Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Massive Atack

Новодошъл
А какво правя ако съм си харесал пушка втора ръка, подлежаща на уведомление, но собственикът й, от който искам да я закупя няма никакви документи за нея ?
 

st_beer

Редовен Потребител
Правите договор за покупко-продажба и си я регистрираш и готово.
Не е така просто Ники. Ако стария собственик е пропуснал срока да си я уведоми подлежи на санкция глоба 500 лв.
По добре за него е или да не я продава с договор или да си запази за себе си докато дойде време да я хвърли,но в никакъв случай не трябва вече да ходи да я уведомява.
Ако я продаде с договор на Massive Atack и той отиде да я уведомява в КОС ще му поискат копие от уведомлението на стария собственик и тогава ще се завърти колелото на късмета.
В момента не я знаят никъде и най-добре е да си остане така и няма да има наказани и потърпевши до момента в който се случи изненадваща среща очи в очи с властта и поискат да направят проверка. До сега никога не ми се случвало да ми проверяват такава документация,а си и мисля ,че на властите изобщо не им се занимава с нашите въздухарки на тоя етап.
 

praetorian

Редовен Потребител
А, стария собственик ще го дупят вероятно :D.Това се подразбира....По- добре за него да не я продава.
 

Niki

Редовен Потребител
Ебаси,много дословно го четете този закон.Ще го уплашите човека..........Масиве атак,ако човека няма уведомление,вадиш един документ,че пушката е под 24дж ,слагаш го в джоба и отиваш да стреляш.Няма да уведомяваш,няма ,косе и босе......Не те знам от къде си ,но мога да ти съдействам за такъв документ.
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
Я кажи от къде мога да се сдобия с такъв документ и какво требе да направя,не че не мога да им пусна по една чашка в г..а да видят че е 16ка и не боли много но все пак добре ще е да си имам документ:cheers:
 

Niki

Редовен Потребител
Заповядай в София,във ВИП магазина издават такъв документ.Цената е 10лв.!
 

lynx

Редовен Потребител
В Закона пише, че като придобиеш пушка над 24 дж. си длъжен да уведомиш служба КОС по местоживеене в указания срок.
Новият собственик отива с договора и си пуска Уведомление, по този начин си спазва изискването по закон.
Какво му пука на новия собственик, че стария не си е изпълнявал задълженията и не е спазвал закона?
Ако въобще подгонят някого, то ще е стария собственик.
На новия не могат нищо да му кажат, той си е изпълнил изискването.
 

Niki

Редовен Потребител
Е,да де,ама ако старият притежател му е приятел или какъвто там да е,трябва ли да го топим?????????Ей,пичага ,ако си от София с документи или без ще ти я регистрирам тази пушка ,бе.Давай ми я тази пушка да я регистрирам на мое име тука и след това ще ти я продам/условно,без да ми я плащаш!!!!!!!!!!!!!!/
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
А я да попитам какъв беше срока за подаване на уведомление за пушка купена от човек и проблем ли е ако се закъснее няколко дена?
Благодаря предварително за информацията :cheers:
 

Massive Atack

Новодошъл
Много далеко съм от София, за жалост. Ще трябва да питам някой познат, и запознат с нещата полицай :)
 

sts1969

Редовен Потребител
...мисля 2 седмици от датата на договора, аз за това не сложих дата на двата екземпляра, а с продавача се разбрахме да се уточним каква дата да напишем за да е удобно и за двамата, договора няма нужда от нотариус. :)
 

st_beer

Редовен Потребител
@Massive Atack
Другия вариант е да си извадиш бележка,че пушката е под 24 дж ако имате там където живеете да замерват. Слагаш една къса пружина и минаваш в класа под 24 дж. Така ще си имаш нужния документ и стария собственик ще си е чист заради това ,че не уведомил пушката.
 

st_beer

Редовен Потребител
Напълно законно си е да се продава щом се произвежда от завода като артикул и се предлага като стока. В много рибарски магазини се предлагат и продават мрежи и не е забранено от закона.Проблема обаче идва от това ,че не е законно да се използват както заглушитела така и мрежите.

п.п
В тази тема на стр 1 и пост 1 са най важните извадки от закона касаещи нашето хоби.

Чл. 60. (1) Забраняват се:
1. откритото носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност;
2. съхранението и носенето на оръжия за спортни и за културни цели с патрон в цевта или в барабана;
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
а) на политически, синдикални и културни мероприятия;
б) на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
в) в обществени заведения за хранене и увеселение;
г) в молитвени домове, храмове и манастири;
д) в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и в социални домове;
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества;
4. придобиването, съхранението, носенето и употребата на саундмодератори за оръжия;
 
Последна промяна:

Емо

Потребител
Това за което попитах,дори не може да се демонтира от пушката...
Иначе в магазините, се продават прекрасни карабини, ама всеки път ми искат разрешително :(:(:(

п.п. мрежите се използват напълно легално за промишлен риболов;)
иначе и с кухненския нож, можеш да подхлъзнеш тъщата, ама и те са на свободна продажба...

п.п.п. някъде в закона, дефинирано ли е "саундмодератор", че и малко на чуждица мяза
 

andi

Редовен Потребител
Емо , почети малко , после малко премисли малко какво си прочел . Помисли защо тук няма тема за "саундмодератори" . Засега само "цвъкаш" от тема в тема . Направо се чудя на колегите дето ти се връзват да ти отговарят ! Още повече нито си писал откъде си , нито какво ВО имаш , нито какви са ти интересите в този специализиран форум - пълен анонимко .
Ако целта ти е да трупаш постове , има си "дъра-бъра" .
Излез на светло , срещни се с колегите от твоя град - ще разбереш повече и ще ти спести време .
 

Емо

Потребител
Ще се опитам да формулирам отново въпроса си:
Придобих, съхранявам, нося и употребявам пушката от подписа...
Нарушавам ли закона според вас?
 

methaa

Редовен Потребител
Не, ако си уведомил КОС че я притежаваш.
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Ще се опитам да формулирам отново въпроса си:
Придобих, съхранявам, нося и употребявам пушката от подписа...
Нарушавам ли закона според вас?

Ако пушката е над 24 джаула, имаш нужното уведомление в КОС в себе си, използваш я извън населеното място и не стреляш по живи мишени...не нарушаваш закона. За това че пушката има заводски интегриран модератор никой няма да ти направи проблем, Хатсан пускат на пазара модел със заводски заглушена цев, Крикет е със заводски интегриран модератор...и не съм чул някой да е имал проблем за това до сега.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре