоящата тема пост 25, с цел максимално уеднаквяване на правилата с публикуваните такива от Световната ФедерацияWorld Field Target Federation Comprehensive Rules final.pdf

Ако отговора е да, мога да направя козметичните промени в настоящия текст (стига Миша да ми позволи) и да го публикувам с цел гласуване.

Промените засягат точките 3.3 , 3.6 , 7.1 , 7.2 , 8.1 , 8.3 , 8.4
 

bor1968

Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

CaMyPau написа:
Ехооо.... Има ли някоооййй
-Монтана-ХФТ

Ще се състоят ли горните мероприятия, за да си планувам отпуската или ще бъдат в последния момент

Мероприятието ще е 8-12 август. Състезателната част ще е на 11 - дневни и нощни стрелби.


valens1968 написа:
Промените засягат точките 3.3 , 3.6 , 7.1 , 7.2 , 8.1 , 8.3 , 8.4

3.3. Не се допуска използване на двуноги, както и всякакви подобни приспособления за подпиране на пушката в земята по време на произвеждането на изстрел в рамките на състезанието. Не се допускат стрелкови куртки и други средства за допълнителна механична стабилизация на частите от тялото на стрелеца.

3.6. В състезанията може да се използват муниции, изработени изцяло от олово или оловна сплав. Не се допуска използване на двукомпонентни чашки (със стоманена съчма и пр.).

7.1. По време на състезанието може да се използва всякакво положение за стрелба, при което тялото на участника се опира в земята в не повече от три точки и самото оръжие се удържа само с тялото на стрелеца. Положение легнал не се допуска. При някои мишени се определя задължително положение за стрелба "от коляно" или "прав". При положение „от коляно” участникът трябва да се опира в земята в три точки – стъпалото на единия крак, стъпало и коляно на другия крак. Китката на ръката, която поддържа пушката, не трябва да се опира в коляното. При всички положения за стрелба участникът няма право да се подпира на каквито и да било изкуствени или естествени опори.

7.2. При стрелбата се допуска използване на приспособления за сядане, като тяхната височина не бива да надвишава 100 мм. Тази височина се измерва без участника, седнал върху съответното приспособление.

8.1. Времето за стрелба се определя сумарно за една позиция за стрелба из расчета по 1 минута за всяка мишена на дадена позиция. Когато на позиция за стрелба има едновремено мишени за стрелба от различни положения към времето за стрелба се добавя още една минута. Пример 1: позиция с 3 мишени без задължителни положения за стрелба - 3 минути. Пример 2: позиция с 2 мишени, като едната е със задължително положение прав - 3 минути.

8.3. Засичането на време започва от първото поглеждане на стрелеца през мерника след заемането на положение за първата на позиция мишена. Стрелецът е длъжен да съобщи за този момент с разбираем гласов сигнал, например "Готов", "Време" или друг подобен. При неспазване на това изискване другите участници в стрелкова група имат право да се обърнат към Съдия и със негово съгласие на нарушителя може да бъде отнета 1 точка за дадена стрелкова позиция.

8.4. Не се определя лимит от време, необходим на участника за заемане на положение за стрелба по първата мишена на позиция, както и за предвижване между позиции.

Вальо, в тези точки ли ще са промените и в какво ще се състоят /какво ще се промени/?
Щом има промени в правилата на световната федерация по тези въпроси, няма да е зле и ние да сме в крак.
:cheers:
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

bor1968 написа:
valens1968 написа:
Промените засягат точките 3.3 , 3.6 , 7.1 , 7.2 , 8.1 , 8.3 , 8.4


Вальо, в тези точки ли ще са промените и в какво ще се състоят /какво ще се промени/?
Щом има промени в правилата на световната федерация по тези въпроси, няма да е зле и ние да сме в крак.
:cheers:

3.3. Не се допуска използване на двуноги, както и всякакви подобни приспособления за подпиране на пушката в земята по време на произвеждането на изстрел в рамките на състезанието. Не се допуска прикрепянето, фиксирането и т.н. на пушката към тялото с помощни средства. Допускат стрелкови куртки и единичен ремък.

3.6. В състезанията може да се използват муниции, изработени изцяло от олово или оловна сплав.(премахнато)

7.1. По време на състезанието може да се използва всякакво положение за стрелба, при което тялото на участника се опира в земята в не повече от три точки и самото оръжие се удържа само с тялото на стрелеца.Допуска се положение легнал: пушката и ръцете, от лакътя напред, не трябва да се допират до никаква естествена или изкуствена опора. При някои мишени се определя задължително положение за стрелба "от коляно" или "прав". При положение „от коляно” участникът трябва да се опира в земята в три точки – стъпалото на единия крак, стъпало и коляно на другия крак. Китката на ръката, която поддържа пушката, не трябва да се опира в коляното. При всички положения за стрелба участникът няма право да се подпира на каквито и да било изкуствени или естествени опори.

7.2. При стрелбата се допуска използване на приспособления за сядане, като тяхната височина не бива да надвишава 100 мм. Тази височина се измерва без участника, седнал върху съответното приспособление. Наколенки и налакътници, като повърхността им да не дава странична опора на приклада, допустимата дебелина до 3см.

8.1. Времето за стрелба започва да тече от момента, в който състезателят пристъпи на позицията за стрелба.
За две мишени в коридор – 3 минути, за три мишени – 4 минути. Не се добавя допълнителна минута при наличие на задължително положение за стрелба на позицията.


8.3 и 8.4 - премахнати.

