ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

bleu81

Редовен Потребител
Колега, влизам на линка ти и ги виждам на цена 21.40 лв. на кутия в калибър 5.5. Може ти да ползваш някоя отстъпка при закупуването на много артикули или просто да е било временна грешка, или т.нар. flash sale, краткотрайна промоция...

Не знам какво беше но наистина са коригирали цената. Писах тук за да може ако си струват и някой друг да се възползва... Аз ги купих на късмет, понеже представа нямах дали стават изобщо но като видях цената не се стърпях. Другия вторник ще видим какво ще пристигне. В разписката на пратката фигурират като артикули на тая цена така, че явно съм хванал "промоцията" преди да се усетят.
 

Dominus

Редовен Потребител
Явно са решили, че след като си купил няколко кутии пазара се е отпушил и са решили да понаправят некой лев :D
Артисти :D
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Грешка при въвеждане, изтървали са една единица отпред. Явно досега никой не ги е поръчвал, и при първата поръчка са се усетили и веднага е коригирана цената.
Нищо, сега ще има години напред металмаг у нас.
 

bleu81

Редовен Потребител
IMG_20180918_225522.jpg
Чашките пристигнаха. 10 кутии за 38 лева ;-) (не го пиша за да ви дразня) Изглеждат много добре изработени. Събират се в барабана на Крал армс (някой се оплака, че били дълги). Някой ден като остане време ще пробвам дали ги харесва моята мини пушка и ако не си допаднат ще ги видите в продава на дъмпингова цена (Пеко да не ми се сърди - това си беше чист късмет).
Някой ако иска един барабан чашки за проба да свирка.
 

dreamdreamt

Потребител
Здравейте колеги ,

голямо мерене на скорости се бях наточил да правя и да кача резултати , ама се разочаровах нещо и ми мина мерака.
Поръчах си допълнително FTT в калибър 5.53 , 5.54 и 5.55 и Gamo pro hunter 5.5 .
Още преди да почна уж със статистиката направих с всичките 6 модела по няколко изстрела пробно да видя горе долу скоростите и това ме посърна.
С всичките чашки освен Gamo rocket-a скоростите бяха около диапазона 150-160 м/с. С Gamo rocket скоростта се движеше около 182-192 м/с , те определено влизаха доста по-стегнато, по-дълги са от всички други и една идея ги оставях да надстърчат навън преди да затворя затвора, ако ги напъхах по-добре - леко падаха скоростите .
Пробвах пак номера на разширяване на полата на другите и скоростта се качваше с около 15-20 м/с. За проба даже свих полата на едно ЖСБ (5.53) и скоростта падна на 112 м/с. :) Нещо ако се прави трябва да се прави с пушката .... ако има въобще какво.
Има ли според вас смисъл да се пробва да се реже да кажем един сантиметър цевта от вътрешната страна като евентуално някакъв вариант.
Другото , което бих искал да помоля колеги с желание е да пробват на някоя перфектна, балансирана, наред, пушка да разширят полата на някоя чашка и да се види там дали вдига скоростта, което не би трябвало да става на теория с пушка, на която всичко й е наред.

Със здраве!


20180915_134831.jpg 20180915_134915.jpg
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
От къде си я взел,сигурен ли си ,че просто не си си я взел в 16дж. вместо FAC!
 

