ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

kosmev

Редовен Потребител
Днес имаше здрав вятър, 8м/с според синоптика. Идваше ми на около 8 часа, чак колата се клати.
Сложих такъмите на 25 метра, стрелям си с Diablo Basic, става нещо като група, около 6см вдясно от центъра, нормално за тоя урагам, мисля си...
Реших да пробвам с JSB Exact, по-тежички, вятъра викам си няма да им влияе толкова. По принцип стрелям с по-лекички за пистолета на 12J.
Хоп изненада, нещо като група, ама на 5 см ВЛЯВО от центъра.
Ей тия чехи ходят срещу вятъра :)
Сложих си мишенката на 10 метра, на толкова си нулирам - стрелям си в центъра с Diabolo-то, ама JSB-то лети на 3 см поне вляво?!
Режих, че нещо цевта не ги "захапва", за да докажа тезата си я натегнах на около 270 градуса заедно с модера. На тоя пистолет тя си "халтави" при натягане към цевната кутия, т.е. фиксирането става кожуха на модера и реално я "завъртях" около половин оборот.
Нулирах отново с RWS Diabolo, и хоп сега на 10 метра JSB-то взе да лети долу вдясно?!
За арбитър ползвах JSB Exact RS - стреля си в групата на Diabolo Basic.
Ето една снимка.

JSB_Exact_Funny.jpg
Може ли някакво мнение какво не е наред? Очевдино не е прицел или халтава цев, защото и двата вида чашки си правят групи, дори и да ги редувам, само дето тия групи са на няколко пръстта една от друга :)
А... вярно... стрелям с пистолет - PP700W
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Нормално е различни модели да имат групи на различно място.
Още по нормално ще, е когато заснемеш стрелбата с камера и осъзнаеш, че лететят в спирала, която се отваря на по-далечните дистанции. Ако групите са ок, търси проблема във фаски(входна и изходна) или в модера(ако закачат някъде). Незнам, доколко ще е е достоверна стрелбата без модер, ако цевта се изпъва от него.
 

Dominus

Редовен Потребител
Това е фаска според мен. Когато фаската не е читава, точно така всеки си групира където му е кеф и точно тогава цевта става капризна и иска теглене и подбор, щото и най-малките разлики се явяват "друг" вид.
Ако е ок ще има само пропадане заради евентуално тегло и ВС.
 

kosmev

Редовен Потребител
Преди време разглобих пистолета и извадих цевта. Опитах да снимам фаските, ама не се получиха снимките с телефона. Поне на пръв поглед не изглеждаха ужасни :) , но наистина нямам база за сравнение.
Търкалях цевта по стъкло, не е крива. Знам, че не е желателно, ама я изчистих с парцалче и препарат отвътре, за всеки случай, но от тогава имам поне 200 изстрела.
Прекарах няколко чашки от различни видове, първите няколко сантиметра вървят с леко усилие, но сякаш без запъване, след това "мазно", даже май-прекалено леко до края.
Нарезите по главите обаче бяха едвам забележими, опитах да ги снимам, ама не си личат на снимките. По полите си личат добре.
Какво друго да гледам? Сетих се, че CO2 пистолета ми стои разглобен, може да ползвам неговата цев като база за сравнение :)
Гложди ме мисълта да пробвам JSB Diabolo Exact с диаметър 4.53
Може ли да се разбере визуално дали фаските са "наред"?
 
7

7842

Гост
https://f.platinmarket.com/1825/pic...ercules-25-Kalibre-5-Paket-Havali-Tufek-S.jpg
Най накрая намерих това което търсех по всякакви сайтове.Идеалният грамаж за 6.35 мм.,2.85 гр. и много добър БК за напомпани пушки,вече поръчах 3 пакета по 5 кутии.И цената е идеална 1 кутия 125 бр.-9 лева.Утре ще ги поръчат от сайта и ще ми ги изпратят по автобуса.Чудно защо Заримекс като са вносителите не ги вкарат в България?:cheers:
 

Sen

Редовен Потребител
Момчета, някой правил ли е сравнение между диаметъра на полите на JSB Exact King Heavy и JSB Exact King Heavy MKII? Или може би някой си е поиграл да ги измери с шублер? ;) Прочетох мнения, че MKII имали по-тясна пола...
 
7

7842

Гост
Дайте съвет,откъде мога да си купя Grizzly 9 мм.,оказва се че в Бг никой не ги предлага.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Имах няколко кутии внесени от Щатите. Много калпаво летят в този калибър, докато в 6,35 се справят добре.
Ако изнамеря някоя кутийка останала, мога да ти я пратя по някой, ама пак казвам не оправдават очакванията.
 

kosmev

Редовен Потребител
След направени фаски от колега, резултатите са почти същите.
Стрелях на 35 метра вчера, групата си е прилична за моите си разбирания, събирам ги в еднолевка - 2.5см, ако имам късмет и в по-малко.
Но JSB 0.547 в 4.52 категорично ходи половин педя встрани!

