Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и т.

Dominus

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

От къде мога да си купя такъв?
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

DANNY написа:
Ангеле, три страници по-назад бях споменал, че си бях взел реплика на автоматичен нож BUCK. Идеята ми бе да си го нося в раницата. След време обаче се получи луфт около оста на завъртането на острието. Е вярно е, че аз цепих клони с него, като го удрях с камък. ;)
За да избегна подобен проблем в бъдеще аз се ориентирах към нож с "фиксирана цев".
п.с. автоматичния нож реплика продължава да ми върши работа. Просто бе побългарен с подмяна на оста. А стоманата се оказа добра. Очаквах доста по-голямо изтъпявяване при работа.

Да и аз си мислех за фиксирано острие. Въпроса е каква дължина би била най-универсална. Преди залитах по дължината, но се оказа че за домашна работа 12-15 сантиметра са по-удобни от 20. Но дали в планината едно по-дълго и масивно острие не е по-удобно?
 

andro

Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

Два от моите ножове.
 

Attachments

  • Снимка1640.jpg
    Снимка1640.jpg
    442.7 KB · Прегледи: 66
  • Снимка1641.jpg
    Снимка1641.jpg
    571.4 KB · Прегледи: 45
  • Снимка1642.jpg
    Снимка1642.jpg
    429 KB · Прегледи: 51
  • Снимка1643.jpg
    Снимка1643.jpg
    437.4 KB · Прегледи: 51
  • Снимка1644.jpg
    Снимка1644.jpg
    547.2 KB · Прегледи: 56

praetorian

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

angelmr написа:
DANNY написа:
Ангеле, три страници по-назад бях споменал, че си бях взел реплика на автоматичен нож BUCK. Идеята ми бе да си го нося в раницата. След време обаче се получи луфт около оста на завъртането на острието. Е вярно е, че аз цепих клони с него, като го удрях с камък. ;)
За да избегна подобен проблем в бъдеще аз се ориентирах към нож с "фиксирана цев".
п.с. автоматичния нож реплика продължава да ми върши работа. Просто бе побългарен с подмяна на оста. А стоманата се оказа добра. Очаквах доста по-голямо изтъпявяване при работа.

Да и аз си мислех за фиксирано острие. Въпроса е каква дължина би била най-универсална. Преди залитах по дължината, но се оказа че за домашна работа 12-15 сантиметра са по-удобни от 20. Но дали в планината едно по-дълго и масивно острие не е по-удобно?


В планината едно острие не е достатъчно, или е свързано с много компромиси.Комбинацията мачете + малък нож е идеално.Аз ползвам мачете и един опинел (който след заключване на острието си става фикс отвсякъде ;) ). Брадвата натежава, не е много удобно да се мъкне.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

praetorian написа:
angelmr написа:
DANNY написа:
Ангеле, три страници по-назад бях споменал, че си бях взел реплика на автоматичен нож BUCK. Идеята ми бе да си го нося в раницата. След време обаче се получи луфт около оста на завъртането на острието. Е вярно е, че аз цепих клони с него, като го удрях с камък. ;)
За да избегна подобен проблем в бъдеще аз се ориентирах към нож с "фиксирана цев".
п.с. автоматичния нож реплика продължава да ми върши работа. Просто бе побългарен с подмяна на оста. А стоманата се оказа добра. Очаквах доста по-голямо изтъпявяване при работа.

Да и аз си мислех за фиксирано острие. Въпроса е каква дължина би била най-универсална. Преди залитах по дължината, но се оказа че за домашна работа 12-15 сантиметра са по-удобни от 20. Но дали в планината едно по-дълго и масивно острие не е по-удобно?


В планината едно острие не е достатъчно, или е свързано с много компромиси.Комбинацията мачете + малък нож е идеално.Аз ползвам мачете и един опинел (който след заключване на острието си става фикс отвсякъде ;) ). Брадвата натежава, не е много удобно да се мъкне.

В такъв случай съм почти готов, имам си кукри, не страдам от липса и на джобни ножове, а за всичко кулинарно някоя от трамонтините ще влезе в употреба. :)
 

andi

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

13-15см + 40см - работеща комбинация
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

???
Хора, в кои планински джунгли ходите на туризъм дето ви се налага проправяне на път с мачете? К'во правите из тез' шубраци дето ги сечете с мачете?
Признавам, аз си бях харесал много последното мачетето на *Гербер в по-малкият му вариант.
Тъкмо тръгна да си го взимам и се отказвам.
Непрекъснато си задавам един въпрос, на който все не мога да си отговоря положително:
Колко пъти съм имал нужда от използването на мачете в Родопите или Стара планина?
Не знам вие къде ходите но аз виждам други неща, като доста по полезни и необходими в туризма. Също така определено не съм съгласен, че мачетето е по-удобно да се използва вместо брадвичка или обратното. Следователно защо да се правя на колумбийски трафикант препасан с мачете? :) ...за да се фукам, че съм *Гербер, че съм марков и всички да видят с колко пари съм се набутал? :)
За цепене и сечене на дърва от брадвата по-добро няма! И определено бих вложил там пари за класна, маркова, туристическа брадвичка, която също няма да нося всеки път с мен. Просто не е толкова належащ инструмент.
Аз говоря за реалния туризъм а не за гъзарията, че си собственик на нещо от марката- ХХХХХ

