FX Airguns или как се прави шведска тройка-аз, тя и вибратор (саундмодератор)

bleu81

Редовен Потребител
Стрелял съм с 5.5 намалена до 110 м/с и към 5J - на десетина метра и нямаше никакви ядове. Стига да са от меко олово проектилите би трябвало да няма проблеми.
За ФТ-то беше настроена на 182 м/с - уцелването на капачки на към 80 метра не беше мисия невъзможна.

Ако JSB намалят съдържанието на олово може би ефекта от намаляването на скороста ще стане доста по осезаем.

Да разбирам че тия цеви не работят с безоловни? Рано или късно еу ще излезе с директива за оловните чашки и тогава ще сменяме цевите с нещо по старомодно...
 

Don

Потребител
Тук говорим за класическите Смут Туист цеви, а не за новия вариант СТ X, при който каналите са по-дълги. От ревютата които съм гледал при СТ Х с безоловни муниции точността е сравнима с тази на нарезните цеви.
При класическите СТ цеви нарезите са разположени в последните 4-5 см от цевта и поради тази причина по-твърдите безоловни проектили не могат да получат оптималния спин. Да кажем че групата би се отворила 30-50% повече от тази на нарезна цев. Ако не гониш олимпийски резултати тази разлика не е толкова фрапираща.
 

bleu81

Редовен Потребител
Фх роял с каква цев е?

Тук говорим за класическите Смут Туист цеви, а не за новия вариант СТ X, при който каналите са по-дълги. От ревютата които съм гледал при СТ Х с безоловни муниции точността е сравнима с тази на нарезните цеви.
При класическите СТ цеви нарезите са разположени в последните 4-5 см от цевта и поради тази причина по-твърдите безоловни проектили не могат да получат оптималния спин. Да кажем че групата би се отворила 30-50% повече от тази на нарезна цев. Ако не гониш олимпийски резултати тази разлика не е толкова фрапираща.

От сайта на ФХ оставам с впечетление че е с "класическа " слоу туист цев, виж за кроун си пише FX Smooth twist X
 

Don

Потребител
Единствените модели които могат да ползват новите цеви са - Crown, Impact, Wildcat MK2 и предстоящата да се появи Dreamline. Предполагам че и при останалите ще бъде възможно да се монтира, но ще трябва бай Фрезист да играе.
 

bleu81

Редовен Потребител
Ходих да гледам Рояла на живо в Сотис преди да я поръчам. Все пак я харесах само по картинка и добре, че го направих понеже това определено не е моята пушка.. поне не е моят приклад. Може желязото да си струва но ако е облечен в нещо друго. Точно пред спусковата скоба където бих си сложил ръката има една цицина а под нея манометъра. Толкова ли беше трудно да го сложат отпред или поне да изравнят ложата..
Имаше един Бос, който май е със същия приклад като Роял 400 и определено беше по удобен.
Търсенето явно продължава...
 

bleu81

Редовен Потребител
Взимай Crown,изключително удобна и балансирана пушка.Имаш и опция за цеви

При една и съща конфигурация (4.5мм карбонов бутилка 480с3 ) Кроун е с едни 1000 лева по скъпа от Роял 400 при еднакъв екстериор, което си 30% и при условие че целта е 4.5мм пушка не го намирам за оправдано.

По резонния въпрос е и за което не намирам достатъчно категорични мнения във форума е дали СТ цев ще групира добре на 50м на 2-ра степен настроена на 16дж. От това което съм прочел в чужди форуми СТ цевите стрелят добре в ФАК скорости (не по добре от хубава изцяло нарязана или полигонална цев) но намалени до суб. 16 дж енергии отварят значително групите заради недостатъчната жироскопична стабилизация . В роя ред на мисли може би Короната да си струва разликата в цената само заради новата СТ-х цев която май е с изцяло нарязан ствол, но пък по същата логика за тия 1000 лева разлика в цената на Роял400 може да се сложи ЛВ полигонал например например или друга добра цев и да се окаже че стреля по добре от Корона със СТ-х.

Както се вижда тук размилите се въртят около универсиалността на пушката заради 3-те степени.

Нека някой който има пушка със СТ цев в 4.5мм сподели как се държи на 50м при 16J.

поздрави
 

barbaron

Редовен Потребител
Колега, тази цев беше екзотика дълго време и НЕ се предлагаше (поне когато аз търсих ФХ). Имаше дори изказано мнение, че ще я спират поради неоправдани очаквания. И сега ако някой ти даде задоволителен отговор - не знам как ще се изтълкува (дали е от ъпдейтнатия вариант на СТ или не). Ще следя темета с интерес, въпреки, че този калибър сякъш отдавна съм го забравил от сметките си...

Говориш непрекъснато за "втора степен".... Моята "втора степен" е доста променлива, защото имаме променлив редуктор и още един плин-джи-пляктор с който се променят настройките. Отделно тази "втора степен" също се коригира (донастройва). Та идеята ми е да питаш/говориш за скорост на определен проектил през СТ цев, вместо да споменаваш степени.

Ще ме извиняваш ако съм те засегнал с нещо - да знаеш, че познанията ми са повече като на ползвател, отколкото на разбирач!

Успех и късмет с избора!
 

bleu81

Редовен Потребител
Говориш непрекъснато за "втора степен".... Моята "втора степен" е доста променлива, защото имаме променлив редуктор и още един плин-джи-пляктор с който се променят настройките. Отделно тази "втора степен" също се коригира (донастройва). Та идеята ми е да питаш/говориш за скорост на определен проектил през СТ цев, вместо да споменаваш степени.

Привет, Говоря за втора степен понеже рояла има 3. Втората дава малко над 16 джаула и ще ползвам главно нея. Някой ще пита защо направо не си купя направо 16й пушка ами ще ползвам тая на средна мощност - ами защото повечето 16дж пушки не могат с едно движение на пръста да станат 24дж , а после когато искаш пак да се върнеш отново на ниска мощност без да ти трябват шестограми и хронограф.
първа степен пък е чудесна за бенчрест в коридора :)

Поздрави
 

Don

Потребител
Попитай и колегата Alucard, той е единствения който съм виждал да стреля с 4.5 на 16J. Ако не се лъжа Стриймлайна е еднаква по устройство с Рояла.
 

bleu81

Редовен Потребител
Попитай и колегата Alucard, той е единствения който съм виждал да стреля с 4.5 на 16J. Ако не се лъжа Стриймлайна е еднаква по устройство с Рояла.

Питах го вече, и не ме разубеди ..Току виж фх-овете да станат с един повече края на другата седмица...
 

bleu81

Редовен Потребител
Bleu81
Ако ще ползваш пушката за спортни цели,не вземай такава с много регулировки,особенно на джаули!Ако ще я ползваш да стреляш по "мишена"с голяма убойна зона вземай!

По голяма убойна зона от 4см във фт/хфт май няма. Взимам я с универсално предназначение. Стрелба по метални катерици, зайци, тигании бутилки и всяква нежива материя вкл. Хартиени мишени. По " мишени" не стрелям отдавна. Регулировката на мощноста затваря трансфер порта и е с детенти които ако са изпълнени добре би имала добра повторяемост. като се настрои веднъж средната степен на 16дж не би трябвало да се променя а и винаги може да се намали малко редуктора и пружината и да си стане 16ка. Доста положителни неща има в пушката, дано само цевта не е голямо разочарование но цев се сменя все пак. Останалата железария мисля, че е на добро ниво. Редуктор, 480см3 въздух, би трябвало да даде много изстрели с добра консистентност. .. Ще я видим...ако дойде :)
 

bleu81

Редовен Потребител
Пушката дойде най накрая
IMG_20180922_115040.jpg
Знам, че доста хора ме убеждаваха че ФХ не са каквото са били, знам, че цевта е "особена", че имат проблем с о-пръстена на редуктора и клапана създава проблеми, но тая грозна черна пушка ми скочи в ръцете и аз не се дърпах :) Може би всеки трябва да опита и по един Фх преди да си купи хубава пушка ;-)

Като я гледам има някаква прилика с другото ми пцп - явно си падам по грозни черни пушкала и това си е.

Ето я и нея!
IMG_20180922_130810.jpg … ама вие си ги знаете :)

Първо впечатление- опитах се да я напомпя с помпа и разбрах че няма да стане както с пунчера … ще ми трябва бутилка или ще помпя всяка вечер през седмицата по време на спортните новини:)
Пушката е адски тиха, спусъкът е приятен, зареждането на чашка от барабана не е много плавно-но може би защото стрелях с плоскоглави чашки.

Засега ми харесва. Нека я видим и как стреля :)

Поздрави
 

bleu81

Редовен Потребител
Фобро ви утро,

До колко бара следва да се пълни тоя роял? На цевната кутия пише 220 но моята не с алуминиева бутилка 400сс а с карбонова бутилка 480сс като на кроуна и импакса а тях ги пълнят т до 250. В американските сайтове пише новия модел роял с карбонова бутилка се пълнел до 250 бара.

На някой да му се намира тапичка за бързата връзка? Търся за мъжката която е пушката.

Търся си също плочка за еденична стрелба. Уж щяха да ми пратят една испанците но не я намирам в кашона.

Поздрави
 
Нагоре