Приклади - изработка и поддръжка

Nikola

Потребител
Колеги имам Хаенел 312 и се чудя как да възстановя приклада. Та в процеса на работа ми изникнаха следните въпроси:
1.Кой номер да е последната шкурка за финиша.
2. Какво да е покритието (знам, че ще стане перфектно с Тру оил, но не ми се дават 50 лева за байц,лак или каквото е там)
 

zograffa

Редовен Потребител
Шкурката повече от 400 няма смисъл според мен.Финиша може и с балсин на балистол,към 15лв.кеф ти светъл,кеф ти тъмно кафяв,има и червеникав.Удряш му колкото ръце ти харесва резултата.
 

Lazo

Новодошъл
Здравейте и за много години на всички във форума! Счупи ми се прикладът на GAMO Spectra. Дали може да бъде изработен дървен такъв или трябва да го търся като резервна част? Някой имал ли е подобен казус?
 

sts1969

Редовен Потребител
Здравейте и за много години на всички във форума! Счупи ми се прикладът на GAMO Spectra. Дали може да бъде изработен дървен такъв или трябва да го търся като резервна част? Някой имал ли е подобен казус?
Качи няколко подробни снимки, и ще получиш подходящи съвети. :cheers:
 

anibis

Редовен Потребител
Здравейте и за много години на всички във форума! Счупи ми се прикладът на GAMO Spectra. Дали може да бъде изработен дървен такъв или трябва да го търся като резервна част? Някой имал ли е подобен казус?
Ако е от към ръкохватката ,там се слагат шпилки, и другата част от приклада се разпробива и се намазва с епоксдна смола,става по-здраво и от оригнала.Ама трябва да го направи човек, който знае за какво става на въпрос.
 

staif

Редовен Потребител
лепилата за дърво не вършат ли работа..чувал съм има доста добри такива
 

Venco

Редовен Потребител
Колеги, какво се прави когато при нагряване на приклада избива смола от дървото? Четох в темата, че преди нанасяне на маслото е добре да се загрее дървото, но при мен на две места избива смола...не го нагрявам много(обдухвам го с пистолет за гор.въздух). но пак избива.Приклада е на една стара Славия 630, от какъв материал е дървото?
И друг въпрос...имам един орехов дънер, около 60см. на 90см.. , стой си в земята, над нея е висок около 30см. и скоро ще се наложи да го вадим, та дали ще става за нещо след 5-6 години стоене в земята или да отива в печката?
 

sts1969

Редовен Потребител
Колеги, какво се прави когато при нагряване на приклада избива смола от дървото? Четох в темата, че преди нанасяне на маслото е добре да се загрее дървото, но при мен на две места избива смола...не го нагрявам много(обдухвам го с пистолет за гор.въздух). но пак избива.Приклада е на една стара Славия 630, от какъв материал е дървото?
И друг въпрос...имам един орехов дънер, около 60см. на 90см.. , стой си в земята, над нея е висок около 30см. и скоро ще се наложи да го вадим, та дали ще става за нещо след 5-6 години стоене в земята или да отива в печката?
Недей нагрява стар приклад, незнаеш с какво е обработван преди това. Изшкури го с няколко ръце различни шкурки, и след това го мини няколко пъти през няколко часа с подходящо финишно масло, без да го нагряваш. Ако нанасяш пчелен восък, тогава може да ползваш споменатия пистолет...но на най-слаба степен...около 60-70 С. Кореновата дървесина на ореха е ценна и се търси много, стига да не е изгнила фатално...но и тогава има фанатици на тема ножове, който я търсят за да я стабилизират в камера с епоксидна смола-става чудна шарка.
 

Venco

Редовен Потребител
Благодаря, ще го направя така, без нагряване. Дънера поне на пръв поглед не е изгнил, а само е напукан отгоре,избиват и издънки покрай него. Може би ще излезе некъв материал сносен. Благодаря пак.

Общо взето това се получи само с ленено масло...по-добре е от преди поне :)
 

Attachments

  • IMAG0066.jpg
    IMAG0066.jpg
    343.6 KB · Прегледи: 160
  • IMAG0077.jpg
    IMAG0077.jpg
    343.5 KB · Прегледи: 163
Последна промяна от модератор:

sts1969

Редовен Потребител
Добре се е получило опресняването. Имай в предвид че лененото масло не защитава от влага. Моят приклад, от както съм го направил (пред 3 години) съм го мазал общо 2 пъти със силиконово масло. През това време цвета не се е променил изобщо, влагата не му влияе дори да го навали дъжд, потните ръце не оставят никакви следи или петна по ръкохватката. За мен силиконовото масло е най-добрия вариант да се напои и защити дървен приклад, може да се нанесе и след лененото масло без проблеми. :)
 

Venco

Редовен Потребител
Ще взема и такова и ще я мина и с него, щом казваш,че е по добре :) Между другото, имам около 200мл. масло от лавандула, ама адски силно мирише, опитах и с него на едно дръвче...3 дни се измирисва после,обаче пък има успокоителен ефект, за по-нервни стрелци евентуално ;):D:D:D
 

slavev68

Потребител
:))))))... лъзнаха ме в практикер ! Купи го бе , човек ... на промоция е ! - ... и го купих !
RYOBI - подобно на ,,дремел ‘’ . И нали приклада на самоделката е чамов - атакувах без страх ! Демек направих сефтето ! :)))))
 

Attachments

  • 62D65D11-CFC4-4846-A1EA-F6EF1A3F7242.jpeg
    62D65D11-CFC4-4846-A1EA-F6EF1A3F7242.jpeg
    288.8 KB · Прегледи: 194
  • BC3E06EC-6045-4E5C-9904-2983A6CF1F85.jpeg
    BC3E06EC-6045-4E5C-9904-2983A6CF1F85.jpeg
    268.9 KB · Прегледи: 191
  • 8268C0DD-9F15-4416-8920-F0B1150F21A9.jpeg
    8268C0DD-9F15-4416-8920-F0B1150F21A9.jpeg
    315.7 KB · Прегледи: 190

cilindura

Редовен Потребител
Браво бе, Славев, ти си станал дърворезбар. Внимавай да не изядеш хляба на тревненските майстори. Доколкото виждам и мога да преценя по снимката, прикладът ти е от пушка "БАМ"-50 и съвсем не е от чам, а е от азиатски дъб. Като за първи опит, според мен, "човек от бранша", се е получило добре. Очакваме новите ти произведения на изкуството да зарадват нашите жадни за творчество очи.
Още веднъж - браво!!!
 

slavev68

Потребител
А бе другарю cilindur - ти , демек Вие лъжец ли ме наричате ? :cheers: Забрави ли - живея в Рила , различавам чам от всяка друга дървесина ! Чам е ! :))))
А иначе ТИ дължа едно огромно благодаря ! След консултациите с теб по телефона , самоделката качи 20 м/с . Благпдарско !
 

Vesko_Varna

Потребител
Здравейте и за много години на всички във форума! Счупи ми се прикладът на GAMO Spectra. Дали може да бъде изработен дървен такъв или трябва да го търся като резервна част? Някой имал ли е подобен казус?

Имах Спектра със същия дефект, така я купих. Болта зад спусъка е с цилиндрична глава, а леглото е конусно. Би трябвало да има някаква шайба, но ако я няма и натегнеш, приклада се пука точно пред ръкохватката. Аз го занесах да го заварят, където заварят автопластмаси, майстора вгради и някаква метална мрежа, но стана грозно и затова няма да го препоръчам. Пушката не е мощна и предполагам, че ще стане и с лепило, но обърни внимание на причината за счупването... Успех!
 

Venco

Редовен Потребител
Един освежен приклад на старото Гамо. Послушах съвета на колегата, sts1969, след лененото масло, минах и със силиконово масло 3 ръце. Благодарско още веднъж и на колегата и на всички писали в темата, 100% има какво да се научи още, но темата е много полезна.:cheers:
 

Attachments

  • IMAG0100.jpg
    IMAG0100.jpg
    280.3 KB · Прегледи: 140
  • IMAG0103.jpg
    IMAG0103.jpg
    546.3 KB · Прегледи: 137
  • IMAG0104.jpg
    IMAG0104.jpg
    445.7 KB · Прегледи: 136
  • IMAG0107.jpg
    IMAG0107.jpg
    268.4 KB · Прегледи: 133
  • IMAG0109.jpg
    IMAG0109.jpg
    345 KB · Прегледи: 137

Venco

Редовен Потребител
Аз го купих от аптека...некво немско "Bio Tropic" в стъклена бутилка, 250мл.- 6,50лв.
 

nikolai89

Редовен Потребител
Лененото масло или от био магазин или от аптека с поръчка, четох една тема в ловния форум, шкуриш с номер 300 , след това нанасяш няколко ръце ленено масло, оставяш да преседи 1 ден и нанасяш 1 ръка орехов байц, полираш с 2000 и нанасяш с гъбичка пчелен восък. Накрая полираш с плат за полиране, какъвто ползват полирмашините
 
Нагоре