dreamdreamt

Потребител
От къде си я взел,сигурен ли си ,че просто не си си я взел в 16дж. вместо FAC!
От VIP-а , чисто нова, 21 J. Независимо колко джаула е , не би трябвало да прави тези номера с чашките при разширяването на полите. Много ми е интересно някой с читава пушка да тества номера с разширяването.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Моята стреля така H&N FTT:
H&N Field Target Trophy 5.54 мм, 14.66 gr, 0.95 грама
Точност: 0.962 грама
@ м/с: =========
Hi = 191
Lo = 189
Hi - Lo = 2
Vavr. = 190.1
Eavr. = 17.39 J
Но не съм пробвал разширяване на полата.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
По принцип доста отдавна бях правил тестове с различни марки чашки и различни грамажи и се бях спрял от дълго време на JSB 5.5 1.03 gr.
Днес направихме излет и премерих скоростите и се втрещих. Единствените други чашки, които имах, бяха GAMO Rocket 5.5 0.94 .
Разликата в скоростта при излизане, а пък и на 30 м. беше в рамките на 25-30 м/с.
С JSB-от начална около 160 м/с , на 30м. дистанция около 145-150 , с Гамото съответно около 190 м/с , на 30м. дистанция около 175-180.
Много голяма разлика, която не очаквах. Направи ми впечатление, че Гамо сачмата влиза много плътно, даже някога остава да стърчи навън преди да затворя, а ЖСБто много лесно и хлабаво влиза
Поръчах си допълнително FTT в калибър 5.53 , 5.54 и 5.55 и Gamo pro hunter 5.5 .
Още преди да почна уж със статистиката направих с всичките 6 модела по няколко изстрела пробно да видя горе долу скоростите и това ме посърна.
С всичките чашки освен Gamo rocket-a скоростите бяха около диапазона 150-160 м/с. С Gamo rocket скоростта се движеше около 182-192 м/с , те определено влизаха доста по-стегнато, по-дълги са от всички други и една идея ги оставях да надстърчат навън преди да затворя затвора, ако ги напъхах по-добре - леко падаха скоростите .
Пробвах пак номера на разширяване на полата на другите и скоростта се качваше с около 15-20 м/с. За проба даже свих полата на едно ЖСБ (5.53) и скоростта падна на 112 м/с. :) Нещо ако се прави трябва да се прави с пушката .... ако има въобще какво.

Има ли според вас смисъл да се пробва да се реже да кажем един сантиметър цевта от вътрешната страна като евентуално някакъв вариант.

Виждам, че отдавна членуваш във форума и се чудя защо разсъжденията ти залитат в посока рязане на цев, това е абсолютно грешно, пък и ако отрежеш цевта скоростта няма да се вдигне а ще падне, така че тоя вариант го забрави. И второ, само скоростта ли е приоритет за теб, не търсиш ли съотношение скорост - точност?
Не си писал какви чашки си тествал преди да се спреш на JSB 1.03 / 5.5mm и Gamo rocket / 5.5mm и защо точно тия два абсолютно различни по вид чашки на различни производители, е ми няма как да имаш еднакви скорости. Плюс това тия експерименти да не вкарваш чашката до край и да я оставяш да настърча е грешка, както и да разширяваш полите - за какво правиш тази гимнастика не ми е ясно, след като има други модели които не си тествал. Както и да е, сега си взел FTT на H&N в калибър 5.5mm, 5.53mm, 5.54mm и Gamo pro hunter 5.5mm, пуснал си по 5-6 чашки и си се разочаровал от разликите в скоростта.
Винаги ще имаш разлика в скоростта при стрелба с различни марки и модели чашки защото те са с различно тегло, калибър, форма на глава и пола а също съдържанието на антимон в оловото на всеки производител е различно и съотношението олово-антимон определя твърдостта на чашката, повече антимон - по твърда чашка и обратно.
Ако не си доволен от тестовете с гореизброените чашки, опитай с най доказалите се за повечето цеви а именно JSB и продължавай да тестваш, докато не откриеш кои харесва твоята цев. Можеш да си вземеш една кутия от тестовите чашки на JSB в .22cal но според мен предложения по долу вариант от peco е най добър, ако разбира се все още предлага тази услуга.
Тъй като имам налични отворени кутии от дост видове, например:
....В .22:
0,93(5,52); 1,03 в 5,51, 5,52 и 5,53.
1,175 в 5,52 и 5,53; 1,645(5,52), 2,2(5,52)
Ултра шок, поли- и метал-маг също.
Та мога да направя по желание тестови сборни кутии от по 20-30 или повече от вид.
Мисля, че ще е по-удачен вариант от това да взимат цели кутийки, за тези които тепърва ще търсят какво JSB би харесала цевта им.
Вече имаш 3 вида на H&N и ако вземеш тия чашки на JSB и решиш да замерваш скорости или да правиш хронографиране, не сменяй различните марки през няколко изстрела.
Това, което ще те посъветвам вече ми омръзна да го пиша, отново и отново.
Първо си изчисти цевта, след което почни стрелба например с H&N. Пусни на празно 20-30 чашки от тази марка за да се омаже цевта с олово и тогава започни да замерваш с различните калибри но само на H&N и не само по няколко изстрела, пускай по 30-40 от калибър през рогатото хроно по 5 изстрела в мишена за група и записвай резултатите на лист както и върху мишените с какво си стрелял. Така след тестовете вече ще имаш представа кои чашки на H&N се представят най добре като скорост и точност.
След това изчисти цевта отново и пак пусни едни 20-30 изстрела с JSB да се омаже цевта с тяхното си олово и повтори горната процедура.... и така с всяка една марка чашки.
Ако отново нямаш точност или повтаряемост на скоростта, вече търси проблема в пушката. Може да е цев или ГП да не работи добре, но кусура не е в чашките.

Успех!

Ако не търсиш по висока пробивност на близки дистанции, изхвърли ги тия Gamo Rocket 5.5mm със съчмите в предната част, за мен са боклук - лично мнение.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колега а има ли разлика в попаденията с най-използваните от теб чашки преди и сега(не си я мерил с хроно,когато си я взел),ако да нещата си отиват за консумативи. Това с пробите на различни чашки ,освен да задоволи любопитството не виждам друга полза,тази пушка масовите чашките трябва да ги засилва поне с 210-230м/с!
 

dberov

Редовен Потребител
Аз изчетох постовете на колегата и не видях да се оплаква че сега пушката стреля по лошо от преди и се учудвам защо не е писано нищо за прецизността при стрелба а въпросите, които си/ни задава са предимно за различната начална скорост с различни чашки и защо едните влизали по трудно от другите и т.н.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Е аз разбрах,че основно е стрелял с JSB, но след като за първи път е премерил скоростта останал е не доволен и е започнал експерименти с широки,тесни,дълги и раздути чашки за да намери най-бързите а не най-точните.А идеята ми е,че ако са изпуснали амортисьорите какъвто и цолаж гуми да се сложат,колата няма да стане по-устойчива ;-)!Не съм разбрал...
 

dreamdreamt

Потребител
Здравейте колеги , благодаря ви за отговорите , надявам се дискусията да бъде интересна и полезна и за други колеги.

Така , нека разясня малко нещата. Причината да започна дискусията е ненормално голямата разлика в скоростите на двата вида чашки, която засякох , ненормално ниската скорост на "баш" чашките ЖСБ 1.03 и също така наличния ефект от разширяването на полата.

Когато си купих пушката преди 3-4 години , даже не помня точно кога беше , доста тестове направих с най-различни сачми , гледах групиране , пропадане на различни дистанции като пак уточнявам , че не съм имал под ръка уред за мерене на скорости. Тогава стигнах до извода , че най-подходящи и добри за тази пушка са ЖСБ 1.03 .

Доколкото си спомням тогава тествах (изстрелях минимум по кутия…., различни субкалибри) JSB Diabolo Exact Jumbo RS , JSB Diabolo Exact Jumbo Express , JSB Diabolo Exact Jumbo Heavy , JSB Diabolo Exact Jumbo , JSB Diabolo Straton Jumbo , H & N Field Target Trophy Power , RWS Superfield , Gamo Rocket . Тогава полирах цевната кутия , хванах ръбовете , утежних приклада , смених маншета , уплътнения , поръчах нова газова пружина при Митака , тествах, след това пак си върнах оригиналната и т.н и т.н


В последно време нямам много време и доста рядко пострелвам, случайно реших да видя скоростите , понеже един приятел си купи хроно. Единствените чашки , които имах останали барабар с основните ЖСБ 1.03 5,53 бяха тези Gamo Rocket и…. нататък историята е ясна. Сега като купувах тези новите чашки гледах да са възможно най-големия субкалибър.

Иначе като точност и групиране не мисля , че има разлика сега и преди години. Между другото както казва колегата Кифа трябва да ги засилва с 210-230м/с (нека бъде даже 190) , а не както сега 150-160 , значи е далече от нормалния режим.

Ключов момент за мен е разширяването на чашките и вдигането на скоростта (не говорим за вариации , а доста) , така че пак бих помолил някой колега с „читава” :) пушка ако може да пробва номера с разширяването и да види дали се вдига! скоростта.

Aйди със здраве!
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Вдига се. С каквато и пушка да стреляш, когато разширяваш полата на чашката, скоростта ще се вдига. И това е съвсем нормално.
 

kosmev

Редовен Потребител
Тъкмо бях определил модела чашки, с който уж най-добре стреля цевта.... и ...
Днес тествах нова партида Diabolo Exact Express 0.510 в 4.52- хич не ги хареса :(
Пистолетът ми е с кранов затвор и с полирана входна фаска - много добре се усеща как влиза чашката и кога главата и се "захапва" от нарезите.
Като ги пусна вертикално в цевта, някои "пропадат" докрай, докато полата ги спре, други се "затъкват" още в началото и трябва да ги "напъна", трети потъват наполовина..

Имах няколко останали в предната кутия от същия модел, сравних ги. Е видимо различни са - Толкова, че като смесих неволно няколко, спокойно ги отличих и ги отделих.
На "старите" просто не можеш да откриеш надлъжната "снадка", останала от матрицата...
Партидата на новите е:
63066718
1
На "старите"
6000013
1

Веднага се усъмних, че може проблемът да е другаде и отворих чисто нова кутия EXACT RS 0.475
Прекрасни са!
Като ги пусна вертикално всички "пропадат" еднакво, като полата остава да стърчи около милиметър.
Ето ги на 27 метра, в сумрак и припрян да прибирам, че почваше да вали...
JSB_RS.jpg

Явно цевта ми е прекалено капризна... Ще трябва като намеря партида, която и... влизат добре :lol: ... да я изкупувам.
От номерата виждам, че "старите" ми Exact Express са произведени 2013, новите са тазгодишни... Да взема да ги оставя да отлежат 5 години, може пък цевта да не си пада по младоци... :)
 
Последна промяна:
7

7842

Гост
Най накрая след дълго чакане 4 месеца :D проектилите са при мен.Благодарност на колегата llcoolj който ми ги достави от Турция и с любезното съдействие на колегата Paparak :rambo:.Остава вече да направя тестовете.
 

Attachments

  • 20181011_194429.jpg
    20181011_194429.jpg
    313.3 KB · Прегледи: 109
  • 20181011_194558.jpg
    20181011_194558.jpg
    191 KB · Прегледи: 102

dberov

Редовен Потребител
Най накрая след дълго чакане 4 месеца :D проектилите са при мен.Благодарност на колегата llcoolj който ми ги достави от Турция и с любезното съдействие на колегата Paparak :rambo:.Остава вече да направя тестовете.
Бравос, сега с интерес очаквам да видя обещаното от долния цитат.
Ако мога да си взема тежките проектили които вече 4 месеца стоят в Турция ще направя стрелба на 250 метра
 

andi

Редовен Потребител
Peko ми даде да тествам няколко безоловни "еко " съчми в 7,62 . Още били на фаза тестове и може би ще ги пуснат серийно есента или зимата . Бяха малко бройки и за капак при теста ме изядаха комарите , но колкото толкова - постарах се .
Даде ми ги когато вече бях намерил перфектната скорост на тази цев с 2,9 г - 295 мс , и стрелях с тези настройки . Получи се 326 мс . Може би дойде твърде висока скоростта . После се замислих , че фабрично пушката дойде с 245 мс с 2,9 г . и тогава ще са алтернатива за по-висока скорост . Примерно ФХ също са сравнително слаби и ако полетят с смут туиста ще изправят траекторията . IMG_20180916_193751.jpg
 

Dominus

Редовен Потребител
Един тест на чашки създадени за спортна стрелба на 10м в 7,5J
Стрелял съм ги с 15J на 51м и останах много изненадан.
Това са чашките
IMG_20181014_173109.jpg
IMG_20181014_173137.jpg

На 51м 5 изстрела се наредиха така
IMG_20181014_173323.jpg
В червено е прицелната точка, която стрелях по скала. Групата е в синьо. Чашките пропадат много спрямо екзакт. Повече от 10см, но се държат стабилно. Няма камикадзета или мухи.
После направих 10 изстрела по падаща фт мишена на 50м - 40мм. Свалих я 8 пъти, може би пак заради стрелбата по скала.

П. П. Пеко, можеш да кажеш на адаша, че чашките надскачат възможностите на всеки един стрелец в стрелбата на 10м.
 
Последна промяна:
Нагоре