ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Стрелбата от упора и по хартия ( па ако може и на закрито ) , се прави освен за настройка пушка-оптика (мерник) и избор на най-подходящите чашки (или проверка на поредната кутия накъде е ) и за да се установят възможносттите като група на пушката . Така когато стреляш без опора , ще знаеш към какво да се стремиш и кога е добре и кога е зле това на мишената .
Естествено от маса и опора се работи и по отстраняване на грешките , най-вече във хвата на стрелящата ръка и спускането . Ако към тях добавиш и грешките от позата (и вятъра ако е на открито) , няма да знаеш кога какво си объркал , да се наблюдяваш и да го отстраняваш .
Така , че ... без стрелба прав и от коляно може да минеш , но без тази от упора , поне докато не си убеден във хвата , спускането и прострелката , НЕ , а дори тогава остава проверката на чашките от всяка кутия (не партида , щото вече няколко пъти едни и същи партиди от различни кутии ми дават различни групи и като размер и като местоположение ) . Тва последното основно ако гониш максимална точност . За стрелба прав на 30 м по кенчета , не е толкова важно (подобна стрелба лично аз я прекратих от момента в който сложих оптика ) .
 

carex

Потребител
Наблюдавах следният феномен . При слънчево време ясно видим"мираж"вятър на 6ч около 0.8мс дистанция 50м. стрелях лявата мишена след около минута, облак закри слънцето стрелях във втората преместването на СТП е видимо.

bc05a2b0-3726-4863-8028-f8cc8e3daaf7.jpg

Интересно е да чуя и други мнения.
 

astra

Редовен Потребител
На няколко пъти в темата, няколко колеги се опитват да захванат темата с отривите/флаерите/, но все не им се получава.
Дано не съм пропуснал нещо, но изглежда, че отривите или не са интересни или не са проблем? ;)
На мен тази тема ми е особено любопитна и реших и аз да се пробвам да я повдигна.

Накратко какво забелязах аз и съответно, ако не е строго пазена тайна - моля да споделите как се справяте :)
Отривите ги регистрирам на хартия на 50м. Около единствената дупка, която много радва сърцето, все ще случи някоя заблудена чашка да развали радостта от групата. Съответно и на хронотест, отривите ги регистрирам в същата пропорция, даже и последователност, ако щете, както ги виждам да се случват на листа...
Какви са възможните причини и как се справяте с тях?
 

lynx

Редовен Потребител
Причините може да са най-различни, случва се и при най-хубавите пушки.
Замери си едно цяло плато от пълен резервоар до подредукторно налягане, поне да ти е ясно дали работи добре редуктора а и да знаеш реално колко изстрела имаш. Ще е добре да изпробваш и различните субкалибри, за да си определиш кои са най-твоите чашки. При новозакупена пушка е като с нова кола, много проби и експерименти докато разучиш всичко.
 

astra

Редовен Потребител
Причините може да са най-различни, случва се и при най-хубавите пушки.
Иска ми се да ги изуча тези причини или поне да прочета споделения опит за тях. Проблемът с отривите "хем сърби, хем боли" т.е. колкото и да е дразнещ, толкова ми е и любопитен :)
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
За да нямаш отриви трябва да изолираш всички променливи: мерени прани и смазани чашки , зала за да няма вятър , менгеме за да премеахнеш възможни грешки от стрелеца и чак тогава да търсиш проблем в оръжието дали ще цев или скорости .
И все пак качи една снимка на групата да видим колко е изместването :)
 

astra

Редовен Потребител
И все пак качи една снимка на групата да видим колко е изместването :)
Снимка не се сетих вчера да направя, но на 50м, в зала от торбичка дупката е една, но флаерите са на около 2 см в два часа и в осем часа.
Следват още няколко изстрела супер център и пак в 2 часа и в 8 часа....
Хроно теста показа подобен характер - 5-6-8 изстрела с мн. тесен коридор 238м/с +/-0,5 и два последователни 242 и 235м/с. Изглежда за тези скорости JSB-та са доста чувствителни и дават такива отклонения на 50м. върху листа...
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Мойте щаери стрелят в 4-5 метра и двата.
Лошото е че не мога да направя съпоставка защото стрелям само от ръка и Фт.
 

Dominus

Редовен Потребител
Смени партидата. каквото и да правиш и да ги переш и да ги топлиш и да ги чешеш, причината евинаги една - партидата. Проблема не е в нещо космическо. Винаги има някоя чашка брак и въпроса е колко точно ще е брака в партидата. Това не можеш да го отсееш или поне аз не съм успял, което означава че няма файда нито от теглене, нито от пране, нито от мерене на глави, нито на гъзове нито търкаляне, а в намиране на партида с най-малко брак.
 

astra

Редовен Потребител
Винаги има някоя чашка брак и въпроса е колко точно ще е брака в партидата. Това не можеш да го отсееш или поне аз не съм успял, което означава че няма файда нито от теглене, нито от пране, нито от мерене на глави, нито на гъзове нито търкаляне, а в намиране на партида с най-малко брак.
Ех, Павка, в 1-та кутия от партидата изглежда бракът е бил съвсем малко и много й се зарадвах, че си купих всичките 11 кутийки. Не били така нещата във втората кутийка обаче... :(
Какво ли има скрито в останалите 10, предстои да видя... :)
Изглежда е редно да уточня, че засега, ползвам ЖСБ кал. 4,52.
Ако съм уцели и купил кутийки от края на живота на матрицата, може и още да се увеличи бракът...

