Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

sts1969

Редовен Потребител
Мерси!
Договора има ли нужда от нотариална заверка?
Не, поне моят не го заверявахме при нотариус и нямаше проблем. До две седмици и двамата трябва да посетят КОС и единият да я отпише а другият да я уведоми като нов собственик. Запази си копие от твоето уведомление.
 

lynx

Редовен Потребител
За такива сделки не се изисква заверка на подписите при нотариус, 100% е сигурно! ;)
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Прегледай некролозите,виж някой пресен,договор ,и бегом в Кос!
Ники никъде по некролозите не пише ЕГН-то и номера на личната карта на починалия така, че няма как да направи договор за покупко-продажба чрез некролог. С подобни предложения може дори да се навреди на форума или на администратора му. Има закон - трябва да го спази. Просто е. Може да търси и друго решение, но това трябва да си остане за негова сметка, а не на този форум.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Най-добре ходи до КОС,хората ще ти решат проблема.
 

topkitena

Новодошъл
Понеже ми предстои да си купя въздушна пушка от онлайн магазин, бих искал да попитам какви документи са необходими за нейната регистрация? Да не би да пропуснат да ми пратят пушката с нещо, което е задължително за регистрацията.
Извинявам се за глупавия въпрос, но наистина не знам, досега не ми се е налагало да регистрирам въздушно оръжие.
 
Последна промяна:

didarai

Редовен Потребител
Онлайн никой магазин вече няма да ти продаде и 3 джаулов СО2 пистолет , та камоли пушка .
Купува се на място срещу подпис в тетрадката им. Попълва се гаранционна карта на твое име (ако си над 18 г) . Ако е над 24 джаула , по закон трябва да я "уведомиш" в КОС до 14 дена .
 

sts1969

Редовен Потребител
Онлайн никой магазин вече няма да ти продаде и 3 джаулов СО2 пистолет , та камоли пушка .
Купува се на място срещу подпис в тетрадката им. Попълва се гаранционна карта на твое име (ако си над 18 г) . Ако е над 24 джаула , по закон трябва да я "уведомиш" в КОС до 14 дена .
и с Лична карта :)
 

FreeMan

Редовен Потребител
Днес ми трябваше закона и като го изтеглих видях че има някои изменения и допълнения от 27 Юни2014г.
Прилагам закона да си го има тук, също смятам да направя извадки които касаят само ВО, нося си ги ако на някой нещо му хрумне и си надскочи правомощията.
 

Attachments

  • ZAKON_ZA_OBVVPI_MVR.20.02.2015.pdf
    763.9 KB · Прегледи: 62

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Не зная дали е от това изменение, но хората регистрирали пушкалата си по настоящ адрес трябва да го направят по постоянен такъв, защото в новия текст пише :

§ 11. Лицата, придобили неогнестрелни оръжия (газово и сигнално оръжие или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула) до влизането в сила на закона, ги декларират пред началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице в срок до една година от влизането му в сила.

Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице

Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Лице, което продаде или дари на друго лице притежаваното от него газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула, или го замени, е длъжно в 7-дневен срок от прехвърлянето да уведоми писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице

В стария текст можеше и по адрес на съхранение на оръжието.. Сега не може, което е много тъпо. ДА си регистрирам пушката в Козлодуй, въпреки че живея в Троян..

Иначе като зачетох промените от миналата година касаят само производството на оръжия и взривни вещества. За нас май промени няма. По горното е промяна от преди това...
 

FreeMan

Редовен Потребител
Аз не виждам промени и в цитираните текстове.
Думата "или" дава право на избор от страна на лицето.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Не дава. Едното е за юридически лица и за това пише местонахождение на обекта. Обект на съхранение може да е магазин или склад... Поне аз така го тълкувам. КОС-а и той... Някой юрист да каже...
 

рангел

Потребител
Здравейте на всички! Едно въпросче да задам, купих си хатсан ат4410 новичко от турция проблем ли ще е да уведомя кос със турска фактура? Достатъчен ми е отговор да или не. Извинявам се за въпроса може и да има някъде отговор в темата но съм го пропуснал.
 

lynx

Редовен Потребител
Ако във фактурата фигурират марка, модел, сериен номер и дата значи са налични всички нужни данни.
Отиваш и си подаваш уведомлението, предполагам не си пропуснал законовия срок.
 

рангел

Потребител
Благодарство за бързия отговор, няма да имам проблем значи купих я преди два дни. Още не съм стрелял
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Купувачът е длъжен да уведоми пушката в РПУ по местоживеене в 14 дневен срок. Продавачът е длъжен да извести за продажбата в РПУ, където е била уведомена от него пушката. За него срокът е едноседмичен.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре