ЦЕВИ - видове, проблеми , почистване, дулна фаска.

Jorom

Редовен Потребител
Не намерих някъде да се обсъждат плюсовете и минусите от премахването на шока на цевта на ВТ65, та ще помоля някой който има наблюдения по въпроса да даде инфо.

Свалих цевта на моето бт65 с цел да му правя фаска с помощта на сачма от лагер...но се замислих защо някои премахват шока... Как се разбира дали шока е дефектен? При прекарване на ръка на чашки, те вървят равномерно до шока(25 мм преди дулния срез), от там се изисква значително усилие за да изкарам навън чашката (тествано с жсб стратон 5,51 и монстър 5,52)
 

methaa

Редовен Потребител
Сещам се за няколко възможности.
Шока може да е прекалено тесен. Тогава няма да можеш да стреляш защото нормалните напр. 5.52 ще са прекалено широки и ще се премачкват. По-малките, които могат да минат през шока безпроблемно ще се мандахерцат в цевта и също ще се деформират.
Другия вариант е да няма плавен преход между цевта и шока и той да започва рязко като стъпало. Тогава ще се натрупват оловни стружки в основата на шока.
При двата варианта не очаквай никаква точност от пушката. По-добре без шок отколкото с лош такъв.
Ако пушката стреля добре, по-добре не го пипай. Целта му е да калибрира съчмите преди да напуснат цевта.
Пусни една снимка на съчмите които си прекарал през шока.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Обикновено шокът на хатсанските цеви в 5.5 е много гаден и само пречи. В горните калибри е ок, но в 5.5 почти винаги трябва да се премахне.
 

Jorom

Редовен Потребител
преди да играе сачмата:
9060159W.jpg

след като игра сачмата:
9060156Y.jpg

Хатсанската цев стана за 20 минути, от доста по-меко желязо е спрямо цевта на Крал-а, за която отиде 1 час да и направя фаската. При асана ползвах сачма 6,35мм и паста за драскотини на 3М.

След като направих фаската, прекарах с шомпол чашките през цевта...като гледам, само баракуда мач (уж 5,51) има проблем с шока...с баракуда мач 5,53 пушката прави значително по-малка група отколкото с 5,51 Аз и без това от баракудите предпочитам мач 5,53 а нея не я мачка шока, така че не виждам проблем с моя шок. Шока е плавен, няма ръб/стъпало и не пуска стружки на чашките...единствено че се пооловява бързо.
9060154m.jpg


9060188X.jpg
 
Последна промяна:

methaa

Редовен Потребител
Опитай с JSB в няколко субкалибъра. Там отклоненията са много малки и ще получиш по-добра представа. Оловото им е много меко и при раздуването може да се представят по-добре от баракудата.
А тези дългите съчми ги забрави. Ще им трябват големи скорости за да летят хубаво.
 

Jorom

Редовен Потребител
Отдавна трябваше да я направя тая фаска...
Имам и жсб 1,03 - 5,52 и 5,53
Всъщност при асана най-добра точност получих с жсб 1,175-5,52 след като намалих мощността на около 40 дж. От 50м 8 изстрела в капачка от бира...падна ми и разхода на въздух доста: 57 изстрела за 75 бара. Група като с баракуда мач 5,53 но с air stripper и пълна мощност...което беше най-доброто до момента...но въздуха свършваше бързо...добре че съм 120 кила, че не ми тежи толкова помпенето...
Сега ще експериментирам с малко по-висока мощност - около 50 дж.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
За дулната фаска е писано много и значението й е понятно на повечето стрелци, но масово се пренебрегва входната фаска, там където всичко започва. На снимката можите да доловите огромната разлика, как си е оформила чашката при цев без и със входна фаска. Когато няма входна фаска, полетата избутват част от метала назад и чашката остава хлабава в цевта при по-нататъшното си движение. Остава шока, ако има такъв и ако е читав да спаси положението, като насочи прамилно чашката. Отделно тези малки пера които се получават влияят на полета и къде ще замине един бог знае. В дясно чашката не е орязана от полетата, а отъпкана, като по този начин оловотж запазва еластичност и чашката се движи доста по-стегнато и правилно в цевта. Освен това липсват тия допълнителни елементи участващи в аеродинамиката.

П.ПНещо не мога да кача снимката. Ще опитам пак след малко.
 