Днес на работа измерих със шублер главите им, около 4.40мм са...
Слагам чашката надлъжно и стискам, първо се смачква полата, след това главата халтави, в един момент и тя се пристяга - не я натягам да я деформирам, просто да спре да се движи свободно в шублера.
measure.jpg
На JSB RS по този метод даде 4.48
RWS Diabolo Basic 4.50
H&N Barracuda Power 4.48
Gamo G-Hammer 4.54
 
Последна промяна:

Sen

Редовен Потребител
Момчета, някой правил ли е сравнение между диаметъра на полите на JSB Exact King Heavy и JSB Exact King Heavy MKII? Или може би някой си е поиграл да ги измери с шублер? ;) Прочетох мнения, че MKII имали по-тясна пола...
Взех от Пеко МК2 и сам си отговарям на въпроса - със сигурност диаметъра на полата е по-малък, влизат в пълнителите на Матадора осезаемо по-лесно, без никакво усилие, като 1,645. Макс и той сподели, че МК2 една идея по-лесно се зареждат в неговите FX пълнители. Очевидно не са само по-къси. Как се държат по другите параграфи ще се види, когато остане време за пуцалка ;)
 

petkof

Редовен Потребител
Взех от Пеко МК2 и сам си отговарям на въпроса - със сигурност диаметъра на полата е по-малък, влизат в пълнителите на Матадора осезаемо по-лесно, без никакво усилие, като 1,645. Макс и той сподели, че МК2 една идея по-лесно се зареждат в неговите FX пълнители. Очевидно не са само по-къси. Как се държат по другите параграфи ще се види, когато остане време за пуцалка ;)
Показах две мишени с 2,2 гр. на 95 метра по една от двата вида с ФХ Импакт, цев СТ. МК2 се събират в барабана и няма затруднения при презареждане. МК1 обаче, са леко въздългички за този пълнител и при зареждане на пълен барабан, възпрепятстват завъртането на вътрешната му част, доставяща проектил пред празната цев. При зареждане на само 5-7 проектила от модел МК1 в същия пълнител, той работи добре и няма проблем с презареждането. Още не съм успял да направя тестове на двата проектила в равни условия при зареждане без пълнител, а направо в цевта.
 

Dominus

Редовен Потребител
Космев, смяташ ли че ги мериш точно? Не че JSB не са се осирали. Аз съм им отделил чашки с глави стигащи до 4,65мм
Иначе мисля че с микрометър е доста по-точно.
Слагаш чашксата права и буташ по малко микрометъра докато я вдигне от масата.
С микрометъра имаш много по-добър контрол над движението.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Не претендирам, че диаметърът на главата на партидата от JSB Diabolo Exact 4.52 е точно 4.40.
Твърдя, че повтаряйки една и съща методика на измерване, стойностите при тях бяха осезаемо различни от останалите модели.
Вчера купих RWS Super Field 4.51.
При поставяне в цевта (затвора на пистолета ми е кранов), главата на чашката се "захапва" след като съм я вкарал наполовина и не пада.
JSB-то при това упражнение осезаемо халтави - ако не го натъпча докрай да "захапи" и полата, чашката ще си изпадне при най-лекото поклащане.
И RWS-а стреля много по-добре. Пак някак 2см встрани от групата на JSB RS и RWS Diabolo Basic, но нищо общо с едната педя отклонение на JSB 0.537. Това на 32 метра преди малко.
Според мен чехите са прекалили с воднистата си бира като са я правили тая партида, пак ще ги пробвам, ама в 4.53.
 

DeadShot

Редовен Потребител
Доста интересни резултати.Предполагам защото стреля в тая глина.
 
7

7842

Гост
Дайте съвет,откъде мога да си купя Grizzly 9 мм.,оказва се че в Бг никой не ги предлага.
Имах няколко кутии внесени от Щатите. Много калпаво летят в този калибър, докато в 6,35 се справят добре.
Ако изнамеря някоя кутийка останала, мога да ти я пратя по някой, ама пак казвам не оправдават очакванията.
Днес пробвах как се държат Grizzly 9 мм.,Пеко ми ги изпрати.Не съм стрелял по мишена,стрелях по бетонна стена на 60 м. и на 110 м. мнооого добре,особенно на 110 м беше супер.Стрелям с JSB после с Grizlly и понеже е далече виждам попадението на JSB с парабола,а на Grizzly няма парабола,даже не виждам проектила-красота БК 0.101.Със сигурност ще си поръчам от krale.nl.Благодарности на Пеко че можах да пробвам дали цевта ще ги хареса.:cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Премери скорости, да видим колко искат за да летят.
 
Нагоре