ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

dreamdreamt

Потребител
Здравейте колеги, да питам и аз един въпрос. Днес за първи път ми попада под ръка едно хроно и реших да тествам скоростите на пушката - GAMO CFR IGT 5.5 .
По принцип доста отдавна бях правил тестове с различни марки чашки и различни грамажи и се бях спрял от дълго време на JSB 5.5 1.03 gr.
Днес направихме излет и премерих скоростите и се втрещих. Единствените други чашки, които имах, бяха GAMO Rocket 5.5 0.94 .
Разликата в скоростта при излизане, а пък и на 30 м. беше в рамките на 25-30 м/с.
С JSB-от начална около 160 м/с , на 30м. дистанция около 145-150 , с Гамото съответно около 190 м/с , на 30м. дистанция около 175-180.
Много голяма разлика, която не очаквах. Направи ми впечатление, че Гамо сачмата влиза много плътно, даже някога остава да стърчи навън преди да затворя, а ЖСБто много лесно и хлабаво влиза - точен калибър 5.52. Явно моята цев харесва доста повече надкалибрените сачми. До сега даже ми беше направило впечатление, че много често ЖСБ-то лети на спирала, а не в хубава линия. Попаденията на Гамо сачмите беше с около 8-10 см по-високо на 30 м дистанция в сравнение с ЖСБто.
Направих си проба даже като разширих полата на няколко ЖСБ сачми и скоростта веднага се вдигна с около 15 м/с. Очевидно е , че тези сачми са хлабави за моята пушка.
Та въпросът ми беше от къде мога да си взема да пробвам различни марки и модели надкалибрени сачми, да кажем 5.53 , 5.54 , даже и 5.55 ако има такива.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
5.53 мисля, че може от Пеко да купиш.
Но не съм сигурен дали имаше в грамаж 1.03 или само на 1.17 се предлагаха.
Може и тестова кутия на JSB да вземеш, само за проба за да се види какво се случва.
Аз бих пробвал и с Баракуда, някой модел може да пасне на твоята цев....или евентуално FTT.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Единствените чашки, които съм виждал заводски с маркировка 5.55 са FTT на H&N. Гамовските цеви май си харесват по твърдите и надкалибрени чашки.
 

dreamdreamt

Потребител
Мерси колеги за съветите , сега потърсих и намерих тези, от тях ще се пробва
Чашки H & N Field Target Trophy 5.53мм, 5.54мм, 5.55мм

https://arms-bg.com/component/virtuemart/chashki-h-n-target-trophy-5-53mmarms.html?Itemid=0

Лошото е , че нямат кутии по 200, за да тествам първо.

Иначе ми се струва баракудата 1.37 грама ще дойде тежичка за моята пушка - номинал уж 21 J.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Субкалибъра се дава като размер на главата на чашката, не на полата.
JSB имат субкалибри в .53 само при екзакта 0.547 в .177 и 1,03 и 1,175 в .22.
След като си разширил полата и е вдигнало скоростта, мисля, че може входната ти фаска да е по-алтава. Имаше едно Гамо Хънтър с такава фаска на колега, но в .177. Стреля си с 0,67 и полимаг, като си минава предварително полите на чашките леко с главата на друга чашка.
Този номер работи и при металмаг-а..
Та чашки с твърди или дебели поли едва ли ще хареса, явно не може да ги раздуе.
ПП. За да сравняваш скорости, трябва и теглата на чашките да са ти поне приблизително еднакви.
 
Последна промяна:

dreamdreamt

Потребител
Сега като се замисля това е просто луда работа да разтягам полата на всяка сачма, ще търся такива с по-широки поли - някой ако има идея за нещо подобно да свирка.
Ще се пробват и такива примерно:

https://arms-bg.com/component/virtu...ellet-gamo-prohunter-5-5-mmarms.html?Itemid=0
https://arms-bg.com/component/virtu...ellet-gamo-promagnum-5-5-mmarms.html?Itemid=0
 

Nikola

Потребител
Още седят в Турция и не мога да ти взема,вече 3 месеца и половина.А както е паднала лирата по днешният курс една кутия 125 бр.- 7 лева.Не си стигам задника да го захапя:mad:
Колега, проблем ли е преноса на съчми през граница. Че и аз се бях замислил да си взема някоя друга кутия от Турция.
 