Attachments

  • IMG_2.jpg.jpg
    IMG_2.jpg.jpg
    294.4 KB · Прегледи: 177
  • IMG_20170330_204645_1_2.jpg
    IMG_20170330_204645_1_2.jpg
    294.6 KB · Прегледи: 174

lynx

Редовен Потребител
Тая цев е била с троен шок, един на входа, другия на изхода на цевта.
Третият шок е за стрелеца, като види къде заминава чашката и изпада в шок.
154209.jpg
 

Yordan Yordanov

Новодошъл
Колеги, горещо препоръчвам Dominus, при нужна от работа по цеви. Моята Хасанка BT 65 6,35, подобри значително точността, след работата по нея.
Бързо и за малко пари.
 

anibis

Редовен Потребител
Направих си и аз такава муфа, за изкарване на цевите от цевните кутии на повечето ПП.
Цевта излезе без много зор,направо се изкефих.Инструмента наистина върши работа.

30878-5f189835a336fbdf2ecbeadc232afcc7.jpg


30879-2403979a5411c33eceaf8c6f111ca720.jpg


30880-c35228e37df72eabcb3791d171a8060f.jpg

CIMG6228.JPG CIMG6234.JPG CIMG6238.JPG

А ето от къде съм го видял тоя инструмент!

 

DeadShot

Редовен Потребител
Кой ще познае каква по народност е фаската :D Колеги,има ли нужда от преправяне?Калибъра е 6.35
xrRrM36.jpg
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Фаската е турска - познава се по ъгъла. Дали има нужда от преправяне си казва самата цев-на хартиена мишена на 50 метра. Ако групира добре не се пипа. Фаската не се гледа на външен вид, а дали си върши работата. Затова първо виж дали работи добре. Между другото в 6.35 на хатсански цеви никога не ми се е налагало да правя фаска-стреляли са много добре за разлика от 5.5 където са трагедия.
 

anibis

Редовен Потребител
Тия братушки не спират да ме изненадват.
Калибър .25 туист 340 16мм. 520мм.фирма Лобаев, те първа ще почне да се говор за тия цеви.
 

Attachments

  • IMG_1772_thumb.jpg
    IMG_1772_thumb.jpg
    57.2 KB · Прегледи: 143
  • IMG_1774_thumb.jpg
    IMG_1774_thumb.jpg
    120.9 KB · Прегледи: 138

dberov

Редовен Потребител
Много полезна джаджа и на разумна цена, която вече закупих.
Предлага се с различни метражи на кабела от 1 до 10 метра и с различни диаметри на лещите 5.5мм, 7мм, 8мм...като най голямата леща снима с най добра резолюция от 2.0MP. Единственото изискване е телефона да е с Андроид 4 или по нов и да подържа OTG.


Това е линка към продукта - http://www.ebay.com/itm/1-5M-5-5mm-Android-Endoscope-Waterproof-Borescope-Inspection-Camera-6-LED-Cam-MT-/351669279909?hash=item51e11f5ca5:g:wdMAAOSwyjBW2VgX

Ето и Андроид приложението - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vaultmicro.camerafi


 
Последна промяна:

Venco

Редовен Потребител
Здравейте, нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да попитам за моя проблем,ако не извинявам се предварително...Попадна ми ИЖ 22 доста старичък и искам да го възстановя.Открих, че цевта е наранена от страната на цевната кутия, месинга е леко смачкан навън...поправимо ли е и по какъв начин? Четох за фаските, но искам да попитам дали е възможно за тази цев.Поздрави.
 

Attachments

  • IMG_20170827_093651.jpg
    IMG_20170827_093651.jpg
    106.2 KB · Прегледи: 102
  • IMG_20170827_093651.jpg
    IMG_20170827_093651.jpg
    106.2 KB · Прегледи: 96

lynx

Редовен Потребител
Не изглежда много плашещо. Може и да не се нуждае от ремонт.
Прекарай една, две чашки през цевта с шомполче и ги огледай внимателно за нехарактерни наранявания.
Прегледай също и фаската отпред, там стават по лесни повреди по цевта, които се отразяват на точността.
На мишена си личи най-добре, с лоша цев чашките заминават накъдето си поискат.
 

Venco

Редовен Потребител
Стрелях с нея както си е в този вид в момента,от около 10 м. бие малко долу и в дясно, но не са разпръснати попаденията.Отпред няма поражения по цевта.Може би най-добре да не я пипам за сега, и да видя как ще е след смяната на маншет, пружина и уплътнението на цевта, благодаря за съвета :)
 
Последна промяна:

Venco

Редовен Потребител
Аз я зареждам с лявата ръка...до 2-3 години ще се оправи значи;):) Може би си прав,опитах корекции от мерните прибори и няма голям ефект понеже са максимума си, доста е стара и не знам как е била ползвана преди. Какъв е начина за проверка на цевта, дали е изкривена?
 
Нагоре