Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

Termina4

Потребител
от известно време си купувам пържена трицона от пазара в "Чайка" във Варна. продават и други готови благинки калмари, филе от бяла риба, скумрия и всичко е доста вкусно
работят от понеделник до събота ot 17:00h до 22:00h
специално трицоната струва 1,5 leva za 100 grama вкусовите качества са отлични и силно препоръчвам :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
И за проба на новата платформа , както и за съживяване на темата , следват малко летни "деликатеси".
Имамбаялдица:)
Накратко моя начин:
Патладжаните на две , киснат , после се пържат .
Задушават се чушки, моркови, лук, дръжки магданоз и чесън , сол,захар,черен пипер.
Тва върху патладжанлъта.
Залива се с настъргани домати + захар,сол зърна Ч.П. запича се 30-тин мин на макс и готово.Накрая ръсим с магданоз на ситно . Става мозък
Другото.....чушка бюрек.
Освен тва правих баница с локум за пръв път и стана чудесна.С малки мои корекции е по тази рецепта.
http://www.supichka.com/2013/04/siropirana-banica-s-lokum.html
Освен нея метнах и един зрял боб със свински джолан.
Право в херметика и като нормална боб чорба , само без да слагам мазнина.Джолана пуска достатъчно.И тъй като говорим за джолан от домашна пърлено-печена свЕня с кожата , боба освен всичко останало добива и опушен вкус. Чуднина.;)
 

Attachments

  • DSC09161.JPG
    DSC09161.JPG
    577.4 KB · Прегледи: 36
  • DSC09162.JPG
    DSC09162.JPG
    895.7 KB · Прегледи: 34
  • DSC09164.JPG
    DSC09164.JPG
    887.9 KB · Прегледи: 35
  • DSC09166.JPG
    DSC09166.JPG
    517.5 KB · Прегледи: 38
  • DSC09170.JPG
    DSC09170.JPG
    649.5 KB · Прегледи: 38
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Това го пуснах преди малко у фейса. По-точно видях снимката там и я коментирах.
Пускам го тук за любителите кулинари.
Kartofki.jpg
6 средно големи картофа нарязани по посочения начин. Изплакнете с вода след нарязването за да се отмие нишестето. Предвидете за всеки картоф по една сл краве масло. Половината от маслото сложете на дъното на подходяща тавичка, в която ще печете картофите. Останалото масло разпределете върху тях, поръсете със сол, пипер , чубрица . Загрейте фурната на 220 градуса. Печете около 30-40 мин, като на всеки 10 мин отваряте и с лъжица поливате картофите с мазнината от дъното на тавичката. Малко преди края на печенето, след последното обливане ги поръсете с галета и внимавайте да не я прегорите. Сервирайте с мазно меко сиренце пресен лук, поръсете с копър, а може и с овкусени с дресинг от зехтин и лимонов сок шайбички червен лук и маслинки. Студена биричка...задължително.:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Рязането на картофите май ще изисква голямо старание.
Мога да ги направя много тънки, като трамвайни билети но най-долу е опасно да не се среже до долу.
Ще се пробва и ще видим :):cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Сложи картофа между два молива и режи смело.
Може и да не е моливи. Просто нещо, което да не позволява на ножа да слезе до долу.
 

didarai

Редовен Потребител
Аз бих пропуснал чубрицата (аромата на масло е по-приятен и достатъчен) , бих налял малко вода (по-малко от пръст) на дъното и задължително , ако не са пресни бих ги ръснал и със захар и пикантина за супа.Когато водата се изпари , картофа ще е готов , но ако позволява печенето отгоре (или се пусне фурната само отдолу) може да се продължи докато се полу-запържи и отдолу. :cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Времето вече отива към по-хладно и взех да се застоявам повече в къщи.
С това меракът за готвене се засили и реших да си спретна нещо, с което да притикам малко биричка.
Мернах в магазина охладени пилешки дробчета и се сетих за една вкусна и лесна рецепта, която всеки с мерак може да си я приготви.
За целта ви трябват половин килограм пилешки дробчета - за предпочитане охладени.
Не, че замразените не стават, ама....прясното си е прясно, а и цената им не е кой знае колко различна.
Необходим е и стар лук. Много. За всеки 100 гр. дробчета предвидете поне една средно голяма глава.
Трябва ви също тенджера, тава, олио сол, чубрица и брашно.
Като начало може да започнете с почистване на дробчетата. Внимавайте някъде да не е останала жлъчка или ако забележите зелено по някоя част изхвърлете го, че горчи.
Почистете от ципички и ги измийте добре. По-големите, може да прережете на две, но не ги надребнявайте. Нека са целички.
Сложете дробчетата в тенджерата и налейте студена вода, така че да ги покрие поне два-три пръста.
Не добавяйте сол!
Изчакайте да заври, отделете с решетъчна лъжица, мръсната пяна и варете още 5 минути.
След като отделите мръсната пяна е времето в което трябва да включите фурната да се загрее.
Включете я на MAX.
Налейте на дъното на тавичката олио - 60-100 млл. в зависимост от размера на тавата.
Сложете я във фурната и изчакайте олиото да се загрее до степен, в която като пръснете малко водичка, да започне да цвърти.
След като изтекат петте минути, свалете тенджерата, отцедете и изхвърлете водата.
В купичка или друг подходящ съд, наливате олио за да можете удобно да потапяте дробчетата.
В друга купа сипвате брашно, а в него добавяте сол на вкус и чубрицата. Количеството е според предпочитанията.
Започвате да панирате дробчетата, като първо ги потапяте в мазнината, после в брашното и пак в мазнината.
Панирате дробчетата едно по едно, подреждате в горещата тавичка и връщате във фурната.
Печете 10-15 мин на 220 градуса.
Докато чакате дробчетата да се изпекат идва времето за лука.
Нарязвате го на полумесеци и с 3-4 сл олио в тиганчето докато омекне.
Поръсвате с една 1-2 сл брашно и пак запържвате за около 1 минутка. Добавяте 100-120 млл водичка и с получената смес покривате дробчетата в тавичката.
Запичате за още няколко минути 5-10 и.....внимавайте да не си опарите езика. Горещо е, но ако все пак го опарите, потопете го в чаша със студена биричка.:cheers:
Времената и количествата могат да варират в зависимост от използваните съдове, продукти, различните видове и марки фурни. Така, че опитвайте от време на време за готовност и вкус.
 

