Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Dominus

Редовен Потребител
Не ме разбирай погрешно.
Така си решил, така си направил. Написах го по-горе.
Направи ми впечатление, че като се напише въпросната дума и всички настръхват, което е малко пресилено.
Ако трябва да съм честен, тази тема мен изобщо не ме вълнува, най-малкото пък конкретни технически аспекти.
Който иска може да намери достатъчно информация в нета.
 

cdman

Администратор
Прав си да - който иска ще търси - идеята да изтрием старата тема беше точно това , да не правим обсъждане и да няма чертежи :cheers:
 

Vesko_Varna

Потребител
Здравейте! Темата е доста голяма и не мога да я прочета цялата, затова ще питам. Ако някой е сглупил достатъчно да регистрира въздушен пистолет от рода 3дж. Значи ли че човекът който го купува от него също трябва го регистрира? Благодаря предварително!
 

FreeMan

Редовен Потребител
Здравей,
В Р.България не се регистрират ВО. Подлежат само на уведомление.
Всичко под 24 джаула не подлежи, но има колеги които пускат по едно в районното в случай на проверка от некомпетентни органи и последващите спорове кой какво знае и какво не.
Ти си избираш.
 

lynx

Редовен Потребител
По принцип купувача не е задължен да го регистрира, при положение че не е над определената в закона мощност.
Къпувачът сам ще си прецени дали при евентуална проверка от органите, ще тръгне да им се обяснява че пистолета не подлежи на регистрация или ако вече го е регистрирал ще си представи документа и драмата ще приключи набързо.

p.s.
Упс, Фримен ме е изпреварил... ;)
 

Vesko_Varna

Потребител
Благодаря за информацията!:cheers:
Аз си имам регистрирани ловни пушки в КОС, като имах ПЦП и него бях регистрирал(после отрегистрирал). Но графика ми не съвпада с този на КОС, а и се водя в друго населено място ... толкова бягане за една играчка 3 джаула...
 

Niki

Редовен Потребител
никако уведомление за пищак,почти няма такива над 24дж,а тези няколко които са,са цифра и са явление в Б-я!
 

lynx

Редовен Потребител
Ники, кварталния не членува в нашия форум и не е особено запознат с некви си там джаули и мощности, но най-вероятно е чувал че имало там някакви си уведомявания за въздушно.
Нека всеки сам да си преценява за кое да си има докимент и за кое да обяснява, че не подлежи на уведомяване :)
Повечето от нас вече са се сблъсквали с разправии с органите и докИмента поне за мен се оказа силен довод да ги отпратя набързо.
Но както казах: Всеки сам да си реши според личните виждания.
 

Niki

Редовен Потребител
Е,аз за това съм си извадил документ удостоверяващ колко джаула е пищака за да не ходя да УВЕДОМЯВАМ.А като си закупих чисто нов от магазина във фактурата пишат хората ,колка дж. е .Готов съм за кварталният и други такива модели.
 

st_beer

Редовен Потребител
Имаш ли си документ за джаулите никъде не ходи. Показваш му го на полицая,кварталния и друг там който те проверява. Цитираш му закона и го оставяш да вземе решение. Ако не знае закона си е негов проблема. Да си го вади,прочита и научава. Аз също не съм уведомявал никъде нищо понеже си имам документ за пушката колко джаула е.
П.П
Между другото хората изобщо не им се занимава с нашите плякалки. Правят го по сигнал ако някой се обади и ги извика.
 

methaa

Редовен Потребител
А как стои въпроса с фабричния модератор? След като разгледат пушката не им ли прави впечатление топуза в края на цевта o_O
 

lynx

Редовен Потребител
Гадното е, че в някои градове е по-трудно да си изкараш документ за мощност, отколкото да уведомиш за пушката в КОС.
А и уведомяването е безплатно, което за някои хора е важно.
Другата простотия е, че документа за мощност "подлежи на обсъждане с органите" дали има някаква правна и/или юридическа стойност.
А уведомлението от КОС си е кажи речи издаден от Районното и там спорове няма.
Въпреки че никога не се знае на какъв ще попаднеш, да ти скъса нервите за глупости и да ти изгуби времето.
 

st_beer

Редовен Потребител
Това е заводска работа и не е модератор ,а камера за разширяване и успокояване на въздушната струя :) Все пак никой не очаква от въздухарка да гърми като топ и тоя звук им се струва нормален за въздухарка.До сега съм нямал никакви проблеми. Идва ли са полицаи докато стрелям на стрелбището и са стреляли даже с пушката ми за проба да я видят как стреля. Дори и шефа на КОС е идвал разговаряли сме си него и никога сме нямали никакви проблеми.Не прави ли човек простоти няма и проблеми.
 

FreeMan

Редовен Потребител
А как стои въпроса с фабричния модератор? След като разгледат пушката не им ли прави впечатление топуза в края на цевта o_O

Никъде не пише че пушка трябва да се носи и показва!
Закона те задължава да уведомиш (ако е над 24j)
Изпращаш по пощата уведомлението и след месец отиваш да си вземеш документа.
 

methaa

Редовен Потребител
Мен лично ми казаха да я донеса за да сверят номерата на пушката и на документа, иначе не ставало...
Освен в КОС, има и други които могат да ви срещнат на полянката. Тогава всичко зависи от какво са яли и пили предната вечер.
 

st_beer

Редовен Потребител
Кои други освен органите на реда имат някакви права да проверят и изискват документи от нас?
На мен никога не са ми искали да нося пушка да я гледат,а съм уведомявал поне 3 броя въздухарки и един газеняк .
П.п
Лекета винаги имало навсякъде и всеки град. Просто не сме подали на такива до сега и дано не попадаме да си опваме нервите и влизаме в излишни пререкания и спорове и да си помрачаваме излета и отдиха.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
Мен лично ми казаха да я донеса за да сверят номерата на пушката и на документа, иначе не ставало...
Освен в КОС, има и други които могат да ви срещнат на полянката. Тогава всичко зависи от какво са яли и пили предната вечер.

Нямат право да искат да им я носиш - това е смисъла на уведомяването , твоя е отговорността какво ще напишеш . Занасянето и "сверката на номерата" се прави при регистрацията на ОО .
 

FreeMan

Редовен Потребител
Освен в КОС, има и други които могат да ви срещнат на полянката. Тогава всичко зависи от какво са яли и пили предната вечер.
Това беше преди близо 25 години. Вече не е така. А който от тях не го знае е време да го научи!
 

praetorian

Редовен Потребител
Това беше преди близо 25 години. Вече не е така. А който от тях не го знае е време да го научи!
И могат да го на учат по много вреден за тях начин, повярвай ми.Много са отворени, докато не се сблъскат с действителността.На подадена жалба, подписана от адвокат и написана грамотно, се на..кват :no::no:Има закони и толкова.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре