Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Stefan.hs

Потребител
Четох горе долу .. но не видях да пише някаде .. мога ли да стрелям на двора си ?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Без значение. Едното няма общо с другото. Ако е над 24 джаула искат да знаят, че я имаш.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Дъвче се едно и също от различни "медии" - това са предложения в Проект за изменение на Закона. Какво ще се приеме, ще видим.
Тогава и можем да го обсъждаме......
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Писано е и е дъвкано, ама пак да го напиша за хранещите някакви "надежди".
Сериозно ли мислите, че някой, ей така, ще ви разреши да стреляте по всичко що мърда?!
Ловджиите си "отглеждат" животните. Хранят ги, грижат се за тях, правят им заслони, пазят ги в размножителния период и хоп, идва 'Пешо" въоръжен с лък и въздушна пушка и започва да си "бере" добитък.
И вие четете, ама или само заглавията или много избирателно, защото там (на вестника) е написано, че това предвижда ПРОЕКТ на закона за лова и опазване на дивеча... О-П-А-З-В-А-Н-Е!
"Създава се възможност, лицата стопанисващи дивеча, които имат издадено разрешение за съхранение на ловно оръжие и боеприпаси, да могат да го предоставят ( пневматичното оръжие и лъковете ) на физически лица, ловуващи по линията на организирания ловен туризъм..."
И хайде стига вече.
Ловджийските мераци - в ловния форум.
Тук стреляме състезателно, за забавление и горното не е предмет на този форум.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Да се изкажа и аз като ловец и като колега от форума...
Това с пневматичното и лъковете действително е записано в проекта за изменение и допълнение на ЗЛОД.
Ако се приеме че ВО над 24 джаула вече е в графата ловно, това не ви прави автоматично ловци.
Ловец се става по следният начин:
Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., бр. 91 от 2008 г.) (1) Пълнолетни граждани, завършили специализиран курс, включващ теоретична и практическа подготовка по темите: дивечознание, законодателство в областта на лова и дивеча, дивечоразвъждане, стопанисване, ползване и опазване на дивеча, защитени видове бозайници и птици от приложение № 3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие, популационна биология, начини, методи и средства за ловуване, оръжезнание и ловна стрелба, ловна кинология, болести по дивеча, оказване на първа медицинска помощ, и положили успешно теоретичен и практически изпит, придобиват право на лов. Специализираният курс се провежда за срок от три до 6 месеца.

Кофтито от цялата работа е че ако имате такова ВО и не сте ловец вече законово почти няма къде да стреляте. Единствено и само на стрелбище според мен. Защото:
Чл. 43.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:
1. извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не;

С думи прости - който от вас:
1-во има такова ВО което (ако се приеме изменението) е над 24 дж.
2-ро не е ловец и
3-то няма бележка за лов
само си извади плякалката на поляната/сметището/гората.... вече попада в графата БРАКОНИЕР


Този ми пост е единствено и с цел да ви предпазя от неудобни ситуаци - конфискации глоби и т.н.
 

lynx

Редовен Потребител
Всичките тези разсъждения си ги правим като гадаене по свободна тема.
Нека да гласуват закона и ако въобще нещо ни касае/засяга, чак тогава ще може да се оплакваме и да умуваме по темата.
И преди време имаше истерии на същата тематика, но нямаше преки последствия за нас.
Нека не избързваме, даже бих предложил да се заключи темата докато има някаква яснота...
 

didarai

Редовен Потребител
Ай спете спокойно . Сега и ловците нямат право да ловуват с ВО . Най-вероятно просто ще им разрешат , в което има логика . Те си знаят кое с колко джаула .
И тва , ако не става въпрос само за ловните туристи , както пише горе .
От там нататък , думата лов се отнася само към законен ловец с кетап , а нас ловът не ни интересува .
Стотиците хиляди накупували въздушни пушки , никой няма да ги кара да станат ловци.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Темата много тръгна в посока дъра-бъра и май за да се спрете, наистина трябва да се заключи. Не разбирате ли, че ние нямаме интерес да дърпаме дявола за опашката.
Аз разбирам от въпросите им, че се интересуват от съвсем законово практикуване с минати курсове, ловен билет и тъй насетне - тоест да се възползват съвсем законно те от ловния туризъм с ВО, който евентуално може да се провежда един ден; да се възползват от внимателно отглеждания дивеч на ловните стопанства срещу съответното заплащане, като използват своето ВО, предлагащо им по-голямо предизвикателство от огнестрелното.
Някой да пречи с нещо? Щом приемат закона, който има мерак, става ловец при общите условия за това и си ловува.
Останалите членове на форума, които нямат подобни мераци, това изобщо не ги касае.
Какво толкова има да обсъждаме!
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Относно ловните туристи, законодателя предвижда възможността "ловеца турист" да ползва ловно оръжие под наем...
Не става въпрос дали е огнестрелно или ВО или лък.

