Огнестрелно оръжие, обща тема

peko

Редовен Потребител
ФТКС
7.92×57 Mauser е използван у нас и в Югославия предимно , но след 1924 г, когато са доставени модифицирани карабини M95/24 с по-къса 58 см цев. Различават се по използването на нов клипс.
Ако "търсачите" са копали на бойно поле от ПСВ, то използваните амунициите са били все още 8x50R.
200px-Mannlicher_en-bloc_clip.jpg

След 1930 в Унгария и Австрия наличните им пушки са пре модифицирани за 8x56R, без да се сменя клипса от стария модел.
200px-Mannlicher_8x56R_en-bloc_clip.jpg

Попадали са ми такива патрони, но наистина не можеха да се заредят в клипса на българската карабина.
Повечето варианти на този патрон 8x50R може да се видят тук:
http://www.municion.org/8mann/8mann.htm
Куршумите са били никелирани , и в други варианти също. Корозира само частта, която е в гилзата, от съприкосновението с горещите газове на барута. При някои, даже тази "риза" леко се раздувала точно в тази си част и било считано за недостатък.
Имало е и варианти със Scheibenschusspatrone - "касетъчни" куршуми, които се разделят на няколко парчета при удар.
 
Последна промяна:

Ctan4o

Потребител
Хайде и аз да попитам нещо по темата.
Забелязал съм че на много калашници края на цевта е скосен като медицинска игла и нямам обяснение защо. Някакви идеи?
 

DeadShot

Редовен Потребител
За да насочва газовете нагоре.Така газовете натискат цевта надолу и намалят подскачането й.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
и аз така си мисля ..гилзата му е без канал за изфъргача -само с периферия но що за метал са използвали дето ръждясва а не го хваща магнита[/QUOTE
Ето тука намерих едно клипче,със същия куршум,който ти го имаш.

https://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi5hJvt4-bYAhWRZlAKHbXUAcMQjRwIBw&url=https://www.youtube.com/watch?v=jfgNWCUZVPM&psig=AOvVaw0KEJHK4iFSFXxgeyiuO6K1&ust=1516545745972542
 

Dominus

Редовен Потребител
Всъщност това вероятно е направено за да се намали трясъка. По същият начин се скосяват тунелите на бързите влакове щото като излизал влака с висока скорост и се чувал гръм.
 

snaiper.

Потребител
Всъщност това вероятно е направено за да се намали трясъка. По същият начин се скосяват тунелите на бързите влакове щото като излизал влака с висока скорост и се чувал гръм.
Всъщност тази муфа е спирачка.Който е бил в казарма или е стрелял с АК 47 на авто знае че отката е нагоре и вдясно.Затова положението и така.Точно тази муфа е за АКМодернизиран, който е със щанцована цевна кутия т.е. е по-лек.
 

andi

Редовен Потребител
....патрон с изместен център на тежестта....
това си е някакъв тъп мит , пуснат да покаже , че видите ли имаме супер оръжие .
1 с такъв няма как да уцелиш , щото ще лети като муха
2 приет на въоръжение през студената война . При двуполюсния модел тогава никой не нарушавал открито женевската конвенция както сега правят американците ( справвка приетия преди 10 тина год куршум М855)

Като приемат 5,45 руснаците малко бързат да не изостанат от американците и претупват работата щото нямат вътрешна конкуренция и опит с малките калибри . Първите куршуми рикошират наистина много (заради стоманения сърдечник и стабилизация на границата на устойчивоста) , но това е търсен ефект . Припомнете си варшавската доктрина за водене на конвенционална война - две армии с танкове и пехота вървят една срещу друга и се стрелят на автоматична .
Първите 5,56х45 се държат по подобен начин , но американците се усещат веднага и сменят първо стъпката , после и куршума . А поне от 30 год искат да сменят и калибъра .
Руснаците засега циклят на десетки експериментални куршуми и как да сложат уивъри на АКто.

Но е факт че тези дето отиват в "горещите точки" и могат да избират не вземат нито АК74 , нито М16
 

anibis

Редовен Потребител
Третата снимка отгоре надолу направо кърти,страхотен дракон са му измислили жълтурковците,ама пък му ходи...
 

snaiper.

Потребител
....патрон с изместен център на тежестта....
това си е някакъв тъп мит , пуснат да покаже , че видите ли имаме супер оръжие .
1 с такъв няма как да уцелиш , щото ще лети като муха
2 приет на въоръжение през студената война . При двуполюсния модел тогава никой не нарушавал открито женевската конвенция както сега правят американците ( справвка приетия преди 10 тина год куршум М855)

Като приемат 5,45 руснаците малко бързат да не изостанат от американците и претупват работата щото нямат вътрешна конкуренция и опит с малките калибри . Първите куршуми рикошират наистина много (заради стоманения сърдечник и стабилизация на границата на устойчивоста) , но това е търсен ефект . Припомнете си варшавската доктрина за водене на конвенционална война - две армии с танкове и пехота вървят една срещу друга и се стрелят на автоматична .
Първите 5,56х45 се държат по подобен начин , но американците се усещат веднага и сменят първо стъпката , после и куршума . А поне от 30 год искат да сменят и калибъра .
Руснаците засега циклят на десетки експериментални куршуми и как да сложат уивъри на АКто.

Но е факт че тези дето отиват в "горещите точки" и могат да избират не вземат нито АК74 , нито М16

Основната причина за малкия калибър е икономическа и броя на патроните които носи войника.Иначе и двата куршума се превъртат при пряко попадение в меки тъкани, макар че познавам човек-прострелян в прасеца с АКСУ без да се случи.Руския калибър прави по-големи поразии.Не подценявай руснаците-просто нямат такъв търговски интерес като другите, все пак производството е в държавни ръце.Всичко което са постигнали с 5,45 е очакван ефект.Не си прав за двете армии които се стрелят.Напротив, точно тези калибри много ги духа вятъра, замисъла е за други условия, каквито и са сега...над 40 год след въвеждането им.Иначе американците подчиняват всичко на парите, ако са искали да са сменили калибъра.Може и да стане занапред, като им плати някоя държава със благата си.
Стана ми интересно какво оръжие биха избрали войници ако можеха ?Имам приятели, били на такива места и съм чувал друго...
Някога попитах един военен хирург, завърнал се от Афганистан, кой куршум убива човек по-сигурно 5,56 или 7,62 ? Отговори ми " който те улучи "...
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Идеята на .223 или подобието му 5,45 доколкото съм чел е следната:
1. По-малък откат и оттам по-висока точност.
2. По-леки патрони от същите в примерно 7,62, от там и възможност за носене на повече муниции от един човек.
3. И филосовския и съвсем нелишен от логика довод. При попадение от стандартен .223 за разлика от 7,62 смъртността е по-малка. При ранен боец се ангажират поне още 1-2 човека, което неминуемо води до отслабване на боеспособността на противника.
 

snaiper.

Потребител
Идеята на .223 или подобието му 5,45 доколкото съм чел е следната:
1. По-малък откат и оттам по-висока точност.
2. По-леки патрони от същите в примерно 7,62, от там и възможност за носене на повече муниции от един човек.
3. И филосовския и съвсем нелишен от логика довод. При попадение от стандартен .223 за разлика от 7,62 смъртността е по-малка. При ранен боец се ангажират поне още 1-2 човека, което неминуемо води до отслабване на боеспособността на противника.
3.По принцип довода е много силен-за да се изнесе ранен трябват поне 2 души, освен това той стене и това деморализира останалите.После са разходи за лечението му и ако остане инвалид, държавата продължава да дава пари за него.И разхода става един друг.Но...повярвай ми-куршум който се превърта в живо същество не му оставя голям шанс.Ако мине и замине е съвсем друго.Затова са забранили О-патроните-облите върхове или "оживални" и се е минало на S-шпиц на немски.
Със "О" са били мосинки, маузери, манлихери в различните модели и калибри, аризаки, енфилди и т.н.Просто на излизане откъсват голямо парче плът.Затова и стопиращите ловни куршуми са именно такива и в комбинация с оловен връх.
Винаги има начин да се избегнат забраните-преди години в Ирак разкриха че снайперисти ползват куршуми с дупка...извъртяха нещата че било полицейска операция и правилата са други...
 

lubo

Редовен Потребител
Два въпроса ми се въртят, какъв е проблема с куршумите с дупка HP и как проектил който си джитка с едни 900 м/с ще започне да се върти на страни
 

didarai

Редовен Потребител
Oсновното предимство на калибъра (5,56) : настилната траектория . До към 300 м. почти права линия . (300-те метра , не са случайно избрани).
Превъртания кат перка и други градски легенди .... много.
Отклонява се , да . Повече от ... повечето.
Имаше упреци , че се отклонявал и от най-малкото клонче.
Има опити и с това (стрелба през храсталак). По спомен до към 100 м. няма да му избягаш и в гората . (2-3 см. отклонение)
Ясно е , че към 300м , отклонението ще е голямо и може да те пропусне , ама къде се стреля в гора на 300 м ?
 
Последна промяна:

snaiper.

Потребител
Проблема на куршума с дупка всъщност е проблем на уцеления...на практика е извън всякакви конвенции за армейски действия.

През храсти се отклоняват всички куршуми и никой не може да каже точно колко.И противно на написаното-колкото куршума е по бавен и тежък се отклонява по-малко...а на 300 м скоростта не е 900 м/с като на дулния срез.300-те метра са зададени според енергията, нужна да свали човек.Но ще го направи и на доста повече.Мой познат го удари куршум от М16 в гърдите изстрелян от 50 м в стоманена мишена и рикуширал покрай главата на стрелеца и...след 100 м бам...в гърдите на моя човек.Добре че се е превъртал във въздуха и изгубил много енергия но го е свалил долу.Макар че според мен от шока и реакция на организма.
Това с правата траектория е мит.Няма такъв куршум.Използвам 223 и при по-лек куршум от щатния и със 100 м по-бърз в идеални условия и 20 см по-дълга цев от щатната пропада с 41,5 см.Тъкмо от гърдите до пропадне до пъпа...или в безценния.Да не говорим за х39, който е със 200 м по-бавен и 4 гр по-тежък от 5,56х45.И още нещо .223 и 5,56 външно са еднакви, но втория е армейски и напомпан.Дотолкова че може да повреди цивилна АР-ка за .223 .
 

Hidden

Редовен Потребител
Гледам, че в един български сайт се продават револвери и пушки, стрелящи с черен барут. Те не подлежат на регитрация, уведомяване и т.н. Та питането ми е: някой може ли да сподели опит с такива оръжия?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Така е. Обаче разковничето е там, че не можеш да притежаваш черен барут. С други думи, ако искаш да спазваш Закона можеш да ги притежаваш, но без да ги използваш като такива.
Доколкото знам, законово можеш да притежаваш черен барут само със специално разрешително за възстановки на исторически събития.
 
Нагоре