Приклади - изработка и поддръжка

sts1969

Редовен Потребител
Ако сте си намислили някаква по-изкълчена форма, първо си направете един макет 1:1 от фибран, така ще прецените точните размери и пропорции на приклада. :)
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Отдавна се каня да постна следващия материал, но се чудех къде - дали в темата за прикладите или в щаерската тема.
Реших да е тук, за да вдъхна малко увереност на хората, които са решили да се впускат в подобно приключение - да си правят сами приклад, който да им е удобен и по мярка, защото според мен това е едно от най-важните условия за точна стрелба.
През далечната 2008 г. реших окончателно да се ориентирам към FT стрелбата. За целта, обаче трябваше да се преоборудвам почти напълно. Започнах от пушката, които както знаем са си доволно скъпи. Затова от фианансова гл. т. направих компромис и си взех щаер, но не FT варианта, а HP с ясното съзнание, че ще претърпи пълен конверс, за да е пригодна за Field Target. Не бих го направил сега - "козата си сака пръча"! Грозното патенце IMG_1761.JPG трябваше да се превърне в това LG110_FieldTarget.jpg. Най-големият зор беше да намеря фронтална снимка в нета, която да векторизирам/мащабирам и да сваля размери на отделните детайли (не като сега:)). Всички бяха в ракурс. В крайна сметка успях и се почна:
1. Векторизиране през Corel и изготвяне на чертеж в реални размери (малко олд скул, но аз съм си такъв). Разполагах само с точните размери на спусковата скоба, затова я ползвах като мащаб: IMG_0368.JPG След това изрязване на картонен шаблон 1:1 на отделните детайли IMG_0364.JPG.
2. Набавяне на лист шперплат, от който чрез шаблоните изрязах детайлите в няколко екземпляра и ги слепих до желаната дебелина. Определено ръкохватката си беше гъдел и заигравка: IMG_0370.JPG. След известно време, прекарано в шкурене, прах и благословии от страна на съпругата ми (защото всичко това се случваше на коляно в апартамента, в който живеем с децата) нещат започнаха да се оформят IMG_0375.jpg и да добиват завършен вид IMG_0392.jpg. В трудните моменти на помощ идваше кита за дърво IMG_0636.JPG Останалите елементи от бъдещия ФТ-приклад също бяха надлежно манипулирани IMG_0638.JPG. Нещата изглеждаха добре и аз бях хепи IMG_0618.JPG.
3. Финален щрих. Лустро! Повърхностите бяха третирани по всички правила, по които успях да се ограмотя за обработка на дърво - един пласт дебел сив грунд за подложка, след това 2-3 тънки пласта (за да не разтича) черен мат през 12 часа. Ето крайният продукт: IMG_0642.JPG Друга гледна точка: lg110ft.JPG. А аз тогава доволен като слон, най-вече защото бях успял да се справя сравнително добре САМ при отсъствието на какъвто и да било опит по темата.

По-късно Любо (Locky)стана доста актуален сред нашето скромно общество с блестящите си изпълнения. Не след след дълго, благодарение на него, шперплата се трансформира в орех, боядисан в сатенено черно и ръкохватка с удобна накатка. В последствие дойде пикатини релсата, а ЗОС-ът бе заменен от Niko и въобще пушката доби вида вида, който е в момента.
Та да обобщя:
Вложени пари: около 15-20 лв за материали (шперплат, мм хартия и картон) и консумативи (лепило, кит и грунд за дърво, черен спрей).
Вложено време: около 7 дни, по 2 до 3 часа на ден. Общо ок. 20 ч. труд. С лепенето и боядисването малко повече, защото има технологични периоди на изчакване.
С написаното въобще не искам да кажа, че това трябва да бъде практика. НАПРОТИВ!!! Няма по-хубаво нещо от направеното от хора, на които това им е работата и я работят с любов. Но е добро начало, за да знаеш какво точно искаш в един бъдещ ъпгрейд.
В момента съм се загледал в това Steyr-Grip-Set.jpg, но ще видим кой и как....
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Това е един от първите ми приклади, правен доста преди да се роди Хатсан АТ 44, на която съм го "пришил" в последствие. Всичко е правено на ръка с, нож, длета, много шкурка, мерак, търпение, много "мамка му"...и една стая заслана с трески до тавана :D:D:D :cheers:
DSC_0600.jpg
 

anibis

Редовен Потребител
Това е един от първите ми приклади, правен доста преди да се роди Хатсан АТ 44, на която съм го "пришил" в последствие. Всичко е правено на ръка с, нож, длета, много шкурка, мерак, търпение, много "мамка му"...и една стая заслана с трески до тавана :D:D:D :cheers:
View attachment 62151
Лично за мен това прекрасно хоби не е само да ходя из горите и да снимаме черно белите,то не е ли да си човъркаш нещо не е хоби.Лично мое мнение.
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Първите 2 снимки са от преди,вторите 2 са след мазането с лененото масло.
 

Attachments

  • IMG_20161206_190830.jpg
    IMG_20161206_190830.jpg
    244 KB · Прегледи: 260
  • IMG_20161206_190512.jpg
    IMG_20161206_190512.jpg
    297.2 KB · Прегледи: 257
  • IMG_20161216_212437.jpg
    IMG_20161216_212437.jpg
    394.2 KB · Прегледи: 264
  • IMG_20161216_212623.jpg
    IMG_20161216_212623.jpg
    191.9 KB · Прегледи: 262

andi

Редовен Потребител
IMG_6586.JPG

уникална шарка на заготовката
 

Attachments

  • IMG_6582.JPG
    IMG_6582.JPG
    178.8 KB · Прегледи: 172
  • IMG_6590.JPG
    IMG_6590.JPG
    180.1 KB · Прегледи: 166

Sen

Редовен Потребител
Към кого в нашата родина мога да се обърна за гумиране/полагане на синтетично покритие на дървен приклад? Ако има хора, които се занимават с подобна дейност, разбира се...
Пуснах търсене в целият форум, за да не досаждам с повтаряне на обсъждани теми, но не открих нищо.
 

Nikola

Потребител
колеги,кой може да изработи такъв приклад като от клипа и на каква цена.
 

DANNY

Редовен Потребител
Абстрахирайте се от политическата личност и от това, че е сме една седмица преди изборите! :)
Но разгледайте снимките! Някой може и да си познае приклада :) :) :)
22.03.2017 ЦИТАТ ББ: "В Габрово се срещнахме с ръководството на немска компания, развиваща производство на компоненти за ловни оръжия, въздушни оръжия и прецизни спортни пистолети"
https://www.facebook.com/boyko.bori...28917538502.1073742211.100006542380422&type=3
 

xpresident

Редовен Потребител
Може ли да препоръчате подходящ лак за приклад, който се намира по магазините? Трябва да е леко матов, желателно е да го има в различни цветове или да може да се оцвети.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Някой да разполага с малко парче ламинат сив? Трябва ми за хамстер на Евата.
 

anibis

Редовен Потребител
Може да ми се разсърди Любо/Локи/ но за Air Wolf друг бенчрест приклад от неговия модел, на мен лично и на колегата не ми харесва.

038291507.jpg


038291509.jpg


038291508.jpg
 
Последна промяна:
Нагоре