БАЛИСТИКА / ЦЕВИ, КАЛИБРИ .177, .20, .22, .25 ..... Предимства и недостатъци.

Gadnqra

Редовен Потребител
Скорост се определя и мери само с хронограф. Твоята пушка в момента стреля с около 36 джаула и разликата между изстрелите ти е около 4 м/с. Маншетът не може да се свие, а ако го направи, скоростта ще падне драстично, а пушката ще започне да трещи и ще има зверски откат. Спрямо параболата не можеш изобщо да се ориентираш за джаулите. Сложи оптика. Това, което е на пушката не е оптика. О-пръстените в ГП-то нямат никакво отношение към скорости и движението и, нито има как да се раздвижат.
 
Последна промяна:

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Майко мила, 5 години темата не е мръднала!!! Нека я раздвижим малко. Днес с колегата Ivan888 редом с всички задачки с хобито, решихме да замерим балистичните коефициенти на ползваните от нас слъгове, а именно и по конкретно моите Стар Булит 25 кал в тегло 3.10 грама за които няма инфо в мрежата и от производителя и по принцип. Замерената скорост на изхода на цевта 272 м/сек се променя до стабилните 251-252 м/сек на дистанция 50 метра. С Маверика в 22 кал на колегата изходните 300 м/сек се отчитат като 275 м/сек на 50 метра. Вече можем да смятаме с калкулаторите, да драскаме по тумблерите и те така. Отдавна го чаках този момент, затова мога да изкажа големи и искрени благодарности на колегата Ivan888.
Хайде със здраве всички.
 

shaman

Редовен Потребител
според chairgun-a:
272, 252 и 50 метра = 0.1088

300, 275 и 50 метра = 0.1169


Според Стрелок почти същото с малки промени в стотните...


Имайки предвид формата им, обаче си мисля, че би трябвало да е повечко...
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Ми Павка, да ти кажа за мен е важното че ми отговаря скалата на оптиката при зададени и уточнени стойности, при стрелба 50 и 75 метра всичко се коригира точно по вертикала на ретайкъла. При по хубаво време ще я засека цялата скала, и кликовете после (оразмеряване на тумблера). Даже може да ми съдействаш с врътка за тумблера по която да сложа стикера с метрите ;)
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Тръпката Емци, тръпкатаааа, нея я няма ;)

Не лоша джаджа, определено в помощ за хобито ни. Но, все пак си мисля че е TOO MUCH. Като се замисля, и ако обърна стойността и в слъгове с които стрелям, трябва да прежаля близо 20 000 изстрела за нея. Не ми се струва рентабилна инвестицията с покупка на този помощник. Всеки който желае може да се възползва от това, НО....... аз не бих !!!

Screenshot_20230419_052714_com.android.chrome.jpgScreenshot_20230419_052145_com.android.chrome.jpg
 

kokodjambo

Потребител
Нека да започнем една дискусия за каква цев е нужна за стабилизация на слъгове на дълга дистанция. Различни типове цеви за различните калибри от малки до големи 5.5мм,6.35мм,7.62мм,9мм,11мм

Според видеата на Мат който е част от дизайна на FX пушките. Бавната стъпка на въртене е по-подходяща за далечни дистанции 100+ метра със стъпка на завъртане едно към 20, 1:20 инча или по-бавно 1:21. От друга страна benchrest пушките които са със бърза стъпка и имат добра точност на къси разтояния на 10-20 метра са с бърза стъпка около 1:16 инча. Защото ако стъпката на завъртане при напускане на цевта е 1:20 то на 70 метра с намаляването на скоростта намаля и бързината на въртене примерно на 1:10, едно завъртане за 10 инча. Неправилната бързина на въртене на дълги дистанции причинява дестабилизация и спираловидно летене на проектила нещо което по често се наблюдава при чашките но при слугивете това довежда до дестабилизация и завъртне на страни докато чашките си имат пола отзад както перцата при федербала/бадминтон който им помага да се изправят.

3 негови видеа по темата.


 

Attachments

  • Дестабилизация от въздуха.jpg
    Дестабилизация от въздуха.jpg
    60.8 KB · Прегледи: 22
  • Дестабилизация от twist rate.jpg
    Дестабилизация от twist rate.jpg
    120.7 KB · Прегледи: 22
  • Промяна на посоката жироскопиране.jpg
    Промяна на посоката жироскопиране.jpg
    114 KB · Прегледи: 21
  • Жироскопен ефект.jpg
    Жироскопен ефект.jpg
    333.4 KB · Прегледи: 22
  • Screenshot_20240216_171203_YouTube.jpg
    Screenshot_20240216_171203_YouTube.jpg
    585.3 KB · Прегледи: 21
  • Посока спрямо въртене.jpg
    Посока спрямо въртене.jpg
    80.3 KB · Прегледи: 4
Последна промяна:
Нагоре