Приклади - изработка и поддръжка

sts1969

Редовен Потребител
Лененото масло или от био магазин или от аптека с поръчка, четох една тема в ловния форум, шкуриш с номер 300 , след това нанасяш няколко ръце ленено масло, оставяш да преседи 1 ден и нанасяш 1 ръка орехов байц, полираш с 2000 и нанасяш с гъбичка пчелен восък. Накрая полираш с плат за полиране, какъвто ползват полирмашините
Здравей! Не искам да се заяждам в никакъв случай, но не виждам смисъла от лененото масло ако ще се нанася орехов байц след него, и да нанесеш пчелен восък с гъбичка...това ми се ще да го видя на живо как ще успее някой ??? Тия в ловджииския форум четох че си мажат прикладите с омаслени парцали с машинно масло...така че отдавна не им обръщам внимание :wall:Лененото масло обикновенно се е ползвало преди много години за предпазване на дървесината от дървояди и тем подобни вредители, не предпазва от влага и захабяване на дървесината. Нанася се като дървото се загрява с мощен сушоар или пистолет за гор. въздух на минимална тепмература (около 50-60 градуса) порите на дървесината тогава се отварят, и се напоява 3-4 пъти за 1-2 дена. Придава по-тъмен цвят иии... това е, ако ще нанасяш след това байц, се губи смисъла от лененото масло, да не говорим че двете хич не се "обичат" защото дървото пуска ленено масло дълго време след финиша...и ще цапа много яко ръце и дрехи с този байц. Ще са нужни много листи шкурка 2000 за да се подготви за въпросният пчелен восък, който се нанася пак чрез разтопяване с пистолет за гор. въздух, и загряване на дървото за да попие восъка в порите. Всичките тези процедури отнемат около 1 седмица нерви и здраво цапотене (повярвайте ми) като восъка придава много приятно кадифено чувство на допир, но също не предпазва от влага. Потта от ръцете попива спокойно в дървото като след време остават тъмни неприятни матови петна, съответно приклада ще се нуждае от редовно опресняване на повърхността. Не навивам никого, но аз за моя последен приклад ползвах само малко по-тъмен орехов байц за придаване на "характер" на дървесината, след това нанесох няколко слоя силиконово масло, като първия слой цапаше много здраво заради байца, след 3-4 ръце, всичко си дойде по местата. Приклада не поема никаква влага, не остават никакви петна по ръкохватката и подбузника, след 3 години цвета си е все така свеж и непроменен като в деня на изработката. Съвет от препатил, почнеш ли байцване, задължително гумени ръкавици, че иначе все едно си белил 2 чувала орехи с голи ръце. :D :cheers:
 

nikolai89

Редовен Потребител
Само споделям видяното в ловния форум, на снимки изглеждаше много добре, но и човека беше написал , че отнема 1 седмица процедурата
 

sts1969

Редовен Потребител
Най-хубавият ефект се получава при финиша с пчелен восък, но се иска много яко търкане и втриване на восъка в дървото в продължение на 2-3 дена...Старите майстори който спазват традициите, втриват восъка на ръка и вълнени кърпи...като търкат бързо за да се вдигне температурата чрез триене, и да се разтопи твърдия восък, да се загрее добре дървото, и да попие втечнения загрят восък в него. Сам се сещаш как се търка няколко дена на ръка...и съответно каква цена би сложил мастора на така изработен приклад. Верно че ефекта е поразителен, но се иска и редовна поддръжка и опресняване с восък. :cheers:
 

nikolai89

Редовен Потребител
IMG_20180212_072038.jpg IMG_20180212_071441.jpg IMG_20180212_071600.jpg

На снимки не се вижда добре, но на живо е много яко. Не е използван нито един грам лак или боя. Шкурене, байц и ленено масло
 

zograffa

Редовен Потребител
Така се прави,единственото,което ненавиждам повече от пластмасов приклад е лакиран такъв.
 

didarai

Редовен Потребител
И аз тъй . Толкоз да си мразя лакирaния приклад . 4-та година нито ми цапа ръцете , нито го мажа переодично , нито ми пука като го вали дъжд , па и накрая и си изглежда....като лакиран , без да се мъча да му докарам "лакираният" вид . Лош приклад ! Лош ! :D:D:D
 

sts1969

Редовен Потребител
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Хубави са, но не са сложни за резбоване (2-3 дена). Ето нещо по-сложно, което заслужава също уважение:
View attachment 69346 View attachment 69347
Не е важно дали са сложни, а естетични и да допадат на собственика, аз примерно подобен кич като тоя дето си показал хич не го възприемам, но пък е един вид произведение на изкуството, но все пак не ме кефи на оръжие, и нещо странно ми седи.
 
Последна промяна:

Venco

Редовен Потребител
Колеги, дадоха ми две орехови трупи с размери 80см. и 110см. и диаметър около 35см. Ще станат ли за заготовки за приклад и на какви размери е най-добре да се нарежат ? В добро състояние е дървото, не е напълно сухо, няма загнило, спукано и т.н. и ми е жал да го изгоря ако може да се ползва:)
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Аз вече подготвям 1 за първия ми булпап.:) До колкото знам първо трябва да се вари,ще почвам да чета,какво се прави.

IMG_20180422_153730.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Момчета, за заготовки ви трябва добре изсушена дървесина, без дефекти, чворове, цепнатини и други екстри.
Преди да се обработва е нужно да съхне поне 7-8 години на сухо и хладно място.
Хубавите заготовки струват доста пари, огледайте из нета.
 

GEORGI PL

Новодошъл
Одеве го забелязах, не знам как е станало .. спукал ми се е приклада на БТ-то .. Някой имал ли е подобен проблем? Някакви идеи с какво да лепя?
 

Attachments

  • DSC_0440.jpg
    DSC_0440.jpg
    267.5 KB · Прегледи: 144
Нагоре