п.п. Промените в ЗЛОД, харесва ли ни или не, трябва да ги следим! Стойката тип Щраус (главата в пясъка и дупето нагоре) не е решение!
 
Последна промяна:

m42_orion

Потребител
Здравейте, бих искал да попитам някои неща, които не намерих никъде, а ме интересуват.

Доколкото разбирам, закона за притежание на въздушно оръжие над 24J ме задължава да подам уведомление в КОС, ако съм закупил такова. Длъжен съм също да закупя каса за съхранение на оръжието и да я монтирам.

Това, което ме интересува е, как биха стояли нещата, ако си отида на село за два-три дни и взема с мен пушката, за да пострелям по мишени извън селото? Нарушавам ли с нещо закона ако съм далеч от местожителството ми за няколко дни с пушката (респективно не е прибрана в касата, а е в калъф)?

Съжалявам, ако въпросите ми изглеждат тъпи, но предпочитам да знам отговорите, за да избегна евентуални главоболия.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Длъжен съм също да закупя каса за съхранение на оръжието и да я монтирам.
НЕ СИ ДЛЪЖЕН
Чл. 98. (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2016 г.) Огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях се съхраняват в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства - за физическите лица на постоянния им адрес.
(2) Когато огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях не могат да се поберат в металните каси, те се съхраняват в отделно помещение с врата със секретно заключващо се устройство и входна метална врата.


Доколкото разбирам, закона за притежание на въздушно оръжие над 24J ме задължава да подам уведомление в КОС, ако съм закупил такова.
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

Това, което ме интересува е, как биха стояли нещата, ако си отида на село за два-три дни и взема с мен пушката, за да пострелям по мишени извън селото? Нарушавам ли с нещо закона ако съм далеч от местожителството ми за няколко дни с пушката (респективно не е прибрана в касата, а е в калъф)?

Пренасяш с калъф и си носиш в теб уведомлението. И много внимаваш по какво стреляш!
 

m42_orion

Потребител
НЕ СИ ДЛЪЖЕН
Чл. 98. (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2016 г.) Огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях се съхраняват в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства - за физическите лица на постоянния им адрес.
(2) Когато огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях не могат да се поберат в металните каси, те се съхраняват в отделно помещение с врата със секретно заключващо се устройство и входна метална врата.



Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.



Пренасяш с калъф и си носиш в теб уведомлението. И много внимаваш по какво стреляш!

Значи касата се отнася само за огнестрелни оръжия? Слава богу, един дерт по-малко...

Тъй като обичам животните, а жена ми е част от дружеството на орнитолозите в България, не мога да си представя как стрелям по живо същество. Обичам оръжията, това си е вкоренено в природата на мъжа, но животните ги обичам повече.

Благодаря за отговора!
 

m42_orion

Потребител
Някой може ли да ми каже, при положение, че съм закупил пушката си (над 24J) от Крале и нямам никаква издадена фактура за онлайн покупка, ще имам ли проблеми в КОС? Мисля сега в понеделник да отида да подам заявление, а доколкото четох, трябва да нося със себе си документ за придобиване. Ако някой има опит с това, моля да сподели.
 

lynx

Редовен Потребител
Обикновено с пушката идва и "някакъв" документ.
Дали ще е фактура или някаква квитанция, би трябвало да ти дадат нещо.
Ако нямаш нищо, разпечатай си документа с който си платил пушката, извлечение от Пейпал или друго подобно + скрийншот от сайта на Крале.
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Сигурно имаш някаква кореспонденция с магазина, поръчка, потвърждение, известие за изпретена стока, все ще свърши някаква работа, надявам се!
 

m42_orion

Потребител
От Крале ми изпратиха само на един бял лист какво съм си поръчал - пушката + аксесоари и крайна цена на пратката, но на този лист няма нито печат, нито нищо, просто опис и се чудя дали ще мине в КОС.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Някой може ли да ми каже, при положение, че съм закупил пушката си (над 24J) от Крале и нямам никаква издадена фактура за онлайн покупка, ще имам ли проблеми в КОС? Мисля сега в понеделник да отида да подам заявление, а доколкото четох, трябва да нося със себе си документ за придобиване. Ако някой има опит с това, моля да сподели.

Колега, абсолютно нищо не ти трябва за регистрацията освен модел и сериен номер! Попълваш заявлението с личните ти данни, модел и производител на пушката, сериен номер и калибър. Подаваш го в КОС или го изпращаш по пощата с обратна разписка до Началника на КОС и описание на съдържанието в плика. След един месец отиваш и си взимаш бележката за уведомление.
Фактури, обяснения и носене на пушка на никой не дължиш по Закон! Ако ти създадат проблем, че не си казал кога си я закупил, то тогава можеш да предоставиш документ за плащането.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре