Всичко за Фийлд Таргет

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Видно от световните правила и от споделеното от Главния съдия на състезанието ще се стрелят мишените по реда на номерацията.
Явно правилата за посока за редене на трасето от ляво на дясно и близка далечна мишена отпадат, ще се стреля винаги по реда на номерацията.
Остава това да се знае от всеки и да се спазва и при самота състезание, защото всеки от нас е участник и съдия.
И още нещо което забелязах в състезанието, че често не се ползва хронометъра. Нека отговора "Аз никога не просрочвам времето" да се отразява в протокола с нула. Правилата са за това да се спазват, когато ги спазваме е лесно за всички.
Залисани в определяне на вятъра, вдигане на мишените и определяне на разстоянието забравяме да си пуснем хронометъра и не отчитаме време. Аз мисля, че това е погрешна практика и трябва да се отучим от нея. Аз също съм го правил това не отричам.
От участници във световни форума също съм чувал, че само като си поставиш седалката и ти пускат времето. В правилата е записано от заемане на позицията тръгва времето, явно че поставянето на седалката е вече заемане на позиция.
Нека колегите посетили такива форума кажат своето мнение.
Дано не съм ви досадил с моите констатации, но аз мисля, че това са важни неща и трябва да ги изясним преди голямо мероприятие.
 

Dominus

Редовен Потребител
От участници във световни форума също съм чувал, че само като си поставиш седалката и ти пускат времето. В правилата е записано от заемане на позицията тръгва времето, явно че поставянето на седалката е вече заемане на позиция.
В правилника пише друго.
Timing starts when the competitor sits down/kneels or brings the scope to his/her eye for ranging in the standing position.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ами Павка до сега на Балкантрейд по какви правила трябваше да се стреля по мишените - по номерация или от ляво надясно ако не са спазени правилата за номериране ( от ляво надясно и т.н.) ?
Румба - нещо май трябва да си поговорите с колегите от ФТСК за правилата, че противоречия се получават от това стреляне по мишените как става, и се правят забележки и доста криво става на моменти за някои колеги, включително и на мен !
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Ами Павка до сега на Балкантрейд по какви правила трябваше да се стреля по мишените - по номерация или от ляво надясно ако не са спазени правилата за номериране ( от ляво надясно и т.н.) ?
Румба - нещо май трябва да си поговорите с колегите от ФТСК за правилата, че противоречия се получават от това стреляне по мишените как става, и се правят забележки и доста криво става на моменти за някои колеги, включително и на мен !

Ама аз не виждам драма никаква:

8. ПОРЕДНОСТ НА ИЗСТРЕЛИТЕ

Всички мишени следва да бъдат стреляни по реда, в който са номерирани. В случай че мишена не бъде стреляна в предвидената поредност, изстрелът се счита за пропуск и се отбелязва в картата на състезателя с „0”. Състезателят продължава със следващата по ред мишена. Мишените следва да се номерират отляво-надясно. Когато мишените са разположени на една линия, тогава се номерират от близка към далечна. В случай че мишените са разположени на една линия и на еднакво разстояние (например на едно и също дърво), тогава се номерират отгоре-надолу.

В случай че правилата за номериране не са спазени при разполагане на трасето, и участник е стрелял по мишените в съответствие с правилата за номериране, попаденията му се зачитат.

При всички случаи си стреляш по номерация на мишените.
Любо кое не разбираш по-точно?
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Така е Павка ма то е написано още в първото изречение. Всичко друго е някаква допълнителна информация как трябва евентуално да се редят мишените, което засяга организатора не състезателите. Първото изречение, което съм удебелил и написал в червено е до участниците. По ясно не мисля, че може да бъде написано.

За това, което каза Павката от Троян съм напълно съгласен.Случвало ми се е да стрелям без хронометър признавам (кога за мен няма или батерията му падне по трасето или друга причина). Макар и да стрелям средно за около 2 мин 2 мишени не е правилно и не трябва да се прави. Това трябва да си се следим самите ние. Но това с повторен не зачетен изстрел все още се среща по нашите състезания МОЛЯ да се следи от състезателните двойки. Просто не го правете да не се сърдите на другарчето ма той ми написа 0, а аз само 1 пробен пуснах не зачетен. Няма подобни изстрели на състезанието тези изстрели са след и преди състезанието в зоната за прострелване. Правил съм го преди и аз признавам, но от когато Божидар повдигна темата се замислих и е 150% точно така.Състезанието е състезание,а не тренировка.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Всичко друго е някаква допълнителна информация как трябва евентуално да се редят мишените, което засяга организатора не състезателите.
Това имах предвид. Излишно е да се пишат неща които не засягат участниците.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Аз винаги съм стрелял по номерация, но на последния Балкантрейд ми бе направена забележка, че стрелям по-ред на номерацията, а не от лява на дясно и би трябвало да ми се пишат ДВЕ НУЛИ и така аз вече всеки път даже и последния в София изрично питам ако не са подредени номерациите от ляво надясно така ли трябва да стреляме и ми бе отговорено, че така е правилно ! Иначе от това което си цитирал, не се намеква никъде, че трябва да ми се пишат НУЛИ, че стрелям по ред на номер и за това има такова учудване и при мен.
И както е казал Павел ако няма никакви други изисквания освен да се стреля по ред на номер -защо е такова дълго описание, на кого му е нужно, само да се объркват хората и да се тълкува грешно от някой?
 

anibis

Редовен Потребител
Тука много добре се чува,повторното удряне на ударника,върху клапана.
От цялата пушка,цевта мисля е най не стандартното,с тия два нареза.
Пушката работи в ниското налягане,около 130бр-1800psi
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Много сериозна ФТ пушка
Не я знам колко е сериозна, но никога не ми е харесвало това произведение на америкаснкия инженерен ум. Като го гледам и бачо дето стреля, доста му се опъват далечните мишени.
Който си я харесва да я вземе. Тъкмо ще я видим на живо. Може и да си променим мнението.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
"В случай че правилата за номериране не са спазени при разполагане на трасето, и участник е стрелял по мишените в съответствие с правилата за номериране, попаденията му се зачитат."

Това беше пренесено от правилата, на базата на последното ни участие на международно състезание!
В правилата, които сме приели би трябвало да се нанесе промяна и да е ясно и недвусмислено написано!
Все пак състезанията не се правят с цел "прееби другарче".
Аз лично подкрепям шрифта в червено. Не е нормално на всеки коридор да се оглеждаш как и по какъв начин са номерирани мишените - дали от ляво на дясно или от дясно на ляво.
Както Павката (dominus) спомена, детайли по организацията и подреждането не са съотносими към състезаващите се в дадено мероприятие.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
За поредността на стреляне на мишените се изясни мисля, а именно по тяхната номерация, залегнало като правило и в международните правила.
За това кога започва времето да тече е малко разтегливо понятие. Поне за мен стои малко неуточнено дори и от международните правила.
Да се правят повторни и незачетни изстрели по време на състезание смятам, че е недопустимо и е без коментар.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Правотокова въздушна цистерна.
След популяризирането на ФТ през последните няколко години не е "хванала ръка" по международните форуми май.
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз не виждам нищо неясно по отношение на времето. Всъщност си е записано ясно и категорично.
Сядаш и ти тръгва времето. Ама дали си вдигнал пушката или я гледаш и се кефиш, времето си върви. Забиваш коляно за стрелба от коляно. Същата работа. Поглеждаш през оптиката за стрелба прав, същата работа. Сядаш за мерене на разтояние за стрелба прав или коляно - със сядането времето ти тръгва.
Едно от трите условия би трябвало да ти активира веднага таймера. Седнал, коляно, поглед през оптиката.
 

dberov

Редовен Потребител
И кънти като изтървана ламарина, реве за депингер.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Аз от две години съм "в отпуска" и не сам чел последните редакции.
Може да седна да попрочета и аз.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
За поредността на стреляне на мишените се изясни мисля, а именно по тяхната номерация, залегнало като правило и в международните правила.
А дано, че се получават криви ситуации :cheers: И все пак помислете дали не е добре да се формулира по-просто в правилата както се коментираше :)
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Така написано изглежда доста лесно кога започва времето.
Но, ако реша три-четири минути да си нагласям седалката, да подръпвам въженцата на мишените за да видя как духа вятъра още три-четири минути и това е с цел подобряване условията на стрелба какво правим тогава. Или си говоря с някой друг участник или правя нещо друго само и само да отбутна началото на стрелбата с цел подобряване на условията. Това има ли го в играта?
Дали това ще се хареса на другите участници?
Или независимо дали ще се хареса на другите това е мое право и аз мога да се възползвам от него?
 
Нагоре