Болднал съм промените. Ако има правописни грешки - поправете ги, не ме съдете ;)
 

bor1968

Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

valens1968 написа:
Не се допуска прикрепянето, фиксирането и т.н. на пушката към тялото с помощни средства. Допускат стрелкови куртки и единичен ремък.

Аз и до сега съм си ползвам единичен ремък, но само за пренасяне на пушката от една позиция до друга.
Иначе за другите неща, куртки и др. изгъзици, не виждам защо да не се използват, щом и световната федерация ги разрешава /колкото и странно да ни се вижда/.
А това за времето за стрелба определено ми харесва. Така няма да има излишно размотаване. Само трябва да се уточни какво точно значи ,,от момента, в който състезателят пристъпи на позицията за стрелба"

1. Момента в който е още прав, но е стъпил на линията за стрелба?
2. Когато седне на позицията от която ще стреля?
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

1. Момента в който е още прав, но е стъпил на линията за стрелба?

Тази 1 минута която е + броя на мишените в коридора е за това. Да седне, да се почеше, да си зареди пушката и т.н. Времето си върви. Иначе е размотаване с цел изчакване за по-благоприятни атмосферни условия.

П.П. Най-добрия вариант на колчето обозначаващо номера на позицията да има хронометър и самия състезател да си го пусне сам. Ако няма толкова хронометри може да се спрем и на варианта: Плейта на който са защипани състезателните карти и хронометъра се поставя(подпира) от състезателя заемащ позицията на колчето. Пуска си хронометъра и сяда, ляга или там каквото ще прави.
 

братушка

Редовен Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

valens1968 написа:
...
7.1. По време на състезанието може да се използва всякакво положение за стрелба, при което тялото на участника се опира в земята в не повече от три точки и самото оръжие се удържа само с тялото на стрелеца.Допуска се положение легнал: пушката и ръцете, от лакътя напред, не трябва да се допират до никаква естествена или изкуствена опора. При някои мишени се определя задължително положение за стрелба "от коляно" или "прав". При положение „от коляно” участникът трябва да се опира в земята в три точки – стъпалото на единия крак, стъпало и коляно на другия крак. Китката на ръката, която поддържа пушката, не трябва да се опира в коляното. При всички положения за стрелба участникът няма право да се подпира на каквито и да било изкуствени или естествени опори.
....
Лично аз така и не открих в текста на СФФТ текста, разрешаващ положение за стрелба легнал
2.3 Positional targets.
The basic shooting position is sitting, but some lanes may be designated as ‘standing’ or ‘kneeling’. The total number of targets designated as standing or kneeling may not exceed 20% of the total number of targets on that particular course, and these positional targets should be divided as equally as possible, e.g. 6 standing and 4 kneeling lanes or vice versa. The furthest distance that positional targets may be placed at is 40 metres. A clear sign at the firing line shall indicate kneeling or standing lanes.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Да в текста не е упомената точно позата легнал. Упоменати са "от коляно" и "прав" като задължителни позиции и основна - "седнал". Както се разбра от коментарите в темата "Спортна стрелба с въздушно оръжие" положение за стрелба "легнал" никога не е било забранявано. И в този текст не го забраняват, значи щом не е забранено е позволено. За това дали позицията "легнал" е по-стабилна от позицията "седнал" и дали тя е приложима в реалниусловия ??? Сещате се колко пречи тревата.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

То и при легнал са три опорни точки. Двата лакътя и тялото (стомаха). Краката не са опора.

Да не се задълбочаваме, че и при положение седнал не са 3 опорните точки, а по скоро 4 :D ;)
 

братушка

Редовен Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

То и при легнал са три опорни точки. Двата лакътя и тялото (стомаха). Краката не са опора.
Това го кажи на авторите на учебниците по стрелба, които описват правилното положение на краката за точна стрелба легнал.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Миша и в цитирания от теб текст и в целия никъде не прочетох, че опорните точки трябва да са три ???
 

братушка

Редовен Потребител
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

Преди нямаше изброяване на позите, но твърдо условие за 3 точки. Ако някой си измисляше поза - да заповяда...
Сега няма условие за 3 точки, но са изброени конкретните 3 пози: седнал, коляно, прав.


Е, да...
На сайта http://www.world-field-target-federatio ... core-rules
в публикувания там регламент си пише:
"2.3 Positional targets. The basic/free shooting position is sitting/prone, but some lanes may be designated as ‘standing’ or ‘kneeling’. The total number of targets designated as standing or kneeling may not exceed 20% of the total number of targets on that particular course, and these positional targets should be divided as equally as possible, e.g. 3 standing and 2 kneeling lanes or vice versa. The maximum distance that positional targets may be placed at is 40 metres. A clear sign at the firing line shall indicate kneeling or standing lanes."

Остана да се уточним къде да пишем "базова", а къде "свободна"...

Странен текст като цяло... Не забранява да си легна удобно и да си подпра пушката на дънер, например...
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ - ОРГАНИЗАЦИОНН

братушка написа:
Сега няма условие за 3 точки, но са изброени конкретните 3 пози: седнал, коляно, прав.

Предполагам визираш ....."
shooting position is sitting/prone, but some lanes may be designated as ‘standing’ or ‘kneeling’."

Как да си преведа prone?


братушка написа:
Странен текст като цяло...

Съгласен. Не са уточнени много неща.

братушка написа:
Не забранява да си легна удобно и да си подпра пушката на дънер, например...

За това да му мислят аранжорите на трасета. При позицията на стрелба да няма възможност състезателя да се подпира на естествени опори.
Пак си легни удобно, но тревата със сигурност ще ти пречи.

П.П. Хубаво е че го коментираме лошото е че го правим само двамата.
 
Нагоре