Избор на бюджетна 16j пушка и оптика за участие в състезание по ФТ

xpresident

Редовен Потребител
За нова имах предвид. Фалкона и Хоука излизат по 1000лв с доставката. Би било добре ако има нещо наистина "бюджетно" за хората които искат да се пробват в ФТ, а не са готови да хвърлят много пари още от начало.
 

didarai

Редовен Потребител
Рейнджфайндър :D:D:D
100$ парчето .
Твърде неприятно е да пропускаш мишени , заради невъзможност да определиш разстоянието точно , но .... тва са правилата на .....играта (за да се купуват скъпите оптики )
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
MTC Viper Pro 5-30X50 и
Hawke Sidewinder 30IR 8-32X56 SF

това са най-евтините варианти за нови (около 380-400 паунда)
 

KILLER

Редовен Потребител
ФТКС
който иска може да дойде на ФТ състезание и да стреля с пушката на някой, даже има и записани пушки без стрелец :)
 

lynx

Редовен Потребител
Всеки си има право на мнение, но за мен под 1000 лева няма оптика, която реално да работи прилично за ФТ.
Може би МТС-то би могло да бъде най-евтиния вариант както и ФлАкона.
Имал съм и Зос 10-40х60, моя беше читав и паралакса се движеше плътно без луфтове.
Беше хубава оптика, но за мерене над 40 метра не е добрия избор.
Разните му там Цитрон, Никовците, Шмид и брат му са много класи отгоре в това отношение.
 

Dominus

Редовен Потребител
Така е. Със сухо дупе риба не се лови. Лошото на опитите да се открие топлата вода са в това че опитващият плаща скъпо с всеки опит. Според мен някое нико втора ръка, както Хайри удари тото с пушка + оптика. Не е задължително да е веднага, просто е нужно търпение и ще излезе нещо. Тъкмо ще си дадете повече време за размисъл. Като по-краен вариант един флакон, но 1000лв ми се виждат неоправдани.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
За под 1000лв. по-добър избор независимо нова или втора ръка от Nikko MK1 или известна още като BSA Platinium няма според мен. Аз лично бих заложил само и единствено на този модел, ако става въпрос за до тези пари. Всичко останало на пазара е несравнимо като качество и надеждност при меренето. За мен това е " първото стъпало" във ФТ и стъпало, на което може да се седи дълго и с подобаваща конкурентноспособност.
 

coc0lin0

Потребител
Привет колега,
мога да споделя моят опит относно HW90 в 5.5мм и HW95 в 4.5мм
HW95 е типично "дамска" пушка - тежи около 3.340кг. - лека и приятна за стрелба и много точна.
Предлага се в два варианта - 16J(15.4 реални) и над 16J(около 21).
Цилиндърът и е малък и с мощни пружини от типа на Titan(над 22J) отката и е много силен.
Ако не ти е проблем разглобяването и сглобяването си вземаш допълнителна оригинална пружина 16J и си свиркаш.
16J 4.5мм с 8gr чашки скоростите са около 230м/с.
Почти всички модели на Weihrauch са със спусък "Рекорд", могат да се регулират дали да е мек или твърд спусъка.


HW90 е вече друга бира...
масивна, тежка, солидна, с газово бутало Theoben.
Пушката е уникална, а най - голямото и предимство е, че може сам да си регулираш Джаулите.Кеф ти 16J, кеф ти 21J(над 21 презареждането става доста трудно, отката се усеща доста повечко и точността намалява).
Регулирането на Джаулите е елементарно.
Трябва помпа за велосипедни амортисьори(60лв)
BBB BMP-29 AirShock Suspension Mini Bike Pump:

https://postimg.cc/image/thg32ahhp/


и адаптер 20лв:
SKS Marzocchi Adaptor

https://postimg.cc/image/r1e9o3c65/

Единствения недостатък на такъв тип зареждане е, че адаптера опира в дървенията и трябва да се разглобява, но аз го побългарих - окастрих го с ножовката адаптера, малко го изпилих с Dremela и сега може да се регулира без да се разглобява:

https://postimg.cc/image/gfuec35ul/



16J 5.5мм с 15.3gr чашки скоростите са около 180м/с.

HW90 е оборудвана със спусък "Елит" - това е ъпгрейдната версия на спусък "Рекорд". Освен, че може да се регулира дали да е мек или твърд, в самия спусък има малко болтче което регулира хода - малък или голям ход.
Ако се насочиш към Weihrauch няма да сгрешиш ;)


Надявам се да съм бил полезен.
Хубав ден :)
 
Последна промяна:

luft9waffe

Редовен Потребител
На колко бара я помпиш пружината за 16 дж. ?
Г/д джаулите отговарят на баровете,поне при мен(ХВ90-.22).Въпреки,че минимума,който съм пробвал е 20бара-приблизително 19-20дж. с фтт.22.
"Елит" няма нищо общо с "Рекорд".Дори външно.Разработен е само за 90,заради страничното зацепване на буталото(гп).Наистина мн.добър спусък за пп.Някъде го слагат редом с "Рекорд" и "CD".
Това не значи,че пушката става за фт.Не става.Дори и в 4,5мм не би била удачна-дълга,с чупеща цев,тежка отпред,сравнително лоша ергономия и малко възможности за подобряване.
 
Последна промяна:

coc0lin0

Потребител
На колко бара я помпиш пружината за 16 дж. ?
16.5бара е в момента и стреля с 15.7J с 14.3гр чашки и 185м/с. С 16gr чашки -15.6J и 176м/с.
HW90 според мен най - добре си разкрива потенциала на окoло 21бара.
Друг голям плюс поне за мен на HW90 е, че предпазителят е на самия спусък и e много лесен за ползване. Предпазителят е двустранен - тоест може да се превключва на On и Оff и обратно
 
Нагоре