Мойте щаери стрелят в 4-5 метра и двата.
Лошото е че не мога да направя съпоставка защото стрелям само от ръка и Фт.
Е, аз във ФТ при пълно безветрие на 25м. забелязах, че редувам абсолютен център с абсолютни флаери... Проверката от торбичка на 50м в зала показа същото.
Твоите Щаери на каква скорост си ги настроил? И с какви чашки стреляш с тях?

Пробвай да изчистиш цевта
Васко, най-напред това направих и съм го правил по дефолт толкоз пъти, че не знам дали с тази черната къса цев наистина изисква толкова често чистене - на всеки цилиндър или 100-120 чашки пускам по 4 вълнени тампона.

Аз като написах на Щаер за тези аномалии с флаерите, които са едновременно и на мишената и на хроното, Ернст Франц Хубер любезно ме посъветва да ползвам RWS R10 о,53гр., ако искам събрани резултати от хронотест.
От тогава ми виси въпросът: защо всички вие стреляте с JSB и някой не ползва ли въпросните RWS R10, като са толкова пък хубави (според Щаер)?

Замери си едно цяло плато от пълен резервоар до подредукторно налягане, поне да ти е ясно дали работи добре редуктора а и да знаеш реално колко изстрела имаш.

На предишното ми ПЦП (HW100 - стар модел) си имах пробка, в която мерех задредукторното налягане и беше голяма благинка да си настроя така ... всичко!
И там имах отриви със скоростта, особено при прехода редуктор-правоток, които изгладих като намалих задредукторното налягане - Вайрауха може да му врътнеш натяга на пружините на редуктора...

Сега на Щаера обаче, е пълна загадка колко, какво и как се случва зад редуктора... Едното хроно за нищо не стига само,,,

Не искам да разлайвам кучетата, защото в нашия форум Щаер се води за една от най-висококачествените пушки и има много фенове.
Но из чуждите форуми се срещат мнения, че Щаерските цеви са капризни и някои бройки се налага да ги чистят често.
Дано не си изтеглил късата клечка с лоша бройка, не искам да съм лош пророк.
Иначе някои собственици на Щаер сменят цеви с ЧЗ, Валтерски или кой каквото си харесва, за да се приключи с капризите на цевта.

Не искам да разлайвам кучетата, защото в нашия форум Щаер се води за една от най-висококачествените пушки и има много фенове.
Но из чуждите форуми се срещат мнения, че Щаерските цеви са капризни и някои бройки се налага да ги чистят често.
Тези мнения и аз съм ги чел и ги знам. Може би затова съм профукал множество вълнени тампони без никаква нужда. Почистването на цевта никак не ми събира групата, но намаляването на скоростта до 238м/с. Освен това, на хроното ясно се виждат флаерите по скорост, което няма как да го свържа с цевта, при положение, че освен флаерите, с добрите чашки от същата кутия цевта е ... бургия.
 
Последна промяна от модератор:

Dominus

Редовен Потребител
Може и да ти е високо налягането на редуктора и да не се разтоварва правилно камерата . В такива случаи скоростта заприличва на трион.Това с цевта също не го вярвам още повече че не е хромирана. По-скоро съм за налягането
 

astra

Редовен Потребител
Може и да ти е високо налягането на редуктора и да не се разтоварва правилно камерата . В такива случаи скоростта заприличва на трион
Такова явление наблюдавах на стария си Вайраух, измерих и намалих налягането.
Но на Щаер има ли изобщо как да се измери, пък после и да се регулира?....
 

apapazov

Редовен Потребител
Не съм капацитет, но от разлика 5м/с за какви флаери говорим. Не може да има 2см разлика. Най вероятно трепкаш/ човешки фактор/.
Аз примерно като забия 3 изстрела дупка в дупка на 50м от фт поза така се развълнувам че задължително осирам един или останалите два истрела.
Стреляй повече и ще видиш че флаерите ще намаляват.
 

astra

Редовен Потребител
Аз примерно като забия 3 изстрела дупка в дупка на 50м от фт поза така се развълнувам че задължително осирам един или останалите два истрела.
Това си е вълнуващо преживяване и съм напълно съгласен с теб. :)
Но от торбичка на рест между стени под покрив, нещата са напълно контролирани и всеки невлязъл в общата дупка е разочарование, особено като виждаш при проследяването на изстрела, че не е твоя грешката. А на Щаера без откат е съвсем лесно проследяването...
Стреляй повече и ще видиш че флаерите ще намаляват.
Така в крайна сметка, мисля и аз. Благодаря за пожеланието :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Това си е вълнуващо преживяване и съм напълно съгласен с теб. :)
Но от торбичка на рест между стени под покрив, нещата са напълно контролирани и всеки невлязъл в общата дупка е разочарование, особено като виждаш при проследяването на изстрела, че не е твоя грешката. А на Щаера без откат е съвсем лесно проследяването...
Колко мухи има да ти бръмчат още в главата, Иво!;)
,
 
Последна промяна:

apapazov

Редовен Потребител
Иска да каже че дори и на закрито от торбички не можеш да имаш пълен контрол над пушката и винаги има минимално трепване и други фактори които не можеш да контролираш.
Не си ли виждаш пулса в оптиката. Него как го контролираш. Умираш за малко ?
 
Нагоре