didarai

Редовен Потребител
В Кауфланд има промоция на зайци ся , та по този случай => Зайо-Байо с лук и вино и един крем-карамел в тава (по желание на рожденика ,а по моя преценка във форма от кекс ) :)
 

Attachments

  • DSC09209.JPG
    DSC09209.JPG
    403.9 KB · Прегледи: 50
  • 10643202_760015527377393_197350802_n.jpg
    10643202_760015527377393_197350802_n.jpg
    53.3 KB · Прегледи: 51

lynx

Редовен Потребител
И жена ми си пада по прИмоциите.
От както в Лидл пуснаха патици по 2 кила, в къщи само патки ядем :D
Не че се оплаквам де, даже много ми харесват и още не са ми писнали, рано е да направя "семеен проблем".
Ще нахъсам жената да минем на зайци за известно време :D
 

petkof

Редовен Потребител
Аз също много обичам заешко и то регулярно е на масата приготвено по различни начини включително и мляно.В това месо няма мазнини и е подходящо и зиме и лете.Патките ги нападам като стане новото вино след петела на Петков ден!:):cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
И жена ми си пада по прИмоциите.
..
Миналата седмица имаше яко намаление на пушената сьомга в Кауфланд . 100 гр. за 2,50 лв. Може и още да я има.Та........награбих , награбих и => 2 табли със суши . Първата (сн. 1 и 2) беше за домашно ползване и не и се старах толкова , втората беше за "подарък" .

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG
 

didarai

Редовен Потребител
Няа страшно Ники . Нещо съм си бил напълнил дроба с повече мазнини от нормалното , та ся минавам на прясно , после на кисело зеле и няма да има скоро специалитети :D . Аку гу изпразня навреми , по Коледа пак ша почна да го пълня подобаващо.:lol:
 

didarai

Редовен Потребител
Магданозени кюфтенца . Жената им беше фен в една близка кръчма . Наложи се да и покажа как се правят .......всъщност .:D
 

Attachments

  • DSC09405.JPG
    DSC09405.JPG
    214.7 KB · Прегледи: 53
  • DSC09412.JPG
    DSC09412.JPG
    139.3 KB · Прегледи: 53

didarai

Редовен Потребител
ПИрфекНи ;) , за разлика от прегорелите брашнени топки за които плащаше жената.
Аз съм месо-мазноядец ,но смачках доста с кеф .Малкият също , за жената да не говорим.
Рецептата:
Доста магданоз .Без дръжките и нарязан на мн . ситно , за да не ти се влачат влакна из устата.
Сол,лук на ситно,галета,черен пипер,джоджен,чубрица и твърдо натрошено сирене.....всичко на око.После почваме да чупим яйца едно след друго (3-4 нагоре) и бъркаме , докато стане плътна смес . Не рядка , но не и суха. С лъжица слагаме да пържим в тигана и леко разстиламе и оформяме .Обръщаме със шпатула и няма нужда да прегарят .На снимката се вижда до кога . Изваждаме върху салфетка. Добре е на 2 тигана (ако се правят повече) да се сменя олиото , щото се пени заради яйцата. С млечен сос , таратор или само с кисело мляко , са убиец .
 

ininia

Потребител
ФТКС
С таратор,с таратор! И майка ми и жена ми ги правят почти така.Много са вкусни!
 

didarai

Редовен Потребител
Ами......на мен лично подобни хапки+капки никога не са ми били по вкуса. Това не е готвене , а подреждане на продукти . Върха беше с пинцетите . :confused: Тва сигурно така и се яде . С пинцети и лупа . Гледането си е гледане , ама трябва и да се наяде човек . Гурме ??? .........Дооообреее.
Щом някой готвач по телевизията започне да ми обяснява как за него бил водещ вида на ястието , щото видиш ли първо си го виждал и после си го вкусвал , веднага ми е ясно , че не готви вкусно.
Няма и как . Често заради цвета и вида , вкуса отива по дяволите , а аз ако искам да гледам .....има картини.
И обратно (обикновено китайците) , когато някой готви с лекота и просто "намятва" нещата , след което слага лек щрих за украса , това често се оказват най-вкусните ястия.
 
Нагоре