----------------
:) *Гербер- да не се възприема, като политическа агитация да гласувате с номер 18! :)
 

praetorian

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

Опитай с брадвичка, или нож да разчистиш драките от мястото за палатката ;) ;) .Мачете трамонтина струва 15 лева ;) .Брадва не ми трябва, защото не ми се налага да сека по- дебели дървета от 10-на см в диаметър.Дърва за огън винаги има готови, паднали и сухи.
 

didarai

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

DANNY написа:
....
За цепене и сечене на дърва от брадвата по-добро няма! ....
В един от епизодите с Беър Гилис , той разказа как някакъв натюр индиън му казал ,че когато отива в гората си взема с него само брадвичката (томахоук най-вероятно)кибрит и една връв.Това казал му е напълно достатъчно за всичко.Нашият човек го питал "какво ще прави ако му се намокри кибрита?" , а отговора бил : "ще свиря на цигулка" :) .
Аз не съм турист , но ако ще мъкна нещо и да е едно , само тогава виждам смисъл в нещо както кукри-то , до колкото може да замести брадва и нож едновременно.В колата си нося обаче брадвичка и един мини пушдерър и досега друго острие не ми е трябвало.
Взех едно колд стийл латин мачете за баща ми.За зачистка и кастрене наистина е по-удобно от брадвичка , но е и по-голямо , а от брадва със същия размер , не може да се мери при сечене (например).Няма универсално сечиво.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

praetorian написа:
Опитай с брадвичка, или нож да разчистиш драките от мястото за палатката ;) ;) ..............

Аз отново питам, що за туризъм практикувате и къде, че чистите драки за да си опънете палатката!?
Аз се занимавам с активен туризъм повече от 30 години и досега не съм практикувал подобен метод из нашите планини. При тези страхотни ливади, които имаме... ...не знам от, кой се криете, като шумкари в гората, че сечете драки !?
За толкова години съм ползва 2 швейцарски ножчета, няколко обикновени, правено от мен ножа с "фиксирана цев" и ПОНЯКОГА съм носил брадвичка.
На нашият туризъм тук в България ти трябва един нож и нищо повече. Дървата дори се намират с извличане от близката горичка. Сухите дърва се чупят лесно определено бих си взел други вещи полезни за туризма вместо тежестта на едно мачете. Но минаваме в друга тема.
 

didarai

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

Жената стопи на котлона на едно ножче за белене дръжката , та го рефрешнах малко и ще влиза в куфара с инструментите. ;)
 

Attachments

  • DSCN2420.JPG
    DSCN2420.JPG
    131.7 KB · Прегледи: 89
  • DSCN2496.JPG
    DSCN2496.JPG
    170.9 KB · Прегледи: 87
  • DSCN2500.JPG
    DSCN2500.JPG
    144.3 KB · Прегледи: 80
  • DSCN2503.JPG
    DSCN2503.JPG
    144 KB · Прегледи: 88

batnan

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

И сега жената с какво ще бели :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Re: Хладно оръжие, обща тема-ножове, самурайски мечове и

:D
Те бяха комплект 4 бр.
2 от този тип острие-карамбит(много трудно отъпяеми от жена , режеща в чиния , че само върха му се търка в порцелана) и 2 тип боуи .
Ми....купих друго кво да правя :pardon:
 

qtex

Потребител
Знам, че преди време писахте за Opinel ножовете тук и искам да Ви попитам как се представят? Някакви забележки имате ли?
Мисля да поръчам N12 Carbon за баща ми от arms-bg.com като подарък за рожден ден, но ме притеснява да не ръждясва прекалено бързо?

пс: Горната снимка с швейцарците = мечта. Завиждам благородно! :)
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
Ножката е перфектна но наистина си иска редовно търкане с щурка 1500 или 2000 понеже потъмнява от най малкото,достатъчно е 15 мин да има вода по острието и веднага ще стане на петна.Другото което знам е че не е хубаво да се подарява нож но може и да не съм прав или да е някаква стара легенда.Иначе моя нож го имам от декември месец и до сега е точен два пъти първия път още след като го купих и вторият път след като не можахме да намерин дъска и трябваше да режа в порцеланова чиния.Но от тогава е страшен и не се е налагало да го точа след като внимавам малко от малко върху какво режа.Още информация може да ти даде колегата @praetorian че е по навътре в материята :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
Аз също знам,че нож не се подарява, а се откупва с метална пара!Символично купуване, но не чисто подаряване.Не знам подробности за този обичай, или май не ги помня,защото бях много малък като го видях за първи път и явно не съм разбрал смисъла.Въпреки това и сега, като подарявам на някого нож, не му казвам,че му го подарявам, а му искам метална пара срещу ножа!:cheers:
 

st_beer

Редовен Потребител
Много старо поверие е че, нож не се подарява.Когато подаряваш на някого нож един вид ти му подаряваш смърт.Друго поверие е че подареният нож "прерязва" добрите отношения между двама души.Ножът все пак е един много красив ,функционален ,а в миналото важен и ценен предмет и той се е подарявал и все още се подарява.За това ,когато се подарява нож ,получателят го заплаща с дребна сума пари и така го откупува.
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
Значи все пак не съм се объркал.Благодаря много че ме светнахте защо не се подарява нож.:cheers:
 
Нагоре