lynx

Редовен Потребител
Сега като се замисля това е просто луда работа да разтягам полата на всяка сачма, ще търся такива с по-широки поли - някой ако има идея за нещо подобно да свирка.
Ще се пробват и такива примерно:
https://arms-bg.com/component/virtu...ellet-gamo-prohunter-5-5-mmarms.html?Itemid=0
https://arms-bg.com/component/virtu...ellet-gamo-promagnum-5-5-mmarms.html?Itemid=0
Колега, има вероятност да останеш разочарован от тези модели чашки.
Навремето когато нямаше читави чашки на пазара, доста хора стреляха с ПроХънтър и бяха доволни, но с течение на годините Гамо развалиха дори и този модел.
На твое място бих тествал с тези модели, които ти посочихме по-горе.
Друг вариант е да потърсиш нова цев, което няма да е лесно за намиране и вероятно цената ще е неприятна.
 
7

7842

Гост
Колега, проблем ли е преноса на съчми през граница. Че и аз се бях замислил да си взема някоя друга кутия от Турция.
Не знам,било ги страх защото са плътни проектили и приличали на куршуми.Аз парите ги прежалих,но ме е яд че няма откъде от друго място да си купя такива проектили в 6.35 мм-2.85 гр.Ако зная че в Одрин в оръжеен магазин ги има,още утре паля колата и тръгвам.Платил съм 15 кутии и си седят в Истанбул 3 месеца и половина.Другият вариант е да ги пратят по техен куриер в Одрин,но нали трябва да дам име,адрес а аз не разполагам с такова:'(.От нашите куриери DHL могат да ми ги доставят.........срещу 350 лева.Ще пия една студена вода за парите и .............
 

Georgiev.81

Новодошъл
Колеги забелязах че в калибър 4.5 на така хвалените чашки във форума JSB освен различната тежест (което е ясно) има и различен диаметър 4.51 , 4.52 и 4.53??? Е нали всички са калибър 4.5 как да го разбирам това, че едните влизат по плътно в цевта а другите по свободно ли? И кой са за предпочитане в случея?
 

Dominus

Редовен Потребител
И така. Трябваше да проверя нашумялата 27-ма партида, ей тъй от чисто любопитство, поне от към тегло. С главите и дупетата им нямам намерение да се заигравам.
Отделих чашки с тегло от 0.545 до 0.550гр.
Много приятно ме изненадаха в теглово отношение. Над 0.550гр максимално достигнаха до 0.553гр. Под 0.545гр имаше много малко с тегло предимно 0.541-0.542гр и само 2бр. с тегло около 0.537гр.
При селекцията на 101 чашки в пластмасовата матричка отсях само това в капачката от чашки. Та в общи линии може да се заключи че масово варират в 10-12 сантиграма (от 0.542 до 0.552)и много редки изключения 0.537 и 0.553гр.
 

Attachments

  • IMG_20180909_213946.jpg
    IMG_20180909_213946.jpg
    417.5 KB · Прегледи: 63

bleu81

Редовен Потребител
Привет,
какво им е на тия чашки, че са толкова евтини ?
Predator Metalmag 5.5 mm 17 grain 200броя/кутия 3.80
лв
https://www.krale-schietsport.nl/en/airgun-pellets-predator-metalmag-5-5-mm-17-grain.html

Гледам, че цената на същите в калибър 4.5 е лв21.40

Може би са сбъркали цената … все тая, поръчвах разни неща от Крале и купих 10 кутии да уплътня пакета. 10 кутии за 38 лева все ще стават за нещо...

Ако някой ги харесва сега е момента да си поръча.
 
Последна промяна:

Sen

Редовен Потребител
Привет,
какво им е на тия чашки, че са толкова евтини ?
Predator Metalmag 5.5 mm 17 grain 200броя/

Колега, влизам на линка ти и ги виждам на цена 21.40 лв. на кутия в калибър 5.5. Може ти да ползваш някоя отстъпка при закупуването на много артикули или просто да е било временна грешка, или т.нар. flash sale, краткотрайна промоция...
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Така е, рЕСко промениха цената.
Може някой да се е пробвал да ги купи на безценица и от сайта да са го корегирали.
 
Нагоре