ChairGun3 Pro - Софтуер за изчисляване на траектория

rashko

Редовен Потребител
Някой знае ли как се променят кликовете дава ми да напиша максимум 72 клика ???
 

Attachments

  • New Microsoft PowerPoint Presentation.pptx
    300.4 KB · Прегледи: 70

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Ето един начин за измерване растоянието от центъра на цевта , до центъра на оптиката.
http://airgunaccuracy.wordpress.com/chairgun-and-scope-height/#

Считам , че е по точен отколкото да се мери с шублери и т.н.т защото не на всяка оптика центъра е точно в центъра на тубуса, а и ако имате шина с наклон още по сложно, кое растояние да мерите. Тествах посочения метод преди 3 дни. Поставих фолио на оптиката, пробих малка дупка в центъра, увеличението на минимум, корекцията на тумблерите на нулата (спрямо прострелката). Взех парче картон и поставих малка ярка точка на картона, погледнах я през оптиката от растояние 20-30 см, като застана на хикса -стрелях, за всеки случай го направих 3 пъти с различни точки. Измерих растоянието от точката до центъра на попадението на чашката, въведох тези данни за височина на оптиката в програмата, разпечатах табличка с кликовете за различни дистанции. Направих тестове от 8 до 50 метра, правил съм по тридо пет изстрела на всеки метър до 38 метра, от 38 до 50 метра през два метра. Кликовете за всяка една дистанция на практика съвпадаха с тези показани от програмата.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Една интересна програма от създателя на ChairGun , програмата се казва RealWorldClicks –(V1.0.4)- реално тази програмка е вложена в ChairGun затова я пускам в тази тема (но е много по лесна за ползване)
Може успешно да се използва за да знаете корекциите си в кликове на всякакви дистанции.(ако не ползвате кликове има и такава RealWorldPOI но нея не съм я тествал на практика)
RealWorldClicks може да се ползва дори да нямате хронограф. Не е необходимо да мерите разстояние от оптиката до цевта, не е необходимо да знаете с каква скорост стреля пушката, не ви трябват BC на чашките, даже няма нужда да знаете кликовете дали са 1/4 или 1/8
Просто излизате на полето и с избраната чашка прострелвате нулата на избраната дистанция. После прострелвате минимум още две дистанции по възможност с по голяма разлика по между им. (може и още две , максимум са 5дистанции плюс нулата )
Например нула на 30 метра, после стреляте на 45 и на 10 метра (записвате си колко клика показва оптиката на другите две дистанции в цели числа например 41 клика на 10 метра и 14 клика на 45 метра ) Отваряте програмата - нанасяте трите дистанции с тестваните на практика брои кликове и програмата екстраполира траекторията на изстрела и показва различните кликове за различните дистанции. Правите си табличката и сте готови.
Тествал съм го на практика и при мен работи точно -затова и го споделям. Чеиргъна също си бачка, но там може да въведете грешно данни за височина,скорост, балист коеф. и .н.т и да ви подведе.
Програмата може да намерите ТУК:

П.П. Имайте предвид че така направената таблица за различните дистанции е валидна само за метео условията за конкретното време и място където сте правили прострелката, както и за чашките с които са правени реалните прострелки.
Но пък дори да направите прострелка реална за всеки метър, тя пак важи по същия начин.
 
Последна промяна:

ivofox

Редовен Потребител
Chair Gun Някой знае ли от къде да си е сваля,пробвам от Хавке но не става изобщо.С уиндълс 7 съм.
 

dberov

Редовен Потребител
Ето един начин за измерване растоянието от центъра на цевта , до центъра на оптиката.
http://airgunaccuracy.wordpress.com/chairgun-and-scope-height/#

Считам , че е по точен отколкото да се мери с шублери и т.н.т защото не на всяка оптика центъра е точно в центъра на тубуса, а и ако имате шина с наклон още по сложно, кое растояние да мерите. Тествах посочения метод преди 3 дни. Поставих фолио на оптиката, пробих малка дупка в центъра, увеличението на минимум, корекцията на тумблерите на нулата (спрямо прострелката). Взех парче картон и поставих малка ярка точка на картона, погледнах я през оптиката от растояние 20-30 см, като застана на хикса -стрелях, за всеки случай го направих 3 пъти с различни точки. Измерих растоянието от точката до центъра на попадението на чашката, въведох тези данни за височина на оптиката в програмата, разпечатах табличка с кликовете за различни дистанции. Направих тестове от 8 до 50 метра, правил съм по тридо пет изстрела на всеки метър до 38 метра, от 38 до 50 метра през два метра. Кликовете за всяка една дистанция на практика съвпадаха с тези показани от програмата.

Днес реших да попълня коректно стойностите в Chairgun и направих същото измерване на разстоянието от центъра на цевта до центъра на оптиката. Не зная дали защото пушката е къса - булпап и оптиката ми е изнесена максимално напред (само 80мм преди края на модератора) но след гореописаната гимнастика която и аз направих няколко пъти се оказа че резултата от попаденията в мишената и измереното разстоянието от центъра на оптиката до центъра на цевта съвпадат до милиметър и долния пример за правилно и не правилно при мен не важи защото резултата е идентичен.2015-05-06_011901.jpg
 

methaa

Редовен Потребител
Прав си!
Това го взех от хелпа.

Scope Height (SH)
The scope height is the distance between the line-of-sight and the line-ofdeparture
measured at the muzzle, i.e., where the trajectory begins.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
При мен и на Доминатора и на Хамерлито и със старата и със новата оптика всичко ми съвпада. Даже си разпечатах Scope Tape като бях малко скептичен, но всичко ми съвпада. От осмия до петдесетия метър..
 

methaa

Редовен Потребител
При мен чеиргъна е бъркал само два пъти при стрелба под малък ъгъл, от около 5-10 градуса на 125 и 135 метра. Даде ми корекция с 1,5 дот повече.
 

dberov

Редовен Потребител
На мен в началото ми даваше греши данни с половин дот но вчера след изчисленията вкарах абсолютно точни стойности и два дена тествах на различни дистанции. Днес започнах от 100 метра, 120, 150, 200 и накрая на 300 и всичко е ОК.
 

apapazov

Редовен Потребител
Колко е бк-то на ЖСБ 0,547 . Новият Чеъргън ми го дава 0,0210 а по спомен предишният го даваше 0,0280
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Винаги го е давало 0,0210. Явно на предния си го въвел и затова е било така. С инсталацията на новата версия се е върнало старото...
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Балестичния коефицент най добре си го изчисли ти за конкретната пушка и партида. Аз сега имам партида 4.52 0.547 грама с БК 0.0315, а на друга партида ми е бил 0.026. Също така се промена и за различни цеви
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Балестичния коефицент най добре си го изчисли ти за конкретната пушка и партида. Аз сега имам партида 4.52 0.547 грама с БК 0.0315, а на друга партида ми е бил 0.026. Също така се промена и за различни цеви
Васо, 0.0315 не е ли прекалено? Съвпада ли ти траекторията с този БК?
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Васо, 0.0315 не е ли прекалено? Съвпада ли ти траекторията с този БК?
Да и аз много се учудих, но е така. Мерих го и с пропадане, после го мерих и с рогато хроно сложено на 32 метра спрямо пада на скороста и пак средно толкова излиза...това с фанито. Лошото е че от тази партода имам останали само една кутия. Иначе мерих и на екзакт премиум същия ден и БК там е по нисък
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Балестичния коефицент най добре си го изчисли ти за конкретната пушка и партида. Аз сега имам партида 4.52 0.547 грама с БК 0.0315, а на друга партида ми е бил 0.026. Също така се промена и за различни цеви
Това е точно така както го е казал Васко, на 100% подкрепям, и за това е писано ама никой не му е обръщал сериозно внимание, и също ще се забрави пак след време :D

Васко поздравления от мен :cheers:
 

vencibull

Потребител
Изтеглих си мобилната версия на чеиргън, обаче да попитам, оптиката като не е hawke коректно ли мери програмата?
 
Нагоре